Go to content

Łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami?

łamliwe paznokcie
Fot. iStock

Rozdwajające się i łamliwe paznokcie to zmora wielu kobiet. Często na taki stan płytki paznokci wpływa niewłaściwa ich pielęgnacja lub popełnione błędy dietetyczne. Szczęśliwie istnieje kilka domowych sposobów na łamliwe paznokcie, które widocznie wzmacniają je i ograniczają ryzyko dalszych uszkodzeń. Jak zadbać o paznokcie, by były piękne i mocne?

Łamliwe paznokcie — przyczyny problemu

Paznokcie przede wszystkim pełnią funkcję ochronną przed urazami zakończeń palców, ułatwiają także chwytanie w dłonie niewielkich przedmiotów. Paznokieć to twór zbudowany z kreatyny, który przeciętnie rośnie u dłoni ok. 3,5 milimetra na miesiąc, a u stóp ok. 1,5 milimetra. To, jak szybko rosną, zależy od kilku czynników — indywidualnych predyspozycji oraz zastosowanej pielęgnacji lub jej braku.

Wiele kobiet wzmaga się z problemem kruchych, łamliwych paznokci, często się rozdwajających. Łamliwe paznokcie mogą wynikać z różnych przyczyn. Często jest to efekt czyszczenia domu bez rękawiczek, długiego moczenia dłoni w wodzie podczas kapeli lub prania ręcznego. Kondycji paznokci szkodzą także zbyt wysokie i niskie temperatury, stosowanie zmywaczy do paznokci na bazie acetonu, zbyt częste nakładanie manicure hybrydowego i niewłaściwe zdejmowanie lakieru, a właściwie zdzieranie jego warstwy z płytki. Również stosowanie nieodpowiednich, metalowych pilniczków, a także bezlitosne piłowanie sprawia, że paznokcie stają się łamliwe, słabe, rozdwojone.

łamliwe paznokcie

Fot. iStock/Łamliwe paznokcie

Mówiąc o przyczynach nie można zapominać także o diecie. Monotonne, pozbawione wartości odżywczych jedzenia fatalnie wpływa na wygląd paznokci. Problem pojawia się w przypadku niedoboru substancji takich jak: krzem, cynk, wapń, żelazo, witamina B, witamina F, białko.

Naturalne sposoby na łamliwe paznokcie

Olejek rycynowy

Olejek rycynowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega 6, witaminy E i A, minerały i białko. Dzięki temu płytki paznokci są  mocniejsze, rzadziej się rozdwajają. Kuracja olejkiem rycynowym powinna potrwać co najmniej dwa miesiące, aby zobaczyć efekt wzmocnienia. Wystarczy raz, dwa razy dziennie wmasowywać olejek w płytki paznokci.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B, E i K, potas, wapń, magnez, cynk i żelazo. Kąpiel w ciepłej oliwie to doskonały sposób na łamliwe paznokcie. Wystarczy podgrzać oliwę, dodać nieco soku z cytryny i przez kilka minut moczyć z tym dłonie. Po kąpieli w skórę dłoni i paznokci należy wetrzeć regenerujący krem.

Olej z wiesiołka 

Olej z wiesiołka jest skarbnicą m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, zawiera białko oraz składniki mineralne takie jak: magnez, cynk, selen, wapń. Można dodawać go do sałatek,  można stosować zewnętrznie, wmasowując kroplę oleju z wiesiołka w płytkę paznokcia.

łamliwe paznokcie

Fot.iStock/łamliwe paznokcie

„Maczanka” z octu jabłkowego

Ocet jabłkowy to sposób naszych babć na zdrową skórę, włosy i także paznokcie. Zawiera on witaminy A, C, B i E, minerały takie jak: sód, potas, wapń, krzem, magnez, żelazo, fosfor. Można z jego udziałem przygotować wzmacniającą kurację na łamliwe paznokcie. Należy zmieszać taką samą ilość octu oraz wody, po czym moczyć w miksturze paznokcie. Poza wzmocnieniem płytki ocet jabłkowy pozwoli pozbyć się początków zakażenia grzybiczego na paznokciu.

Kąpiel w siemieniu lnianym 

Siemię lniane w niepozornych ziarenkach skrywa m.in.:  witaminy z grupy B, sód, potas, magnez, zdrowe kwasy tłuszczowe (omega 3, kwas linolowy, DHA i EPA). Przy pomocy specjalnej kąpieli z siemienia można zwalczyć łamliwe paznokcie. Do dwóch łyżek siemienia dodaj pół litra gorącej wody i odstaw do zaparzenia. Gdy przestygnie, zanurz paznokcie w płynie na około 20 minut. Nie tylko wzmocnisz ich płytki, ale także zregenerujesz zniszczone dłonie.

Odżywcza moc aloesu

Aloes to roślina bogata w witaminy A, C, E, kwas foliowy (B9), cholinę, B1, B2, B3, B6,  B12. Nie brakuje w niej minerałów takich jak: wapń, magnez, cynk, chrom, selen, sód, potas, żelazo, miedź, mangan. Miąższ aloesu wykazuje właściwości wspierające regenerację skóry, włosów i paznokci, działa przeciwbakteryjne i grzybobójczo. Wystarczy wnętrzem rozciętego liścia aloesu pocierać płytkę paznokcia oraz skórki wokół niego.

Herbatka z pokrzywy i skrzypu

Pokrzywa to skarbnica witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5. Znajdziemy w niej minerały, takie jak: żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen, i inne. Z kolei skrzyp polny to świetne źródło wartościowej krzemionki, która ma ogromny wpływ na zdrowy wygląd paznokci, włosów i skóry. Poza tym zawiera m.in.: witaminę C, żelazo, potas, kobalt, fosfor, wapń. Znajdziemy tu także flawonoidy oraz kwasy organiczne, sole mineralne i saponiny.

Fot. iStock

Dieta na łamliwe paznokcie

Inną, nie mniej ważną rolę niż pielęgnacja, odkrywa dieta. Paznokcie, podobnie jak skórę i włosy, można wzmacniać od wewnątrz dietą. Najważniejsze dla łamliwych paznokci składniki to m.in.:

  • białko — jajka, mleko, ser;
  • wapń — mleko, sery, żółtko;
  • żelazo natka pietruszki, zielone liściaste warzywa, kasza gryczana, fasola, groch, soczewica, figi suszone;
  • krzem — świeże warzywa i owoce, skrzyp;
  • magnez — kakao, czekolada gorzka i słodka oraz migdały,
  • cynk — ostrygi, mięso, wątróbka, kraby, sery żółte, kasza gryczana, ryby, pestki dyni, nasiona słonecznika;
  • witaminy z grupy Borzechy włoskie, morskie ryby, ser pleśniowy, jaja, pestki słonecznika, grzyby, tłuste mleko czy otręby lub produkty z pełnego ziarna.

Łamliwe paznokcie — o czym jeszcze pamiętać?

Aby pożegnać łamliwe i rozdwojone paznokcie, pamiętaj o kilku mniejszych, ale równie ważnych zasadach. Do czyszczenia łazienki lub zmywania naczyń nakładaj gumowe rękawiczki. Dopóki paznokcie są łamliwe i słabe, przycinaj je krócej, by nimi nie zahaczać nigdzie. Po myciu dłoni/kąpieli zawsze smaruj dłonie i paznokcie kremem nawilżającym. Unikaj wykorzystywania paznokci do otwierania puszek i zdrapywania np. naklejek, ponieważ to może uszkodzić końcówki paznokci. Jeśli to jest możliwe, zrób sobie przerwę od hybrydy i poświęć kilka tygodni na wzmacnianie domowymi sposobami, jak i tymi (np. odżywki, suplementy) dostępnymi w aptece.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl