Go to content

Skurcze łydek. 6 przyczyn tego bolesnego problemu

Fot. iStock/PRImageFactory

Skurcze łydek są bardzo bolesną przypadłością. Pojawiają się najczęściej w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, ale mogą także bez ostrzeżenia wyrwać w nocy ze snu. Odczucie towarzyszące skurczom w łydce jest bardzo nieprzyjemne. Można porównać je do silnego ciągnięcia, intensywnego mrowienia kończyny. Ból bywa naprawdę silny i zazwyczaj potrzeba kilku chwil, by odpuścił.

Skurcze łydek wynikają ze zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych. Zazwyczaj pojawiają się raz na jakiś czas, ale mogą męczyć znacznie częściej. To może być już ważna informacja ze strony organizmu, że dzieje się w nim coś niedobrego i warto udać się do lekarza.

Skurcze łydek. 6 przyczyn bolesnego problemu

1. Nadmiar kofeiny lub alkoholu

Wypijanie dużych ilości kawy czy napojów energetycznych bogatych w kofeinę szkodzi. Przy jej nadmiarze dochodzi do wypłukania ważnych mikroelementów m.in. magnezu i potasu. Zaburzona gospodarka kwasowo – zasadowa organizmu objawia się m.in. skurczami i bólem łydek. Podobny wpływ na organizm wywiera nadużywanie picie alkoholu.

2. Nadmierny wysiłek fizyczny

Sportowcy doskonale znają to przykre odczucie. Ci, którzy trenują bardzo intensywnie, częściej zmagają się z nadwyrężonymi mięśniami i mikrourazami, które mogą powodować skurcze łydek. Podczas wysiłku wzrasta poziom hormonów, które mogą zaburzać przemianę materii oraz gospodarkę wodną i elektrolitową, co pogłębia problem.

3. Przewlekły stres

Stres nie sprzyja zdrowiu. Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy na co dzień zmagają się z presją np. w miejscu pracy. Stres zwiększa ilość adrenaliny w organizmie, która podnosi poziom gotowości organizmu do działania. Przeciągająca się sytuacja nadwyręża organizm, co powoduje skurcze łydek.

4. Choroby oraz przyjmowanie leków

Ból nóg oraz męczące skurcze łydek mogą być także efektem istniejącej choroby. Problemy takie może powodować m.in.: cukrzyca, miażdżyca, żylaki, nadciśnienie, choroby układu nerwowego. Przyjmowanie pewnych leków (szczególnie leki moczopędne, przeczyszczające oraz odchudzające) może wywoływać skurcze łydek.

Zobacz również: 6 oznak niedoboru potasu w organizmie. To nie tylko bolesne skurcze mięśni

5. Ciąża

Ciężarne, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży często uskarżają się na bolesne skurcze łydek. W tym przypadku bóle spowodowane są zaburzeniami ukrwienia kończyn dobrych i zastojem krwi. Zwiększone, ale niezaspokojone zapotrzebowanie organizmu na elektrolity, także wzmaga dolegliwości. Dodatkowo powiększająca się w czasie ciąży jama macicy, wraz z nieustannie przybierającym na wadze maluszkiem może uciskać na naczynia żylne, co w konsekwencji utrudnia przepływ krwi.

6. Niewłaściwa dieta

Dieta uboga w składniki odżywcze nie służy organizmowi. Gdy niedostatek dotyczy minerałów, takich jak: jony sodu, potasu, wapnia i magnezu, mogą pojawiać się bolesne skurcze łydek. Zmiana nawyków żywieniowych, a gdy istnieje taka konieczność i sięgnięcie po suplementy, powinny przynieść szybką poprawę. By pozbyć się skurczy łydek do diety należy włączyć: magnez, witaminy z grupy B, potas, wapń i witaminę C.

Skurcze łydek w nocy 

Konkretna i jednoznaczna przyczyna skurczy łydek w nocy nie została jak dotąd poznana. Uważa się jednak, że może mieć ona charakter neurogenny. Skurcze częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, czego główną przyczyną może być niewystarczająca aktywność fizyczna w ciągu dnia, zanik neuronów ruchowych, niedokrwienie oraz skrócenie ścięgien. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się skurczy łydek dobrze jest wdrożyć odpowiednią profilaktykę – dieta powinna obfitować w magnez, wapń i potas, nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu i znacznym ograniczeniu spożywania alkoholu i kofeiny.


źródło:  www.zdrowie.info.pl portal.abczdrowie.pl