Go to content

Jak rozpoznać udar mózgu? Szybka reakcja może uratować życie

Fot. iStock/the-lightwriter

Udar mózgu jest trzecią co do częstotliwości występowania przyczyną śmierci oraz powoduje trwałe kalectwo i utratę samodzielności osób dorosłych. Z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Dlatego niezwykle ważna jest szybka reakcja, która może uratować kogoś przed śmiercią lub być szansą na wyleczenie. Zobacz, jak rozpoznać, czy ktoś ma udar i jak możesz pomóc.

Jest kilka podstawowych sygnałów ostrzegawczych, które powinny zwrócić uwagę. Reaguj, kiedy dostrzeżesz, że:

♦ osoba zaczyna mieć problemy z mówieniem lub traci zdolność rozumienia mowy,

♦ traci czucie,

♦ opadają jej kąciki ust,

♦ pojawia się osłabienie kończyny po jednej stronie,

♦ wystąpił piorunujący ból głowy,

♦ osoba porusza się w sposób niepewny, jakby była pijana, choć nic nie piła,

♦ osoba nie może utrzymać równowagi, nawet gdy siedzi.

 
Jeśli podejrzewasz, że osoba właśnie przechodzi udar, przeprowadź test. Poproś ją o: uśmiechnięcie się, powtórzenie wyrażenia „flanelowe kaftaniki” lub „kaloryfer w kratkę” oraz o uniesienie kończyn do góry w pozycji leżącej – osobno ręce i osobno nogi. Sygnały świadczące, że coś się dzieje, to: opadnięte kąciki ust, bełkotliwa mowa i problemy z powtórzeniem wyrażeń oraz opadanie kończyn od razu po próbie podniesienia.
W tej sytuacji zadbaj, żeby osoba jak najszybciej znalazła się w szpitalu. Jednak zanim pojawi się pomoc, musisz zareagować. Na początku zadbaj o zabezpieczenie czynności życiowych i ułóż chorego w pozycji bezpiecznej. Monitoruj oddech i krążenie.
Fot. iStock/stockdevil

Fot. iStock/stockdevil

Czym w ogóle jest udar? To obumarcie części mózgu, które jest skutkiem zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru, należy zapobiegać chorobom, które mu sprzyjają. Do takich należą ciśnienie tętnicze, cukrzyca i miażdżyca.


 

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl