Lifestyle

Babskim okiem: subiektywny przegląd wydarzeń minionego tygodnia na Oh!me

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 stycznia 2016
Fot. iStock / LifesizeImages
 

Jeśli na skutek różnych splotów okoliczności zeszły tydzień minął wam tak niespostrzeżenie, że zastanawiacie się, co się właściwie w tym czasie wydarzyło, to mamy coś dla was: baaaardzo subiektywny przegląd newsów! Zróbcie sobie krótką przerwę, usiądźcie i przeczytajcie  „Babskim okiem” :)!

Orkiestra gra

News numer jeden to zdecydowanie najbardziej radosna wiadomość i nie przebije go nawet głupia mina Leo na Twitterze (o tym za chwilę). WOŚP jak zwykle zebrała rekordową sumę pieniędzy na szczytny cel (w tym roku  na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów) Stan zadeklarowany to 44 047 594 zł. Cudownie!

Tydzień zacząłby się więc naprawdę świątecznie, gdyby nie to, że zaraz potem wybuchła afera o to, dlaczego materiału podsumowującego dokonania Orkiestry nie wyemitowały Wiadomości TVP. Internetową i papierową prasę zalały spekulacje na temat tego, jaki to ma związek z lawiną zwolnień i zmian w mediach publicznych.

a Leonardo ma nadzieję…

Boski Leonardo (di Caprio, nie da Vinci :)) odebrał kolejny, Złoty Glob w nagrodę dla najlepszego aktora (film „ Zjawa”) i tradycyjnie jest już setny raz nominowany do Oskara (oczywiście, teraz wszyscy zastanawiają się czy w tym roku uda mu się w końcu go zdobyć). Twitter oszalał na punkcie miny pewnej miny Leo, a ja powiem wam szczerze, zupełnie nie wiem o co temu Twitterowi chodzi.

Facet przewrócił oczami, gdy obok przechodziła Lady Gaga, a sieć rozgrzała się do czerwoności. Gdyby tak Twitter zawitał do warszawskiego metra o poranku, zobaczyłby o wiele ciekawsze miny. Zwłaszcza jak się człowiek próbuje przecisnąć do wyjścia, a facet z wielkim plecakiem udaje, że człowieka nie widzi.

Czarodzieje odchodzą…

Z Nowego Jorku napłynęły do nas smutne wiadomości. 10 stycznia zmarł David Bowie, legenda muzyki, człowiek o niesamowitych oczach i osobowości tak bogatej, że starczyłoby jej dla kilku osób. Gdybyście mieli okazję, przesłuchajcie jego ostatni album, bo to bardzo osobiste i piękne pożegnanie artysty ze światem i dowód na to, że odchodził pogodzony z losem. W zeszły czwartek w żałobie pogrążył się też Hogwart i cała Wielka Brytania: w wieku 69 lat, na skutek choroby nowotworowej odszedł Alan Rickman, szerszej gawiedzi znany z roli profesora Snape’a. W pamięci koneserów i kinomaniaków nieodżałowany Hans Gruber.

W Kanadzie fani wspierali Céline Dion po śmierci jej męża (Réné Angélil) i brata.

…a świat nadal się kręci

Wyobraźnię Amerykanów przez chwilę zawojował Powerball (taki toto-lotek;)) i astronomiczna suma do wygrania: 1,586 miliarda dolarów…

Tymczasem przygnębiające newsy  dotarły  z Turcji i Indonezji, gdzie doszło do samobójczych zamachów terrorystycznych. Za to Europa nieustannie dyskutowała o problemie uchodźców, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń (gwałty i przypadki molestowania) w Niemczech.

U nas po staremu

A w Polsce? Serwisy informacyjne podały, że obniżono nam rating, czyli upraszczając, nasza wiarygodność kredytowa spadła. Internet oszalał na punkcie pewnego zdjęcia z obrad Sejmu, które udowadnia, że Jarosław Kaczyński potrafi się śmiać i korzystać z tabletu. No i nadeszła zima!


Do przeczytania za tydzień!


Lifestyle

A ty, jak długo wytrzymasz bez telefonu? Obejrzyj filmik, uśmiechnij się i zastanów

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 stycznia 2016
Fot. Screen Z Facebooka/HulafrogMasonOH
 

Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od telefonów komórkowych? Jak często łapiecie się na tym, że telefon towarzyszy wam właściwie przy każdej, codziennej czynności? Obejrzyjcie ten króki filmik, ku przestrodze, z przymrużeniem oka 😉

Źródło:Omar Hussein


Lifestyle

Jak być szczęśliwym w pracy? 5 najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 stycznia 2016
Fot. Pexels / startupstockphotos.com / picography.co / CC0 Public Domain

Możesz powiedzieć, że czujesz się spełniona w swojej pracy? A może myślisz o jej zmianie? Jest takie powiedzenie, że jeśli będziesz robić to, co kochasz, to w swoim życiu nie przepracujesz ani jednego dnia. Tylko ile z nas może się pod tymi słowami podpisać? Często narzekamy, że mamy już dość, że jesteśmy zmęczone, że gdybyśmy tylko mogły, to rzuciłybyśmy tę pracę w pioruny.  Może warto przyjrzeć się sobie. Odpowiedzieć na pytania, które są istotne z punktu widzenia naszej zawodowej ścieżki i przeanalizować dotychczasową karierę – popatrzeć na nią z kilku poniższych perspektyw.

Jakie są nasze cele zawodowe?

– Podczas analizy zawodowej kariery warto zastanowić się nad  naszymi zawodowymi planami na przyszłość  i  odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla nas jest ważne z punktu widzenia zawodowego – tłumaczy doradca kariery  Izabela Łyczko-Reutt. Podkreśla, że warto zapytać siebie: co chcę robić i jak kształtować swoją dalszą drogę zawodową.? Co lubię robić zawodowo, a czego robić nie lubię?  W czym tak naprawdę jestem dobra oraz co mi przychodzi mi z łatwością, lekkością? A co nie jest moją mocną stroną, co jest trudne i czego nie chciałabym się podejmować? Dobrze jest wiedzieć, jakie z powierzonych mi obowiązków czy zadań wykonuję z przyjemnością.

– Takie przyglądanie się swojej zawodowej karierze  pomaga określić w jakim kierunku chcę podążać zawodowo,  jak chcę pokierować swoją ścieżką zawodową. Jakie widzę swoje dalsze kierunki rozwoju zawodowego, czego mi potrzeba? Jakie cele zawodowe chcę zrealizować? Jakie cele są dla mnie  realne, osiągalne? Jakie dostrzegam możliwości? Jak wygląda rynek pracy, sytuacja u mojego obecnego pracodawcy? Co, jak, kiedy i gdzie mogę realizować? – tłumaczy doradca kariery.

Jakie posiadamy kompetencje?

Jeśli chcemy się rozwijać, coś zmienić w swojej pracy, czy też w ogóle zmienić pracę, musimy mieć świadomość swoich własnych kompetencji. – Warto przyjrzeć się sobie. Określić swoje umiejętności, mocne strony i osiągnięcia, a także obszary, które wymagają rozwoju. Spytajmy siebie, co dzisiaj potrafię i wiem, jakie mam kompetencje, czego już się nauczyłam, a co jeszcze mam do nauczenia – zachęca do takiej analizy siebie Izabela Łyczko-Reutt.

Powinniśmy to zrobić, nim zaczniemy podejmować jakiekolwiek kroki, decydować się na zmianę pracy, szukanie określonego rodzaju zatrudnienia. Każde stanowisko, każda rola wiąże się przecież z różną wiedzą, z różnymi kompetencjami. Każde stanowisko to też określone zadania, które mogą się pojawić, a także odpowiedzialności. Dlatego warto wiedzieć, czy będę się w tym dobrze czuć czy też nie.  – Jeśli decydujemy się na zmianę pracy i szukanie nowej, dobrze jest zastanowić się nad tym, w czym jestem mocna, jakie odniosłam sukcesy, co może mnie wyróżniać na tle innych kandydatów na rynku pracy, a także w czym potrzebuję jeszcze wsparcia, szkolenia.

Jakie wartości w pracy są dla mnie istotne?

Trzeba także pamiętać, że każdą osobę motywują różne rzeczy. Każdy z nas będzie czego innego oczekiwał od swojej pracy. Oczywiście najczęściej wspólnym mianownikiem jest potrzeba stabilizacji finansowej i materialnego bezpieczeństwa, w końcu pieniądze są częścią naszego życia. Warto zastanowić się jednak, jakie inne wartości są dla nas ważne do osiągnięcia zawodowej satysfakcji. Co przede wszystkim chcemy realizować zawodowo, jakie z naszych potrzeb zaspokoić.

I tak naprawdę można tu uzyskać wiele różnych odpowiedzi. Bo dla jednych ważna jest atmosfera w pracy, dla innych ścieżka awansu, możliwość realizacji coraz bardziej różnorodnych projektów i rozwój zawodowy. Jedni pragną kreatywności i możliwości tworzenia nowych rzeczy, inni  chcą dokonywać analiz, kalkulacji i prognoz.  Jedni cenią niezależność, inni – duży zakres odpowiedzialności, jeszcze  inni – elastyczność – Najważniejsze, by zapytać siebie, co jest dla mnie ważne, na czym mi zależy, jakie wartości chcę realizować zawodowo, bo to może pomóc  w znalezieniu dla siebie optymalnego miejsca pracy – mówi doradca kariery.

Jakich zmian dotyczących pracy chcemy?

– Czasami bywa tak, że jesteśmy niezadowoleni ze swojej pracy, ale nie zawsze musi się to  wiązać z koniecznością zmiany pracodawcy. Przykładowo, możemy chcieć, by zmianie uległo jedynie kilka elementów naszej pracy, choćby niektóre zadania lub udział w określonych projektach lub chcemy objąć nową rolę: awansować lub przejść do innego działu. Jeśli takie zmiany są możliwe w jakiejś perspektywie czasowej, którą akceptujemy, to wówczas możemy dalej rozwijać się w ramach swojego obecnego stanowiska lub na nowym stanowisku w dotychczasowej firmie i osiągać satysfakcję z pracy – tłumaczy Izabela Łyczko-Reutt, dodając: –  Może też zdarzyć się tak, że niestety takich możliwości  w firmie mieć nie będziemy lub też  będziemy chcieć zmiany branży, w której pracujemy albo kierunku naszego rozwoju zawodowego i zdecydujemy się na wyjście na rynek pracy. Każdą zmianę pracy warto zaplanować. Określić konkretne, osiągalne cele i  to, co mamy do zaoferowania ze swojej strony. Przeanalizować plusy i minusy, szanse i zagrożenia. Ustalić gdzie i w jaki sposób będziemy weryfikować możliwości wewnątrz aktualnej firmy bądź szukać pracy na rynku pracy. Określić jakie działania  i w jakim czasie będziemy podejmować. A potem konsekwentnie realizować poszczególne kroki.

Decyzja o zmianie pracy raczej nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu. Wkurzył mnie szef – rzucam tę pracę w diabły. To nie jest najlepsza droga. Warto przez chwilę chociaż zastanowić się nad swoją decyzją. Czy stać mnie na rzucenie pracy i utrzymam się szukając nowej, czy też wolę zrezygnować z obecnej pracy, jak już znajdę nową? A może pomimo niedogodności chcę jeszcze jakiś czas poczekać i poobserwować co się wydarzy w mojej obecnej firmie? To oczywiście nie przeszkadza zupełnie dokonać analizy rynku pracy. Z rynkiem pracy dobrze jest być zawsze na bieżąco i budować na nim swoją markę. A kiedy podejmiemy decyzję o zmianie, to warto przygotować się do niej, za planować ją i działać.

Gdzie zwrócić się o pomoc, gdy chcemy zmienić pracę?   

Bywa, ze wypadamy z rynku pracy, bo na przykład jesteśmy związani z jedną firmą 10 lat. Zupełnie nie orientujemy się w ofertach pracy, nie braliśmy udziału w procesie rekrutacyjnym od dłuższego czasu. Nie wiemy, gdzie szukać ofert pracy, jak przygotować dokumenty aplikacyjne.

Izabela Łyczko-Reutt podpowiada: – Zachęcam do skorzystania z pomocy doradcy kariery albo coacha. Kluczowe jest to jakie wsparcie chcemy otrzymać.

Po pomoc fachowców możemy sięgnąć, gdy nie wiemy gdzie zmierzamy, gdy chcemy przyjrzeć się posiadanym kompetencjom i zastanowić się, w którym kierunku chcemy podążać, rozwijać swoją karierę. Coaching wspiera w odkrywaniu i rozwijaniu swoich umiejętności, talentów i mocnych stron, poszukiwaniu rozwiązań, ustalaniu i osiąganiu celów.

A jeśli już to wszystko wiemy, natomiast mamy problem z poruszaniem się po rynku pracy, to także możemy skorzystać z pomocy eksperta. Doradca pomoże nam przygotować cv, list motywacyjny, wesprze w planowaniu kariery zawodowej i budowaniu wizerunku na rynku pracy, dokonaniu analizy naszych zawodowych zasobów, określeniu mocnych stron i obszarów do rozwoju. Ponadto może nam pomóc przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by przejść ją jak najsprawniej. Doradca pomaga również w procesie docierania do ofert pracy. Trzeba pamiętać, że dzisiaj nie wszystkie oferty publikowane są na portalach internetowych.

– Kiedy chcemy zawodowej zmiany, warto przyjrzeć się sobie, swoim zawodowym zasobom, sukcesom, preferencjom, dotychczasowej karierze i zastanowić się jak chcemy ją dalej realizować. Dobrze wiedzieć dokąd się zmierza, co jest dla nas ważne, co da nam poczucie satysfakcji i zawodowego spełnienia, określać realistyczne cele i drogi, jakimi decydujemy się je osiągać. A w realizacji celów pomaga przygotowanie, dobry plan i konsekwencja w działaniu. Dzięki temu możemy kształtować swoją karierę. – mówi Izabela Łyczko-Reutt.

I jak? Poprzyglądacie się sobie zawodowo? Może chcecie dokonać tylko kilku małych zmian, by cieszyć się z tego, co robicie? A może chcecie zdecydować się na większą zmianę?

Izabela Łyczko-Reutt/Arch. prywatne

Izabela Łyczko-Reutt/Arch. prywatne

Izabela Łyczko-Reuttdoradca kariery, coach, trener, HR partner z doświadczeniem zawodowym w obszarach zarządzania zasobami ludzkimi i zarządzania karierą oraz szkoleniach menedżerskich i związanych z rozwojem osobistym. Dostarcza narzędzi z obszaru HR i zarządzania personelem. Pomaga w osiąganiu celów zawodowych, rozwijaniu kompetencji, podnoszeniu efektywności osobistej i satysfakcji z pracy. Prowadzi konsultacje doradcze, coachingi, warsztaty, projekty rekrutacji i selekcji oraz AC. Wspiera zarówno organizacje, jak i klientów indywidualnych, współpracuje z dyrektorami, kadrą menedżerską i specjalistami działów sprzedaży, marketingu, finansów, HR, IT, produkcji, logistyki.


Zobacz także

7 rzeczy, których powinniśmy przestać oczekiwać od innych

Kotku, misiaczku, skarbeńku... Idealny związek

Kotku, misiaczku, skarbeńku… Idealny związek

Oto 5 powodów, dla których na wakacjach warto mieć na ręce smartwatch