Lifestyle Psychologia Samorozwój

Cztery wskazówki, które pomogą ci wprowadzić równowagę w życiu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 lutego 2019
Fot. iStock/gradyreese
 

Wszyscy wiemy, że życie to niekończące się żonglowanie pracą, rodziną, przyjaciółmi i zdrowiem. I nie ma co ukrywać, że większość z nas nigdy nie osiągnie punktu, w którym wszystkie obszary naszego życia będą działać w doskonałej harmonii. Nie ma w tym nic złego. Nie możesz oczekiwać, że we wszystko zaangażujesz się na 100%, to po prostu niemożliwe. W zależności od tego, co się dzieje, jeden obszar zawsze wymaga więcej uwagi niż reszta.

Duży projekt w pracy to dodatkowe godziny w biurze czy praca w domu. Problem ze zdrowiem sprawia, że skupiamy się bardziej na sobie. Jeśli mamy małe dzieci, to one będą pochłaniać najwięcej naszego czasu i zaangażowania. Takie jest życie. Tyle tylko, że brak równowagi często wywołuje w nas poczucie winy, nieudolności, bezradności, kiedy jesteśmy rozczarowani sobą, bo nie umiemy wszystkiego pogodzić we właściwy sposób. Ale uwaga można to zmienić. Pewnie nie wszystkie wasze dni będą Zen-idealne, ale większość z nich może być całkiem dobra

Nazwij najważniejszą rzecz w dbaniu o siebie

Kiedy życie staje się zajęte, zadbanie o siebie jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy. Pomiędzy terminami w pracy, wychowywaniem dzieci i życiem towarzyskim, ciężko jest znaleźć dla ciebie czas.

Michelle Segar – wiodąca badaczka nauk o zrównoważonych zachowaniach zdrowotnych – mówi, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić, jest zidentyfikowanie naszego nawyku, który daje nam najwięcej energii, odpręża nas. Dla jednych to będzie sen, dla innych aktywność fizyczna, joga, medytacja. Co dla ciebie jest takim nawykiem? Zauważ go w swojej codzienności i ustaw na pierwszym miejscy, niech to będzie priorytet w twoim życiu niepodlegający negocjacjom.

Zdecyduj, który palnik wyłączyć

Wyobraź sobie, że twoje życie to piec z czterema palnikami. Każdy palnik symbolizuje jeden ważny obszar twojego życia:

  • pierwszy reprezentuje twoją rodzinę
  • drugi palnik to twoi przyjaciele
  • trzeci to twoje zdrowie.
  • czwarty palnik jest twoją pracą

Teoria czterech palników mówi, że „aby odnieść sukces, trzeba odciąć jeden z palników. Aby odnieść prawdziwy i realny sukces, trzeba odciąć dwa”. Pozostawia to zasadniczo dwie możliwości:

Wybierz bardziej zrównoważone życie i zaakceptuj, że nigdy nie osiągniesz pełnego potencjału w jednym z obszarów swojego życia

Idź na całość w jednym miejscu kosztem dwóch innych

Jeśli marzysz o tym, by stworzyć coś niesamowitego, osiągnąć spektakularny sukces na arenie międzynarodowej, wyłączenie dwóch palników ci to umożliwi. Jeśli nie – wyłączenie jednego będzie wystarczające. Tylko który wyłączyć?

Musisz jasno określić, co jest dla ciebie najważniejsze w tej chwili. Gdy już się zorientujesz, co to takiego, będziesz wiedzieć, który palnik wyłączyć.

Jeśli praca jest najważniejsza, zdrowie i rodzina mogą być w dalszym planie, co oznacza, że nie ma zbytnio miejsca dla przyjaciół Wyłączenie palnika może być trudne, ale gdzieś w głębi siebie wiesz, co powinieneś zrobić.

Twórz niezawodne systemy

To kolejna wskazówka, która mówi, że zamiast wyznaczać cele, trzeba skupić się na tworzeniu systemów. Zapisz wszystkie rzeczy, których potrzebujesz (i chciałbyś) robić codziennie. Niektóre, takie jak mycie zębów i jazda do pracy, są już zakorzenione. To rzeczy, o których zapominasz, że musisz je zaimplementować w systemy. Chodzi o to, żeby coś po prostu robić, bez większej analizy, uwolnić swój mózg od decyzyjności na poziomie dla ciebie oczywistych rzeczy. Chcesz co drugi dzień iść pobiegać – włącz to do systemu. Po prostu.

Obiecujesz sobie, że każdego dnia wieczorem będziesz zapisywać za co jesteś wdzięczny? Połóż notes na poduszce ścieląc rano łóżko, żeby o tym nie zapominać.

Pomyśl, jak ułatwić sobie życie. Jakie nawyki wnieść w poranki, żebyście się nie spóźniali, nie denerwowali? Może wystarczy, żeby dzieci spakowane tornistry zostawiały wieczorem przed pójściem spać w przedpokoju, a ty ubranie przygotujesz sobie także wieczorem. Każdy ma swoje rozwiązania na codzienne upierdliwości.

Oddychaj, odpuść i ciesz się

Niezależnie od tego, jak dobrze zaplanujesz lub ile systemów masz na swoim koncie, czasami coś pójdzie nie tak. Zepsuje się auto, złapiesz gumę, dopadnie cię grypa. Ważne, jak reagujesz na te sytuacje. Możesz albo spierać się z rzeczywistością (i przegrać), albo możesz oddychać i to puścić. Zaakceptuj sytuację i wykorzystaj z niej to, co najlepsze.

Kiedy koncentrujesz się na równoważeniu wszystkiego, łatwo traktować życie trochę zbyt poważnie. Pamiętaj, aby dać sobie czas na relaks i pewne przegrupowanie ważności zadań do wykonania

Przestój jest tak samo ważny, jak uzyskanie produktywnego zrównoważonego życia. Wybierz się na wycieczkę, skorzystaj z masażu lub idź do kina, zrób to na co masz ochotę.


źródło: Care2


Lifestyle Psychologia Samorozwój

10 kroków do zbudowania dobrego związku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 lutego 2019
10 kroków do zbudowania dobrego związku
Fot. Flickr / @diffuser / CC BY – 10 kroków do zbudowania dobrego związku
 

Nie ma takiego związku, który by po prostu był i trwał. Wziął się znikąd, jak miłość, która do niego doprowadziła. Nie ma takiej relacji, która sama by wzrastała i nie więdła. Ani emocji, które nie wymagają od nas niczego. I właśnie to jest w życiu najpiękniejsze. Bo choć tak niewiele od  nas zależy, z tak wieloma sprawami nie mamy szansy wygrać, to akurat miłość – a właściwie dobry związek pełen tej miłości – zależy tylko od nas. Od tego, czy (i co) dwoje ludzi postanowi do niego wnieść. Czego potrzeba do zbudowania dobrego związku?

Relacja nie potrafi przetrwać sama, ani miłość, od której wszystko się zaczęło. Potrzebuje opieki i gotowości by roztoczyć nad parterem emocjonalną opiekę,  dając sobie nawzajem to, czego tak bardzo każdy z nas potrzebuje do szczęścia.  Według dr Bartona Goldsmitha, psychoterapeuty i autora „Emocjonalnego fitnessu”, aby związek rozwijał się i był pełen dobra i bezpieczeństwa, w naszym domu (i łóżku) nie może zabraknąć tych 10 rzeczy…

10 kroków do zbudowania dobrego związku

💛 Miła, szczera i regularna komunikacja

Bez rozmowy twój związek nie przetrwa. Im więcej się komunikujesz, tym bliżej będziesz z partnerem. Tak, mimo wszystkich kłótni i spięć. Dlaczego? Bo miłość umiera w milczeniu – nawet nie wiesz kiedy.

💛 Gotowość do pracy mimo trudności

Dotarcie się, prozaiczna, bezpieczna codzienność, intymność i zaufanie – droga do nich zazwyczaj prowadzi przez setki nieporozumień i związkowych foszków. Ważne jest tylko to, czy jesteś gotowy do pracy – pomimo tych wszystkich, ludzkich i do bólu zwykłych trudności.  Prędzej czy później, jeśli chcesz zbudować związek z drugim człowiekiem, musisz zmierzyć z dyskomfortem, który towarzyszy różnym opiniom i pomysłom.

💛 Poczucie humoru, trochę zabawy i szczypta luzu

Bo nawet w wojsku od czasu do czasu trzeba spuścić z tonu – miłość to nie wojna (wbrew stereotypowym przysłowiom). Każdy potrzebuje wytchnienia, a tam gdzie są dwie osoby – tego luzu potrzeba dwa razy więcej. Potrzeba akceptacji i umiejętności przymknięcia oka, gdy nie w żaden sposób nie narusza to naszych osobistych granic.

Trzeba umieć odpoczywać od rygorów życia codziennego.

Nie możesz spędzić całego wolnego czasu „pracując” nad swoim związkiem – to nigdy nie może zastąpić hobby. Rozmawiaj z partnerem o tym, co lubisz robić, gdzie chcesz iść i jak lubisz się bawić. A gdy tego potrzebujesz: idź i zrób to! Jedyne co MUSISZ, to pozwolić na to samo partnerowi.

💛 Wsparcie emocjonalne i komplementy

Jeśli uważasz, że partner cię nie lubi i nie szanuje – nie stworzysz silnego związku. Musicie wspierać się wzajemnie i głęboko troszczyć o siebie.

Jeśli to nie działa, pora zastanowić się nad relacją.

💛 Miłość, intymność i seks 

To są kamienie milowe miłości. Bycie świetnymi współlokatorami świetnie udaje związek, ale nim nie jest. Musi łączyć was pragnienie bycia razem jako para. Możesz myśleć, że iskra już zniknęła, ale jest zbyt wiele sposobów, by ją rozpalić. Wszystko, co musisz zrobić, to spróbować.

💛 Dzielenie się celami i marzeniami 

Jesteśmy szczęśliwsi, gdy dążymy do celu niż gdy go osiągnęliśmy. Upewnij się, że zawsze masz na co czekać i że realizujecie to wspólnie.

Mimo całej niezależności i własnych pasji, związek potrzebuje choć jednego wspólnego celu na mapie życia. Miejsca, gdzie zawsze możecie się spotkać.

💛 Współczucie, akceptacja i przebaczenie

To właśnie one wskażą ci drogę przez trudny dla związku czas. Dobry związek nie ma nic wspólnego z relacją bez skazy, wręcz przeciwnie. Będą straty, wyzwania i rzeczy, których po prostu nie możesz naprawić. Wspólne przeżywanie burz jest ważną częścią tego, czym są relacje.

💛 Wzajemne pragnienie wyjścia z tego „cało”

Jeśli każde z was szczerze chce przejść przez to pole minowe – będzie dobrze.   Pary, które dzielą nowe doświadczenia, wspólnie budują silniejszą więź.

💛 Dzielenie się lekcjami z życia

Gdy odkryjesz coś ważnego albo życie da ci cenną lekcję (nawet tę bolesną) – poinformuj swojego partnera. Będziesz zaskoczony pozytywną odpowiedzią

💛 Przyznawanie się do błędów (i przyjmowanie takiej refleksji od partnera!)

Wszyscy się mylimy, wszyscy popełniamy błędy i jakże często ślepo w nie brniemy. Uczenie się odpuszczania i przyznawania się pomyłek to jedna z cenniejszych w życiu (i miłości) umiejętności. Drugą, być może jeszcze cenniejszą, jest umiejętność przyjmowania od innych takich deklaracji i zmian. Dobry związek kończy się tam, gdzie zaczyna się dudniące w uszach „a nie mówiłam…”.

Każda miłość potrzebuje powiewu świeżego powietrza. Nie pozwólcie jej kisić się w stale powtarzanych schematach i frustracji. Największym sposobem na okazanie głębokiej miłości, jest włożenie do relacji tego wszystkiego, czego trzeba by mogła wzrastać.


źródło: psychologytoday.com


Lifestyle Psychologia Samorozwój

Sześć fundamentów, na których można zbudować szczęśliwy i dobry związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 lutego 2019
Fot. iStock/Eva-Katalin

Rozglądasz się i widzisz, jak wiele par się rozstaje, rozwodzi, a nawet jak tego nie robią, to narzekają na siebie, nie są szczęśliwi. „Co jest, do cholery” – zastanawiasz się. Czy przez dziesiątki, a właściwie setki lat karmieni byliśmy iluzją wspólnego życia na dobre i na złe, dopóki śmierć nas nie rozłączy? Czy to fikcja? Przecież są pary, które po wielu wspólnych latach nadal się do siebie uśmiechają, trzymają za rękę, rozmawiają. Gdzie tkwi sekret takich par, takiej miłości, dobrego związku?

Według ekspertów zajmującymi się relacjami istnieje sześć fundamentów, na których na długie lata może oprzeć się każdy związek.

Akceptujecie różnice między sobą

Brzmi jak banał, który jednak trudno wprowadzić w życie. Ważne jest, aby różnic między wami nie traktować jak katastrof, ale jak wyzwania. Czym się od siebie różnicie? Podejściem do pieniędzy? Do jedzenia? Do aktywności fizycznej? Do porządku? Różnic może być bardzo wiele i to się nie zmieni. Różnicie się, tak jest. Ważne, by poznając się coraz bardziej zauważać swoje i partnera mocne i słabe strony, by dać się czasami ponieść tym różnicom, a nie tylko skupiać się na tym, jak zmienić partnera, by spełniał nasze oczekiwania. Nie tędy droga.

Kochacie bez ograniczeń

Kiedy akceptujecie siebie takimi, jakimi jesteście i kochacie się pomimo tego, co inni uznaliby za przeszkody, wasz związek przetrwa. Macie poczucie bezpieczeństwa, gdy odkrywacie swoje kolejne twarze, słabości, gdy mówicie o swoich uczuciach, także tych trudnych. Co więcej, śmiejecie się z siebie, możecie się wygłupiać, żartować, bo wiecie, że jesteście kochani właśnie za to, jacy jesteście.

Akceptujecie swoją przeszłość

Bez względu na to, kim on było, z iloma kobietami się spotykał, nie wyciągasz tego w kłótniach, nie używasz jako argumentu przeciwko niemu. Podobnie w drugą stronę, wiecie o sobie tyle, ile byście chcieli, nie dopytujecie chcąc żyć przeszłością partnera. Ważne, co tu i teraz, co wasze, a nie to co, było. To już jest dawno za wami.

Seks jest dla was ważny

Mogliście przejść różne etapy – od wielkiej namiętności i pożądania, po sporadyczny seks, kiedy urodziły się dzieci. Zawsze jednak przychodzi czas, kiedy ponownie możecie skupić się na sobie, także odbudować swoje seksualne życie, wrócić do niego, rozmawiać i cieszyć się nim. Seks jest niezwykle istotny, nie wystarczy go po prostu uprawiać, trzeba też nauczyć się o nim mówić.

Rozmawiacie z życzliwością

Przy każdej okazji będę powtarzać, że komunikacja w związku ważniejsza od miłości. Wiedzą o tym szczęśliwe pary z długoletnim stażem, bo zdają sobie sprawę, że mówienie o swoich uczuciach, problemach, wątpliwościach i słuchania drugiej strony stanowi podwalinę ich silnej relacji. I nie chodzi o kłótnie, o upieranie się przy swoim i udowadnianie, kto ma rację. W związku powinniśmy rozmawiać z życzliwością i wzajemnym szacunkiem.

Jesteście przyjaciółmi

Dawno temu doszłam do wniosku, że w związku jedną z najważniejszych rzeczy jest to, by lubić się nawzajem. By lubić spędzać ze sobą czas, bawić się, śmiać, rozmawiać, razem wyjeżdżać. Wiele par, które wyszły z kryzysu docenił tę wartość w swoim związku. Nieraz słyszałam: „udało się nam, bo jesteśmy przyjaciółmi, bo się lubimy”.


Zobacz także

Nadszedł ten czas, kiedy warto wykorzystać przepisy na rozgrzewające herbaty

Pomyślę o tym jutro – mawiała Scarlett. Nie odkładaj siebie na potem… nigdy! Akcja #BeMumSelf

Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?

Kilka nawyków, które odbierają ci inteligencję. Wyłącz telewizor!