Zdrowie

Nowotwory złośliwe oka. Cierpią na nie częściej kobiety

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 listopada 2018
Fot. iStock/gilaxia
 

Nowotwór nowotworowi nierówny. Zmiany mogą być złośliwe lub łagodne, w różnych stopniach zaawansowania i o odmiennym przebiegu. Niezależnie od tego, choroba wiąże się z cierpieniem, a bywa, że i z utratą życia. Wielką rolę odgrywa w tej materii profilaktyka. Niestety, nadal nie wszyscy o niej pamiętamy. A jeśli już, najczęściej mówimy o nowotworach krwi, mózgu czy trzustki, czyli tych, które utrwaliły się w naszej świadomości, jako wyjątkowo niebezpieczne.

Tymczasem zagrożenie dla życia może nadejść z innej strony, niepostrzeżenie.

Nowotwór złośliwy oka rozwija się podstępnie

Różne typy nowotworów oka mogą nie boleć, a także długo nie dawać niepokojących objawów. Pojawiają się stosunkowo rzadko, stanowią „jedynie” 0,2% ogółu zachorowań na nowotwory. Najczęściej pojawiają się u małych dzieci i osób w 6.i 7. dekadzie życia, ale większość zgonów z ich powodów rośnie od 40 roku życia. Częściej zapadają na nie kobiety.

Mogą one powstawać jako nowotwory pierwotne, jak i wtórne (przerzuty). Nowotwory złośliwe oka występują w:

  • obrębie spojówki — rak płaskonabłonkowy, czerniak oraz chłoniak,
  • obszarze oczodołu — chłoniaki, mięsaki, oponiaki, a także raki,
  • tkankach oczodołu — rozwijają się przerzuty nowotworów rozwijających się w innych narządach,
  • na powiece — rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy,  gruczolakorak gruczołu łojowego oraz mięsak Kaposiego

Nowotwory złośliwe oka. Objawy

Objawy nowotworu oka bywają mylące, kojarzone z niegroźnymi przypadłościami, które powinny minąć samoistnie. Bardzo często są one ignorowane i zrzucane na karb wieku.  Zaniepokoić powinny nas m.in.: utrata wzroku, nieostre widzenie, zaburzenia widzenia, zmiana zabarwienia części tęczówki, guzek w obrębie powieki, owrzodzenie powieki, utrata rzęs, zmiana zabarwienia powiek, zmiana rozmiaru lub kształtu źrenicy, zaburzenie położenia gałki ocznej lub ruchów oka, wytrzeszcz gałki ocznej, podwójne widzenie, ból oka, nadmierne łzawienie, krwawe łzy.

Trzeba również pamiętać, że wiele z powyższych objawów nie musi się wiązać z obecnością nowotworu oka, ale zawsze należy skonsultować się z okulistą. Pełne badanie okulistyczne, po rozszerzeniu źrenic atropiną, pozwala udzielić odpowiedzi na wątpliwości. A jeśli ono jest niewystarczające, zleca się także USG gałki ocznej, tomografię komputerową, rezonans  magnetyczny lub biopsję, by zbadać tkanki istniejącego guza.

Leczenie złośliwych nowotworów oka

Gdy lekarz stwierdzi obecność nowotworu, w zależności od jego rodzaju może zaproponować leczenie. Do dyspozycji specjalistów są m.in.: metody operacyjne, terapia laserowa, radioterapia, krioterapia, chemioterapia. Leczenie operacyjne w przypadku agresywnych nowotworów, o dużej wielkości lub niekorzystnym położeniu, może wymagać usunięcia całej gałki ocznej. Po zakończonym leczeniu należy pozostać pod ścisłą kontrolą lekarską,  ponieważ ryzyko nawrotu nowotworu złośliwego oka jest duże.

Statystyki pokazują, że przeżycia 5-letnie wśród pacjentów z nowotworami oka w ciągu pierwszej dekady XXI wynosiły u mężczyzn wynosiły 65,2% w latach 2003-2005; u kobiet 64,2% w latach 2003-2005. Warto dbać o wzrok.

źródło: onkologia.org.pl  www.rynekzdrowia.pl www.mp.pl 


Zdrowie

8 sygnałów, które świadczą o tym, że chcesz zakończyć związek

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 listopada 2018
Fot. iStock/martin-dm
 

Budowanie związku bywa trudnym zadaniem. Relacje pomiędzy partnerami czasem są skomplikowane i nawet największe uczucie może się wypalić, nie przetrwać próby czasu. Związek może ucierpieć z różnych powodów i na różnym etapie jego trwania. Niekiedy od początku partnerzy czują, że z tego może być co najwyżej przyjaźń. Z drugiej strony po wielu latach mogą dojść do wniosku, że to, co zbudowali, jest niewystarczające, by nadal trwać razem.

O ile tak samo czują obie osoby, łatwiej jest podjąć odpowiednią decyzję. Natomiast gdy tylko jedna osoba nie czuje się komfortowo, a partner jest przekonany, że wszystko jest w porządku, sytuacja bywa trudniejsza. Pojawiają się wątpliwości, jednak można złapać sygnały, które wskazują, że z jednej (twojej) strony uczucie się wypaliło i związek jest bliski końca.

8 sygnałów, które świadczą o tym, że chcesz zakończyć związek

1. Unikasz wspólnych planów

Bycie ze sobą w związku oznacza budowanie wspólnego świata. A jeśli czujesz, że to planowanie cię przytłacza i wymyślasz wymówki, aby uciekać od tematu przyszłości, jest to alarmujące. Gdy pochłaniają cię inne rzeczy i nie jesteś w stanie znaleźć czasu dla partnera, wyraźnie uciekasz od jego towarzystwa.

2. Rozmowy utykają w martwym punkcie

Jeśli dotychczas uwielbiałaś wasze rozmowy, a teraz brakuje ci  tematów i unikasz kontaktu, być może nieświadomie się odsuwasz, przygotowując się do rozluźnienia relacji i do odejścia.

3. Zaczyna cię to wszystko denerwować

Partner cię irytuje, wydaje się tobie, że to, co kiedyś było zabawne, dziś jest tylko mało śmieszne lub żenujące. Miewasz zły humor i częściej widzisz wady, niż zalety partnera. Często złe nastroje wykorzystywane są do tego, aby zniechęcić lub sprowokować partnera i spowodować, by wina rozłożyła się na obie strony.

4. Wiesz coraz mniej o partnerze

Nie odczuwasz już potrzeby uwzględnienia planów partnera w twojej codzienności, nie interesujesz się jego życiem i jest ci obojętne, jakie kroki podejmie. Obojętność jest wyraźnym sygnałem, że przestałaś się angażować.

5. Skupiasz się głównie na sobie

Czujesz, że nie masz sił robić czegokolwiek w kierunku rozwoju związku, uciekasz od odpowiedzialności, nie robisz już planów, twój wkład w związek jest coraz mniejszy. Obniżasz poprzeczkę i wymagania czując, że coś się wypaliło.

 7. Nie chcesz intymności

Co prawda seks nie jest wszystkim, co łączy partnerów, ale jest niezwykle istotny. Jeżeli dotychczas byliście zgraną parą, a teraz odsuwasz go od siebie, lub seks uprawiasz na odczepnego, straciłaś potrzebę bliskości, co nie wróży dobrze na przyszłość.

8. Stałaś się zaczepna, a nawet agresywna

Negatywne emocje kierowane w stronę partnera często znajdują bezpośrednie ujście. Tendencja do wyrażania swojego niezadowolenia,  szukanie powodów do kłótni można potraktować jako wywieszenie czerwonej, alarmowej flagi. Coś już się najwyraźniej skończyło, jeśli partner denerwuje cię do tego stopnia, że robisz wszystko, aby sprowokować jego negatywną reakcję.

Jeśli zauważasz te znaki, albo otwarcie porozmawiaj z partnerem i omówcie na plan naprawczy lub terapię, albo po prostu odejdź. To pozwoli tobie wyjść ze związku, który cię uwierał, a druga osoba będzie mogła szukać szczęścia z kim innym.

źródło:  www.powerofpositivity.com 


Zdrowie

7 rzeczy, o których powinnaś pomyśleć, gdy nie wierzysz w siebie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
12 listopada 2018
Fot. iStock/baloon111

Są w życiu takie dni, w których ciężko jest zebrać myśli i stanąć do walki z nieprzychylnym losem. Co więcej, w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę z tego, że przytrafiają ci się  rzeczy, z którymi nie można nic zrobić. Gdy zaczynasz rozmyślać o swoich umiejętnościach, o tym, co zyskałaś i co straciłaś, poczucie własnej wartości może spadać. 

Samoocena się obniża i choć takie spadki nastroju nie są czymś niezwykłym, brak wiary we własne siły przytłacza, może blokować wyjście z impasu. W takich chwilach, gdy potrzebujesz energii, by pójść naprzód. Sięgnij po myśli, które przywracają siłę.

7 rzeczy, o których powinnaś pomyśleć, gdy nie wierzysz w siebie

1. Nie jestem porażką — przydarzają mi się porażki

Wszystko to, co ci się przydarza, nie określa ciebie, to tylko sytuacje, z których możesz się otrząsnąć i pójść dalej. Pamiętaj, że prawdziwa wartość i zysk to nie stan posiadania i umiejętności czy wygląd, ale życzliwość i empatia, jaką możesz zaoferować innym.

2. Wiem, co jest dla mnie dobre

Zaufaj swojej intuicji i nie pozwalaj innym na podejmowanie decyzji, które będą wpływały na twoje życie.

3. Jestem blisko celu

Zbyt wiele osób rezygnuje, zanim znajdą się choćby w połowie drogi do celu.  I zazwyczaj zbyt późno przychodzi świadomość, jak blisko było sukcesu, w momencie, kiedy odpuszczali. Uwierz w siebie i nie pozwól nikomu na zajęcie swego miejsca w drodze do szczęścia.

4. Jestem wyjątkowa

Nie porównuj się do nikogo i patrz przede wszystkim na siebie. Porównywanie się do innych zabija marzenia i pewność siebie. Pozostanie na własnej drodze jest jedyną możliwością, by osiągnąć swoje cele.

5. Mam prawo odpuścić

Nie zawsze musisz walczyć z życiem. Po prostu poddaj się wtedy, kiedy nie masz już sił i puść to, co ciągnie cię w dół. Gdy przestaniesz chaotycznie i desperacko podejmować działania, odetchniesz, zrozumiesz, że potrzebujesz pomocy. A gdy poprosisz o nią, dostaniesz od losu potrzebne wskazówki.

6. Nie muszę się spieszyć

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano, więc ty również nie musisz dokonywać rewolucji w życiu w ciągu kilku godzin. Nikt cię nie pogania, nie spiesz się więc i każdego dnia pamiętaj co, i w jakim celu robisz.

7. Mam powody do wdzięczności   

Życie staje się o wiele jaśniejsze i łatwiejsze, gdy skupiasz się na tym, co dobrego cię spotkało. Wdzięczność i pokora wobec losu sprawiają, że uczysz się czerpać z tego, co oferuje życie. A jest wiele rzeczy, których możesz nauczyć się po drodze.

źródło:  www.powerofpositivity.com 


Zobacz także

11 korzyści dla organizmu, które przynosi picie czarnej herbaty

boczniaki

Boczniaki mają więcej zalet, niż tylko smak. Jak można je wykorzystać dla zdrowia?

Matka Polka Karmiąca – czyli o tym, jak kobiety wymyśliły sobie coś, czego nie ma