Zdrowie

Wiesz, jak dbać o swoje nerki? Nie zapominaj o nich!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 października 2016
Wiesz, jak dbać o swoje nerki? Nie zapominaj o nich!
Fot. iStock /anandaBGD
 

Nerki są bez wątpienia największą oczyszczalnią w organizmie. U zdrowego człowieka usuwają z organizmu toksyny i produkty przemiany materii, filtrując nawet litr krwi na minutę i wydalając od 600 do 1500 ml moczu w ciągu dnia. W wyniku zaniedbań i chorób, zdolność nerek do oczyszczania spada znacząco. 

Statystyki nie pocieszają, aż u 3,5 miliona Polaków ta zdolność oczyszczania nie przekracza 60% normy. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia. Zdrowe nerki odpowiadają za równowagę płynów ustrojowych, produkcję moczu, a także wspomagają funkcje pozostałych organów. Nieustannie przetwarzają krew, oczyszczając ją z odpadów przemiany materii i wody. Gdy praca nerek zawodzi, dochodzi do gromadzenia się toksyn w organizmie, powodujących wiele problemów zdrowotnych. Choroby nerek często współtowarzyszą otyłości, cukrzycy, chorobom układu sercowo-naczyniowego. Ale nie tylko osoby obciążone ryzykiem powinny zwracać większą uwagę na swoje nerki.

Objawy, które powinny budzić niepokój 

Choroby nerek zazwyczaj rozwijają się po cichu, późno zauważone, a pacjenci są nieświadomi ich istnienia, często do momentu wykonania prostych badań moczu. Są jednak objawy, które nie licząc nie zawsze występującego bólu, w każdym powinny wzbudzić uzasadniony niepokój:

 • podwyższone ciśnienie tętnicze,
 • obrzęki kończyn,
 • pieniący się mocz,
 • konieczność częstszych wizyt w toalecie,
 • w wynikach białkomocz, krwinkomocz.

Nawet delikatne objawy, które zostały zlekceważone, mogą zemścić się w pół roku, nieodwracalnymi zmianami w funkcjonowaniu nerek. W najgorszym wypadku zaniedbania zdrowia nerek, pacjenta może czekać leczenie nerkozastępcze, czyli dializy lub przeszczep narządu.

Wiesz, jak dbać o swoje nerki? Nie zapominaj o nich!

Fot. iStock /Sakramir

Zadbaj w prosty sposób o swoje nerki

Istnieje wiele prostych metod, by każdego dnia zrobić coś dobrego dla funkcjonowania nerek. Niewielki wysiłek poprawi ich funkcjonowanie i odsunie wizję zachorowania na poważną chorobę.

1. Pij wodę

I to nie tylko wtedy, gdy poczujesz pragnienie, ale przez cały czas mniejszymi porcjami. To najlepiej nawodni organizm oraz rozcieńczy mocz, a także ułatwi wypłukiwanie z pęcherza moczowego chorobotwórczych bakterii i wirusów. Pilnuj tego, gdy jesteś osobą zdrową — osoby cierpiące na różne schorzenia nerek, mogą mieć odwrotne zalecenie, ograniczania płynów.

2. Ograniczaj sól w produktach

Nadmiar soli szkodzi nerkom, upośledzając ich działanie i uszkadza z powodu podnoszenia ciśnienia krwi. Polacy mają tendencję do przesalania, więc nie dosypujmy wszędzie soli i zwracajmy uwagę na to, co jemy — w wielu wysoko przetworzonych produktach zawartość soli przekracza dzienną normę jej spożywcza.

3. Jedz produkty oczyszczające nerki:

 • Arbuz – posiada właściwości moczopędne, poprawia wydalanie złogów z organizmu i szybszą filtrację krwi.
 • Sok z cytryny – zapobiega powstawaniu kamieni na nerkach.
 • Owoce jagodowe – są bogate w przeciwutleniacze, pomagają wypłukiwać kwas moczowy z nerek, czyniąc je zdrowszymi. Szczególne znaczenie mają żurawina i borówka, które posiadają największą ilość substancji eliminujących mocznik i kwas moczowy. Wartościowe są także ciemne winogrona.
 • Żurawina — działa jak naturalny antybiotyk, zwalczając infekcje układu moczowego, hamuje przyleganie bakterii E. coli do ścian komórkowych dróg moczowych oraz ogranicza ich namnażanie. Ogranicza powstawanie kamieni nerkowych.
 • Jabłka – zawierają związki przeciwzapalne, poprawiające funkcje nerek.
 • Pietruszka – zarówno korzeń, jak i natka świetnie oczyszcza nerki z toksyn, pomaga w leczeniu kamicy nerkowej i infekcji dróg moczowych.
 • Pestki dyni – wspierają pracę nerek, zapobiegając powstawaniu kamieni.
 • Imbir – zawiera związki oczyszczające krew i nerki z  toksyn.
 • Mniszek lekarski –  moczopędne zioło, wzmacnia nerki, ułatwia oddawanie moczu oraz łagodzi podrażnienia układu moczowego.
 • Pokrzywa –leczy zapalenia dróg moczowych, działa moczopędnie, utrzymując odpowiedni stan wody przepływającej przez nerki i wypłukując toksyczne substancje.
 • Korzeń prawoślazu – jest moczopędny,  a śluz, który produkuje w układzie moczowym tworzy barierę ochronną zapobiegającą krystalizacji zawartych w moczu związków mineralnych i działa przeciwzapalnie.
 • Jałowiec – stosuje się go podczas zakażeń dróg moczowych oraz kamieni na nerkach.
 • Krwawnik pospolity – ma właściwości moczopędne oraz antyseptyczne walcząc z bakteriami odpowiedzialnymi za zakażenia dróg moczowych.

4. Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna pozwala przyspieszyć metabolizm, przez co organizm skuteczniej usuwa toksyczne substancje znajdujące się w krwiobiegu. Regularne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne pomagają też regulować ciśnienie tętnicze krwi, co wpływa bezpośrednio na pracę nerek.

5. Zrezygnuj z używek

Używki zaburzają pracę wielu organów, w tym także nerek. Ryzyko wystąpienia niewydolności nerek jest dwukrotnie większe u osób sięgających po papierosa. Szczególnie uważaj na alkohol spożywany w nadmiarze, ponieważ nerki zostają obarczone koniecznością usuwania z organizmu alkoholu i jego metabolitów.

6. Nie przetrzymuj moczu

W moczu zalegającym długi czas w pęcherzu łatwiej dochodzi też do namnażania się bakterii. Efektem tego jest infekcja pęcherza, która może rozprzestrzenić się na nerki. Nie przetrzymuj moczu dłużej niż musisz i opróżniaj pęcherz do końca. Zwróć uwagę na kolor moczu – powinien być jasno słomkowy a jego ilość nie powinna być zbyt mała.

7. Rób badania kontrolne

Raz do roku, nawet jeśli nie masz żadnych objawów, zrób analizę moczu. To proste i tanie badanie ujawnia nieprawidłowości, które mogą wymagać kontroli specjalisty.


źródło: nefrologia.mp.pl, zdrowie.gazeta.pl, agnieszkamaciag.plkrokdozdrowia.pl


Zdrowie

Co możesz zrobić z soli i cytryny? Zaskakująca, domowa mikstura na migreny

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 października 2016
Fot. iStock / anandaBGD
 

Z pewnością znasz hasło „migrena”, jeśli cierpisz na intensywne bóle głowy, którym może towarzyszyć wiele innych, nieprzyjemnych objawów. Ból okolicy skroniowej wraz z nudnościami, nadwrażliwością na światło, zaburzeniami widzenia, wrażliwością na dźwięki, dotyka nawet miliard ludzi na całym świecie! 

Szukając ratunku w trakcie napadów, osoby cierpiące na migreny chwytają się różnych sposobów na załagodzenie bólu i przetrwanie ataku. Zwykłe tabletki na ból głowy egzaminu w tym wypadku nie zdają, ale jest inny, zaskakujący sposób na osiągnięcie ulgi w bólu.

Sok z cytryny i sól himalajska 

Kwaśne i słone — wbrew pozorom połączenie tych ekstremalnych składników, może przynieść znaczącą ulgę podczas migrenowego bólu głowy. Recepta na specyfik jest prosta — woda, sok z jednej cytryny i dwie łyżeczki soli himalajskiej.

Należy połączyć składniki i wypić, najlepiej duszkiem, ze względu na specyficzny smak. Osoby stosujące ten eliksir chwalą sobie jego skuteczność, choć nie ma badań, które w sposób naukowy dowiodłyby  jego skuteczności. Czas, w jakim powinna nastąpić ulga w bólu wynosi podobno od 3 do 5 minut!

Sekret zachwalanej skuteczności tłumaczy się zawartością w tej krystalicznej soli 84 przyswajalnych pierwiastków niezbędnych dla organizmu. Sól himalajska szybko podnosi poziom serotoniny, co pomaga stłumić ból, przywraca odpowiedni poziom alkaliczności i elektrolitów w organizmie. A ponieważ jedną z przyczyn migren mogą być odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe oraz niedobory witamin i minerałów, mikstura z cytryny i soli himalajskiej wydaje się kluczem do sukcesu.

Tej domowej metody nie powinny stosować osoby z wysokim ciśnieniem krwi.


źródło: www.lifehack.orgsekrety-zdrowia.org


Zdrowie

Nie żyje Andrzej Wajda. Odchodzą ci, którzy byli „zawsze”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 października 2016
Fot. Screen z YouTube/Oscars

Zmarł Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser, laureat wielu najważniejszych, światowych nagród w dziedzinie kinematografii. To on, odbierając z rąk Jane Fondy Oscara za całokształt twórczości, powiedział, czyniąc ten moment jeszcze bardziej wyjątkowym: „Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku”.

Wiadomość o śmierci tego wspaniałego filmowca zaskoczyła nas wczoraj w nocy, pogrążając w smutnej zadumie nad prostą prawdą: odchodzą ci, którzy byli „zawsze”, odkąd pamiętamy. W hołdzie i podziękowaniu Mistrzowi za jego nieoceniony wkład w polską kulturę, przypominamy zaledwie część jego dorobku artystycznego, 20 wspaniałych dzieł filmowych, z różnych okresów jego działalności.

1. „Kanał” (1956)

2. „Popiół i diament” (1958)

3. „Niewinni czarodzieje” (1962)

4. „Popioły” (1965)

5. „Wszystko na sprzedaż” (1968)

6. „Wesele” (1972)

7. „Ziemia obiecana” (1974)

8. „Człowiek z marmuru” (1976)

9. „Panny z Wilka” (1979)

10. „Człowiek z żelaza” (1981)

11. „Danton” (1983)

12. „Kronika wypadków miłosnych” (1985)

13. „Pierścionek z orłem w koronie” (1992)

14. „Panna Nikt” (1996)

15. „Pan Tadeusz” (1998)

16. „Zemsta” (2002)

17. „Katyń” (2007)

18. „Tatarak” (2009)

19. „Wałęsa, Człowiek z nadziei” (2013)

20. „Powidoki” (2016)


Zobacz także

Co się stanie, jeśli rano będziesz pić wodę na pusty żołądek? Kilka bardzo dobrych i zaskakujących rzeczy!

Co się stanie, jeśli rano będziesz pić wodę na pusty żołądek? Kilka bardzo dobrych i zaskakujących rzeczy!

7 rzeczy, które mówią faceci, kiedy myślą, że umierają. Czyli częściej niż myślisz

Cukier biały czy brązowy?

Cukier biały czy brązowy? Sprawdzamy, który wybrać i dlaczego!