Go to content

Orzechy laskowe – jest wiele powodów, by włączyć je na stałe do diety

Orzechy laskowe - właściwości dla zdrowia
Fot. iStock

Orzechy laskowe, to podobnie jak inne orzechy, źródło wielu cennych dla zdrowia substancji. Wyjątkowo chrupkie i smaczne, używane są chętnie do ciast i deserów, choć najczęściej traktowane jako sezonowe przekąski. Jest wiele powodów, by sięgać po orzechy laskowe.

Orzechy laskowe — co to jest?

Orzechy laskowe to owoce leszczyny pospolitej, którą możemy spotkać zarówno rosnącą dziko, jak i w ogrodach. Krzew ten występuje na całym świecie, i wyszczególniono ponad 100 jego odmian. Zazwyczaj dorasta on do 5 m wysokości, tworząc gęstą koronę, pokrytą przez intensywnie zielone liście. Leszczyna zakwita w przedwiośniu, a dojrzałe owoce można zbierać, gdy spadną z krzewu, w okolicach września. Można je rozpoznać po jasnobrązowej barwie oraz charakterystycznym odgłosie, który wydaje orzech uderzający o łupinkę. Orzechy laskowe przed zjedzeniem należy wysuszyć.

Orzechy laskowe - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Orzechy laskowe — wartości odżywcze, kcal

W 100 g orzechów laskowych znajduje się 60,75 g tłuszczów (w tym niezbędnych dla zdrowia tłuszczów nienasyconych), 16,7 g węglowodanów, 14,95 g białka. Zawierają bogactwo cennych dla zdrowia substancji, takich jak witamina E, witaminy z grupy B, potas, wapń, fosfor, magnez, mangan, miedź, czy cynk. Nie brakuje w nich również ważnego dla właściwej pracy układu pokarmowego i szczupłej sylwetki błonnika (9,7 g na 100g orzechów).

Orzechy laskowe są kaloryczne – 100 g to ok. 700 kcal, czyli ok. 31% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Mimo że to naprawdę dużo, orzechy leszczyny, spożywane w rozsądnej ilości, stanowią wartościowy składnik diety.

Orzechy laskowe — właściwości dla zdrowia

Orzechy laskowe mają właściwości, nad którymi warto się pochylić. Te małe orzechy są ważnym elementem zdrowej diety z kilku ważnych powodów.

Chronią serce

Orzechy laskowe zawierają dużą ilość potasu (680 mg/100 g), niezbędnego dla właściwego ciśnienia krwi. Błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL), i podniesienie „dobrego” cholesterolu (HDL). Zawierają również argininę, która jest aminokwasem wpływającym na przekształcanie azotu w tlenek azotu w organizmie, dzięki czemu wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Obecność witaminy E pomaga zapobiegać zakrzepom, dzięki hamowaniu sklejania się płytek krwi.

Orzechy laskowe wzmacniają układ nerwowy

Zawartość witamin z grupy B i magnezu jest ważna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, w tym mózgu. Witamina B6 jest niezbędna w procesie produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Po orzechy laskowe warto sięgać w stanach przygnębienia, odczuwania napięcia nerwowego i stresu, oraz przy nauce i wykonywaniu pracy umysłowej.

Dobrze wpływają na potencję

Badania przeprowadzone na grupie młodych, zdrowych mężczyzn dowodzą, że orzechy są wartościowym elementem diety osób chcących zostać rodzicami. Obecne w orzechach laskowych kwasy omega-3, witaminy C i E, selen, cynk, kwas foliowy, dobrze wpływają na jakość nasienia.

Orzechy laskowe - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Orzechy laskowe polecane są przy cukrzycy

Ich indeks glikemiczny wynosi jedynie 15, więc nie powodują po zjedzeniu wahań poziomu glukozy we krwi. To ważne zarówno w diecie, która ma zapobiegać rozwojowi cukrzycy, jak i u osób już chorujących na cukrzycę typu 2.

Chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem 

Orzechy zawierają przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB, przyspieszają proces regeneracji naskórka. Obecność witaminy E, zwanej witaminą młodości, oraz nienasyconych kwasów  tłuszczowych, gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Orzechy chronią kości i zęby

Obecność w orzechach wapnia i fosforu wpływa na zachowanie zdrowych zębów i kości. Ponadto potas zapobiega utracie wapnia poprzez wydalanie z moczem. Z tego powodu orzechy mogą być wartościową przekąską dla kobiet w i po okresie menopauzy, jako element diety zapobiegającej osteoporozie.

Orzechy są cennym elementem diety dla zdrowia, ale trzeba pamiętać, że mogą uczulać, powodując m.in.: pokrzywkę, dolegliwości jelitowe, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który może zagrażać życiu. Często występuje w takich przypadkach alergia krzyżowa. Więcej osób cierpiących na uczulenie na orzechy laskowe występuje w rejonach, na których zauważalne jest duża ilość pyłków z brzóz.

Orzechy laskowe prażone

Orzechy laskowe prażone to aromatyczny dodatek do sałatek, deserów, ciast i tortów. Można kupić gotowe orzechy prażone, lub przygotować je  w domu samodzielnie, co nie jest skomplikowane.

Fot. iStock

Konieczny jest do tego piekarnik rozgrzany do temperatury 180ºC.  Wybraną ilość orzechów laskowych wysyp na blachę piekarnika z rozłożonym papierem do pieczenia i włóż ją do rozgrzanego piekarnika. Podpiecz je ok. 10-15 minut, do momentu, aż skórka stanie się ciemniejsza i popęka. Następnie blachę wyjmij z piekarnika i odstaw do wystygnięcia. Chłodne orzechy rozetrzyj w dłoniach, aby odpadła z nich sucha skórka. Zużyj od razu, lub przechowuj w szczelnie zamykanym pojemniku.

Jakie orzechy wybierać?

Aby orzechy były pełni wartościowe, warto sięgać po te sprzedawane w łupinach. Dzięki temu są one chronione przed szkodliwym wpływem słońca, powietrza, wilgoci, więc są dłużej świeże i zachowują więcej cennych dla zdrowia składników.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, oleje.edu.pl