Zdrowie

7 niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o wrzodach żołądka

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 marca 2018
Fot. iStock/decade3d
 

Wrzody żołądka kojarzą się z chorobą osób w średnim wieku, szczególnie tych żyjących w przewlekłym stresie. Kojarzymy, że powodują ją nerwy, alkohol lub niewłaściwa dieta, jednak wciąż wiemy zbyt mało. Często, gdy pojawiają się sygnały wskazujące, że choroba wrzodowa się rozwija, wiele osób ignoruje je, a to niesie poważne konsekwencje dla zdrowia.

Czym są wrzody?

Medyczne źródła informują, że wrzody trawienne są ograniczonymi ubytkami błony śluzowej, któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica. Choroba dotykająca żołądek, a także dwunastnicę, jest wynikiem zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi (kwas solny, pepsyna) i ochronnymi (prawidłowo ukrwiona pokryta śluzem błona śluzowa).

Najczęstszą wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która odpowiada za 75–90% wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka. Helicobacter pylori produkuje toksyny, uszkadzające komórki błony śluzowej i wywołujące stan zapalny. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania hormonu gastryny oraz kwasu solnego w żołądku, a w konsekwencji powoduje owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Poza tym wpływ stresu, czynniki genetyczne, a także palenie papierosów, są częstymi przyczynami zachorowań.

8 niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o wrzodach żołądka

1. Ból w centralnej i górnej części brzucha

Wrzody mogą dawać zróżnicowane dolegliwości bólowe, najczęściej zlokalizowane w centralnej i górnej części brzucha.  Występuje na czczo (tzw. bóle głodowe) lub 1–3 godziny po posiłkach. Ból może rozprzestrzeniać się na boki, a dolegliwościom towarzyszyć uczucie pustego żołądka. Ból ustępuje po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny.

2. Niestrawność 

Często powracająca niestrawność, uczucie pełności, pieczenia, dolegliwości bólowe po posiłku z kwaśnymi lub ostrymi dodatkami, są częstym objawem obecności wrzodów.

3. Brak apetytu

Z powodu dolegliwości ze strony żołądka przy wrzodach, chorzy często narzekają na brak apetytu. Unikają spożywania posiłków, by jak najmniej cierpieć.

4. Spadek masy ciała

Nagłe chudnięcie może świadczyć również o wrzodach. Chory je mniej lub zupełnie unika posiłków, czego konsekwencją jest zmniejszenie masy ciała. To grozi powstaniem niedoborów substancji odżywczych w organizmie.

5. Nietolerancje pokarmowe

Osłabiona wrzodami błona śluzowa żołądka, nie działa ochronnie przed alergenami i szkodliwymi substancjami z pożywienia. Składniki wielu pokarmów powodują stany zapalne, co wpływa na gorszą kondycję chorego.

6. Mdłości

Mdłości i gorsze samopoczucie mogą wynikać z nadmiernej produkcji kwasu w żołądku, co ma miejsce w chorobie wrzodowej. Kwas solny podrażnia błonę śluzową, co powoduje przykre dolegliwości.

7. Krwawienia z żołądka

Zaawansowana choroba wrzodowa daje oczywiste objawy, takie jak wymioty z krwią.

Jeśli wystąpią objawy takie jak:

 • wymioty krwawą lub „fusowatą” treścią,
 • smoliste stolce,
 • objawy wstrząsu (osłabienie, zimna, spocona skóra, spadek ciśnienia tętniczego),
 • silny ból brzucha, któremu towarzyszy niezależne od woli pacjenta napięcie mięśni brzusznych

Należy pilnie zgłosić się do lekarza lub do SOR, ponieważ w takich przypadkach konieczna jest niezwłoczna hospitalizacja.

źródło: krokdozdrowia.comgastrologia.mp.pl


Zdrowie

Przytul swoje wewnętrzne dziecko. Co dzisiaj byś mu powiedziała? Akcja #MiesiącKobiet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
15 marca 2018
Fot. iStock/pliona
 

Każdy z nas nosi w sobie swoje wewnętrzne dziecko. Ono na zawsze z nami zostaje, ze swoimi lękami, przekonaniami, doświadczeniami – zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi. Na pewnym etapie zupełnie o nim zapominamy. Stajemy się dorośli, poważni, postępujący racjonalnie, rzadko kiedy skorzy do spontaniczności. 

Usłyszałam kiedyś, że jeśli nie potrafisz troszczyć się o siebie, warto obudzić w sobie wewnętrzne dziecko. Przypomnieć sobie, jak to było, kiedy byliśmy dziećmi, jak do nas mówiono, w co lubiłyśmy się bawić, w co wierzyłyśmy, co było dla nas wówczas najważniejsze, jakie miałyśmy marzenia.

Dlatego chciałabym, żebyś dzisiaj zajrzała do swojego dzieciństwa. Wróć myślami do chwil, kiedy byłaś dzieckiem, do momentów, kiedy było ci dobrze, kiedy czułaś się szczęśliwa. Mam nadzieję, że takie były. A później wyobraź sobie, że przytulasz to dziecko, głaskasz po głowie… Co chciałabyś mu powiedzieć? Tak z głębi siebie, ze wzruszeniem, z poczuciem, że to, co powiesz będzie niezwykle ważne i tak bardzo ci zależy, żeby ono to zapamiętało…

Napisz tych kilka ważnych zdań do twojego wewnętrznego dziecka w komentarzu. Możesz iść krok dalej i napisać list do dziecka, które jest w tobie, by móc do niego sięgać, kiedy będzie ci źle.

 

Akcja #MiesiącKobiet 

Codziennie będziemy zachęcać was do przyglądania się sobie. Swoim emocjom, radościom, ale też pewnie strachom. Chciałybyśmy, abyście wraz z wiosną budziły się do życia, by móc czerpać z niego jeszcze więcej. By wiedzieć: czego chcę, o czym marzę, co chciałabym zmienić. I nie bać się powiedzieć tego głośno.

To jak? Jesteście chętne? Każdego dnia (do końca marca) umieszczać będziemy codziennie jeden wpis – wyzwanie, które sprawi, że skupicie się na sobie, choćby na chwilę. Ale przecież wszystko zaczyna się od małych kroków i krótkich chwil. Bądźcie z nami, wpisujcie swoje komentarze. Jak zawsze mamy dla was fantastyczne nagrody.

Zadanie na dziś: zastanówcie się, co was dzisiaj wyprowadziło z równowagi, co was zdenerwowało. Czy to była faktycznie ważąca na waszym życiu rzecz? Jak sobie z nią poradziłyście

Nagrody:

5 x zestaw kosmetyków KOBO, w skład zestawu wchodzą:

KOBO PROFESSIONAL PRIMER APRICOT (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL CUSHION FOUNDATION  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 01 GOLDEN SAND HIGHLIGHTER PALETTE  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 3 MY FAVORITE COLORS 9X EYESHADOW PALETTE (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL BRILLANT LIPSTICK  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL MATTE TINT  (1 szt.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x bon o wartości 300 zł na zakupy w vippidesign.com oraz designerski kubek, notes i kostka biurowa

vippi

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x zestaw kosmetyków profesjonalnych Kiwicha Face Care Set 

Kiwicha Face Care Set mit Day Cream 50ml & Line Smoother Serum 30ml KIWICHA


Kiwicha Face Care Set 

Day Cream – przyjemny i łatwy do nałożenia krem rekonstruuje bariery ochronne skóry odwodnionej, suchej i dojrzałej. Redukuje wysuszenie, zmarszczki, utratę elastyczności i konturu. Nadaje skórze świeżości, gładkości oraz poprawia jej wygląd i gęstość. Łatwo się wchłania, zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami środowiska, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna, a dzięki efektowi anti-aging nadaje jej młody wygląd. Idealny jako baza pod makijaż.

Line Smoother Serum – bogate i intensywne serum, przeznaczone dla skóry wymagającej odżywienia, odwodnionej i dojrzałej. Wygładza zmarszczki i poprawia rysy twarzy. Chroni przed działaniem wolnych rodników, stymuluje wzrost komórek, regeneruje DNA, spowalnia proces starzenia się skóry oraz chroni kolagen przed degradacją.

1 x  depilacja laserowa 1 sesja – 4 dowolne partie ciała 

1 x depilacja laserowa 1 sesja – pachy + bikini + łydki

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x laserowy peeling węglowy twarz + szyja + dekolt

1 x infuzja tlenowa twarz + szyja + dekolt 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 x Obrotowa loko-suszarka z jonizacją AS200E

Stylizuj i susz jednym ruchem. Poznaj loko-suszarkę AS200E od Babyliss Paris, która umożliwia jednoczesne suszenie i modelowanie Twoich włosów. Od dziś ułożenie idealnej fryzury zajmie Ci dosłownie kilka minut. Sprawdź jakie to proste!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris

Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris to opatentowana technologia, która sprawi, że w kilka minut uzyskasz piękne i delikatne fale.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x Zestaw Prezentowy Baton Warszawski, każdy składający  się z:

– pięciu energetycznych Batonów Warszawskich,

– eleganckiego Kremu Warszawskiego,

– przepysznych prażonych na ksylitolu migdałów z cynamonem lub chilli (100g).

Całość pięknie zapakowana w warkocz z celofanu i wstążkę.Wszystkie produkty są bez glutenu i bez cukru, zdrowe słodycze bez wyrzutów sumienia 🙂

BW-7 BW-4
baton_warszawski_truskawka-2 baton_warszawski_figa z goi-2
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Odwiedź naszych partnerów na Facebooku i Instagramie

NATURA logo

FB/drogerienaturapl

instagram.com/drogerienatura

FB/VippiDesignPolska

instagram.com/vippidesign

klapp-cosmetics.pl

 FB/KLAPPCosmeticsPolska

 instagram.com/klapppolska

klinikamlodosci.com

 FB/klinika.mlodosci

 instagram.com/klinikamlodosci

 babyliss-totallook.pl/

FB/BabylissPolska

  instagram.com/babylisspolska

 logo

 FB/batonwarszawski

instagram.com/baton_warszawski

Czas trwania akcji: 05.03.2018 – 31.03.2018.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zdrowie

5 obszarów dbania o siebie, o które musisz… zadbać!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 marca 2018
Fot. istock/Pekic

Czym jest dziś efektywne dbanie o siebie? Regularną praktyką, którą powinnaś uwzględnić w swoim codziennym życiu, a nie przypominać sobie o niej raz na jakiś czas. To coś, co sprawia, że czujesz się komfortowo i jesteś odprężona, a obowiązki schodzą na chwilę na dalszy plan. Co ważne, należy pamiętać, że istnieje wiele różnych sposobów dbania o siebie. Podczas gdy niektóre praktyki mogą świetnie działać dla innych, może się okazać, że nie są one odpowiednie dla ciebie. Obserwuj się uważnie i wybierz to, co dla ciebie najlepsze, w każdej z tych pięciu sfer.

Pięć obszarów dbania o siebie

Psychiczny

Polega on na znalezieniu równowagi między pobudzaniem umysłu a „wyłączaniem” go na chwilę, by odpocząć.  Może nam to pomóc w odzyskaniu kreatywności i zacheca do ciągłego rozwijania się.

 Przykłady :

 • Czytanie książki
 • Udział w jakimś kursie, szkoleniu
 • Słuchanie muzyki
 • „Detoks” od mediów społecznościowych
 • Nauka nowego języka

Fizyczny

Ten obszar dbania o siebie obejmuje bezpieczeństwo, zdrowie, prawidłowe odżywianie, ruch, fizyczny dotyk i potrzeby seksualne. Pamiętaj, że kiedy podejmujesz aktywność fizyczną, podnosisz nie tylko swój poziom energii, ale również swoją samoocenę.

Przykłady:

 • Kąpiel lub długi prysznic
 • Dobry, pełnowartościowy posiłek
 • Taniec dookoła pokoju w bieliźnie 🙂
 • Drzemka
 • Głośny, swobodny śmiech
 • Seks

Duchowy

Obejmuje on osobistą praktykę, która pozwala ci podążać za wartościami i przekonaniami, które nadają twojemu życiu cel. Poświęcenie czasu na ten obszar może pomóc ci znaleźć sens życia, rozwinąć poczucie przynależności i znaleźć jakiś większy związek z resztą świata. Nawet jeśli nie jesteś religijny.

Przykłady:

 • Spacer na łonie natury, odkrywanie przyrody
 • Joga
 • Wolontariat w lokalnej organizacji
 • Próby medytacji lub innej praktyki uważności
 • Udział w jakimś obrządku religijnym

Społeczny

Więzi społeczne pomagają stworzyć poczucie przynależności i akceptacji, których tak bardzo potrzebujemy.

Przykłady:

 • Wspólny trening
 • Spotkanie z przyjaciółmi
 • Dołączenie do jakiegoś koła zainteresowań
 • Wizyta w kawiarni
 • Organizowanie rodzinnego obiadu
 • Poznanie kogoś nowego

Emocjonalny

Pomaga nam lepiej zrozumieć siebie, radzić sobie z wyzwaniami oraz rozwijać i pielęgnować zdrowe relacje. Kiedy mierzymy się z naszymi emocjonalnymi potrzebami, rozwijamy wewnątrz większe poczucie współczucia, dobroci i miłości dla siebie i innych.

Przykłady:

 • Pisanie pamiętnika
 • Pozytywne afirmacje
 • Mówienie „nie”
 • Pisanie listu do samego siebie (oczyszcza)
 • Spotkanie z przyjacielem
 • Wizyta u terapeuty.

Powodzenia! Dbajcie o siebie „po trochu” każdego dnia.


Na podstawie: theblissfulmind.com


Zobacz także

Płaski brzuch – to niełatwe lecz możliwe. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z tych błędów

Julia Wróblewska

Julia Wróblewska: Mam mieszane zaburzenia osobowości. Nie osądzaj! Zobacz we mnie człowieka

Supertalerz – zaserwuj sobie bombę witaminową!