Go to content

Cera naczynkowa – jak o nią dbać, by nie sprawiała problemów? Pielęgnacja, dieta

Cera naczynkowa
Fot. iStock

Cera naczynkowa jest delikatna i skłonna do podrażnień. Charakteryzuje ją rumień, który najpierw pojawia się raz na jakiś czas, np. podczas stresu, i z upływem czasu się utrwala. Cera naczynkowa, która bywa kłopotliwa w pielęgnacji, wymaga szczególnego traktowania. Na czym powinna polegać właściwa pielęgnacja skóry z tendencją do pękających naczynek krwionośnych?

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cera naczynkowa dotyczy osób, u których naczynia krwionośne znajdujące się w skórze, położone są bardzo płytko i stają się widoczne. Ponieważ znajdują się tuż pod skórą, naczynka reagują gwałtownie na czynniki zewnętrzne.

Problem najczęściej dotyka osoby, u których w najbliższej rodzinie spotyka się przypadki cery naczynkowej. Zmiany pojawiają się częściej podczas zmian hormonalnych w czasie ciąży, menopauzy, czy nawet miesiączki. Wpływ na jej pojawienie się może mieć także zwiększony poziom estrogenów w organizmie, a objawy cery naczynkowej nasilają czynniki zewnętrzne — m.in.: stres, źle dobrane kosmetyki, niewłaściwa dieta, gwałtowny wysiłek fizyczny. Jeśli skóra naczynkowa zostanie zaniedbana, może skutkować pojawieniem się jeszcze poważniejszych problemów, w postaci trądziku różowatego.

Cera naczynkowa

Fot. iStock/Cera naczynkowa

Jak wygląda cera naczynkowa?

Naczynka, charakterystyczne czerwone ślady na skórze, zazwyczaj uwidaczniają się na policzkach, w okolicy nosa, brody, czoła, czemu towarzyszy rumień. Cera jest bardzo delikatna, a częste podrażnienia występują wraz z pieczeniem skóry, świądem lub uczuciem ściągnięcia. Gdy dochodzi do trwałego poszerzenia się naczyń krwionośnych, na skórze uwidaczniają się charakterystyczne „pajączki”.

Cera naczynkowa — pielęgnacja 

Cera naczynkowa wymaga właściwej pielęgnacji i ochrony, aby nie dopuścić do zaostrzenia jej stanu. Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może pomóc kontrolować jej stan i nie dopuścić do zaostrzenia objawów. Zdecydowanie cera z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi nie lubi nadmiaru słońca i wysokich temperatur, dlatego należy stosować kremy z wysokim filtrem, unikać opalania się, korzystania z sauny i gorących kąpieli, nagłego chłodzenia skóry podczas upałów. Nie służą jej również mrozy, zimny wiatr i narażenie na dym nikotynowy. Szkodzi jej mycie w zbyt twardej i chlorowanej wodzie. Koniecznie trzeba zadbać o właściwe nawilżenie skóry, oraz dietę, która wyraźnie wpływa na jej kondycję.

Cera naczynkowa — kosmetyki

Źle dobrane kosmetyki są częstą przyczyną zaostrzenia stanu skóry naczynkowej, dlatego ich wybór jest jedną z najważniejszych rzeczy dotyczących jej pielęgnacji. Cera naczynkowa lubi kosmetyki delikatne, kojące jej stan. Warto zwrócić uwagę, czy w składzie na opakowaniu mają wypisane składniki, które działają wzmacniająco, ochronnie i kojąco na rozszerzone naczynka krwionośne. Powinny się w nim znaleźć witaminy K, C i E, gliceryna, pantenol, wyciąg z kasztanowca, oleje roślinne, aloes.

Z kolei należy wystrzegać się kosmetyków zawierających mocne substancje zapachowe, a także alkohol etylowy, który mocno podrażnia i wysusza wrażliwą skórę. Nie posłużą jej kosmetyki zawierające kwasy owocowe i retinol, a także chłodzący mentol i olejek eukaliptusowy. Cera naczynkowa potrzebuje łagodności i delikatności. Nie wolno stosować na nią mocno działających peelingów mechanicznych, ponieważ one działają intensywnie i mocno podrażniają wrażliwą skórę.

Cera naczynkowa

fot. iStock/Cera naczynkowa

Cera naczynkowa a dieta

Dieta ma ogromny wpływ na kondycję skóry naczynkowej — może ją koić lub też w widoczny sposób nasilać niepożądane objawy.

Przy problemach z cerą naczynkową należy unikać alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, oraz ostrych potraw, gorących zup lub napojów (kawa, herbata). Rozszerzonym naczynkom nie służą ostre przyprawy, np. papryczka chili, chrzan, ocet spirytusowy. Ich obecność w diecie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i powoduje wystąpienie kłopotliwego rumieńca. Nie oznacza to oczywiście, że zjedzenie choćby najmniejszej ilości wyżej wymienionych produktów od razu sprawi, że cera naczynkowa ulegnie pogorszeniu. Tu ważna jest obserwacja reakcji po posiłku, by wiedzieć, co wpływa na zaostrzenie objawów.

Warto zadbać, by dieta przy cerze naczynkowej zawierała odpowiednią ilość wody, oraz owoców i warzyw, które są źródłem wielu składników poprawiających stan naczynek krwionośnych. Zaliczamy do nich m.in.: cytrusy, kiwi, szpinak, paprykę, brokuły, marchew, owoce jagodowe, kiwi, bogate w witaminy, szczególnie witaminę C, oraz antyoksydanty wpływające ochronnie na komórki.

Cera naczynkowa — zabiegi

Profesjonalne zbiegi dostępne w gabinetach kosmetycznych zdecydowanie poprawiają stan cery naczynkowej. Możliwe jest bezpieczne zamknięcie naczynek krwionośnych, co poprawia wygląd skóry. Już pojedyncze zabiegi dają zauważalny efekt, ale najlepsze rezultaty osiąga się wykonując serię zabiegów, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry.

Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi takie jak: laserowe zamykanie naczynek, laserowe usuwanie rumienia światłem IPL, mezoterapia mikroigłowa lub bezigłowa, oraz bezpieczne peelingi wygładzające skórę i uszczelniające naczynka (peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasu migdałowego, peeling laktobionowy, peeling fitowy, peeling azelainowy).

Cera naczynkowa

Fot. iStock/Cera naczynkowa

Domowe sposoby na cerę naczynkową

Nie tylko dobrze dobrane kosmetyki wpływają kojąco na skórę z popękanymi naczynkami krwionośnymi. Pomóc mogą również naturalne maseczki, które można przygotować z wielu składników obecnych w kuchni. Cera naczynkowa szczególnie lubi m.in.: siemię lniane, aloes, miód, ogórek, czy zieloną glinkę. Pomocne jest przemywanie problematycznej skóry naparem z nagietka i rumianku, skrzypu polnego, arniki górskiej.

Domowa maseczka na cerę naczynkową 

Najprostszym sposobem na ukojenie zmian jest stosowanie łagodzącej maseczki z siemienia lnianego. Wystarczy 2 łyżki siemienia zalać wrzątkiem i poczekać, aż wystygnie, a nasiona wydzielą charakterystyczny żel. To właśnie ten żel należy nanieść na twarz, i po upływie 10 minut zmyć ciepłą wodą.

Mimo zastosowanej pielęgnacji nie zawsze da się samodzielnie kontrolować problem skóry naczynkowej. Jeśli cera naczynkowa sprawia problemy, trzeba odwiedzić gabinet dermatologa, aby zasięgnąć porady dotyczącej profesjonalnej pielęgnacji.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl