Go to content

Worki pod oczami mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Jakie choroby mogą się do nich przyczyniać?

worki pod oczami
Fot. iStock

Worki pod oczami najczęściej są efektem zarwanej nocy lub zbyt krótkiego snu. O ile pojawiają się z powyższej przyczyny, wystarczy sięgnąć po domowe sposoby na zmniejszenie opuchlizny, takie jak np. zimny okład. Ale worki pod oczami, szczególnie te pojawiające się nagle i długo utrzymujące się, mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Jakie choroby mogą powodować powstawanie worków pod oczami?

Czym są worki pod oczami?

Worki pod oczami to opuchlizna pojawiająca się na dolnych powiekach w efekcie zastoju limfy w tkankach podskórnych. Zazwyczaj można je zauważyć rano, ponieważ pozycja leżąca wpływa na utrudnienie krążenia w ciele. Zazwyczaj worki pod oczami nie są powodem do niepokoju.

worki pod oczami

Fot. iStock 

Najczęściej zawdzięczamy je predyspozycji genetycznej, ponieważ tendencję do ich tworzenia się można odziedziczyć po rodzicach. Poza genami, na ich pojawianie się może wpływać niedobór snu, zmęczenie, ale tez błędy dietetyczne, takie nadużywanie soli i cukru, kawy lub alkoholu, palenie papierosów. To wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, co wywołuje obrzęki na ciele i worki pod oczami. Przyczyną może być także zbyt mała ilość płynów przyjmowana w trakcie dnia. Osoby pijące zbyt małą ilość wody sprawiają, że organizm dążąc do zebrania jej zapasów na jeszcze większy niedobór, magazynują płyny w tkankach, co skutkuje obrzękami. Inną błahą przyczyną problemu może być wiek. Upływ czasu powoduje spadek napięcia mięśnia okrężnego oka, a przez to również słabnięcie tkanek otaczających go, oraz zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny w skórze.

Najczęściej wystarczy zmiana stylu życia, aby zmniejszyć tendencję do powstawania worków pod oczami lub zupełnie pozbyć się problemu. Jednak go worki pod oczami pojawiają się nagle, są dokuczliwe, towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy się im przyjrzeć. Może się zdarzyć, że ich przyczyną jest istniejąca choroba, o której jeszcze nie wiemy.

Choroby, które wpływają na worki pod oczami

Alergia a worki pod oczami

To właśnie alergia bywa jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się worków pod oczami. Opuchnięte okolice oczu bywają objawem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry (AZS), czy też przy alergicznych nieżytach nosa. Do wizyty u alergologa powinien skłonić również utrzymujący się świąd opuchniętej okolicy, a często i zaczerwienienie oczu i ich łzawienie, towarzyszący im wysięk z nosa. Do najczęstszych alergenów wziewnych zaliczamy roztocza, zwierzęta, pyłki i mikroorganizmy.

worki pod oczami

Fot. iStock 

Choroby tarczycy

Worki pod oczami mogą być efektem niedoczynności jak i nadczynności tarczycy, na które cierpią przede wszystkim kobiety. W tym przypadku obrzęk może dotyczyć nie tylko oczu, ale obejmować całą twarz. Gdy workom pod oczami towarzyszą również: tendencje do tycia lub chudnięcie, przewlekłe zmęczenie, apatia, odczuwanie dokuczliwego zimna, nadmiernie sucha skóra, chandra, spadek libido, warto udać się do endokrynologa.

Choroby nerek 

Zatrzymanie wody w organizmie, a przez to pojawienie się worków po oczami, może być efektem chorób nerek i nadnerczy (w zespole nerczycowym oraz przy kłębuszkowym zapaleniu nerek). Niebezpieczeństwo tej sytuacji polega na tym, że choroby nerek rozwijają się długi czas bez istotnych objawów, prowadząc do uszkodzenia nerek. Dlatego ważne jest, by przy stwierdzeniu niepokojących objawów, takich jak m.in.: ból pleców w okolicy lędźwiowej, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, parcie na mocz, zmniejszenie oddawania moczu, pienienie się moczu, zmiana jego barwy, obrzęk podudzi, nie zwlekać z wizytą kontrolną u lekarza.

Choroby serca

Również choroby serca mogą powodować worki pod oczami. Opuchnięte powieki mogą świadczyć m.in. o zaburzeniu krążenia oraz istnieniu nadciśnienia. Gdy do tego pojawiają się jeszcze obrzęki dolnych części ciała, należy udać się do specjalisty.

worki pod oczami

Fot. iStock 

Worki pod oczami — kiedy szukać pomocy u lekarza?

Worki pod oczami zazwyczaj są jedynie kwestią kosmetyczną, na którą można wpłynąć zmianą stylu życia i zrównoważoną dietą. Gdy jednak  opuchlizna pod oczami pojawia się często i bez wyraźnej przyczyny, towarzyszy jej ból, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie wokół oczu, i jeszcze inne, niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista, dzięki odpowiednim badaniom wykluczy (lub potwierdzi) choroby, które mogą powodować worki pod oczami. Lekarz do dyspozycji ma podstawowe badania (np. EKG, morfologia, TSH), które są pomocne w określaniu stanu zdrowia pacjenta. Gdy przyczyna problemu zostanie ustalona, dalej, w razie konieczności, będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.

FB/ohmepl