Choroby Zdrowie

Worki pod oczami mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Jakie choroby mogą się do nich przyczyniać?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 października 2021
worki pod oczami
Fot. iStock
 

Worki pod oczami najczęściej są efektem zarwanej nocy lub zbyt krótkiego snu. O ile pojawiają się z powyższej przyczyny, wystarczy sięgnąć po domowe sposoby na zmniejszenie opuchlizny, takie jak np. zimny okład. Ale worki pod oczami, szczególnie te pojawiające się nagle i długo utrzymujące się, mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Jakie choroby mogą powodować powstawanie worków pod oczami?

Czym są worki pod oczami?

Worki pod oczami to opuchlizna pojawiająca się na dolnych powiekach w efekcie zastoju limfy w tkankach podskórnych. Zazwyczaj można je zauważyć rano, ponieważ pozycja leżąca wpływa na utrudnienie krążenia w ciele. Zazwyczaj worki pod oczami nie są powodem do niepokoju.

worki pod oczami

Fot. iStock 

Najczęściej zawdzięczamy je predyspozycji genetycznej, ponieważ tendencję do ich tworzenia się można odziedziczyć po rodzicach. Poza genami, na ich pojawianie się może wpływać niedobór snu, zmęczenie, ale tez błędy dietetyczne, takie nadużywanie soli i cukru, kawy lub alkoholu, palenie papierosów. To wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, co wywołuje obrzęki na ciele i worki pod oczami. Przyczyną może być także zbyt mała ilość płynów przyjmowana w trakcie dnia. Osoby pijące zbyt małą ilość wody sprawiają, że organizm dążąc do zebrania jej zapasów na jeszcze większy niedobór, magazynują płyny w tkankach, co skutkuje obrzękami. Inną błahą przyczyną problemu może być wiek. Upływ czasu powoduje spadek napięcia mięśnia okrężnego oka, a przez to również słabnięcie tkanek otaczających go, oraz zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny w skórze.

Najczęściej wystarczy zmiana stylu życia, aby zmniejszyć tendencję do powstawania worków pod oczami lub zupełnie pozbyć się problemu. Jednak go worki pod oczami pojawiają się nagle, są dokuczliwe, towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy się im przyjrzeć. Może się zdarzyć, że ich przyczyną jest istniejąca choroba, o której jeszcze nie wiemy.

Choroby, które wpływają na worki pod oczami

Alergia a worki pod oczami

To właśnie alergia bywa jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się worków pod oczami. Opuchnięte okolice oczu bywają objawem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, atopowego zapalenia skóry (AZS), czy też przy alergicznych nieżytach nosa. Do wizyty u alergologa powinien skłonić również utrzymujący się świąd opuchniętej okolicy, a często i zaczerwienienie oczu i ich łzawienie, towarzyszący im wysięk z nosa. Do najczęstszych alergenów wziewnych zaliczamy roztocza, zwierzęta, pyłki i mikroorganizmy.

worki pod oczami

Fot. iStock 

Choroby tarczycy

Worki pod oczami mogą być efektem niedoczynności jak i nadczynności tarczycy, na które cierpią przede wszystkim kobiety. W tym przypadku obrzęk może dotyczyć nie tylko oczu, ale obejmować całą twarz. Gdy workom pod oczami towarzyszą również: tendencje do tycia lub chudnięcie, przewlekłe zmęczenie, apatia, odczuwanie dokuczliwego zimna, nadmiernie sucha skóra, chandra, spadek libido, warto udać się do endokrynologa.

Choroby nerek 

Zatrzymanie wody w organizmie, a przez to pojawienie się worków po oczami, może być efektem chorób nerek i nadnerczy (w zespole nerczycowym oraz przy kłębuszkowym zapaleniu nerek). Niebezpieczeństwo tej sytuacji polega na tym, że choroby nerek rozwijają się długi czas bez istotnych objawów, prowadząc do uszkodzenia nerek. Dlatego ważne jest, by przy stwierdzeniu niepokojących objawów, takich jak m.in.: ból pleców w okolicy lędźwiowej, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, parcie na mocz, zmniejszenie oddawania moczu, pienienie się moczu, zmiana jego barwy, obrzęk podudzi, nie zwlekać z wizytą kontrolną u lekarza.

Choroby serca

Również choroby serca mogą powodować worki pod oczami. Opuchnięte powieki mogą świadczyć m.in. o zaburzeniu krążenia oraz istnieniu nadciśnienia. Gdy do tego pojawiają się jeszcze obrzęki dolnych części ciała, należy udać się do specjalisty.

worki pod oczami

Fot. iStock 

Worki pod oczami — kiedy szukać pomocy u lekarza?

Worki pod oczami zazwyczaj są jedynie kwestią kosmetyczną, na którą można wpłynąć zmianą stylu życia i zrównoważoną dietą. Gdy jednak  opuchlizna pod oczami pojawia się często i bez wyraźnej przyczyny, towarzyszy jej ból, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie wokół oczu, i jeszcze inne, niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista, dzięki odpowiednim badaniom wykluczy (lub potwierdzi) choroby, które mogą powodować worki pod oczami. Lekarz do dyspozycji ma podstawowe badania (np. EKG, morfologia, TSH), które są pomocne w określaniu stanu zdrowia pacjenta. Gdy przyczyna problemu zostanie ustalona, dalej, w razie konieczności, będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.

FB/ohmepl

 


Choroby Zdrowie

Czarna malina – kopalnia antyoksydantów. Chroni przed nowotworami, wzmacnia odporność, dostarcza wiele cennych substancji dla zdrowia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 października 2021
Czarna malina
Fot. iStock
 

Czarna malina to jedna z najciekawszych i najbardziej interesujących pod kątem wspierania zdrowia odmian malin. Owoce czarnej maliny są skarbnicą antocyjanów i polifenoli, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych owoców swoim potencjałem antyoksydacyjnym. Czarna malina jest wartościowym koncentratem wielu substancji odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia.

Maliny to owoce słodkie i wyjątkowo zdrowe, więc nie dziwi to, że mają wielu miłośników i są częstym elementem diety Polaków. Różnorodność wśród malin jest spora, można kupić różne odmiany w kolorach od bieli, żółci, pomarańczy, przez czerwień, aż po czerń. Szczególnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się czarna malina, która jest jeszcze dość mało popularna, ale dzięki szczególnym właściwościom dla zdrowia wkrótce ma szansę się to zmienić.

Co wiemy o czarnej malinie?

Czarna malina pochodzi od dziko rosnącej w Ameryce Północnej maliny zachodniej (Rubus occidentalis). Można by ją porównać do połączenia cech maliny i jeżyny, czyli bardzo smacznych i zdrowych owoców, które nadają się do zjedzenia na surowo, jak i przeznaczenia na przetwory. Czarne maliny swój charakterystyczny kolor nabierają wraz z dojrzewaniem, a wcześniej owoce posiadają czerwony kolor. Dojrzałe owoce tej odmiany mają na wierzchu skórki zauważalny nalot.

Czarna malina

Fot. iStock

Choć jeszcze czarna malina nie jest tak popularna jak inne odmiany tych owoców, to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Kupić można ją w sezonie, choć nie zawsze jest łatwo dostępna. Można także uprawiać własny krzew owocowy i nie jest to trudne zadanie. Wymagania czarnej maliny w uprawie przypominają wymagania dotyczące krzewów tradycyjnej maliny czerwonej.

Czarna malina — wartości odżywcze i witaminy

Czarna malina zdobyła uznanie ze względu na wysoką zawartość witaminy C i E, oraz makroelementów takich jak: potas, wapń, cynk, magnez oraz dużych ilości miedzi i żelaza. Maliny nie są specjalnie kaloryczne – w 100 g różnych odmian maliny znajduje się ok. 30 kcal. Ponadto cechują się one wysoką zawartością błonnika, ok. 6-7 g/100 g malin, więc są wyjątkowo łaskawe dla sylwetki. Ponadto po maliny mogą bez obaw sięgać osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ  indeks glikemiczny malin wynosi ok. 25, a więc jest niski.

Czarna malina — właściwości dla zdrowia

Czarna malina zawiera duże ilości antyoksydantów — polifenoli, a szczególnie antocyjanów, których jest aż pięciokrotnie więcej niż w malinach czerwonych. Wspomniane antocyjany, które m.in. odpowiadają za jej ciemny kolor, nadają owocom czarnej maliny właściwości przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, chroniące układ krążenia i hamujące procesy starzenia. Z tego powodu wpływ owoców czarnej maliny na zdrowie został objęty licznymi badaniami klinicznymi, których wstępne wyniki są bardzo obiecujące.

Ma ogromny potencjał antynowotworowy

Według przeprowadzonych badań czarna malina może wpływać na zahamowanie postęp rozwoju nowotworów jamy ustnej, przełyku, jelita grubego, piersi i skóry. Zauważono również jej przeciwzapalne działanie w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Czarna malina

Fot. iStock

Działa jak aspiryna na przeziębienie

Maliny od wieków w medycynie ludowej stosowano podczas przeziębienia, dzięki ich właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Wiadomo, że w ich składzie znajduje się kwas salicylowy i benzoesowy, porównywane działaniem do aspiryny. Nie bez przyczyny różne odmiany malin, w tym czarnej, stosuje się podczas przeziębienia. Napar z tych owoców pomaga pozbyć się gorączki,  rozgrzać organizm i ułatwić wypocenie się.

Czarna malina ogranicza stany zapalne 

Czarna malina zawiera związki antocyjanowe, które wpływają na ograniczanie stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Antocyjany wraz z innymi flawonoidami poprawiają elastyczność ścian naczyń krwionośnych, zmniejszając  ich przepuszczalność, co przekłada się na zdolność do ograniczania stanu zapalnego w organizmie.

Warto sięgać po owoce czarnej maliny, które mogą mieć ogromny wpływ na zachowanie zdrowia. Ponadto, podobnie jak inne maliny, smakują wyśmienicie i mogą, a nawet powinny, znaleźć się w zdrowej diecie bez względu na wiek i płeć.


źródło: dietetycy.org.pl , poradnikogrodniczy.pl 

Choroby Zdrowie

Zakochałam się do szaleństwa w facecie przez internet. Cudowny obłęd! Tylko że on nie potrafił kochać w realu!

Listy do redakcji
Listy do redakcji
14 października 2021
Fot. iStock/themacx

Czy możliwa jest miłość przez internet? Tak! Ale dlaczego to takie ekscytujące? Nigdy w życiu nie przeżywałam tak silnych emocji, jak wtedy gdy spotkałam Marka na portalu randkowym, na Sympatii. Najpierw spodobały mi się jego zdjęcia. Miał długie włosy związane w kitkę, męskie wyrzeźbione ramiona. Siedział na jachcie i zamyślony patrzył w dal. Napisaliśmy kilka słów, potem więcej. I w końcu wpadliśmy w obłęd. Pisaliśmy bez przerwy, jakby łączyły nas niewidzialne nici, identyczne pasje i myśli.


W tym pisaniu przez internet było bardzo … kolorowo i zaskakująco. 
Same niespodzianki. On przesyłał mi w nocy cudowne listy. Dostawałam je, jak tylko budziłam się nad ranem. Albo wysyłał mi zdjęcia ze swoimi córeczkami, jak gra z nimi w koszykówkę. Piękne, bo Marek jest zawodowym fotografem. Klikając w klawiaturę, opowiadaliśmy sobie, co lubimy robić w życiu i mówiliśmy o różnych nieszczęściach, które nas do tej pory spotkały. W końcu wyznaliśmy sobie błędy i winy przeszłego życia – ja, że miałam romans, a on, że zdradzał żonę z dziewczyną poznaną kiedyś w internecie. W końcu Marek napisał do mnie: „Wiesz, żadnej innej kobiecie nie opowiedziałem o sobie tak wiele”. Poczułam się wyjątkowa. A opowiadał naprawdę dużo! Że ma za sobą kilka prób samobójczych, że podciął sobie żyły, kiedy opuściła go ostatnia kobieta. Że sam dojechał wtedy na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego. Czułam dreszcze i strach, gdy to czytałam. Bałam się, a jednocześnie coś pchało mnie do tego faceta! Nie potrafiłam się powstrzymać. Mijały tygodnie.

Zwlekałam, nie chciałam się z nim spotkać w realu. Bałam się, że jak go zobaczę, że jak porozmawiamy, to czar natychmiast pryśnie. Był taki moment, że mieliśmy przerwę w tym pisaniu, gdy wylądowałam w szpitalu. Miałam operację i z powodu narkozy na trzy dni straciliśmy kontakt. O rany, co się działo, gdy odpaliłam znowu telefon!!! Znalazłam tam trzy pięknie spisane nocą długie listy, w których deklarował, że tęskni jak szalony.

Postanowiliśmy oboje zlikwidować konta na Sympatii

To miało dla nas znaczenie mocno symboliczne. Znaczyło: „Już z nikim innym nie chcę pisać, z nikim innym flirtować, tylko z Tobą, bo wybrałam Ciebie!”. Czułam, że musimy się spotkać, że nie ma innego wyjścia. Musimy zaryzykować. Pisałam mu: „Najwyżej, jeśli się sobie nie spodobamy, to trudno. Tak dobrze się rozumiemy, że zostaniemy przyjaciółmi”. Umówiliśmy się w parku na spacer wieczorem. Przyszłam i zobaczyłam skromnego, dość nieśmiałego faceta. Trochę dla mnie za niskiego. Trudno, pomyślałam. Rozmowa jednak fajnie i wartko nam się kleiła. Poszliśmy na wino, on mnie kokietował, rozpuścił burzę włosów, zdjął sweter, wyeksponował mięśnie. Tak, jednak podobał mi się.

Urzekło mnie to, że odprowadził mnie do domu. Przyszedł pod same drzwi i wtedy… choć to do mnie niepodobne, pocałowałam go pierwsza. Szał! Absolutnie cudownie całował.

Zostaliśmy parą

Widywaliśmy się niemal codziennie. Przyjeżdżałam do niego rano przed pracą, żebyśmy mogli się kochać. Powiem szczerze – to był mój najlepszy seks w życiu. Po raz pierwszy doświadczyłam jednoczesnego orgazmu, on doskonale wyczuwał ten moment, kiedy traciłam w łóżku nad sobą kontrolę i razem ze mną podążał na tej fali. Czułam się z Markiem związana, uzależniona. Natychmiast przedstawił mnie swoim córkom. Były rewelacyjne. Szybko poznałam też jego rodziców, którzy cieszyli się jak szaleni i mówili mi, że jestem taka normalna. Wydawało mi się, że Marek myśli o nas bardzo poważnie. W weekendy pakowaliśmy samochód i ruszaliśmy na jego działkę, na Mazury. W tygodniu oboje brzegiem Wisły jeździliśmy na rowerach. Było cudownie. On robił mi niespodzianki – ciągle kupował kwiaty bez okazji, dawał drobne prezenty. Czułam się jak nakręcona, jakby ktoś wlał w moje żyły nieprawdopodobną ilość energii. Nagle w ciągu dnia potrafiłam zrobić trzy, może nawet cztery razy rzeczy więcej. Wszystkie sprawy wydawały się po prostu łatwe. Mogłam spać pięć godzin, a i tak czułam się szczęśliwa, jakbym wpadła w amok. Po prostu zakochałam się, a w moich żyłach wirowały życiodajne endorfiny. Oszalałam!

Ale… właśnie zawsze musi być jakieś „ale”

Zaledwie po kilku miesiącach to szaleństwo i wzajemna fascynacja zaczęły powoli wygasać. Zauważyłam, że nie potrafimy spędzać czasu tak zwyczajnie – trochę ze sobą, a trochę jakby obok siebie. Nie potrafiliśmy na przykład siedzieć na Mazurach na werandzie i czytać książek obok siebie. Nie potrafiliśmy wspólnie ugotować obiadu. Nie umieliśmy razem sprzątać. Zawsze musiało dziać się coś niezwykłego, szalonego, z odpałem. A to wycieczka z odsłoniętym dachem i rozwiane włosy. A to nocowanie bez namiotu pod rozgwieżdżonym niebem. A to spontaniczny wyjazd na rowerach w nieznane.

Zaczęłam więc zastanawiać się, czy z tym człowiekiem da się prowadzić normalne życie. Bo on jak gotował, to tylko super wymyślne potrawy. Jak zabierał mnie w podróż, w Tatry w maju, to wręczał mi czekan. Było bardzo kolorowo, ale przecież we wspólnym życiu nie o to chodzi.

Kiedy zaczęła między nas wkradać się nuda…

Marek zapadał się w sobie i kompletnie przestawał się odzywać. Uciekał ode mnie, był nieobecny. No, po prostu nie potrafił normalnie żyć. Albo musiało być wszystko na haju, albo wpadał w czarną otchłań nic-nie-mówienia. W końcu odkryłam, że znów dużo czasu spędza w internecie. Nie chciał mi nigdy dać dostępu do swojego komputera. Próbowałam się tam jednak dostać i mówiłam mu na przykład, że akurat muszę skorzystać, bo koniecznie w tej chwili potrzebuję odpisać na maila. Dlatego stworzył mi na swoim laptopie oddzielne konto, więc nie mogłam zobaczyć, na jakie on strony wchodzi. Kobieta ma jednak intuicję, a ja czułam, że coś jest nie tak!

Kiedyś wyszedł do sklepu po drobne sprawunki. Zapomniał się wylogować

Wtedy odkryłam, że znowu rozmawia z kobietami przez internet. Jedna z nich była bardzo piękna, wręcz zjawiskowa. Rozmawiali sobie na komunikatorze dość niewinnie… o muzyce. Miała fantastyczne zdjęcia na swoim profilu – blondynka z krótką grzywką, duże błękitne lekko skośne oczy, filigranowa sylwetka. Bez przerwy z częstotliwością co godzinę podsyłali sobie linka z piosenką i pisali o gatunkach muzycznych oraz o tekstach. A od tego blisko do uczuć i nazywania siebie per: „Misiu” oraz wyznawania „samotności w obecny związku”, jak to określał Marek. Teraz wszystko stało się dla mnie jasne. To właśnie z tą kobietą mój ukochany flirtował. To z nią nawiązał więź. To z nią tak naprawdę był teraz blisko. To dlatego uciekał ode mnie!

Próbowałam z nim rozmawiać!

Jednak on dość chłodno powiedział, że już mnie nie kocha i nie chce ze mną być. Zwyczajnie, że to nie ma już sensu! Byłam w szoku, bo to był najbardziej barwny związek, jaki przeżyłam w życiu! Niczego nie mogłam wtedy zrozumieć. Dlaczego? Dlaczego? Te pytania kołatały się w mojej głowie. Dziś już nam odpowiedzi. Marek po prostu uciekał przed prawdziwą bliskością.

Nie umiał żyć normalnie. Potrzebował emocji, ekscytacji i takie rzeczy potrafił tylko odczuwać w bezpiecznej odległości, oddzielony od kobiety klawiaturą i monitorem ekranu. Polował na nie i umiał je wkręcać. Dziś wiem, że robił tak wiele razy, nie tylko ja oszalałam po drugiej stronie ekranu dla niego z miłości!

Dziewczyny, uważajcie!

Otwierajcie się na miłość, ale weźcie pod uwagę, że dziś coraz więcej facetów nie jest zdolnych do prawdziwych uczuć i zwykłego życia, takiego z – przytulaniem się wieczorami, wspólnym śmianiem się z gaf, radością z ugotowanego obiadu, nudnym spacerem z dziećmi na plac zabaw. Myślę, że takich gagatów będzie coraz więcej.


Zobacz także

Dieta bez nabiału - produkty zakazane, zamienniki

Dieta bez nabiału – czego należy unikać, a czym zastąpić produkty nabiałowe?

Czujesz od siebie dziwny albo nieprzyjemny zapach? Oto 7 medycznych przyczyn problemu

Róża, choroba zakaźna - przyczyny, objawy, leczenie

Róża – piękna nazwa dla dokuczliwej choroby zakaźnej. Co należy o niej wiedzieć?