Choroby Zdrowie

Zapalenie pęcherza moczowego. Co powoduje stan zapalny i w jaki sposób można go zwalczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 czerwca 2021
Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby
Fot. iStock
 

Zapalenie pęcherza moczowego to częsta kobieca przypadłość, która wyjątkowo potrafi dokuczać, i co gorsze – potrafi nawracać. Towarzyszą jej przykre dolegliwości, które zmuszają do szukania pomocy. Co powoduje zapalenie pęcherza moczowego i w jaki sposób można wyleczyć tę przypadłość?

Zapalenie pęcherza moczowego — przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny dróg moczowych spowodowany obecnością drobnoustrojów w pęcherzu. Zazwyczaj drogi moczowe są jałowe, jednak gdy dojdzie do wniknięcia drobnoustrojów, namnażają się one i rozwija się zapalenie. Do najczęstszych typów zakażeń dróg moczowych należy zapalenie pęcherza moczowego, a rzadziej odmiedniczkowe zapalenie nerek, które rozwija się, gdy bakterie przez moczowód docierają do nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot. iStock/Zapalenie pęcherza

Do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego zalicza się bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), obecne w jelicie grubym. Często się jednak zdarza, że przedostają się one z odbytu do ujścia cewki moczowej, i przenoszą się do pęcherza, a często i wyżej, powodując zakażenie. Niekiedy zakażenie bywa powikłaniem innej choroby układu moczowego, np. kamicy moczowej, choroby gruczołu krokowego, czy torbieli.

Zakażenie może powodować także aktywność seksualna, która niesie możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej w trakcie stosunku. Jedynie 10% zakażeń układu moczowego powodują inne drobnoustroje.

U kobiet takie sytuacje pojawiają się częściej, niż u mężczyzn. Wg statystyk w ciągu życia u jednej na pięć kobiet choć raz rozwinie się zakażenie układu moczowego. To aż 50 razy częściej niż u mężczyzn! U pań powodem problemów jest bliskie sąsiedztwo cewki moczowej oraz odbytu, i np. przenoszenie bakterii na skutek nieprawidłowej higieny.

Zapalenie pęcherza moczowego — objawy 

Objawy, jakie daje zapalenie pęcherza są charakterystyczne i bardzo dokuczliwe, nie sposób ich ignorować. Zazwyczaj pojawia się ostry ból w dole brzucha, tuż za kością łonową. Towarzyszyć mu może pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu, często również uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz częsty przymus korzystania z toalety. Gdy pierwsze objawy zostały zignorowane, a zapalenie pęcherza zaostrza się, mocz może przybrać czerwonawe bądź brunatne zabarwienie, co wynika z obecności krwi.

Jeśli rozwinie się zakażenie nerki, prawie zawsze towarzyszy temu gorączka (>38°C), ból w okolicy nerki, po jednej lub obu stronach, często także nudności i wymioty. Do przeniesienia nieleczonej infekcji z pęcherza na nerki może nastąpić już po kilku dniach objawów zapalenia pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot. iStock/Zapalenie pęcherza moczowego

W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego daje wyraźne objawy. Może się jednak zdarzyć tak, że bakterie rozwijające się w układzie moczowym nie dają żadnych sygnałów stanu zapalnego, mimo iż badanie potwierdziło ich obecność. W takiej sytuacji mówimy o bakteriomoczu bezobjawowym, którego najczęściej nie trzeba leczyć.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Gdy pojawią się objawy świadczące o zakażeniu układu moczowego, należy zgłosić się na wizytę do lekarza w celu ustalenia przyczyny i dobrania najlepszego leczenia. Lekarz do postawienia właściwej diagnozy może zlecić wykonanie badania moczu, a rzadziej krwi, a także badanie USG. Kobiety cierpiące na nawracające zapalenia pęcherza mogą samodzielnie rozpocząć leczenie.

Ponieważ w przeważającej ilości przypadków zakażeń powodują je bakterie E. coli, standardowo (o ile nie ma przeciwwskazań, np. ciąża) zleca się  przez kilka dni (zwykle do 7) przyjmowanie odpowiedniego antybiotyku.

W przypadku, gdy dojdzie do rozszerzenia zapalenia na nerki, konieczne jest leczenie szpitalne.

Zapalenie pęcherza — domowe sposoby

Jeszcze przed wizytą u lekarza można zastosować domowe sposoby na zapalenie pęcherza, które często przynoszą ulgę i przyspieszają zdrowienie. Do dyspozycji są preparaty dostępne bez recepty, zawierające furazydynę, które poleca się do stosowania w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Ponadto można skorzystać z innych domowych metod na łagodzenie przykrych objawów.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

Fot. iStock

Picie soku z żurawiny

Sok z żurawiny przy zapaleniu pęcherza jest bardzo pomocny. Badania potwierdziły, że ekstrakt z owoców żurawiny zakwasza mocz i działa  silnie bakteriobójczo na szkodliwe drobnoustroje w pęcherzu moczowym. Regularne wypijanie soku żurawinowego, oraz jedzenie owoców, utrudnia także przyleganie bakteriom do błony śluzowej dróg moczowych. Ponadto sok z owoców żurawiny jest środkiem moczopędnym, dzięki któremu szybciej wypłukiwane są z pęcherza moczowego bakterie.

Większa ilość płynów

Przy zapaleniu pęcherza warto pić więcej płynów, niż zazwyczaj. Większa ilość płynów wymusza częstsze wizyty w toalecie, co przyspiesza wypłukiwanie z pęcherza szkodliwych drobnoustrojów.

Rozgrzewanie 

Rozgrzewające okłady rozluźniają mięśnie i łagodzą przykre dolegliwości. Można także zastosować nasiadówkę z rumianku, który ma działanie bakteriobójcze. Łyżkę rumianku zaparz w szklance wody i gdy naciągnie, napar wlej do miski z ciepłą wodą. Usiądź w niej na 10 minut. W podobny sposób można przygotować nasiadówkę z kory dębu, którą można kupić w aptece. Wykazuje ona działanie ściągające i bakteriobójcze. Po takim rozluźnieniu łatwiej również oddać mocz, co przy zapaleniu pęcherza jest kłopotliwe.


źródło: www.mp.pl

Choroby Zdrowie

Wiśnie i ich wpływ na zdrowie. Jest wiele powodów, by włączyć je do diety

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 czerwca 2021
Wiśnie - wartości odżywcze, przepis na wiśnie w syropie
Fot. iStock
 

Wiśnie cieszą się równie dużą popularnością, jak ich słodsze „kuzynki”, czereśnie. Ich słodko-kwaśny smak ma wielu amatorów, choć nie jedynie on jest tu zaletą. Te małe, intensywnie barwiące sokiem owoce, to prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia substancji, która już dawno znalazła uznanie w medycynie ludowej. Za co warto pokochać wiśnie i jak przygotować je w syropie na zimę?

Wiśnie a czereśnie

Wiśnie i czereśnie na pierwszy rzut oka można ze sobą pomylić. Ich wygląd, kolor, wielkość, soczystość, uzależniona jest przede wszystkim od odmiany owoców. Wiśnie mają najczęściej intensywnie ciemnoczerwoną skórkę, choć i to nie zawsze można potraktować jako regułę. W Polsce uprawiane są dwa rodzaje wiśni – sokówki i szklanki. Sokówki są ciemnoczerwone i mają ciemny, silnie barwiący sok, natomiast szklanki mają jaśniejszy czerwony sok, który nie jest tak brudzący.

Na pewno wiśnie i czereśnie różnią się od siebie smakiem. Czereśnie są słodsze, ale mniej charakterystyczne w smaku i nie są najlepszym materiałem na domowe konfitury. Natomiast wiśnie, słodko-kwaśne, dość cierpkie, smakują intensywnie i można z nich przygotować pyszne kompoty, wiśnie w syropie czy konfitury na zimę. Oba owoce różnią się od siebie zawartością substancji odżywczych i witamin, a także kalorycznością. Wiśnie w 100 gramach dostarczają 50 kcal, w tej samej porcji czereśni jest 63 kcal.

Wiśnie - wartości odżywcze, przepis na wiśnie w syropie

Fot. iStock

Wiśnie — wartości odżywcze, witaminy 

Mimo że w ok. 82% składają się z wody, w wiśniach nie brakuje wartości odżywczych i cennych dla zdrowia substancji. Zawierają one białko (1.00 g/100 g), tłuszcz (0.30 g/100 g), węglowodany (12.18 g / 100 g), oraz błonnik (1.6 g / 100 g). W wiśniach znajdziemy bogactwo witaminy A, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9), witaminę C, E i K. Nie brakuje w nich silnych przeciwutleniaczy (cyjanidyny, antocyjanidyny, proantocyjanidy), które nadają intensywny kolor owocom. Im więcej bezcennych dla zdrowia antyoksydantów (przeciwutleniaczy), tym kolor wiśni jest ciemniejszy, a jej właściwości bardziej intensywne.

Wiśnie — właściwości dla zdrowia

Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Flawonoidy, a szczególnie antocyjanidyny obecne w wiśniach, wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwbólowe, ponieważ wpływają na zahamowanie aktywności i wytwarzania czynników prozapalnych. Naukowcy z Michigan State University ustalili, że działanie przeciwbólowe antocyjanidyny jest porównywalna do skuteczności leków: ibuprofenu i naproksenu. Z kolei inny flawonoid — cyjanidyna wykazuje działanie podobne do działania aspiryny.

Wiśnie chronią serce

Ze względu na obecność antocyjanów, wiśnie wpływają na poprawienie elastyczności naczyń włosowatych i korzystanie wpływają na wytwarzanie krwinek czerwonych. Obecny w nich potas obniża ciśnienie krwi, natomiast witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a błonnik wpływa na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu.

Wiśnie - wartości odżywcze, przepis na wiśnie w syropie

Fot. iStock

Dobrze wpływają na układ moczowy

Ponieważ w wiśniach nie brakuje potasu i sodu, wykazują właściwości moczopędne. Wypijanie soku wiśniowego i zjadanie świeżych owoców polecane jest wspomagająco w trakcie w leczenia zapaleniu pęcherza moczowego lub kamicy nerkowej.

Wiśnie na bezsenność 

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Journal of Medicinal Food” wskazują na to, że codzienne picie soku z wiśni ułatwia zasypianie.  Dzieje się tak, ponieważ w wiśniach obecny jest inny przeciwutleniacz, melatonina, czyli hormon wpływający na rytm snu. Regularne wypijanie soku wiśni może uregulować naturalną aktywność organizmu i poprawić długość i jakość snu.

Owoce dla cukrzyków

Z racji tego, że wiśnie nie należą do słodkich owoców, w 100 g zawierają do 10 g węglowodanów prostych. Ich indeks glikemiczny jest równy 22, więc nie powoduje gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Z tego powodu mogą sięgać po nie cukrzycy.

Wiśnie poprawiają apetyt

Ponieważ zawierają dużą ilość kwasów owocowych, pobudzają wydzielanie enzymów trawiennych. Dzięki temu dobrze wpływają na apetyt i polecane są szczególnie w diecie niejadków.

Wiśnie w syropie — przepis

Wiśnie w syropie to dobry pomysł na zatrzymanie smaku lata na zimowe miesiące. Ich przygotowanie (poza drylowaniem) nie wymaga wiele energii, a efekt wart jest zachodu. Z takich wiśni można przygotować kompot lub wykorzystać je do ciast, lub deserów.

Wiśnie - wartości odżywcze, przepis na wiśnie w syropie

Fot. iStock

Wiśnie w syropie — składniki:

 • 3 kg wiśni
 • 2 kg cukru

Przygotowanie:

 1. Wiśnie wydryluj, wrzuć do miski i zasyp cukrem tak, by były nim przykryte. Odstaw na dobę, by puściły sok.
 2. Po tym czasie przełóż do garnka i podgrzej do zagotowania. Gdy wiśnie będą wrzeć, przełóż je do słoików. Delikatnie je dociśnij, aby sok pokrył owoce.
 3. Zakręć słoiki i pasteryzuj ok. 10 minut. Resztę soku przelej do butelek i również pasteryzuj.

Kompot z wiśni jak u babci — przepis

Kompot z wiśni — składniki: 

 • 2 litry wody
 • 0,5 kg wiśni
 • cytryna
 • miód do smaku (ok. 3 łyżek)
 • szczypta cynamonu (opcjonalnie)

Przygotowanie: 

 1. Owoce umyj, usuń ogonki.
 2. W garnku zagotuj wodę, wrzuć owoce i gotuj ok. 15 minut, aż zmiękną i oddadzą smak i kolor kompotowi. Jeśli lubisz, posłódź miodem, dodaj odrobinę cynamonu.
 3. Odstaw do ostygnięcia, dodaj sok cytryny.

źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.przyslijprzepis.pl 

Choroby Zdrowie

Rak (22 czerwca – 22 lipca)

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
22 czerwca 2021
Fot. iStock

Dla Raków, po bardzo trudnych latach, szykuje się spokojny i stagnacyjny czas. Osoby spod znaku Raka cenią sobie spokój, dom i rodzinę. Nie będzie to rok przełomów i zmian, ale szansa na odzyskanie równowagi i bezpieczeństwa.

To dobry czas dla wszystkich, którzy chcieliby się ustatkować i ustabilizować. To dobry czas na śluby i wesela, które ze względu na pandemię musiały zostać odłożone. Korzystny czas zwłaszcza dla osób urodzonych pomiędzy 10 a 17 lipca. Trygon Neptuna pokazuje romantyczny czas, piękne wyjazdy i podróże. Czas miłośnych uniesień. Przyjazne chwile na polu partnersko-towarzyskim.

Korzystny czas dla osób twórczych i artystów, a także tych, którzy zajmują się pomaganiem innym – terapeutów, lekarzy, nauczycieli. Najtrudniejsze momenty czekają osoby urodzone pomiędzy 17 a 21 lipca, a wszystko za sprawą opozycji Plutona, czyli aspektu trudnego, nieprzyjemnego, kryzysowego. Mogą pojawić się bolesne konsekwencje zmian – zwłaszcza na polu partnersko-miłosnym. Nieuchronne rozstania, rozpady związków i układów z ludźmi.

Kalendarium zdarzeń

Dla osób spod znaku Raka fantastycznie zapowiada się maj. Będzie to miesiąc wyjątkowo korzystny i pomyślny. Koniunkcja Marsa da Rakom potężnego kopa do działania. Po okresie stagnacji i psychicznego wymęczenia Raki niesamowicie ruszą do przodu, dostaną niesamowitego przyspieszenia. Nałoży się na to fantastyczny trygon Jowisza, który będzie trwał od maja do lipca. Nie ma wątpliwości, że będzie to najlepszy okres tego roku. Znakomity czas na ambitne plany biznesowe, zawodowe, towarzyskie.

W sierpniu nastąpi uspokojenie sytuacji. Będzie to czas wyciszenia i odpoczynku. Najtrudniejszym momentem 2021 roku okaże się wrzesień i październik. W okresie tym Raki będą pod wpływem kwadratury Marsa. Pojawi się dużo pracy i spore napięcie. Końcówka roku – listopad i grudzień to czas dyskontowania osiągnięć z całego roku. Trudnym momentem będzie luty 2022, wówczas Raki będą pod wpływem opozycji Marsa. Zdrowotnie, kondycyjnie i emocjonalnie czeka ich trudny czas. Na szczęście w kwietniu nastąpi duża poprawa – czas relaksu, spokoju i dobrego samopoczucia.

Horoskop na podstawie układu gwiazd specjalnie dla portalu OH!ME  przygotowała Klaudia Kierzkowska we współpracy z Piotrem Gibaszewskim, astrologiem, wykładowcą w Studium Psychologii Psychotronicznej

Zobacz także

Mak - wartości odżywcze, właściwości dla zdrowia

Mak – co kryją w sobie niepozorne ziarenka? Wartości odżywcze i prozdrowotne maku

Wiosna się zbliża, poszłabym na siłownię, ale… 8 obaw, które każda z nas odczuwa niepotrzebnie

Grzybica paznokci – jak leczyć? Objawy i przyczyny – ranking preparatów na grzybicę