Go to content

Siarka – pierwiastek życia, gwarant pięknej skóry, włosów i paznokci. Po czym można rozpoznać niedobór siarki?

Siarka
Fot. iStock

Siarka (S) w organizmie człowieka występuje w każdej komórce. Dzięki niej skóra wygląda zdrowo, włosy i paznokcie są mocne, odporniejsze na uszkodzenia. Bez niej nie ma zdrowych stawów i dobrze funkcjonującej wątroby. Jaką rolę pełni siarka w organizmie, jak rozpoznać jej niedobór i w jaki sposób uzupełniać ten życiodajny pierwiastek.

Siarka — pierwiastek życia

Siarka (S, łac. sulphur) to pierwiastkiem przybierający żółty kolor. Stanowi ona jeden z najważniejszych z makroelementów budujących organizm człowieka. Wchodzi w skład każdej komórki, jest konieczna do prawidłowego przebiegu różnych reakcji w organizmie. Znajdziemy ją w wielu białkach, obecna jest w składzie m.in.: koenzymu A, biotyny, insuliny, mukopolisacharydów, sulfolipidów, tiaminy oraz kwasu liponowego. Bierze udział w reakcjach utleniania i redukcji, wpływa na przepuszczalność błony komórkowej, stabilizuje cząsteczki białka. Siarka jest także podstawowym składnikiem keratyny budującej skórę, włosy i paznokcie, oraz kolagenu, wpływającego na młody wygląd skóry.

Siarka

Fot. iStock/Siarka

Siarka nie kumuluje się w organizmie, ponieważ wydalana jest  z moczem. Wchłaniana jest głównie z białek w postaci aminokwasów siarkowych lub też z połączeń z żelazem. Mimo iż jest jej niewiele w organizmie, jak widać wpływa ona na ogół jego funkcjonowania.

Siarka organiczna

Siarka organiczna (MSM, czyli metylosulfonylometan) jest formą siarki, która bardzo dobrze wchłaniana jest przez organizm. Znajdziemy ją w naturalnych produktach spożywczych, takich jak: pomidory, kukurydza, herbata i kawa.

Siarka — zastosowanie dla urody 

Prawidłowy poziom siarki w organizmie konieczny jest dla zachowania zdrowej skóry, włosów i paznokci. Wspiera przebieg procesie regeneracji naskórka, wpływa na zahamowanie procesów starzenia się skóry. Stanowi cenne i skuteczne wsparcie w leczeniu dokuczliwych stanów zapalnych skóry, takich jak: trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema.

Siarka jest także podstawowym składnikiem kreatyniny oraz kolagenu, białek budujących skóry, włosów i paznokci, w związku z tym odpowiada za ich kondycję i działa na nie leczniczo i odżywczo. Siarkę znajdziemy w składzie szamponów do włosów tłustych i z łupieżem. Koi skórę głowy skłonną do podrażnień.

Lecznicze kąpiele siarczkowe

Z powodu leczniczych właściwości siarka stosowana jest chętnie w leczniczych kąpielach (w balneologii). Siarka wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze skóry. Działa złuszczająco, uspokaja skórę, poprawia skuteczność przenikania odżywczych substancji ze stosowanych kosmetyków do głębszych warstw skóry. Po kapeli z siarką sucha skóra staje się miękka. Ponadto kąpiel w wodzie siarczkowej koi bóle związane z chorobami reumatologicznymi, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, oddechowego.

Siarka

Fot. iStock

Siarka na reumatyzm i zdrowy kręgosłup

Ten powszechnie występujący w organizmie pierwiastek jest niezbędny dla zdrowia stawów. Wchodzi w skład błon maziowych, mazi stawowej, jest budulcem dla chrząstki. Prawidłowy poziom siarki jest gwarantem elastyczności stawów i odporności na przeciążenia, umożliwia regenerację ubytków pojawiających się w obrębie chrząstek stawowych i więzadeł. Jest cenioną pomocą w leczeniu zwichnięć, oraz wsparciem po operacjach ortopedycznych. Ponieważ siarka znana jest z działania przeciwzapalnego, jest ceniona w stanach pourazowych, w przypadku schorzeń takich jak: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa.

Siarka odtruwa wątrobę

Ten pierwiastek życia pełni także nieco mniej oczywiste funkcje, takie jak odtruwanie wątroby i usprawnianie usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Siarka detoksykuje wątrobę poprzez wiązanie nikotyny i metali ciężkich w związki, zwiększa również wydzielanie kwasów żółciowych, neutralizuje toksyny wydzielane przez nadmiernie namnażające się grzyby.

Objawy niedoboru siarki

Niedobór siarki szybko uwidacznia się przede wszystkim w gorszej kondycji włosów, które tracą połysk i miękkość, zaczynają wypadać. Przy niedoborze siarki paznokcie częściej się łamią, a skóra traci ładny wygląd, jędrność, szybciej się starzeje. Niedobór siarki można rozpoznać po bardzo charakterystycznym znaku, czyli obecności ciemnego pierścienia widocznego na brzegu tęczówki oka.

Zbyt mała ilość siarki w organizmie powoduje pogorszenie nastroju, pojawienie się niepokoju, odczuwanie przewlekłego zmęczenia. Często też przy jej niedoborze dochodzi do niedoboru innych ważnych dla zdrowia minerałów, których wchłanianie uzależnione jest od tego życiodajnego pierwiastka.

Najczęściej niewystarczającą ilość siarki w organizmie powodują błędy dietetyczne, ale wpływ na to mają również choroby, jak np. uszkodzenie wątroby, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba wieńcowa.

Źródła siarki

Siarka wchłaniana się głównie z białek pod postacią aminokwasów siarkowych lub połączeń z żelazem. Ponieważ nie ustalono dziennego zapotrzebowanie na siarkę, uważa się, że pokrycie dziennego zapotrzebowania na białko, pokryje jednocześnie zapotrzebowanie na siarkę.

Siarka

Fot. iStock/Siarka

Siarkę można dostarczać do organizmu na różne sposoby. Najbardziej istotna jest dieta, w której nie brakuje źródeł siarki:

  • mięsa i podrobów, jaj, mleka;
  • cebuli i czosnku;
  • warzyw takich jak: groch, kapusta, kalafior, brokuły, karczochy, chrzan, rzodkiewka, rzepa, rzeżucha;
  • owoców: truskawki, morele, awokado.

Jeśli sama dieta nie wystarczy siarkę można suplementować dzięki preparatom witaminowym dostępnych w aptekach. Związki siarki działające od zewnątrz na skórę znajdziemy także w dermokosmetykach do wymagającej i problematycznej skóry. Również wspomniane wcześniej kąpiele siarczkowe pozwalają wyrównać deficyty siarki w organizmie.

Czy siarkę można przedawkować?

Na szczęście nie. Jest ona w organizmie wiązana w związki i wydalana przez układ moczowy, więc przedawkowanie tego pierwiastka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl