Dieta Zdrowie

Orzechy pekan. Warto po nie sięgać dla smaku i zdrowia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 kwietnia 2021
Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie
Fot. iStock
 

Orzechy pekan, jak wszystkie orzechy, to wartościowy element zdrowej diety. Odżywiają organizm, dbają o jego prawidłowe funkcjonowanie, a dodatkowo są bardzo smaczne. Ich wysoka kaloryczność nie powinna zniechęcać do sięgania po nie, choć nie należy jeść ich w zbyt dużych ilościach. Za co konkretnie warto pokochać orzechy pekan?

Orzechy pekan — wygląd

Ojczyzną orzechów pekan jest centralna i południowa części Stanów Zjednoczonych. Te szczególnie lubiane orzechy uprawia się w Teksasie, uważanym za ich stolicę. Niegdyś stanowiły ważną część diety rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Orzechy pekan wydają drzewa o nazwie orzeszniki jadalne, które owocują przez około 300 lat. Wyjęte z łupiny orzechy ze smaku i wyglądu przypominają orzechy włoskie, jednak są bardziej płaskie i owalne, pozbawione aż tak głębokich fałdek. Bez większego kłopotu można je natomiast odróżnić po bardzo twardej łupinie, która jest w ich przypadku podłużna i gładka.

Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie

Fot. iStock

Orzechy pekan — wartości odżywcze 

Orzechy pekan to skarbnica cennych składników odżywczych – wystarczy niewielka ich ilość, by się nimi zasycić i dodać organizmowi zastrzyk wartościowych dla zdrowia substancji. Składają się one głównie z tłuszczów (72g/100g). Wśród nich aż 90% to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są konieczne do zachowania zdrowia. Daleko w tyle są węglowodany (13,9 g), błonnik (9,6g), oraz białko (9,2g). W pekanach znajdziemy także witaminy z grupy B, szczególnie tiaminę (B1) i kwas foliowy (B9), witaminę E oraz C i K. Nie brakuje w nich również minerałów, takich jak: fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź oraz selen. Są także dobrym źródłem antyoksydantów, szczególnie polifenoli, które chronią organizm przed szkodliwą działalnością wolnych rodników.

Orzechy pekan — kalorie (kcal)

Jak wszystkie orzechy, także orzechy pekan są wyjątkowo kaloryczne — w 100 gramach kryje się niemal 700 kalorii. Ta liczba może przerażać, szczególnie osoby stosujące diety odchudzające, jednak to wartościowe kalorie, ponieważ poza dodaniem energii, dostarczane są wraz z nimi wartościowe dla zdrowia składniki. Warto spojrzeć na to w nieco bardziej praktyczny sposób. Jeden pekan waży ok. 3 gramy i dostarcza ok. 21 kcal, więc włączenie do diety kilku orzechów dziennie nie zrujnuje figury.

Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie

Fot. iStock

Orzechy pekan — właściwości dla zdrowia 

Aby chroniły zdrowie, można je spożywać na surowo, najlepiej bez dodatku soli. Dobrze smakują z sałatkami, jogurtami, deserami, czy ciastami. Można również sięgać po masło orzechowe z pekanów, ważne jednak by miało ono jak najlepszy skład, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Dzięki temu w diecie nie zabraknie orzechów, które:

Obniżają ryzyko rozwoju nowotworów i chorób przewlekłych 

Orzechy są cennym źródłem przeciwutleniaczy (fenole, proantocyjanidy, hydrolizowalne garbniki, flawonoidy i kwasy fenolowe), które hamują działanie wolnych rodników w organizmie i uszkodzenia komórek, obniżając stres oksydacyjny. Dzięki temu komórki są lepiej chronione przed uszkodzeniami i niepożądanymi mutacjami prowadzącymi do nowotworów oraz chorób przewlekłych.

Chronią układ sercowo-naczyniowy

Warto również wspomnieć, że antyoksydanty w orzechach chronią serce przed działaniem wolnych rodników. Poza tym podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu (HDL), jednocześnie obniżając poziom „złego” cholesterolu (LDL). Dzięki temu wpływają na zachowanie prawidłowego przepływu krwi i obniżają ryzyko rozwoju miażdżycy.

Odżywiają mózg

Orzechy są wartościową przekąską, która nie tylko syci, ale także pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Dostarczają nienasycone kwasy tłuszczowe, poprawiające wydajność mózgu. Z kolei obecność magnezu koi układ nerwowy, a miedź wpływa na prawidłowe wytwarzanie neuroprzekaźników.

Orzechy pekan - właściwości dla zdrowia, kalorie

Fot. iStock

Regulują poziom glukozy we krwi 

Orzechy pekan mają niski indeks glikemiczny (15), dzięki któremu można uniknąć wahań czy szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. To informacja ważna dla osób chorujących lub zagrożonych cukrzycą czy insulinoopornością.

Mogą wspomagać odchudzanie

Dzięki obecności błonnika orzechy pekan wspierają proces trawienia i dają uczucie sytości na długi czas, również za sprawą dużej ilości zdrowych tłuszczów. Obecność miedzi, koniecznej do prawidłowych reakcji enzymatycznych, wpływa na wydajniejszą przemianę materii. Niska zawartość węglowodanów pozwala uniknąć wspomnianych wyżej wahań poziomu cukru we krwi, które wpływają na odczuwanie silnej chęci na podjadanie.

Wpływają na dobrą kondycję skóry

Orzechy pekan dostarczają cynk, miedź, witaminę E i A, kwas foliowy i fosfor. Dzięki temu skóra zachowuje ładny wygląd, jest mniej narażona na przedwczesne starzenie się i pojawieniu się zmarszczek i przebarwień.

Orzechy pekan a alergia

Spożycie orzechów pekan może spowodować reakcję alergiczną. Może pojawić się pokrzywka na skórze, obrzęk gardła, wymioty, duszności i zawroty głowy. Nieco rzadziej odnotowuje się kaszel, uporczywe swędzenie, problemy z oddychaniem, które stanową zagrożenie dla życia.

Orzechy pekan — cena

Cena za orzechy pekan uzależniona jest gównie od wielkości opakowania, które kupujemy. Za kilogramowe opakowanie pekanów trzeba zapłacić od 60 zł wzwyż.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, www.ekologia.pl 

Dieta Zdrowie

5 oznak, które mówią, że tkwisz w związku jednostronnym. Kiedy dajesz od siebie więcej, niż powinnaś?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 kwietnia 2021
Związek jednostronny
Fot. iStock
 

Związek jednostronny nie jest relacją, która satysfakcjonuje obie strony. Zazwyczaj to jeden partner angażuje się w pełni, podczas gdy drugi dryfuje na obrzeżach zainteresowania wspólną relacją. Nie jest to dobre, gdyż wymaga ofiary, która w ostatecznym rozrachunku okazuje się zbyt wysoka. Co może wskazywać na to, że dajesz od siebie więcej, niż powinnaś?

Związek jednostronny — kiedy można o nim mówić?

Związek jednostronny nie jest ani sprawiedliwy, ani uczciwy. Nie ma w nim pełnego zaangażowania pary, ponieważ tylko jedna osoba kocha w pełni, pracując za obie na powodzenie związku. Tylko jedna ze stron daje od siebie tyle, ile może, wypełniając deficyty spowodowane wycofaniem partnera. Na jej barkach spoczywa odpowiedzialność za relację, która nie pozwala na pełnię szczęścia i nie daje poczucia bezpieczeństwa. Co prawda nawet w dobrych związkach czasem pojawia się frustracja i może zabraknąć równowagi, ale obie strony ostatecznie dążą do utrzymania w nim właściwego ładu i harmonii. Związek jednostronny jest inny, wymaga poświęcenia i odbiera energię, prowadząc do wypalenia.

5 oznak, które mówią, że tkwisz w związku jednostronnym

Próbujesz rozwiązywać za was problemy 

Bierzesz na siebie odpowiedzialność za wasz związek i w kryzysowych sytuacjach to ty rozmyślasz, jak wypracować kompromis. Zaczynasz trudne rozmowy, by dać wam szanse na dojście do porozumienia. Czytasz poradniki dla par, starasz się podejść do tego świadomie, bo pragniesz dojrzałego związku. To niestety jest tylko twoje pragnienie.

Często używasz słowa „przepraszam”

Pierwsza wyciągasz rękę na zgodę, bo zależy ci na spokoju w związku, a przedłużające się ciche dni, które mu nie przeszkadzają, są dla ciebie nie do zniesienia. Przepraszasz, chcąc uniknąć sprzeczek, które mogłyby jeszcze bardziej podkopać waszą relację. Wycofując się, nawet gdy masz rację, próbujesz chronić was przed wstrząsami.

Starasz się angażować partnera 

Pokazujesz, jak bardzo ci zależy na tym, byście oboje tworzyli ten związek. Proponujesz wspólne wyjścia, romantyczne wieczory, poznajesz go ze swoją rodziną i przyjaciółmi, choć on sam się do tego nie wyrywa. Bez entuzjazmu przystaje na twoje pomysły, utyskując na komplikowanie życia. Woli żyć jak dotychczas — wygodnie, bo bez większego zaangażowania.

Walczysz o uwagę

Związek jednostronny na to do siebie, że jedna osoba robi wszystko, by zostać zauważona przez tę drugą. A więc pierwsza dzwonisz lub wysyłasz wiadomości, gotujesz jego ulubione dania i oglądasz filmy, które jego ciekawią. Ciągle pytasz, czy czegoś mu nie potrzeba. Nadskakujesz, chcąc przychylić mu nieba, ale bez wzajemności.

Planujesz za was przyszłość

Uciekanie drugiej osoby od wspólnych planów jest jedną z cech związku jednostronnego. Ty zaczynasz temat miejsca, w którym spędzicie wakacje, ty chciałabyś podjęcia wspólnej decyzji o zakupie mieszkania, wzięcia ślubu, o rodzicielstwie. Chciałabyś sprawić, by on również się w to zaangażował, ale słyszysz w odpowiedzi, że to wszystko za szybko, że przecież jeszcze macie na to czas. Ale czy na pewno?

Związek jednostronny jest relacją bardzo obciążającą dla dawcy. Poświęcenie czasu i emocji nie zawsze przynosi rezultaty, dlatego taka relacja rozczarowuje, unieszczęśliwia. Niekiedy istnieje szansa na zmianę statusu związku na sprawiedliwy, partnerski. To jednak wymaga podjęcia zdecydowanych kroków, w tym często podjęcia terapii dla par. W wielu przypadkach jednak starania nie przynoszą rezultatu, a rozpadający się związek pozostawia po sobie emocjonalną pustkę.


źródło:  www.psychologytoday.com

 


Dieta Zdrowie

Siła nici kosmetycznych – lepszego efektu w kremie nie znajdziecie!

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2021

Nici liftingujące to nowy trend medycyny estetycznej, który cieszy się ogromną popularnością, bo rzeczywiście efekty wizyt w gabinetach są rewelacyjne. Janda postanowiła wyjść naprzeciw wszystkim kobietom, które potrzebują natychmiastowego efektu.

Siła nici kosmetycznych 50+ to jedyna linia stworzona na wzór zabiegów, wykorzystujących nici odmładzające. Polecana do pielęgnacji cery dojrzałej kobiet, która potrzebuje silnej stymulacji, zagęszczenia, poprawy napięcia i głębokiej restrukturyzacji. Linia nie zastąpi nici kosmetycznych stosowanych w zabiegach ale możecie być pewne – te kosmetyki z całą pewnością odmienią wygląd skóry. Dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się produktów  i wyspecjalizowanym, niezwykle skutecznym składnikom aktywnym powstała kuracja, która jest niczym profesjonalny, ale domowy zabieg – bezpieczny, bezinwazyjny i co najważniejsze zachwycający przyjemnością i komfortem stosowania.

Technologia nici kosmetycznych

Polega na specjalistycznej kompozycji składników skoncentrowanych na przywróceniu skórze gęstości i napięcia. Kierunek ich działania można przyrównać do zabiegu nićmi odmładzającymi. Tak, jak on dają szybką poprawę napięcia skóry i zapewnia efekt jej głębokiej restrukturyzacji, zagęszczenia i wzmocnienia w czasie. Nieinwazyjne „nici” zagęszczające, działając w skórze z ekstremalną skutecznością, zwiększają gęstość wzmacniających ją włókien kolagenu, nawet +103%, co potwierdziły testy kliniczne.

Siatka mikroskopijnych, cienkich nici polisacharydowych, spłyca zmarszczki nawet o 16% w 15 minut od aplikacji! Napina włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra wygląda młodziej.

Taktyka aktywnego wnikania

Polega na zastosowaniu wyjątkowego związku „transportera” o jakości farmaceutycznej, który wspomaga przedostawanie się składników aktywnych przez barierę naskórkową i docieranie ich głęboko  do naskórka.

Taktyka spotęgowanej pielęgnacji

Polega na zastosowaniu  biozgodnych emulgatorów – boosterów, które „wtapiając się” w naskórek regenerują go, wzmacniają funkcje barierowe oraz silnie wspomagają długofalowy efekt nawilżenia.

Tej wiosny zdecydowanie warto zainwestować w skuteczną serię kosmetyków, która pomoże odbudować zasoby skóry po zimie.

Artykuł powstał we współpracy z marką www.janda.pl


Zobacz także

Polska pigułkomania

„Utonęliśmy w magii kolorowych, uzdrowicielskich pigułek”. Polska pigułkomania

Zasada maski tlenowej szansą na diagnostykę nowotworu w ciąży

Żylaki — przyczyny, typy, objawy, leczenie, powikłania

Żylaki – wątpliwa i niebezpieczna „ozdoba” nóg. Kiedy się tworzą i kto jest na nie szczególnie narażony?