Uroda Włosy

Co to znaczy, że jesteś jedynie „opcją”. Trzeba wiedzieć, kiedy odejść

Redakcja
Redakcja
5 maja 2020
związek toksyczny
Fot. istock/Mixmike
 

Mam znajomą, która w związku jest już 10 lat. Zawsze wydawało mi się, że jest szczęśliwa, a przynajmniej, że nie ma w jej małżeństwie większych dramatów. Wspierała mnie, kiedy moja relacja z mężem się rozpadała, słuchała, motywowała do zmian, dodawała otuchy. Kilka dni temu coś pękło. Zadzwoniła na chwilę, żeby zapytać jak się czuje, co u mnie. Nagle, pośród wspólnych żartów z narodowej izolacji popłynęła opowieść osoby, która cierpi od lat. Choć na zewnątrz jej życie zdaje się idealne, szczęśliwy związek jest iluzją, a mąż na każdym kroku okazuje jej, że tylko czeka, aż zjawi się ktoś lepszy niż ona.

„Kryzys wieku? Stany depresyjne? Ogólne zmęczenie psychiczne, związkowa rutyna, fakt, że jesteśmy teraz ze sobą stale? Nie wiem dokładnie co spowodowało, że to się nasiliło – powiedziała moja znajoma.  – Ale im dłużej o tym myślę, tym bardziej sobie uświadamiam, że ta sytuacja trwa właściwie od początku. Powiedz mi, jak ja mogłam się na to godzić?”.

Nie mam odpowiedzi na to pytanie. Czasem budzimy się z nieudanego związku jak z głębokiego snu, do prawdziwego, lepszego życia. Każdy z nas potrzebuje sam zrozumieć, że jest ważny. Że zasługuje na dobry związek, dobrą miłość, szczęście. Takie objawienie może przyjść po latach nieudanego małżeństwa. Bywa, że to kwestia deficytów miłości w dzieciństwie, może wychowania w poczuciu bycia „nie dość dobrym”?… To sprawa bardzo indywidualna. Grunt, że kiedy już zaczynamy widzieć, rozumieć, okazuje się, że partner, którego uznawaliśmy za wspaniałego kompana życia, nigdy taki wspaniały nie był. Że miała tu miejsce cicha przemoc, obojętność, poniżanie i gra pozorów. Że jesteśmy tylko opcją, jedną z wielu. Możemy:

Usłyszeć o tym wprost

Może w „żartach”, może na serio, partner powtarza nam od czasu do czasu, że jeśli tylko znajdzie kogoś innego (młodszego, bardziej atrakcyjnego, zaradnego, inteligentniejszego), to cię zostawi. Taki żarcik. Bo ty to jesteś taka już „stara żona”. Bo jesteś „brzydka”, „beznadziejna”, „leniwa”.

Nie chcesz być przewrażliwiona, na początku śmiejesz się razem z nim. Aż do momentu, w którym uświadamiasz sobie, że to wcale nie jest śmieszne, że te słowa ranią, że nie powinny w ogóle paść. Że brak w nich miłości, szacunku. Że to o wiele za dużo. Że nie tego chciałaś.

Dowiedzieć się przypadkiem

Że są inne kobiety w jego życiu, które on podziwia i z którymi łączy je „coś więcej”.  Może mówi o nich wprost, wcale nie sugerując, że ma romans. Ale czujesz i wiesz, że są dla niego ważne. Ważniejsze niż ty.

A kiedy mówi o nich, rozumiesz, że je podziwia, że się zafascynował. Porównuje cię do nich, pokazując jak wiele ci brakuje by być godną jego uwagi. Przestałaś się liczyć.

Odczuć to na własnej skórze

Bo kiedy przeanalizujesz jego wszystkie reakcje, okaże się, że jesteś w tym związku samotna. Że kiedy płaczesz, kiedy rozpada ci się świat, jego przy tobie nie ma. Że twoje problemy go nie obchodzą, że nie ma ochoty cię wysłuchać, poświęcić ci trochę czasu, jak kiedyś. Stałaś się „nudną żoną”, nie pasujesz już do jego wizerunku. Zmień się, albo przegrałaś.

Widzisz, kiedy już to zrozumiesz, zobaczysz też, że teraz to ty masz „opcje”. Albo rzeczywiście spróbujesz coś zmienić (swoje poczucie wartości, a nie siebie) albo odejdziesz. Prawdopodobieństwo, że on zrobi to pierwszy jest duże. Daje ci to do zrozumienia na każdym kroku. Zdecyduj o swoim życiu. Nie gódź się na bycie „opcją”, poczekalnią. Bądź priorytetem, najpierw dla samej siebie.


Uroda Włosy

Liście drzew w Polsce – najczęściej spotykane w parkach i lasach

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 maja 2020
Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy
Fot. iStock/liście drzew

Liście drzew to temat poruszany nie tylko na lekcjach przyrody czy biologii. Umiejętność rozpoznania poszczególnych gatunków może dawać satysfakcję. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne liście drzew w Polsce, które możemy spotkać w parku lub w lesie.

Liście drzew – funkcje 

Liście drzew zachwycają nas często. Cieszą niezwykle, gdy po długiej zimie na gałęziach pojawiają się pierwsze zielone listki. Nie mniej radości sprawia nam obserwowanie jesiennego deszczu liści, które złocą się i czerwienią, przyjemnie szeleszcząc pod stopami.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/liście

Oczywiście liście spełniają znacznie poważniejszą rolę, niż tylko powód do zachwytu nad przyrodą. Liście drzew pełnią ważną funkcję w wytwarzaniu substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Biorą również udział w wymianie gazowej, czyli parowaniu wody z rośliny. Nie licząc tego, gwarantują cień, są schronieniem dla wielu gatunków owadów, oraz pokarmem różnych zwierząt. Umiejętność rozpoznania poszczególnych drzew i określenia, jakie liście na nich się znajdują, przyda się nie tylko dzieciom podczas szkolnej nauki.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/liście

Liście drzew – dąb

Chyba każdy choć raz miał styczność z tym majestatycznym drzewem i widział, jak wyglądają jego liście. Dąb jest potężnym i charakterystycznym drzewem. Najczęściej spotyka się dąb szypułkowy i bezszypułkowy – w zależności od obecności szypułki przy żołędziu. Dęby osiągają wysokość 40m i mogą dożywać kilkaset lat, nawet do nawet tysiąca. Owocami dębu są żołędzie, które jesienią cieszą się powodzeniem wśród dzieci, jako materiał na jesienne prace plastyczne. Liście dębu są skórzaste, osiągają średnio 10 cm długości, są blaszkowate (blaszka może być zaokrąglona lub „wycięta”), ciemnozielone, przy ogonku mają charakterystyczne „uszka”

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/gałązka dębu

Liście drzew – klon zwyczajny

Klon zwyczajny to pospolite drzewo, które charakteryzuje się rozłożystą, owalną koroną i spękaną podłużnie korę o ciemnobrązowym kolorze. Dorasta do 30 m wysokości i chętnie jest sadzony w parkach, ponieważ dobrze znosi ubogie gleby i zanieczyszczenia powietrza. Liście klonu są łatwe do odróżnienia innych drzew. Są tzw. pięcioklapowe, rzadziej siedmioklapowe, zawieszone na długich ogonkach. Klon owocuje wydając podwójne oskrzydlone orzeszki. Liście klonu jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono i opadają na ziemię. Zimą drzewo pozostaje nagie.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/ klon

Liście drzew – jarząb pospolity (jarzębina)

To pospolite drzewo jest wyjątkowo charakterystyczne i bez trudu można odróżnić je od innych gatunków drzew. Drzewo nie rośnie zbyt potężne – osiąga maksymalną wysokość ok 15 metrów. Nie jest też długowieczne – dożywa stu lat. Rośnie na glebach skalistych i żwirowatych, wydaje owoce, które są łatwe do oznaczenia – ciemnopomarańczowo lub czerwono wybarwione kulki zbite w ciasne grona, które pojawiają się od lipca do października. Owoce są pożywieniem ptaków i innych zwierząt dziko żyjących. Są również cenionym surowcem zielarskim, stosowanym przy problemach trawiennych.  Liście drzewa jarzębu są nieparzysto-pierzaste, złożone z 9–15 listków. Gdy rozetrze się je w palcach, wydobywa się z nich zapach gorzkich migdałów. Jesienią przybierają kolor od złotożółtego do żółtoczerwonego.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/jarzębina

Liście drzew – lipa

Lipy do długowieczne drzewa, do których zaliczamy 30 różnych gatunków. Często sadzone są w parkach lub przy  alejkach. Lipa jest drzewem miododajnym (miód lipowy), a jej kwiaty (żółte lub białe) są cenionym surowcem zielarskim, stosowanym napotnie i przeciwgorączkowo, moczopędnie i uspokajająco. Liście drzewa lipy mają sercowaty kształt, ich brzegi są karbowano-piłkowane.

Liście drzew w Polsce - nazwy, zdjęcia, cechy

Fot. iStock/lipa

Liście drzew – kasztanowiec pospolity

To dorastające do 30 m wysokości, masywne, cieniodajne drzewo. Kwitnące kasztanowce kojarzą się nierozerwalnie z majem i czasem matur. Liście drzewa kasztanowego ułożone są naprzemianlegle, posiadają od 5 do 7 listków, zawieszonych na długim (do 20 cm) ogonku. Liście tych drzew mogą osiągać wielkość nawet 25 cm, jesienią zabarwiają się na żółto lub żółtobrązowo. Owoce kasztanowca to tzw. kasztany schowane w kolczastych, trójklapowych torebkach. W jednej takiej torebce najczęściej znajduje się jeden kasztan, rzadziej dwa, trzy. Podobnie jak w przypadku owoców dębu, żołędzi, owoce kasztanowca są popularnymi elementami wykorzystywanymi w tworzeniu tzw. ludzików lub prac plastycznych w przedszkolach i szkołach. Kasztanowiec pospolity znajduje zastosowanie w kosmetyce i w medycynie naturalnej (kwiaty, kora), jest również rośliną miododajną.

Fot. iStock/kasztanowiec

Liście drzew – brzoza

Brzoza i liście drzew z tej rodziny są dość charakterystyczne. Do rodziny brzozowatych może należeć aż 60 gatunków drzew, które czasem trudno jest odrobić od siebie. Brzozy kojarzymy szczególnie z wyglądu pnia, który pokrywa najczęściej biała, gładka, łuszcząca się cienkimi płatami kora. Liście drzewa brzozy są pojedyncze, jajowate i piłkowane, zielone, osiągają długość do 10 cm. Jesienią przybierają kolor złocisty i opadają na zimę. Brzoza jest nie tylko ozdobą ogrodów, ale take rośliną leczniczą – sok z brzozy wypływający z pnia drzewa wiosną, wzmacnia serce, reguluje przemianę materii, zapobiega powstawaniu kamieni moczowych. W ziołolecznictwie wykorzystuje się także liście drzew, z których pozyskiwany jest sok moczopędny i odtruwający organizm.

liście drzewa

fot. iStock/brzoza

Liście drzew – leszczyna (orzech laskowy)

Leszczyna jest niskim drzewem osiągającym wysokość do 5 m. Charakteryzuje się czerwonawobrązową korą, która łatwo się łuszczy. Liście drzewa leszczyny są szerokie, okrągławe lub nieco sercowate, i co jest szczególne – od spodu są futerkowate. Leszczyna rodzi tzw. orzechy laskowe, które dojrzewają na przełomie września i października. Z powodu smacznych orzechów leszczynę spotyka się w ogrodach, a także w sadach.

liście drzewa

Fot. iStock/leszczyna

źródło:  edupage.org , atlas-roslin.pl


Zobacz także

rowerek

Rowerek ze spięciami skośnymi na mocny brzuch

Laminowanie włosów galaretką, żelatyną i siemieniem lnianym

Laminowanie włosów galaretką, żelatyną i siemieniem lnianym. Jak samodzielnie nadać włosom blask?

Czy słyszałyście o kremie do twarzy pod prysznic?