Tapioka, czyli skrobia z manioku, to coraz popularniejszy dodatek do deserów, zup i innych dań. Tapioka cieszy się zainteresowaniem ze względu na ciekawy wygląd po ugotowaniu (przezroczyste kuleczki) i neutralny smak, który sprawia, że znajduje ona uniwersalne wykorzystanie w kuchni. Czym jest tapioka, jakie ma wartości odżywcze, oraz co można z niej przygotować?
Czym jest tapioka?
Tapioka pozyskiwana jest z bulw manioku, który naturalnie rośnie w Ameryce Południowej, uprawia się ją także w Afryce oraz Azji. Maniok, którego surowe bulwy są trujące, często porównywany jest do naszych ziemniaków. Aby pozyskać tapiokę, korzeń manioku musi zostać umyty, obrany, rozdrobniony. Finalnie oddziela się i odwadnia skrobię, którą następnie możemy kupić pod postacią kulek lub mąki. Tapioka posiada neutralny smak i jest pozbawiona zapachu. Z tego powodu jest świetnym dodatkiem w kuchni, ponieważ można ją dopasować do różnego typu potraw.
Tapioka — wartości odżywcze
Tapioka głównie składa się z węglowodanów, aż 88,69 g/100 g. Poza nimi w tapioce znajdziemy białko 0,19 g/100 g, błonnik pokarmowy 0,9 g/100 g, oraz tłuszcz 0,02 g /100 g. Tapioka nie zawiera zbyt wielu cennych dla zdrowia składników. Znajdziemy w niej śladowe ilości witamin z grupy B oraz niewielką ilość minerałów takich jak wapń, fosfor, żelazo, potas, sód czy cynk.
W 100 gramach surowej tapioki znajduje się 350 kalorii, ale po ugotowaniu w wodzie liczba ta na 100 g się zmniejsza nawet o połowę, ponieważ kulki tapioki pochłaniają wodę i zwiększają swoją objętość.
Wpływ tapioki na zdrowie
Mimo iż tapioka nie posiada przesadnie wielu składników mineralnych i witamin, to jednak wywiera pozytywny wpływ na zdrowie.
Tapioka jest źródłem tzw. skrobi opornej na trawienie, która charakteryzuje się tym, że zmniejsza stężenie glukozy we krwi po posiłku. Z tego powodu, mimo wysokiego indeksu glikemicznego (80), porcja tapioki (1 łyżka = 10 g) cechuje się niskim ładunkiem glikemicznym (ŁG = 8,9), dlatego może znaleźć się w diecie osób chorujących na cukrzycę. Ponadto skrobia oporna jest ważnym prebiotykiem, czyli swego rodzaju pożywieniem dla dobrych bakterii w jelitach. Jest lekko strawna, wspiera ona pracę układu pokarmowego, przeciwdziała biegunkom i zaparciom.
Ponadto nie zawiera glutenu, więc mogą sięgać po nią osoby uczulone na gluten i chorujące na celiakię, chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także wrzody żołądka.
Ponieważ należy ona do źródeł lekkostrawnych węglowodanów, szybko dodaje energii. Można po nią sięgać czasie pracy, by poprawić sprawność fizyczną i umysłową.
Jak gotować tapiokę?
Przed użyciem kulki tapioki należy wypłukać, a następnie moczyć w wodzie, mleku roślinnym lub zwierzęcym, co najmniej przez 20 minut. Po upływie czasu moczenia kulki tapioki gotuje się w płynie, w którym moczyły się wcześniej. Ogień powinien być minimalny, a samą tapiokę należy często mieszać, ponieważ łatwo się przypala. Kulki gotować do miękkości, aż staną się przezroczyste, podobne do żelowych kuleczek. Na końcu możesz posłodzić, jeśli wykorzystasz ją np. do deseru na słodko. Dokładny czas gotowania uzależniony jest od wielkości ziaren — wynosi od 20 do nawet 40 minut.
Gotowana tapioka sprawdzi się jako podstawa deseru, zagęstnik do zup i sosów, zamiennik ryżu czy makaronu. Wszystko zależy od tego, w jakim płynie zostanie ugotowana, oraz od ewentualnego dodatku cukru lub soli do kuleczek tapioki. Może być ona ciekawym urozmaiceniem diety.
Tapioka — deser
Mając tapiokę w kuchni warto przygotować z niej słodki deser. Na 2 porcje do średniej wielkości pucharków wystarczy:
Deser z tapioki — składniki:
- 2 łyżki kulek tapioki
- szklanka mleczka kokosowego, mleka zwierzęcego lub roślinnego
- cukier trzcinowy,
- miękkie owoce, nasiona chia, pestki — wg uznania
- inne ulubione dodatki, np. tarta czekolada.
Przygotowanie:
Ugotuj tapiokę do miękkości wg wyżej opisanych wskazówek. Zdejmij z ognia, posłódź odrobiną cukru trzcinowego (lub innego słodzika) i odstaw do wystudzenia. Nałóż tapiokę do pucharków, dodaj pokrojone na mniejsze części owoce lub inne dodatki. Schłódź w lodówce, najlepiej przez 1-2 godziny.
Tapioka w Bubble tea
Bubble tea to ciekawie wyglądający napój, który ogromną popularnością cieszy się szczególnie w Wielkiej Brytanii i w Chinach. Do przygotowania Bubble tea potrzebny jest napar z czarnej lub zielonej herbaty, z dodatkiem mleka lub bez niego. Następnie dodaje się jeden z proszków smakowych, syrop lub miód, wedle uznania, oraz obowiązkowo ugotowanie kulki tapioki. Przed podaniem Bubble tea należy porządnie schłodzić. Można ją serwować także z kostkami lodu i grubą słomką.
Warto jeszcze wspomnieć, że nie należy przesadzać z ilością Bubble tea, ponieważ duża ilość słodkich dodatków podnosi kaloryczność napoju. I tak porcja takiej herbaty może zawierać od 200 do nawet 500 kcal, a to zdecydowanie nie sprzyja zachowaniu szczupłej figury.
FB/ohmepl