Go to content

Melisa – wpływ na łagodzenie nerwów i dobry sen to nie jedyne jej zalety. Jak jeszcze działa to ziele?

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania
Fot. iStock

Melisa tradycyjnie kojarzona jest z naturalnym sposobem na uspokojenie i dobry sen. Zalet, jakie daje stosowanie preparatów z melisą jest znacznie więcej. Kto i w jakich sytuacjach może stosować to zioło?

Melisa (Melissa officinalis) jest byliną należącą do rodziny jasnotowatych, naturalnie porastającą północne tereny Afryki, południowe Europy oraz Azji. Uprawia się ją na całym świecie, ze względu na jej zastosowanie w leczeniu oraz kuchni. W świecie roślin wyglądem nie wyróżnia się niczym szczególnym — posiada karbowane lub ząbkowane, zielone liście o przyjemnym cytrusowym aromacie. Wiosną i latem zakwita, wypuszczając małe, jasnożółte kwiaty. Świeże liście wykorzystuje się jako aromatyczną przyprawę do sałatek, oraz do nalewek i likierów. Na surowiec wykorzystywany w naturalnej medycynie zbiera się liście i ulistnione szczyty pędów, tuż przed kwitnieniem rośliny. Następnie zebrane liście są suszone w cieniu, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/melisa

Melisa — właściwości

Melisa zawiera szereg właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Wynikają one z obecności leczniczych substancji w jej listkach. Do najważniejszych należą: olejek eteryczny (zawiera cytral, cytronelal i geraniol), garbniki, flawonoidy, gorycze, śluzy, chlorofil i karotenoidy, kwasy fenolowe (kwas rozmarynowy, kawowy oraz ferulowy).

Melisa sławę zyskała dzięki naturalnym właściwościom uspokajającym, które są efektem zawartości olejku eterycznego. Napar z listków melisy wpływa na złagodzenie pobudzenia, ukojenie w sytuacjach stresowych i w stanach silnych emocji. Jest również cenionym wsparciem przy problemach z zasypianiem. Napar stosuje się także przy zaburzeniach rytmu serca o podłożu stresowym (tzw. nerwica serca).

Olejek pozyskiwany z melisy wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego polecany jest np. przy problemach trawiennych czy wzdęciach. Herbatka z melisy wpływa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, a więc usprawnia procesy trawienne.

Flawonoidy i kwasy fenolowe obecne w listkach melisy są silnymi antyoksydantami. Hamują one działanie wolnych rodników, które są uszkadzają i przyspieszają starzenie się komórek organizmu. Antyoksydanty są cennym wsparciem w zapobieganiu rozwoju chorób takich jak: cukrzyca, miażdżyca, schorzenia neurologiczne, oraz choroby nowotworowe.

Olejek melisowy stosowany bezpośrednio na skórę z opryszczką przyspiesza gojenie zmian. Jego działanie wynika z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.  Można zatem pić melisę wspomagająco w stanach obniżonej odporności oraz w trakcie infekcji bakteryjnych i wirusowych.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/Melisa

Melisa dla kobiet w ciąży

Melisa jest dozwolona dla kobiet w ciąży, jako zioło bezpieczne, o ile stosuje się je z umiarem. Jej działanie uspokajające i przeciwskurczowe bywa potrzebne ciężarnym, szczególnie przy kłopotach z zasypianiem lub podczas stresujących przeżyć. Jej kojący wpływ na dolegliwości żołądkowe i poranne mdłości, również bywa zbawienny. Mimo tych niewątpliwych zalet, herbaty z melisy nie można pić bez ograniczeń. Rozsądek podpowiada, by w ciąży stosować ją raczej oszczędnie, wtedy, kiedy rzeczywiście istnieje taka potrzeba. Jednak filiżanka melisy od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi. Trzeba pamiętać, że podczas ciąży, nawet zioło bezpieczne jak melisa, nie powinno być nadużywane, w trosce o dobro dziecka.

Melisa dla dzieci 

Melisa dla dzieci dostępna jest przede wszystkim pod postacią herbatki, którą można stosować od 4. miesiąca życia, oraz syropu, dedykowanego dzieciom po ukończeniu 12. miesiąca życia. Mimo że producenci określili pułap wieku, od którego można podawać dzieciom poszczególne produkty, to jednak wprowadzenie melisy do diety warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Melisa dla dzieci wykazuje  dobroczynne działanie, jednak w pewnych przypadkach melisa może powodować objawy alergii i nadwrażliwości. Dobrze jest zachować ostrożność przy wyborze i stosowaniu preparatów, także ziołowych, b, działając w dobrej wierze, nie zaszkodzić dziecku.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/Melisa

Przeciwwskazania do stosowania melisy

Melisa jest uważana za surowiec bezpieczny, który można w razie potrzeby podać także dzieciom. Należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do jej stosowania w pewnych przypadkach. Na pewno zrezygnować z przyjmowania melisy powinny osoby uczulone na nią.

Zaleca się również odstawienie preparatów z melisą przed zabiegami operacyjnymi, ponieważ potencjalnie istnieje ryzyko zaistnienia  interakcji substancji obecnych w melisie z lekami podawanymi w czasie i po zabiegu. Warto również wiedzieć, że stosowanie melisy może mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

FB/ohmepl

 


źródło: ktomalek.pl