Go to content

Miód rzepakowy na wrzody, kaszel i dla mocnego serca. Co warto wiedzieć o jego właściwościach leczniczych?

Miód rzepakowy
Fot. iStock

Miód rzepakowy to jeden z najpopularniejszych miodów, które kuszą smakiem, kremową barwą oraz cennymi właściwościami wzmacniającymi zdrowie. Wybierając miód najlepszy dla siebie trzeba zwrócić uwagę na jego cechy. Warto więc wiedzieć, co zawiera miód rzepakowy i w jaki sposób wspiera zdrowie.

Miód rzepakowy — charakterystyka

Ten rodzaj miodu należy do najwcześniej dostępnych świeżych miodów. Ze względu na czas kwitnięcia rzepaku, pojawia się on zazwyczaj już na początku czerwca. Miód rzepakowy płynny przybiera barwę słomkową, czasem wpadająca w odcień zieleni, natomiast w postaci stałej posiada charakterystyczny jasno-kremowy, wręcz biały kolor. Krystalizuje się on bardzo szybko, ponieważ zawiera nawet 80% cukrów, co jest jego cechą rozpoznawczą. Już nawet po kilku dniach może przekształcić się z płynnej w zwartą, drobnoziarnistą konsystencję. Cechuje się raczej łagodnym smakiem z wyczuwalną nutką goryczy, a zapach przywodzi na myśl kwiaty rzepaku, z których powstaje. Jeśli komuś specyficzna woń miodu przeszkadza, ratunkiem może się okazać podgrzanie miodu, ale uwaga, wysokie temperatury niszczą bezcenne dla zdrowia związki obecne w jego składzie.

Miód rzepakowy

Fot. iStock

Co znajdziemy w składzie miodu rzepakowego?  

Miód rzepakowy charakteryzuje się najwyższą zawartością glukozy (51%), fruktozy (47%) i aminokwasów wśród innych miodów. Dzięki temu jest on świetnym wsparciem dla organizmu wyczerpanego chorobą. W jego składzie znajdziemy substancje czynne, takie jak: flawonoidy, garbniki, kwasy fenolowe, związki karotenoidowe, olejki eteryczne i różne biopierwiastki. Zawiera on witaminy z grupy B, witaminę K, witaminę C, oraz związki mineralne, takie jak: żelazo, potas, magnez, bor. Miód rzepakowy posiada aktywność antybiotyczną, choć jest ona nieco niższa, niż w przypadku innych miodów. Substancje obecne w miodzie rzepakowym są dla organizmu łatwo przyswajalne. Miodek rzepakowy, podobnie jak inne miody, jest kaloryczny. W 100 g miodu rzepakowego dostarcza ponad 300 kcal. Również jego indeks glikemiczny jest wysoki i wynosi 63, stąd nie jest najlepszym wyborem dla osób cierpiących z powodu cukrzycy.

Miód rzepakowy — właściwości dla zdrowia

Miód rzepakowy doceniany jest za swoje właściwości wzmacniające organizm i mobilizujecie go do walki z przeziębieniem. Ze względu na dużą ilość cukrów stanowi dobre źródło energii i znakomicie pobudza do pracy fizycznej i umysłowej.

Miód rzepakowy

Fot. iStock

Wzmacnia serce

Jest on cennym wsparciem dla układu krążenia i naczyń wieńcowych. Obniża ciśnienie krwi, a dzięki obecności w jego składzie kwasów fenolowych i związków flawonoidowych oraz potasu i magnezu, wzmacnia siłę skurczów mięśnia sercowego.

Detoksykuje organizm 

Miód rzepakowy bierze udział w oczyszczaniu organizmu, ponieważ wspiera pracę wątroby, detoksykuje, poprawia pracę pęcherzyka żółciowego, wspiera procesy przemiany tłuszczów. Działa również ochronnie na nerki, które pełnią ważną rolę w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Warto także wspomnieć, że miód, nie tylko pochodzący z rzepaku, jest naturalnym produktem wolnym od zanieczyszczeń chemicznych.

Pomaga przy bólu gardła i kaszlu

Miód z rzepaku sprawdza się podczas leczenia infekcji gardła, nosa i oskrzeli. Łagodzi męczący kaszel i wspiera układ odpornościowy przy przeziębieniach.

Chroni żołądek

Miód rzepakowy polecany jest do łagodzenia objawów zgagi, wzdęć. Stosuje się go przy wrzodach żołądka, jako wewnętrzne wsparcie procesu  gojenia się ran i nadżerek na żołądku.

Wspiera leczenie skóry

Miód pozyskiwany z rzepaku jako naturalny antybiotyk wspiera gojenie się skóry, chroni przed zakażeniem. Obecność nadtlenku wodoru może przyczyniać się do jego działania bakteriobójczego. Od wieków stosowany jest do domowej pielęgnacji skóry i włosów, ponieważ na jego bazie można tworzyć odżywcze i kojące maseczki. Tradycyjnie stosuje się go do leczenia powierzchniowych poparzeń skóry.

Miód rzepakowy

Fot. iStock

Miód rzepakowy — jak stosować?

Miód z rzepaku można stosować wewnętrznie, dodając go zamiast cukru do herbat i innych napojów. Sprawdzi się jako składnik deserów, ciast, jogurtów, owsianek, oraz jako podstawa sosów do lekkich sałatek. Można go jeść prosto z łyżeczki. Poleca się go również do stosowania zewnętrznego, wprost na skórę lub włosy w postaci domowych maseczek, jako naturalne wsparcie dla urody.

Z sięgnięciem po miód powinny uważać osoby z tendencją do reakcji alergicznych, ponieważ miód jest silnym alergenem. Szczególnie narażone na nieprzyjemności są osoby uczulone jednocześnie na alergeny powietrznopochodne (pyłki drzew, traw, zarodniki grzybów).

Miód rzepakowy kremowany

Miód rzepakowy kremowany powstaje w wyniku długotrwałego mieszania jego postaci płynnej aż do momentu krystalizacji. Dzięki temu osiąga on kremową gładkość i bardzo jasną barwę. Dodatkowo miód klarowany nie ulega rozwarstwieniu i jest łatwiejszy do nałożenia na pieczywo. Miód w tej postaci należy przechowywać w ciemnym i suchym pomieszczeniu, w temperaturze 20–22°C.

Miód rzepakowy — cena

Cena za miód rzepakowy w słoju 1 kg wynosi ok. 40-50 zł, natomiast za mniejsze słoiki, np. 400 g należy zapłacić ok. 25 zł.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl