Ból mięśni każdy z nas zna doskonale. Bardziej intensywny wysiłek fizyczny, kontuzje, ale i całodzienne zmęczenie, są najczęstszymi powodami problemów. Kobiety, częściej od mężczyzn, cierpią na ból szyi, barków oraz pleców. Dyskomfort dotyka nas także wówczas, gdy pojawia się grypa — gorączka, fatalne samopoczucie, ból mięśni to jej charakterystyczne objawy.
Ale ból mięśni może być też spowodowany innymi, bardziej poważnymi czynnikami. Różnego typu choroby i schorzenia, spowodowane przez procesy zapalne, zwyrodnieniowe i neuroimmunologiczne, wpływają na pojawienie się bólu.
5 przypadków bólu mięśni, które mogą świadczyć o chorobie
1. Zapalenie wielomięśniowe (PM)
To dość rzadka choroba, która najczęściej dotyka kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Charakterystycznym objawem jest ból i osłabienie mięśni (zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego). Choroba może powodować także zapalenie skóry, zmiany w sercu, gardle, krtani, przełyku i płucach. U co czwartego chorego stwierdza się także chorobę nowotworową.
2. Infekcje bakteryjne
W przypadku stanu zapalnego skóry, infekcja może przenieść się głębiej, do mięśni. Pojawia się ból mięśni ograniczony do jednej grupy mięśniowej, któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ciepłota tej okolicy, częściej następuje wzrost temperatury ciała.
3. Niedoczynność tarczycy
Aż 80% chorych na niedoczynność tarczycy skarży się na dolegliwości bólowe ze strony mięśni. Najczęściej rejestrują u siebie osłabienie, sztywność i bóle mięśni, oraz ich skurcze. Te dolegliwości powodują problemy z chodzeniem po schodach, wstawaniem z pozycji siedzącej, wykonywaniem czynności higienicznych.
4. Borelioza i inne choroby pasożytnicze
Borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa), jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszonych na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Zarówno we wczesnej, jak i późnej postaci choroby mogą towarzyszyć bóle kolan, barków i stawów. Rzadziej zajęte są ścięgna oraz mięśnie. Objawy ze strony układu ruchu utrzymują się przez kilka miesięcy i wielokrotnie nawracają. Inną przyczyną bólu mięśni może być choroba pasożytnicza, na przykład włośnica lub krętkowica.
5. Fibromialgia
Na to tajemnicze schorzenie kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Objawy wskazujące na fibromialgię pojawiają się w 30.— 50. rż. i nie zawsze są jednoznaczne. Najczęściej pojawia się przewlekły, uogólniony ból mięśni, stawów i kręgosłupa oraz miejsca na ciele, nadwrażliwe na ucisk. Chorzy odczuwają kłucie, palenie mięśni, obrzęk stawów, a dolegliwości są bardziej nasilone rano i trwają przynajmniej 3 miesiące.
Kiedy do lekarza?
Ból mięśni powinien zaniepokoić, gdy jest silny, pulsujący, piekący i rwący, bez wyraźnej przyczyny. Jeśli nasila się z czasem i promieniuje w inne części ciała, warto skonsultować go z lekarzem.
źródło: www.mp.pl , wylecz.to , www.swiat-zdrowia.pl