Zdrowie

13 faktów i mitów dotyczących kleszczy. Sprawdź, co wiesz na ich temat i uniknij niebezpieczeństwa [FAQ]

Redakcja
Redakcja
7 czerwca 2017
Fot. iStock / Avalon_Studio
 

Jeśli wierzysz, że problem kleszczy absolutnie cię nie dotyczy, bo mieszkasz w mieście i nie spacerujesz po lasach, jesteś w błędzie. Mylne przekonania na temat kleszczy oraz pochodzących od nich poważnych chorób, zawiodły wielu. Nie ma osoby, która choć raz nie byłaby narażona na wątpliwą przyjemność kontaktu z tym pajęczakiem, nie zdając sobie z tego sprawy

Wokół tematu kleszczy, poza uzasadnioną obawą narosły również mity, które bywają zgubne dla naszego bezpieczeństwa. Warto sobie uświadomić, że nawet 30% kleszczy przenosi krętki Borrelia, które powodują niełatwą do rozpoznania i wyleczenia boreliozę. Nie chodzi o to, by w okresie letnim zamknąć się w domu i omijać jakąkolwiek zieleń, ale by wiedzieć, co robić, by zminimalizować zagrożenie ze strony kleszczy.

Fot. iStock / Popartic

Fot. iStock / Popartic

Fakty i mity dotyczące kleszczy:

1. Każdy kleszcz przenosi choroby

Fałsz.

Tylko część tych pajęczaków przenosi chorobotwórcze drobnoustroje. Wiele zależy od regionu, który zamieszkujemy, o czym świadczą badania Uniwersytetu Wrocławskiego. Maksymalnie 30% kleszczy przenosi boreliozę, babeszjozę (choroba zwierzęca) czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

2. Ugryzienie kleszcza nie boli

Prawda.

Nie można wyczuć chwili wbicia się kleszcza, ponieważ z chwilą rozcięcia skóry żywiciela, pasożyt wstrzykuje środek znieczulający. Tylko dokładne sprawdzenie całego ciała daje odpowiedź, czy uniknęliśmy nieproszonego gościa.

3. Kleszcze skaczą na ofiary

Fałsz.

Kleszcze nie spoglądają na okolicę z góry, czekając na ofiary. Najczęściej znajdziemy je wśród krzewów i traw, nie tylko na paprociach, do wysokości 150 cm. Przyczepiają się do ofiary, gdy ta otrze się o liść, na którym przebywa pajęczak.

4. Można „złapać” kleszcza od pasa lub kota

Prawda.

Wystarczy, że pajęczak chodzący po zwierzaku nie zdąży się wbić w jego skórę, za to wyląduje w domu i poszuka ofiary ponownie, tym razem w postaci człowieka.

Fot. iStock / Kerkez

Fot. iStock / Kerkez

5. Białe ubranie chroni przed ugryzieniem

Fałsz.

Zaleca się zakładanie jasnych, najlepiej białych ubrań na spacery w lesie czy po parku oraz zakrywanie głowy dla bezpieczeństwa. To jednak nie tyle chroni przed ugryzieniem, ile pozwala łatwiej i szybciej zauważyć kleszcza na ciele. Poza tym kleszczom „obojętny” jest kolor ubrania, ponieważ nie kierują się one wzrokiem, ale wyczuwają ciepło pochodzące od ofiary przez organ Hallera.

Fot. iStock / DieterMeyrl

Fot. iStock / DieterMeyrl

6. Kleszcza nie wolno niczym smarować

Prawda.

Nigdy nie wolno przypalać, smarować tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem lub benzyną. Te sposoby powodują zabicie kleszcza i jego odpadnięcie, ale zanim to się stanie, wydala on zwiększone ilości materiału zakaźnego.

7. Kleszcze atakują tylko latem

Fałsz.

Sezon zaczyna się w marcu i trwa do listopada. Kleszcze stają się najbardziej aktywne na przełomie maja i czerwca oraz września i października. Najczęściej atakują od wczesnego poranka aż do południa oraz po południu od 16 do zmroku. W przypadku temperatury poniżej 4 stopni kleszcze przestają być aktywne.

8. Kleszcza nie wolno samodzielnie usuwać

Fałsz.

Można, a nawet trzeba usunąć kleszcza w przypadku, gdy nie ma możliwości interwencji np. lekarza. Należy pasożyta usunąć w całości, żeby w ciele nie pozostał fragment, który może spowodować zakażenie. Aby kleszcza usunąć, należy złapać go pęsetą przy samej skórze i wyjąć ruchem poprzez pociąganie go jednostajnym ruchem pionowo do góry. Ranę należy zdezynfekować i obserwować. Jeśli pojawi się rumień lub inny niepokojący objaw, należy zgłosić się do lekarza.

Fot. iStock / Himagine

Fot. iStock / Himagine

9. Kleszcz zaraża od razu

Fałsz.

Aby kleszcz zaraził żywiciela, musi upłynąć od 24 do 48 godzin. Ryzyko zakażenia się zwiększa, gdy niewprawnie wyciągamy kleszcza z ciała, drażniąc go, np. „dusząc” tłuszczem czy spirytusem. W takich przypadkach kleszcz wymiotuje do organizmu i może w ten sposób przekazać chorobotwórcze drobnoustroje.

10. Można się zaszczepić na boreliozę

Fałsz.

Nie ma takiej szczepionki, natomiast można zabezpieczyć się poprzez szczepienie przed odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

11. Niektóre części ciała kleszcz lubi bardziej

Prawda.

Dla zwiększenia swoich szans na ulokowanie się na żywicielu kleszcze wybierają do wkłucia, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Najczęściej są to pachwiny, zgięcia kolan, pachy, głowa.

Fot. iStock / gblu

Fot. iStock / gblu

12. Rumień wędrujący pojawia się zawsze przy boreliozie 

Prawda/Fałsz

Rumień wędrujący może, ale nie musi pojawić się przy zakażeniu krętkami boreliozy. Rumień przesuwa się na zewnątrz ukąszenia. Okrąg o maksymalnej średnicy ok. 5 cm może pojawić się 1-2 dni po zakażeniu, ale także nawet 3 tygodnie po fakcie, dlatego czasem trudno go powiązać z ugryzieniem kleszcza. Ustępuje samoistnie po miesiącu. Jeśli miejsce po ukąszeniu jest zaczerwienione i swędzi, to najpewniej reakcja alergiczna.

Fot. iStock / anakopa

Fot. iStock / anakopa

13. Kleszcze atakują tylko w lasach

Fałsz.

Nawet jeśli ktoś nie spaceruje po lesie, nadal może być zagrożony ukąszeniem kleszcza. Coraz częściej można je spotkać w parkach miejskich, na skwerkach, a nawet przy piaskownicach przy zieleni czy w piwnicach.


 

źródło: www.survivalmag.pl, wyleczborelioze.pl, pediatria.mp.pl


Zdrowie

Nie masz idealnego brzucha? Nie szkodzi. Poznaj triki gwiazd, które wiedzą co robić, by brzuch wyglądał lepiej

Redakcja
Redakcja
7 czerwca 2017
Fot. iStock / Kuzmichstudio
Następny

Marzenie o płaskim, umięśnionym brzuchu udziela się wielu kobietom. Nie oszukujmy się, idealnego brzucha nie dostaniemy w prezencie za „nicnieróbsto”. Te, które są uparte w dążeniu do osiągnięcia celu, stosują różne diety, ćwiczą i cieszą się najlepszymi efektami. 

Z wiekiem nasze brzuchy nie chcą być ani tak płaskie, ani tak jędrne, jak za czasów wczesnej młodości. Tu pojawia się fałdka, tam skóra jest lekko rozciągnięta a mięśnie osłabione, szczególnie po przebytych ciążach. Często nie mamy po prostu czasu, by pamiętać o regularnych posiłkach i ćwiczeniach na brzuch i ciało. A każda z nas chce być zadbana, czuć się pięknie, seksownie. Jeśli nie jesteś posiadaczką deski na brzuchu, wypróbuj sposoby gwiazd, które pozwalają po prostu lepiej wyglądać na brzuchu.


 

źródło: polki.pl, wformie24.poradnikzdrowie.plwww.elle.pl

Zdrowie

Uścisk dłoni, pocałunek czy seks? Tak Polacy kończą pierwszą randkę

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
7 czerwca 2017
Fot. iStock/svetikd

Portal Sympatia.pl postanowił spytać osoby w różnym wieku, jak kończą pierwszą randkę. Zapytano ich, czy żegnają się uściskiem dłoni, buziakiem w policzek czy może idą do łóżka. Zobaczcie wybory internautów.

12 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn przyznało, że najlepiej pożegnać się w sympatyczny sposób, czyli wystarczy powiedzieć sobie „cześć” lub „do widzenia”. Bez żadnego dotykania czy przytulania, nawet pomimo miło spędzonego czasu i złapania dobrego kontaktu.

Kontakt cielesny w postaci uścisku dłoni wybiera 14 proc. kobiet i 9 proc. mężczyzn. Istnieje tu pewna prawidłowość, która ma związek z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej uznajemy podanie sobie dłoni jako właściwą formę zakończenia spotkania. Wskazują na to wyniki: 3 proc. internautów w wieku 18-24 lat żegna się w ten sposób, w wieku 25-39 jest to 9 proc., 40-54 lata to już 17 proc. 20 proc. osób w wieku 55-65 uważa, że właśnie tak powinni się żegnać, bo wynika to z tradycji i randkowego savoir vivre, które im przekazano.

Całus w policzek został najczęściej wybieraną formą zakończenia pierwszej randki. Wskazało na niego 55 proc. Tu wiek i płeć nie miały wpływu na wynik. A co z pocałunkiem w usta? Co piąty uczestnik badania przyznał, że tak widzi zakończenie spotkania. W ten sposób chciało by zakończyć 31 proc. osób w wieku 18-24, a wśród osób po 50. roku życia jest to 11 proc.

Jak oddzielić serce od rozumu?

Fot. iStock/filadendron

Seks na zakończenie pierwszej randki? Czemu nie! Tak twierdzi 4 proc. badanych. Jednak tu znaczenie ma płeć. 1 proc. kobiet uznaje ten sposób, a mężczyzn 7 proc.. Co ciekawsze, są to badani z najmłodszej i najstarszej grupy.

To, jak zakończy się pierwsza randka, zależy od obu stron. Nie można nikogo do niczego zmuszać i należy wyczuć, do czego chce posunąć się druga strona.


Źródło: sympatia.onet.pl


Zobacz także

Czarne lody? Nowy, naturalny hit, który oczyszcza organizm

Sprawdź, korzyści dla zdrowia z picia czerwonego wina.

10 zalet picia czerwonego wina. Trzecią będziecie zaskoczeni…

Jak będziesz wyglądać za 20 lat pod wpływem czynników cywilizacyjnych?