Go to content

Pomelo – chroni przed nowotworami, odchudza i radzi sobie ze zgagą. Jest jeszcze więcej powodów, dla których warto po nie sięgać

pomelo
Fot. iStock

Pomelo to największy cytrus dostępny w sprzedaży, który cieszy ciekawym smakiem i w dodatku ma pozytywny wpływ na zdrowie. Pomelo wspiera odchudzanie i obniża ryzyko rozwoju nowotworów, a to nie wszystkie jego zalety. Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgać po ten owoc.

Pomelo, znany także pod nazwą pomarańcza olbrzymia, pochodzi z obszarów o klimacie tropikalnym  (m.in.: Malezja, Tajlandia, Chiny, Indie). Owoce pojawiają się na wysokim drzewie (nawet kilkanaście metrów wysokości), mogą osiągać nawet do 25 cm średnicy i 2 kg wagi. Charakteryzują się żółtą, żółtozieloną lub różową skórą, która może mieć nawet 5 cm grubości.

Pod gąbczastą skórą skrywa się niejadalna, bowiem bardzo gorzka warstwa bielma, a pod nią znajduje się miąższ słodszy niż w przypadku grejpfruta. Miąższ bywa biały, zielony lub czerwony.

pomelo

Fot. iStock/pomelo

Wartości odżywcze pomelo

Pomelo ma wiele cennych właściwości ochronnych i leczniczych dla organizmu. Wspiera organizm w walce z przeziębieniem, ponieważ jest cennych źródłem witaminy C — zawiera jej więcej niż grejpfrut, a nawet cytryna. W miąższu zawiera inne wartościowe składniki takie jak: witaminy z grupy B, witaminę S, składniki mineralne takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. W 100 g pomelo znajduje się jedynie 40 kalorii, 0,04 g tłuszczu, 9.62 g węglowodanów, 1 g błonnika i aż 88 proc. wody.

Szczególnie mięsista skórka i białe błony są skarbnicą bioflawonoidów hamujących rozwój komórek nowotworowych. Owoc pozytywnie wpływa na poziom stężenia cholesterolu, oraz wzmacnia kości i łagodzi skurcze mięśni. Pomelo posiada niski indeks glikemiczny, równy 30, więc bez obaw może być włączony do diety osób, które zmagają się z cukrzycą.

Owoc ten najczęściej zjadany jest na surowo, ale można wycisnąć z niego sok, lub przygotować marmoladę. Skórkę można kandyzować i potraktować jako dodatek do ciast.

Właściwości zdrowotne pomelo

Obniża ryzyko rozwoju nowotworów

Pomelo jest skarbnicą antyoksydantów wpływających na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Zawiera przeciwutleniacze z grupy polifenoli oraz niewielkie ilości karotenoidów. Jego właściwości szczególnie cenione są w profilaktyce raka jelita oraz trzustki, oraz w ograniczeniu rozprzestrzeniania się komórek nowotworu piersi. Niestety najwięcej antyoksydantów gromadzi się w niesmacznej, bo gorzkiej błonie.

pomelo

Fot. iStock 

Pomelo odchudza 

Pomelo jest wartościowym wsparciem podczas odchudzania. W jego miąższu znajdziemy dużą ilości błonnika, który poprawia proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, eliminuje problemy z zaparciami. Obecność błonnika w pożywieniu zwiększa długość odczuwania sytości po posiłku, co wpływa na zahamowanie chęci podjadania między posiłkami i uniknięcie napadów wilczego głodu. Owoc zawiera enzym, który pozytywnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Pomelo, dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu, wyrównuje poziom cukru we krwi po spożyciu posiłków. Dostarcza też niewiele kalorii, dzięki czemu sprawdzi się w diecie osób dbających o smukłą sylwetkę.

Chroni serce

Pomelo jest skarbnicą potasu (216 mg/100 g) niezbędnego dla utrzymania w organizmie równowagi wodno-elektrolitowej, właściwego napięcia mięśni i ciśnienie krwi, a także regularnej pracy serca. Pektyny obecne w miąższu i skórce hamują odkładanie się złogów w tętnicach, chroniąc przed rozwojem miażdżycy. Witamina C zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Owoc ten praktycznie nie zawiera sodu, którego nadmiar powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Warto włączyć ten owoc jako element diety chroniącej przed rozwojem chorób układu krążenia, oraz celem obniżenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Pomelo usuwa skurcze mięśni

Potas, którego nie brakuje w pomelo, odpowiada m.in. za na przekaźnictwo między komórkami nerwowymi i mięśniowymi. Odgrywa ważną rolę dla mięśni, odpowiada za ich właściwą kurczliwość i sztywność. Niedobór potasu powoduje bolesne skurcze mięśni i zwiększa ich podatność na urazy.

Łagodzi zgagę

Pomelo to owoc polecany przy dokuczliwej zgadze i chorobie refluksowej. Ponieważ sok w tego owocu posiada właściwości zasadotwórcze, łagodzi przykre objawy zarzucania treści żołądka do przełyku.

pomelo

Fot. iStock 

Pomelo — kto powinien na nie uważać?

Pomimo całego dobra, jakie kryje się w tym zdrowym owocu, nie każdy może po nie sięgać. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na alergię na cytrusy, aby uniknąć przykrych objawów uczulenia po spożyciu owocu. Uważać na nie powinny także osoby przyjmujące leki. Pomiędzy spożyciem pomelo a przyjęciem lekarstw zaleca się zachowanie kilkugodzinnej przerwy, by uniknąć interakcji z substancjami czynnymi leków. Poza tym owoc nie posiada więcej przeciwwskazań do jego spożywania.

Przed sięgnięciem po ten owoc należy go dobrze wyszorować. Skórka cytrusów pokrywana jest m.in. konserwantami, dlatego należy je dokładnie umyć i dopiero obrać ze skórki.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl, vitapedia.pl