Dieta Zdrowie

Ocet jabłkowy nie tylko na włosy i odchudzanie. Jakie jeszcze zalety ma ocet z jabłek?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 kwietnia 2021
Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis
Fot. iStock
 

Ocet jabłkowy zyskał wielką popularność nie tylko w kuchni, ale także jako składnik wykorzystywany do pielęgnacji urody, czy naturalny środek czyszczący. Jego popularność wynika z właściwości, które można wykorzystać dla zdrowia. Najlepszy jest przyrządzany samodzielnie, co wcale nie jest trudne, jeśli do dyspozycji ma się sprawdzony przepis na ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy — co to jest?

Ocet jabłkowy znany jest od starożytności i wykorzystywany do różnych celów. To jeden z rodzajów octu, który spożywany w umiarkowanych ilościach jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale także wykazuje warte uwagi właściwości. Powstaje w procesie fermentacji, która w pierwszym etapie przekształca cukier obecny w jabłkach na alkohol, a w drugim etapie powstały alkohol przekształca do postaci kwasu octowego, a także cytrynowego i mlekowego. Wytworzony ocet jest mętnym płynem charakteryzującym się octowo-jabłkowym zapachem, a w smaku przypomina tradycyjny ocet.

Ocet  z jabłek zawiera witaminy A, C, B i E, a także składniki mineralne takie jak: sód, potas, wapń, krzem, magnez, żelazo, fosfor. Nie brakuje w nim aminokwasów, pektyn, polifenoli, oraz wspomnianego wcześniej kwasu octowego, mlekowego i cytrynowego.

Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis

Fot. iStock

Matka octowa

Utarło się przekonanie, że najlepszy ocet jabłkowy powinien wytworzyć tzw. matkę, czy charakterystyczny śliski „korek” tworzący się na górze płynu w szyjce butelki. „Korek” ten  to nic innego jak zbiorowisko cennych bakterii kwasu octowego. Taka „matka octowa” jest świetnym starterem do domowej produkcji octu jabłkowego. Wystarczy dołożyć ją do nowego zastawu octu, by przyspieszyć fermentację i zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się szkodliwych bakterii, które mogą popsuć dojrzewający ocet. Nie jest jednak prawdą, że tylko ocet jabłkowy z widoczną „matką octową” jest zdrowy. To widoczna oznaka jakości octu, ale nie przesądza o jego właściwościach.

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy jest niskokaloryczny — łyżka stołowa octu dostarcza około 3 kcal, więc można go stosować bez obaw na diecie. Poza tym  pobudza produkcję enzymów trawiennych, co przyspiesza proces trawienia. Wpływa również na zmniejszanie wchłaniania tłuszczów z posiłku, oraz obniża poziom cukru we krwi, co przeciwdziała napadom głodu. Badania wykazały, że osoby stosujące ocet jabłkowy podczas diety, przyjmowały dziennie ok. 200 kcal mniej, niż ci, którzy nie wprowadzili octu do diety.

Należy przy tym pamiętać, że nierozcieńczony ocet jabłkowy ma kwaśny odczyn, przez co może podrażnić przełyk i żołądek, oraz osłabiać  szkliwo zębów. Zaleca się, by przed spożyciem łyżkę stołową octu jabłkowego rozcieńczać w szklance wody i wypijać na czczo przed głównymi posiłkami. Taką kurację można zastosować przez tydzień, po czym należy zrobić miesiąc przerwy. Nierozcieńczony ocet z jabłek w niewielkiej ilości sprawdzi się na diecie jako dodatek do sałatek.

Ocet jabłkowy - na włosy, na odchudzanie, zalety, przepis

Fot. iStock

Ocet jabłkowy na włosy i skórę

Ocet jabłkowy znalazł także zastosowanie w kosmetyce. Ogromną popularność zyskał w domowej pielęgnacji skóry i włosów. Ponieważ wykazuje działanie odżywcze i antybakteryjne, wykorzystuje się go jako składnik domowych kosmetyków. Szczególnym powodzeniem cieszą się płukanki do włosów. Ocet jabłkowy na włosy wykazuje działanie przeciwłupieżowe, reguluje wydzielanie sebum, odżywia włosy. Dzięki temu zyskują one zdrowy połysk. Aby przygotować płukankę, należy łyżkę octu rozcieńczyć w szklance wody. Płukankę stosuje się na umyte, mokre włosy, jako ostatni etap pielęgnacji, już bez spłukiwania. Zapach octu szybko wietrzeje i nie zostaje na włosach. Roztwór octu i wody może posłużyć także jako tonik do twarzy, który łagodzi zmiany trądzikowe oraz reguluje produkcję sebum. Nie należy go stosować prosto z butelki, nierozcieńczonego, ze względu na możliwość podrażnienia skóry twarzy lub głowy.

Ocet jabłkowy — zastosowanie

Właściwości naturalnego octu jabłkowego są wręcz owiane legendą. Nie każda właściwość zyskała potwierdzenie naukowe. Ocet jabłkowy i jego zastosowanie w diecie mają jednak uzasadnienie, ze względu na pewne, uznane przez naukę właściwości zdrowotne:

 • pomaga na niestrawność i zaparcia — pobudza trawienie, zwiększając produkcję soków i enzymów trawiennych;
 • zmniejsza stężenie glukozy we krwi i glikemię poposiłkową — ocet jabłkowy sprawia, że wchłanianie cukru z pożywienia do krwi następuje wolniej, zwiększatakże wrażliwość komórek na insulinę. Działanie to jest istotne nie tylko dla zapobiegania napadom głodu na diecie, ale także w przypadku osób ze stwierdzonym stanem przedcukrzycowym, cukrzycą; insulinoopornością;
 • wspiera rozkład tłuszczów podczas procesu trawienia i reguluje poziom cholesterolu we krwi, chroniąc przed utlenianiem „złego” cholesterolu LDL, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego;
 • łagodzi ból gardła — 1/3 szklanki octu jabłkowego należy uzupełnić lekko ciepłą wodą i płukać tym kilka razy dziennie gardło;
 • łagodzi zgagę — wypicie szklanki wody z 1 łyżką octu jabłkowego łagodzi dokuczliwe objawy zgagi, ale tylko w przypadku, gdy przyczyną problemu jest niedokwasota żołądka. W innym przypadku ocet może nasilić problem;
 • działa odkażająco — obecny w occie jabłkowym kwas octowy ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Nierozcieńczony ocet  z jabłek sprawdza się jako naturalny i bezpieczny środek do czyszczenia powierzchni i ich odkażania.

Ocet jabłkowy — przepis

Ocet jabłkowy można z powodzeniem samodzielnie przygotować w domu. Przepis nie jest skomplikowany, ale sama produkcja wymaga nieco cierpliwości.

Fot. iStock

Składniki:

 • ekologiczne, ładne jabłka
 • przegotowana woda
 • cukier lub miód (na litr wody 4 łyżki stołowe cukru lub miodu)

Przygotowanie: 

Jabłka umyj, nie obieraj, ale wytnij gniazda nasienne, podziel na ćwiartki, wrzuć do wyparzonego słoja (najlepiej z szeroką szyjką). Zalej jabłka przegotowaną, przestudzoną wodą z rozpuszczonym cukrem lub miodem. Jabłka powinny znaleźć się pod powierzchnią wody, więc — o ile słoik na to pozwala — można docisnąć je małym, czystym talerzykiem. Słoja nie zakręcaj, przykryj go jedynie gazą i ściśnij ją gumką recepturką, by nie wchodziły do środka muszki. Słój z nastawem odłóż w ciepłe miejsce i raz dziennie, dopóki mocno pracuje, zamieszaj jabłka wyparzoną drewnianą łyżką, by nie pleśniały. Ocet jabłkowy zazwyczaj jest gotowy do spożycia po ok. miesiącu — na jego powierzchni nie powinna się już pojawiać piana.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl,  www.medonet.pl 

 

 


Dieta Zdrowie

Dlaczego kłamiemy? 6 powodów, które popychają nas do mówienia nieprawdy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 kwietnia 2021
Dlaczego kłamiemy
Fot. iStock
 

Kłamstwo to jedno z grzeszków, które popełniamy najczęściej. Zdarza się nam albo nieco minąć się z prawdą mimochodem, albo kłamać z premedytacją, chcąc zataić niewygodne dla nas rzeczy. Jedni uznają, że kłamstwo wypowiedziane z intencją wyboru mniejszego zła jest czymś, co da się rozgrzeszyć. Inni sądzą, że w każdym przypadku nawet najgorsza prawda jest lepsza, niż kłamstwo. Minąć się z prawdą zdarzyło się każdemu przynajmniej raz. Dlaczego kłamiemy?

Kłamstwo ma krótkie nogi. To znane przysłowie pokazuje, starą jak świat prawdę, że mówienie nieprawdy nie popłaca, i z reguły prędzej czy później zostaje zdemaskowane, a prawda, niczym ta oliwa sprawiedliwa, wypłynie na wierzch. Ale mimo pewnego ryzyka bywa, że kłamiemy bez mrugnięcia okiem. Jedni mniej, drudzy częściej, a powody w każdym przypadku mogą być inne.

6 powodów, które popychają nas do mówienia nieprawdy

Chcemy uniknąć kary

To chyba najczęstszy powód mówienia nieprawdy. Chęć ucieczki przed konsekwencjami swoich czynów jest zrozumiała — mało kto lubi być poddawany ocenie, lub stawać twarzą w twarz z problemem. Albo zaprzeczamy, że to nasza wina, i zrzucamy odpowiedzialność na innych, albo naginamy rzeczywistość tak, by winę pomniejszyć.

Chcemy coś zyskać

Często są to korzyści materialne, jak np. w przypadku sprzedaży starego auta, przy utajeniu usterek, jako w pełni sprawnego samochodu. Podobnie dzieje się, gdy dziecko twierdzi, że zjadło już kotleta, choć oddało go psu, by otrzymać obiecane słodycze. W tym przypadku kłamstwo ułatwia zadanie i przybliża do celu. Opowiadając komuś nieprawdę, można liczyć, że uda się także wzbudzić np. współczucie i zyskać tym samym coś o wiele taniej, lub nawet za darmo.

Chcemy wywrzeć lepsze wrażenie

Kłamstwo może nas w pewien sposób uatrakcyjnić. Chcemy przedstawić siebie w lepszym świetle, i czasem zapominamy się, wymyślając ciekawą historyjkę, by wywrzeć podziw, zainteresowanie, skupić na sobie uwagę innych. To kusi, bo raczej nikt nie weryfikuje wiadomości o nowo poznanej osobie. Dopiero z czasem wychodzi na jaw, że ktoś wcale nie mieszka w willi z basenem czy nie uprawia sportów ekstremalnych, zadowalając się partyjką szachów lub bieganiem po parku.

Nie chcemy sprawiać przykrości 

Kłamstwa mogą wynikać również z dobrych intencji i określamy je mianem „białych kłamstw„. Zazwyczaj chodzi o sytuację, w której powiedzenie komuś prawdy może sprawić przykrość. Robimy tak, gdy sukienka nie wygląda na kimś najlepiej, fryzura postarza, albo ciasto wcale nie jest smaczne, ale wolimy skłamać, by komuś było miło. Wolimy albo nie mówić nic (może ktoś inny to zrobi i będzie z głowy?), albo posługiwać się niejasnymi stwierdzeniami, które wprost nie informują o problemie. Niestety dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Czasem, by kogoś chronić, lepiej powiedzieć prawdę, niż utrzymywać w fałszywym przekonaniu, że wszystko jest dobrze.

Chcemy oszczędzić zmartwień bliskim

Kłamiemy, by chronić bliskich przed dodatkowymi zmartwieniami. Nie mówimy całej prawdy o naszej kondycji psychicznej, zdrowiu, sytuacji finansowej. Problemy, które nas dotykają zatrzymujemy dla siebie, ponieważ nie chcemy, by ktoś dodatkowo się martwił, skoro (tak zakładamy) nie może w żaden sposób pomóc. Czasem jest to też kwestią honoru i chęci samodzielnego radzenia sobie z kłopotami.

Chcemy chronić 

Kłamiemy w sytuacjach, które wymagają np. wymyślenia alibi dla kogoś, na kim nam zależy. Chodzi tu o zwykłe, codzienne sytuacje, np. podczas niewykonania na czas jakiegoś zadania. Takie naginanie prawdy, choć wydaje się być usprawiedliwione, to nadal kłamstwo. Można jednak zrozumieć chęć ochrony kogoś np. przed niepotrzebnym wezwaniem na dywanik przez wkurzonego szefa, a nawet utratą pracy. Wymyślenie dobrego usprawiedliwienia może uratować nieszczęśnikowi skórę. Niestety należy liczyć się z konsekwencjami, jeśli prawda wyjdzie na jaw.


źródło: changingminds.org 

Dieta Zdrowie

Dobry materac w Legnicy – jak dobrać odpowiedni?

Redakcja
Redakcja
20 kwietnia 2021
Dobry materac w Legnicy - jak dobrać odpowiedni?

Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru materaca? Z całą pewnością na jego jakość, staranność wykończeń, wysokiej jakości materiały, czy walory higieniczne. Z drugiej strony niezwykle ważna jest wygodna materaca, co do której każdy może mieć nieco inne oczekiwania. Oto krótki poradnik na temat tego, jak wybrać idealny materac dla siebie.

Dobry materac to wysokiej jakości produkt dobrany indywidualnie

Żeby cieszyć się wygodnym materacem, spokojnym snem i zdrowym kręgosłupem, tego rodzaju produkty zawsze należy dobierać indywidualnie. Nie sposób znaleźć materac, który będzie rozwiązaniem uniwersalnym. Parametry materaca, które należy dobierać pod siebie, to:

 • twardość określana za pomocą czterostopniowej skali od H1 do H4;
 • rozmiar, w tym zarówno długość materaca, która powinna wynosić o co najmniej 15 cm więcej, niż wzrost jego użytkowników, jak i jego szerokość, wybierana pod kątem ilości osób, budowy ciała, preferencji i oczywiście ilości miejsca w sypialni;
 • materiały, które zastosowano w materacu. Podczas gdy jedne z nich cechują się niezwykłą elastycznością i trwałością, inne gromadzą ciepło i przyjemnie otulają ciało, a jeszcze następne mają świetną wentylację i certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo alergikom.

  Dobry materac to wysokiej jakości produkt dobrany indywidualnie

Oczywiście przy wyborze materaca ważna jest także jego jakość, tylko jak właściwie ją ocenić? Najczęstszym wyborem są materace pochodzące od renomowanych polskich producentów takich jak Hilding Anders i dzieje się tak nie bez powodu – taki model to bezpieczny zakup, szczególnie dla kogoś, kto niezbyt dobrze orientuje się w nowoczesnych technologicznie rozwiązaniach i materiałach. Co sprawia, że materace Hilding są tak chętnie wybierane?

 • Wieloletnia gwarancja producenta daje pewność, że w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z materacem, można liczyć na jego wymianę. Materace Hilding objęte są kilkuletnią albo, w przypadku bardziej zaawansowanych modeli, kilkunastoletnią gwarancją.
 • Materiały, z których korzysta marka przy produkcji materacy, są bezpieczne i higieniczne. Ich bezpieczny skład potwierdza certyfikat Oeko-Tex, przez co są one często wybierane przez alergików lub osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i skóry. Za higienę materiałów odpowiada ich wentylacja, odprowadzanie wilgoci i zgromadzonego ciepła, co uniemożliwia rozwój pleśni, grzybów, albo drobnoustrojów w wewnętrznych warstwach materaca.

Jak wybrać właściwą twardość materaca?

Twardość materaca to najważniejszy parametr, który należy dobierać pod własne potrzeby. Pod uwagę bierze się głównie własną wagę ciała.

 • H1 to materace miękkie, polecane głównie dla dzieci i osób starszych o wadze sięgającej maksymalnie lekko ponad 50 kg.
 • H2 to materace średnio miękkie, które powinny być wybierane przez osoby ważące pomiędzy 50 a 80 kg. Jeśli waga zbliża się do górnej granicy, H2 to dobry wybór, jeżeli preferuje się miękkie podłoże snu.
 • H3 to materace średnio twarde, których wybór zaleca się dla osób o wadze między 80 a 100 kg. To także dobry wybór dla osób o nieco niższej wadze, jednak preferujących twardy materac.
 • H4 to oznaczenie bardzo twardych materacy, z których korzystać powinny osoby o wadze powyżej 100 kg. Ci, którzy ważą mniej, nie powinni sięgać po te modele bez wyraźnego zalecenia ortopedy.

Gdzie w Legnicy można przetestować materace Hilding?

Materace w sklepie online Materacelegnica.pl to spis adresów internetowych partnerów firmy Hilding Anders. Zamówienie materaca przez internet z pewnością jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem. Produkty opisywane są jak najdokładniej, aby można było wybrać idealny model materaca dla siebie pod kątem wielu parametrów. Zakupy internetowe mają jednak swoje wady – w tym przypadku jest to brak możliwości osobistego przetestowania wybranego materaca, a przecież trudno sobie wyobrazić wygodę i elastyczność pianki, której nigdy się nie widziało.

Materace w sklepie online Materacekalisz.pl, podobnie jak te, które dostępne są w Legnicy, można przetestować w salonach stacjonarnych współpracujących z marką Hilding. Adresy wszystkich takich miejsc znaleźć można na wcześniej wymienionych stronach internetowych wraz z lokalizacją naniesioną na mapę miasta.

Materiał partnera


Zobacz także

Nadmiar witaminy

Objawy przedawkowania witamin. Jakie sygnały świadczą o kłopotach?

Anna Oberc straciła pracę, bo zainfekowano jej twarz gronkowcem i ma problemy z trądzikiem

Makaron sojowy - kalorie, właściwości, przepisy

Makaron sojowy – idealny do kurczaka i krewetek. Można go jeść na diecie