Go to content

Odczuwasz wewnętrzny niepokój? Wykorzystaj 6 sposobów na odzyskanie równowagi

kobieta odczuwa niepokój
Fot. iStock

Niepokój to przykre odczucie, które może pojawiać się w najmniej oczekiwanym momencie, z różnych powodów. Jeśli trwa dłużej, może powodować obniżone samopoczucie, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej lub w obrębie brzucha, czy problemy ze snem. Gdy niepokój pojawia się częściej, warto zastosować kilka sprawdzonych metod na to, aby okiełznać to uczucie.

Czym jest niepokój?

Niełatwo jednym słowem opisać czym jest niepokój. Specjaliści określają niepokój jako stan psychiczny, któremu towarzyszy utrata równowagi psychicznej, spokoju. W ich miejsce pojawia się poczucie braku bezpieczeństwa, napięcie psychiczne. Niepokój dotyka wszystkich ludzi, bez względu na wiek czy płeć, i z różnych powodów. Może mu towarzyszyć uogólniony dyskomfort, drażliwość, trudność ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego miejsca czy pozycji, problemy z koncentracją na innych rzeczach. Niepokój utożsamiany jest z lękiem, ale lęk różni się tym, że powoduje wyraźne objawy ze strony ciała takie jak: jak duszność, kołatanie serca, szybkie tętno, ból głowy, przyspieszony puls.

Problem może pojawić się na jakiś czas i zniknąć. Może też trwać znacznie dłużej, przyczyniając się do pojawienia się stanu przewlekłego wewnętrznego niepokoju. Ciągłe odczuwanie niepokoju bez uchwytnej przyczyny w czasie powyżej 6 miesięcy może świadczyć o pojawieniu się zaburzenia lękowego.

kobieta stoi zaniepokojona przy oknie

Fot. iStock

Jak okiełznać niepokój? 6 sposobów na odzyskanie równowagi

Oddychaj

Choć wydaje się to banalną radą, warto o tym mówić, ponieważ najczęściej zapominamy o tym, jak ważny jest głęboki oddech. Ustabilizowanie oddechu, czyli równe, głębokie wdechy i wydechy, pozwala dotlenić mózg i jest znakomitym sposobem na zredukowanie niepokoju. Prawidłowe i świadome oddychanie pozwala skupić się na tym, co się dzieje i przekierować myśli gdzieś dalej.

Jak prawidłowo oddychać, by odsunąć od siebie niepokój? Spróbuj wziąć głęboki oddech licząc do  4, wypełniając powietrzem najpierw brzuch, a potem klatkę piersiową, delikatnie wstrzymaj oddech znów licząc do 4 i powoli wydychaj powietrze, także licząc do 4.

Przenieś myśli z dala od niepokoju 

Gdy odczuwasz niepokój, spróbuj wyobrazić sobie miejsce, w którym czujesz lub czułabyś się spokojna i lekka na duszy. Może to być plaża, szumiący las, pachnący piwoniami ogród, czyli każde inne miejsce, które cię uspokaja. Zamknij oczy, oddychaj głęboko i miarowo, skup się relaksujących obrazach. Zostań tam tak długo, aż poczujesz się spokojniejsza.

Zobacz również: Cztery wskazówki, które pomogą ci wprowadzić równowagę w życiu

Rozruszaj ciało

Wybierz się na spacer, wykonaj ulubione ćwiczenia na macie, wybierz się na spacer, zatańcz. Nawet jeśli akurat w danym momencie nie za bardzo masz ochotę na ruch, pomyśl, że to właśnie on może skutecznie odsunąć niepokój. Skupisz się na aktywności, pozytywnie się zmęczysz, a organizm wytworzy endorfiny, czyli hormony szczęścia, które odpędzą negatywne uczucia i podtrzymają lepszy nastrój.

Zmyj z siebie niepokój 

Jeśli tylko czas ci na to pozwala, przygotuj dla siebie relaksującą kąpiel. Wypełnij wannę przyjemnie ciepłą wodą z olejkami eterycznymi lub pachnącym płynem do kąpieli. Zanurz się w wodzie i poczuj jak relaksują się najpierw spięte mięśnie, a następnie całe ciało, a myśli odpływają dalej. Jeśli nie masz takiej możliwości, zanurz dłonie w chłodniejszej wodzie, wyobrażając sobie, jak woda zmywa z nich ciążący na tobie niepokój.

Zaparz zioła

Zioła znane są z uspakajających właściwości od dawien dawna. Niepokój ukoi herbatka parzona z melisy, chmielu, waleriany, rumianku, lub werbeny. Wypicie ciepłej ziołowej herbatki pomoże ukoić myśli i przyjemnie rozgrzeje i rozluźni ciało. Jeśli nie należysz do miłośników naparów ziołowych, w przypadku częściej pojawiającego się niepokoju możesz zapytać w aptece o preparaty ziołowe dostępne bez recepty.

Idź do łóżka

Ale nie spać — no, przynajmniej nie tak od razu. Weź ukochaną osobę do łóżka i pozwól fantazji ponieść myśli daleko od problemów. Seks jest bardzo relaksujący, ponieważ podczas niego organizm wytwarza hormony (fenyloetyloaminę i oksytocynę), które wpływają na pojawienie się uczucia szczęścia i błogostanu.

Zobacz również: Pozwól sobie, by seks uspokoił twój niepokój i stres

Jak leczyć niepokój?

Jeśli samodzielnie stosowane sposoby na redukcję niepokoju nie pomogły, czas podjąć decyzję o wizycie u specjalisty — terapeuty lub psychologa. Przy odczuwaniu przewlekłego niepokoju pomoc specjalisty może okazać się niezbędna, ponieważ problem może wynikać zaburzeń psychicznych. Specjalista po rozpoznaniu problemu, w zależności od jego przyczyny, dobierze odpowiedni rodzaj terapii: psycho-, lub/i farmakoterapii.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl , psychcentral.com