Go to content

Suszona żurawina na zdrowy pęcherz i przeciw wrzodom żołądka. Za co jeszcze warto ją docenić?

Fot. iStock

Żurawina suszona kojarzy się z rodzynkami, ale jest od nich większa, ma piękną barwę i inne działanie dla zdrowia. Jest doskonałą alternatywą dla świeżej żurawiny, która nie zawsze dostępna jest w sklepach, ponadto jest znacznie przyjemniejsza w smaku. Suszoną żurawinę szczególnie poleca się osobom cierpiącym na częste zapalenia pęcherza. I nie tylko.

Żurawina wielkoowocowa to wieloletnia krzewinka z rodziny wrzosowatych. W naturze porasta chłodniejsze, północne tereny Europy i Ameryki Północnej. Owoce (jagody) żurawiny zbierane są z krzewów późną jesienią, po czym świeża trafia do sklepów, lub ulega suszeniu, czy też przetworzeniu, np. na soki czy konfitury. Świeże owoce żurawiny przybierają intensywnie czerwoną barwę i charakteryzują się bardzo intensywnym smakiem, który nie każdemu przypadnie do gustu. Świeża żurawina jest bardzo cierpka i kwaśna w smaku, natomiast suszona jest łagodniejsza, i najczęściej również słodsza, jeśli dodano do niej cukier.

Fot. iStock

Co zawierają owoce żurawiny?

Żurawina to skarbnica błonnika pokarmowego (3,6 g na 100 g owoców), który niezbędny jest dla właściwego trawienia, oraz silnych przeciwutleniaczy — flawonoidów i kwasów fenolowych. Ważną rolę pełnią antocyjany i proantocyjanidyny, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne. W owocach znajdziemy również kwasy organiczne (w tym kwas cytrynowy i jabłkowy), karoten, witaminę C i E, oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Jagody żurawiny zasobne są w składniki mineralne takie jak: sód, potas, fosfor, wapń, magnez, jod i żelazo.

Świeża żurawina w 100 g owoców dostarcza 46 kcal, a jej indeks glikemiczny jest niski, równy 45. Z kolei żurawina suszona w 100 g dostarcza aż 308 kcal, natomiast jej indeks glikemiczny jest wysoki, sięgający 75, czyli niewskazany dla osób cierpiących na cukrzycę.

Żurawina suszona — właściwości

Żurawina suszona chroni pęcherz moczowy przed infekcjami

Suszona żurawina jest wartościowym wsparciem dla osób borykających się z częstymi infekcjami pęcherza moczowego. Najczęściej ich powodem są bakterie Escherichia coli, które przenikają z okolic odbytu do dróg moczowych, powodują stany zapalne. Żurawina suszona  utrudnia przyczepianie się do nabłonka dróg moczowych bakterii, dzięki czemu są one wypłukiwane wraz z moczem. Ponadto antocyjany i proantocyjanidyny działają antybakteryjne na drogi moczowe. Należy jednak pamiętać, ze stosowanie żurawiny nie może zastępować leczenia farmakologicznego, ale może być jego wartościowym wsparciem.

Fot. iStock

Suszona żurawina obniża ryzyko rozwoju choroby wrzodowej

Suszone owoce żurawiny hamują przyleganie do komórek nabłonkowych żołądka i dwunastnicy bakterii Helicobacter pylori, które odpowiedzialne są za rozwój choroby wrzodowej.

Chroni układ sercowo-naczyniowy

Suszona żurawina chroni przed miażdżycą i chorobami serca, ze względu na zawartość flawonoidów. Flawonoidy chronią przed wolnymi rodnikami i rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów. Ponadto włączenie żurawiny do codziennie diety podnosi poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) i redukuje poziom „złego” cholesterolu (LDL), co korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową.

Chroni przed wolnymi rodnikami

Żurawina suszona jest źródłem silnych antyoksydantów, które zapobiegają uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki. Świeże, jak i suszone owoce żurawiny, uważane są za wartościowy element diety antynowotworowej, oraz zapobiegającej rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych (np. Alzheimer, Parkinson).

Żurawina suszona bez cukru — jak ususzyć ją w domu?

Co prawda bez kłopotu można kupić żurawinę suszoną w sklepach, ale by mieć pewność co do jej wartości i kontrolować ilość cukru, lub zadbać o jego brak w żurawinie, można ususzyć jagody samodzielnie. Wystarczy do tego rozgrzany piekarnik.

Świeże jagody żurawiny najpierw należy przebrać i umyć, na koniec osuszyć. Następnie owoce wykładamy na blaszkę tak, aby nie leżały zbyt ciasno obok siebie. Umieszczamy je w piekarniku rozgrzanym do temperatury 40-50ºC, po czym przez kilka godzin suszymy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Gotowe owoce powinny być już suche, ale wciąż elastyczne. Przechowujemy je w szczelnych pojemnikach lub zamykanych torebkach foliowych.

Fot. iStock

Suszona żurawina — zalety i wady

Suszona żurawina powstaje w procesie odparowana wody ze świeżych jagód. To sprawia, że owoce są dłużej świeże, ponieważ zredukowanie ilości wody pozwala na uniknięcie rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Ponadto suszone owoce zawierają więcej zagęszczonych składników, w tym błonnika, a także węglowodanów i białka, a więc dostarczają więcej zdrowej energii. Suszone owoce są równie wartościowym źródłem witamin i minerałów, jak świeże. Nie można tu jednak pominąć faktu, że często do suszonych owoców żurawiny dodawany jest cukier i olej, które mogą stanowić nawet połowę składu produktu. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i dokonywanie świadomego wybory owoców, aby te rzeczywiście były zdrowe.

Żurawina suszona — kto powinien na nią uważać?

Mimo iż żurawina suszona jest wartościowym wsparciem dla zdrowia, nie każdy może po nią sięgać. Żurawina nie jest najlepszym wyborem dla osób cierpiących z powodu kamieni nerkowych. Zawiera ona szczawiany, które mogą się krystalizować, przyczyniając się do rozwoju niektórych typów kamicy. W takim przypadku włączenie żurawiny do diety należy skonsultować z lekarzem. Również osoby cierpiące na osteoporozę powinny być ostrożne — szczawiany utrudniaj wchłanianie wapnia, które chroni kości.

Żurawina świeża jak i suszona nie jest wskazana dla osób stosujących leki przeciwzakrzepowe z warfaryną. Istnieje podejrzenie, że łączenie substancji aktywnych z tych owoców i leków może zwiększać ryzyko wystąpienia krwotoków.


źródło:  zdrowie.tvn.pl, www.izielnik.pl