Go to content

Jesteś zmęczony, bolą cię mięśnie i stawy? Może to brak witaminy D?

Fot. iStock/JohanJK

Niedobory witamin stają się coraz powszechniejsze u osób w każdym wieku. Zamiast zmieniać nawyki i diety, wiele osób przyjmuje suplementy mając nadzieję, że to rozwiąże wszystkie problemy. Ale tak właściwie, czy potrafimy te problemy rozpoznać?

Twoje ciało potrzebuje dużej dawki witaminy D. Jeśli jej nie dostanie, możesz zaobserwować u siebie na przykład:

Choroby dziąseł

Kiedy ostatnio byłeś u dentysty? Jeśli minął już rok, czas zadzwonić i zaplanować podstawowy przegląd, sprawdzić stan dziąseł. Zaczerwienienia lub krwawienie po regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu, może oznaczać niedobór witaminy D.

Uczucie zmęczenia przez cały dzień

Czy budzisz rano, nie czując się wypoczęty? Po popołudniowej drzemce czujesz się tak, jakbyś nie spał od wielu dni? Uczucie zmęczenia przez cały dzień jest oznaką niedoboru witaminy D i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.

Uczucie przygnębienia lub smutek

Każdy ma lepsze i gorsze dni, w trakcie których czuje się przygnębiony i wolałby zostać w łóżku, niż sprostać codziennym obowiązkom. Jeśli doświadczasz tego uczucia codziennie, to nadszedł czas, aby się przebadać. Kiedy spędzasz odpowiednią ilość czasu na słońcu, twój mózg uwalnia serotoninę, gwarant dobrego samopoczucia. Bez światła słonecznego lub witaminy D jesteśmy narażeni na wahania nastroju i depresję.

Ból

Jeśli cierpisz na przewlekły ból mięśni i stawów, może to być bezpośrednio spowodowane niedoborem witaminy D.

Częste choroby

Osoby z niedoborem witaminy często zapadają na grypę lub infekcje układu oddechowego. Witamina D odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego układu odpornościowego w dobrym stanie.

Niedobory witaminy D mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Ryzyko obejmuje szczególnie zaburzenia funkcjonowania naszych nerek – mogą one nieprawidłowo wchłaniać składniki odżywcze. Nie bagatelizujmy problemu.


Na podstawie: powerofpositivity.com