Go to content

Nie ufaj myślom, które cię krzywdzą. Spróbuj choć raz wyolbrzymić szczęście zamiast problemy

fot. Lesly Juarez/Unsplash

Myśli mają ogromną władzę nad naszym samopoczuciem i podejściem do życia. Mogą być jak wierny sojusznik, podnoszący nas na duchu, lub podstępny wróg, który przytłacza nas negatywnymi emocjami. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak bardzo zmieniłby się twój światopogląd, gdybyś świadomie postanowiła wyolbrzymić radość, a nie problemy? Warto przyjrzeć się z dystansem myślom, które nas ranią, ponieważ czasem to właśnie one są głównym źródłem naszego cierpienia.

W kłębowisku myśli

W naszych głowach toczy się nieustanna gonitwa myśli, które często przypominają burzliwe fale na rozszalałym oceanie. Spora część z nich ma negatywny wydźwięk, który wdziera się do naszej świadomości, zatruwając nas swoją toksycznością. Martwimy się nie tylko o rzeczy przeszłe, które już dawno minęły, a których konsekwencje ciągle pozostają w naszych umysłach. Niepokój krąży również wokół naszej przyszłości, malując wizje, które jeszcze się nie spełniły, a których wyobrażenie samo w sobie potrafi nas przytłoczyć. W tej bezustannej spirali myśli zagłębiamy się także w nurt trosk o teraźniejszość. Nieustannie analizujemy każdy swój ruch, każde słowo i każde wydarzenie, szukając sensu, interpretując nawet najmniejsze gesty czy słowa, co często prowadzi do nadmiernego stresu i niepokoju.

Niepokój ten jednak sięga znacznie dalej. Często martwimy się o rzeczy, które nigdy się nie wydarzą, budując w swoim umyśle katastroficzne scenariusze, których prawdopodobieństwo spełnienia jest znikome. Wydaje się, że niepokój i negatywne myśli opanowują nas, a my sami stajemy się niewolnikami własnego umysłu.

„Pielęgnuj swój umysł pozytywnymi myślami: życzliwością, empatią, współczuciem, pokojem, miłością, radością, pokorą, hojnością itp. Im bardziej karmisz swój umysł pozytywnymi myślami, tym bardziej możesz przyciągnąć wielkie rzeczy do swojego życia” – Roy T. Bennett, „Światło w sercu”.

Nie zapominajmy także o trudnych myślach, jakie żyją w naszym wnętrzu – dotyczących innych osób, a także nas samych. To są te myśli i wewnętrzne głosy, które ranią, które podkopują nasze poczucie własnej wartości oraz nasze relacje z innymi. Ale czy istnieje jakiś sposób na wyjście z tego kłębowiska myśli? Czy jesteśmy skazani na wieczne uwięzienie w labiryncie negatywności? A może warto spróbować czegoś zupełnie innego? Może warto choć raz postawić na wyolbrzymianie szczęścia, zamiast problemów? Czy zdołamy dzięki temu odkryć nowe horyzonty naszej samoświadomości?

fot. Danilo Calic/Unsplash

Jak uwolnić się od negatywnych myśli i wyolbrzymić szczęście?

Uwolnienie się od więzów negatywnych myśli i wyolbrzmienie szczęścia to proces, który wymaga świadomej pracy nad sobą. Jest kilka skutecznych strategii, które mogą nam w tym pomóc.

Świadomość własnych myśli

Posiadanie głębszej świadomości nad własnymi myślami to kluczowy krok w procesie uwolnienia się od negatywnych wzorców myślenia. Zanim będziesz w stanie je zmieniać, musisz najpierw je zauważyć. To wymaga obserwacji swojego wewnętrznego dialogu bez oceniania czy krytykowania. Kiedy zaczynasz to robić, możesz zacząć zastanawiać się, skąd się biorą te negatywne myśli i jak wpływają one na twoje życie.

Praktyka uważności

Uważność to umiejętność bycia obecnym w teraźniejszym momencie, bez oceniania. Regularna praktyka uważności, na przykład poprzez medytację, może pomóc w zatrzymaniu negatywnego myślenia, gdy zaczyna się ono pojawiać. To pozwala na bardziej elastyczne reagowanie na wydarzenia i stresujące sytuacje.

„Zamiast martwić się tym, co może pójść źle, zmień swoje myśli na to, co może pójść dobrze. Kiedy zmieniasz negatywną myśl na pozytywną, eliminujesz negatywną” – Roy T. Bennett, „Światło w sercu”.

Poznawcza terapia behawioralna

CBT to jedna z najskuteczniejszych form terapii, której celem jest identyfikacja i zmiana negatywnych wzorców myślenia i zachowania. Poprzez pracę z terapeutą, możesz nauczyć się rozpoznawać myśli, które powodują dyskomfort i uczyć się, jak zmienić te myśli na bardziej pozytywne i konstruktywne.

Znalezienie zdrowej perspektywy

Perspektywa, z której patrzymy na różne sytuacje, może znacząco wpływać na nasze emocje i reakcje. Czasem zmiana perspektywy może całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegamy dany problem. Warto zacząć od szukania pozytywnych aspektów danej sytuacji, próbowania zrozumienia punktu widzenia innych osób lub stawania się bardziej elastycznym w myśleniu.

„Wszyscy od czasu do czasu mamy negatywne myśli, ale możemy zdecydować, że nie będziemy w nich tkwić i nie pozwolimy, aby nas kontrolowały” – Roy T. Bennett, „Światło w sercu”.

Ćwiczenia afirmacyjne

Afirmacje to pozytywne zdania lub przekonania, które powtarzamy sobie regularnie, aby wzmocnić nasze poczucie własnej wartości i zwiększyć pozytywne myślenie. Przykładowe afirmacje mogą obejmować stwierdzenia takie jak: „Jestem piękna i godna miłości”, „Jestem mądra i zdolna do osiągania sukcesów”, „Jestem wystarczająco dobra dokładnie taka, jaka jestem”. Regularne powtarzanie tych zdań może pomóc nam uwierzyć w nie i wzmocnić naszą pewność siebie oraz samoakceptację.

Dbanie o siebie

W trosce o swój dobrostan psychiczny, ważne jest dbanie o siebie na wielu płaszczyznach. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz utrzymywanie zdrowych relacji społecznych, mogą pomóc w budowaniu odporności psychicznej i redukcji negatywnych myśli. Dbanie o siebie to nie tylko luksus, ale konieczność dla zdrowego funkcjonowania psychicznego.

Otwórz się na nowe horyzonty

Czy zauważyłaś, że zbyt często coś analizujesz i nieustannie się czymś zamartwiasz, pozwalając, by toksyna negatywności przysłaniała cały Twój świat? Czasem wydaje się, że to właśnie te negatywne myśli, nieustannie przewijające się w naszych umysłach, stanowią główną przeszkodę na drodze do naszego szczęścia i spełnienia. Ale czy na pewno chcesz pozostać w tym kłębowisku?

„Jednym ze sposobów wyeliminowania myśli i zachowań negujących siebie jest uzyskanie większego zrozumienia poprzez uświadomienie sobie, że nie można zmusić innych, aby zobaczyli, że to, co czujesz, jest prawdziwe” – Iyanla Vanzant.

Może nadszedł czas, abyś odważnie zaczęła eksperymentować z wyolbrzmianiem radości zamiast problemów? Wybierz tę drogę świadomie i zdecydowanie. Pozwól sobie na odrobinę optymizmu, na szansę na zmianę perspektywy. Bo to właśnie pozytywne podejście może otworzyć przed Tobą zupełnie nowe horyzonty, które wcześniej wydawały Ci się niedostępne. Przemyśl to i daj sobie szansę na odkrycie, jak wielki wpływ może mieć pozytywne myślenie na Twoje życie.