Lifestyle Macierzyństwo

Ten etap życia? Jest trudny – nigdy nie zapominaj o swoich potrzebach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 grudnia 2016
Fot. iStock/PeopleImages
 

Wiecie, o czym mowa? Macie pewnie trzydzieści parę lat, dwójkę lub trójkę dzieci – od niemowlęcia do przedszkolaka, albo siedmiolatka. I jest wam ciężko. Poczucie frustracji, przemęczenie, może lekkie rozczarowanie miesza się z ogromem szczęścia, jakie daje wam rodzina. Blogerka Hayley Hengst doskonale to rozumie, bo ma podobne doświadczenia. I postanowiła przypomnieć sobie – nam również – to, o czym zapominać nie powinnyśmy.  Nie zapominajmy nigdy o naszych potrzebach.

Jest ciężko. Czego więc potrzebujesz, żeby przetrwać?

Potrzebujesz nauczyć się prosić o pomoc.

Potrzebujesz nauczyć się przyjmować pomoc, gdy ci ją oferują.

Potrzebujesz zadbać o swoje małżeństwo. Potrzebujesz wcześniej położyć dzieci spać. Usiąść z mężem, napić się z nim wina i porozmawiać.

Potrzebujesz obecności przyjaciółek.

Potrzebujesz obecności twojej mamy.

Potrzebujesz doświadczonych przyjaciół, którzy mają już „to” za sobą. Którzy potrafią cię przekonać, że wcale nie spieprzasz wszystkiego tak koncertowo, jak myślisz.

Potrzebujesz pozbyć się wyrzutów sumienia, kiedy podczas dziecięcej drzemki, robisz to, na co masz ochotę, a nie to, co powinnaś.

Potrzebujesz oczekiwać od siebie mniej. Jeszcze mniej.

Potrzebujesz nauczyć się nie komplikować spraw.

Upraszczaj każdy aspekt twojego życia, jak to tylko możliwe. Potrzebujesz nauczyć się mówić „nie”.

Potrzebujesz  pracować nad swoim stanem zadowolenia. Potrzebujesz czasem zostawić dzieci na noc i gdzieś wyjechać. Gdziekolwiek.

Potrzebujesz zrobić dla siebie coś, co sprawi ci przyjemność. Każdego dnia, nawet jeśli miałoby to trwać tylko 15 minut.

Potrzebujesz czasem się pomodlić, abo pomedytować. Albo jednego i drugiego.

Potrzebujesz czasem tego, co uwielbiasz: kawy, kieliszka wina, kąpieli w pianie.

Weźcie sobie do serca te kilkanaście zdań.


Źródło: austin.citymomsblog.com


Lifestyle Macierzyństwo

Zaufanie w związku to podstawa udanej relacji. Jak rozpoznać, że go brakuje?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 grudnia 2016
Zaufanie w związku
Fot. iStock/Marco_Piunti
 

Czy jest coś bardziej istotnego w dobrym w związku niż zaufanie? Kiedy brak nam przekonania, że naprawdę możemy na tej drugiej osobie polegać, kiedy nie mamy w relacji poczucia bezpieczeństwa, jakie są szanse, że ten układ przetrwa? A raczej – jakie są szanse, że będziemy w  nim szczęśliwi? Czasem uczucia i emocje, którymi obdarzamy partnera, tak bardzo zaburzają nam realistyczne podejście do związku, że kompletnie się gubimy. Mimo, że intuicja podpowiada nam co innego, dalej brniemy w relację, która nie daje nam komfortu psychicznego, a jedynie kolejne rozczarowania.

10 oznak i sytuacji, w których wykazujesz brak zaufania w związku

1. Cały czas się tylko „domyślasz”

Nie wiesz „na pewno”, stale odgadujesz. I często – błędnie. Wydaje ci się, że jesteś dyskretna, ale twój partner wie, czuje, i to się przekłada także na jego brak zaufania – do ciebie.

2. Kontrolujesz

Dość oczywistą oznaką braku zaufania jest chęć ciągłego kontrolowania, sprawdzania, testowania. Stąd tylko krok do manipulacji. Paradoks polega na tym, że jeśli już musisz kontrolować, żeby mieć (dość złudny) wpływ na swojego partnera, to znaczy, że twoja pozycja w tym związku jest raczej słaba. I twoja pewność siebie również. Zastanów się skąd bierze się twoja podejrzliwość, być może w dzieciństwie nie miałaś zaufania do rodziców, może w przeszłości padłaś ofiarą oszustwa ze strony kogoś, kogo kochałaś? Twój partner nie może płacić za błędy innych.

3. Twoja intuicja podpowiada ci, że nie możesz zaufać

Nawet do końca nie wiesz, nie potrafisz określić skąd biorą się twoje przeczucia. „Coś” podpowiada ci, że nie jest tak, jak mówi twój partner. Obserwujesz jego zachowanie, uważnie wsłuchujesz się w ton jego głosu, kiedy mówi o kluczowych sprawach. I po prostu „coś” ci tu nie gra. Jeśli takie emocje towarzyszą ci od początku relacji, to jawny znak, że trudno ci będzie zaufać.

4. Musisz znać wszystkie szczegóły

Gdzie był, kiedy nie było ciebie obok, z kim, ile czasu, o czym rozmawiał, dlaczego i po co. Dopytujesz, żądasz najmniejszych detali, jesteś uparta i nudna. To już nawet nie brak zaufania, to zakrawa na obsesję.

5. Sprawdzasz jego telefon

Nie po to, żeby zobaczyć, która godzina, ale po to, żeby przeczytać wiadomości do i od jego znajomych. To samo dotyczy sytuacji, kiedy przeglądasz historię przeglądarki w jego komputerze, albo w innych urządzeniach elektronicznych. Czego tam szukasz? Dowodów zdrady, czy pewności, której ciągle nie masz?

6. Nie sprawdzasz jego telefonu, bo boisz się, że „coś” tam znajdziesz

Chciałabyś, ale jesteś przekonana, wiesz po prostu, że znajdziesz tam jawny dowód zdrady, kilka ciepłych słów skierowanych do kogoś innego, albo kilka niemiłych słów o sobie. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, jak najszybciej.

7. „Śledzisz” swojego partnera w mediach społecznościowych

Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat… Im więcej możliwości, tym gorzej. Reagujesz na każdy jego komentarz, uważnie obserwujesz wszystkie posty. Jesteś obecna. Czuwasz. Dajesz do zrozumienia, że „to jest twój teren” i właściwie, wszystko, co twój partner umieszcza w „sieci” powinno w jakiś sposób być związane z tobą, albo powinnaś o tym wiedzieć.

8. Stałaś się detektywem

Twój partner jest „podejrzany” już na starcie. Kwestionujesz większość rzeczy, które mówi, z podejrzliwością traktujesz jego słowa, kiedy opowiada ci historie ze swojej przeszłości. Dociekasz „swojej” prawdy. W zasadzie znasz go lepiej niż on sam.

9. Pytasz o wszystko

Dosłownie. Upewniasz się, sprawdzasz, czy odpowiedzi są takie same, jak 2o minut wcześniej. Chcesz wiedzieć, nawet to, czego nie ma, o czym nie ma co rozmawiać. Pytasz, drążysz, uściślasz. Można z tobą oszaleć.

10. Twój partner zranił cię, albo zmienił zdanie w jakiejś ważnej kwestii

Nie ufasz partnerowi, kiedy masz złe doświadczenia. Kiedy omówiliście już pewne ważne kwestie związane z waszą przyszłością: dzieci, małżeństwo, wspólny wyjazd „na stałe”, i nagle on zmienia zdanie. Albo jeśli zostałaś zraniona, oszukana, zdradzona, ale wybaczyłaś, dałaś szansę i teraz od nowa układasz tę relację w swoim sercu i głowie.

Bez zaufania, nie ma poczucia stabilizacji, nie ma planów na przyszłość. Jest tylko trwanie i oczekiwanie na to, co złego może się wydarzyć. Jeśli nie uda się zbudować lub odbudować zaufania między partnerami, nie warto ciągnąć na siłę relacji, w której brak tak ważnego elementu.


Źródło: www.bustle.com


Lifestyle Macierzyństwo

7 trudnych, ale motywujących rzeczy, które musisz zaakceptować w życiu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 grudnia 2016
Fot. iStock / misfire_asia

Życie bywa trudne, ale na pewno bardzo ciekawe. To dość sprawiedliwe rozwiązanie, sprawia, że nie raczej nie jest nam tu, na Ziemi, nudno. Jeśli przeżywacie właśnie te trudniejsze momenty, przypomnijcie sobie kilka prostych, pocieszających prawd o życiu, które powinniśmy zaakceptować, żeby było nam nieco łatwiej.

1. Każdy się czegoś boi, każdy odczuwa niepewność. Nie jesteś wyjątkiem.

2. Nigdy nie będziesz w 100% pewny  swoich decyzji. Ale zawsze lepiej podjąć decyzję, zadziałać, niż pozostać biernym, bez wpływu na swoje życie.

3. Zawsze jest ktoś lepszy od ciebie. Więc nie ma sensu się porównywać.

4. Z życiu nie masz wpływu na nic, prócz własne myśli i działania. Dlatego zawsze powinieneś mieć nadzieję na najlepsze, ale także być gotowym na najgorsze.

5. Nic nie trwa wiecznie. Wszystko się zmienia. Ludzie się zmieniają. Ty również. Za chwilę może nas nie być.

6. Życie to nie jest bajka. Z tego również powodu, trudno przewidzieć co się w nim wydarzy. Życie jest zawsze ekscytujące, sprawia, że nigdy nie będziesz się nudzić.

7. Ciężka praca nie gwarantuje sukcesu. Sukces to wypadkowa wielu czynników, również takich, które są od ciebie niezależne.


Źródło: lifehack.org

 


Zobacz także

Zięć idealny, czyli gdyby ojcowie wybierali nam mężów… Wzruszający list ojca do córki

Nieustanny głód miłości. Dlaczego zabiegamy o ludzi, dla których nie jesteśmy ważni?

Kochankowie, wspólnicy czy rodzice? 6 typów relacji w małżeństwie