Go to content

9 najbardziej depresyjnych zawodów. Sprawdź, czy twój zawód zalicza się do tego grona

depresyjne zawody
Fot. iStock / vm

Jeśli jesteś zadowolona ze swojej pracy zawodowej, zapewne nie zastanawiasz się nad tym, co innego mogłabyś w życiu robić. Jednak, gdy wykonywany zawód nie przynosi ci pełnej satysfakcji i marzysz, by zmienić profesję, pomyśl czy ewentualna zmiana wyjdzie ci na dobre. Są przecież zawody, które wielu określa mianem najgorszych na świecie. Sprawdź, czego można się w tej materii obawiać.

Depresyjne zawody, czy to jest możliwe?

Ile osób, tyle charakterów i preferencji dotyczących wymarzonej pracy. Zawód dla jednych najpiękniejszy na świecie, innym może kojarzyć się zupełnie z czymś strasznym, czego za żadne skarby nie chcieliby robić. Raport opublikowany przez serwis health.com. nie pozostawia złudzeń, które z zawodów cieszą się najgorszą opinią.

1. Pielęgniarka

To wg raportu najbardziej depresyjny zawód świata. To często niedoceniane, odpowiedzialne i stresujące zajęcie, podczas którego kontakt z ludzkim cierpieniem i śmiercią może źle wpływać na samopoczucie. Co gorsza, aż 11 proc. przedstawicieli tego zawodu popada w ciężką depresję. Podobne kłopoty dotykają innych przedstawicieli służby zdrowia.

2. Kelnerzy i barmani

Co 10 pracownik gastronomii zmaga się z depresją. Ich zarobki rzadko powalają na kolana, w dodatku muszą zmagać się z wymagającymi i irytującymi gośćmi. Fakt, że cały czas muszą zachować pokerową twarz i tłumić emocje, dodatkowo obciąża ich psychikę.

3. Pracownicy socjalni

Narażeni na pracę po godzinach, ciągle dyspozycyjni i często obarczeni trudnymi podopiecznymi, nie mają łatwej pracy. Często problemy swoich podopiecznych przenoszą do domu, nie umiejąc się zdystansować i skupić na własnym życiu. To rzadko doceniane poświęcenie.

4. Nauczyciele

Nic dziwnego, skoro kiedyś mówiono „obyś cudze dzieci uczył”. Zawód wymagający ogromnych pokładów cierpliwości dla coraz bardziej rozwydrzonych uczniów. Nauczyciel odpowiada nie tylko za edukację, ale i wychowanie młodego człowieka, choć często w tym dążeniu rozmija się z chęciami i ucznia i rodzica. Narażeni na ogromną odpowiedzialność również za bezpieczeństwo dzieci, a przez to na ciągły stres. Ponad 40 proc. kadry nauczycielskiej rezygnuje z pracy w przeciągu 5 pierwszych lat od rozpoczęcia kariery — wskazują badania przeprowadzone na nauczycielach w Wielkiej Brytanii.

5. Artyści

Te wolne zawodowo ptaki, mają na pierwszy rzut oka pracę idealną. Jednak bywa mniej kolorowo. Wśród nich notuje się wysoki współczynnik zachorowań na depresję, co wynika z nieregularności zleceń, brak stałego wynagrodzenia, oraz nieregularnych godzin pracy. Ponieważ pracują zazwyczaj w domu, izolacja negatywnie odbija się na ich kondycji psychicznej.

6. Doradcy finansowi

Ich przekleństwem jest rozliczanie z wyników pracy. Żeby zarobić więcej, każdego dnia trzeba namawiać klientów na usługi finansowe, które wcale nie są rozchwytywane. Poza tym, obracanie cudzymi pieniędzmi i branie za to odpowiedzialności, zdecydowanie do relaksujących zadań nie należy.

7. Pracownicy administracji

Czeka na nich tona papierologii oraz petenci, którzy albo bywają oporni w zrozumieniu prostych rzeczy, albo z postawa roszczeniową domagają się na już i teraz rozpatrzenia i pozytywnego załatwienia własnej sprawy. W dodatku zarobki też nie zachwycają.

8. Fachowiec „złota rączka”

Nigdy nie wie kiedy, ile i gdzie trafi mu się praca i płaca. Brak regularności oraz stałości zatrudnienia nie działa budująco.

9. Sprzedawcy

Reklamacje, problemowi klienci, godziny przestane na nogach, uśmiech przyklejony od ucha do ucha i wyryta w głowie maksyma – „klient nasz pan”. W dodatku często zarobki uzależnione są od utargu, co nie nastraja pozytywnie.


źródło: zdrowie.gazeta.pl