Go to content

Planujesz wiosenny detoks? Poznaj TOP 10 produktów oczyszczających!

Wiosna to nowość, przypływ energii i odrodzenie. Po zimowych miesiącach każdy z nas marzy o tym, by poczuć się lekko i świeżo, zrobić porządki wokół siebie i… w sobie. Jeśli czujesz się zmęczona i apatyczna, masz problemy z zaparciami, twoja skóra woła o pomoc, a bóle głowy wykańczają i nie dają spać, to wiosenny detoks jest właśnie dla ciebie!

Fot iStock / kirin_photo

1/12 Czym jest detoks?

Detoks to inaczej oczyszczanie organizmu z nagromadzonych w nim toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Zaraz, zaraz, skąd te toksyny?!  Nieodpowiednia dieta, zanieczyszczenia powietrza, chemiczne substancje znajdujące się w produktach spożywczych i kosmetykach – właśnie stąd. Do tego dochodzi nadmierne używanie cukru, kawy, tytoniu, przetworzonych pokarmów – one wszystkie zostawiają w naszym organizmie ślad.

Do detoksu należy się odpowiednio przygotować powoli rezygnując z cukru, kawy, papierosów i alkoholu i wprowadzając coraz więcej produktów jak najmniej przetworzonych i naturalnych. Na oczyszczanie powinnyśmy przeznaczyć minimum trzy dni, podczas których, nasze menu będzie zawierać pokarmy ułatwiające usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu – poznajcie zatem naszą oczyszczająca dziesiątkę i zaplanujcie swój wiosenny detoks!

Ile litrów wody wypić Fot. iStock / AntonioGuillem

2/12 Woda

Woda jest głównym budulcem naszego organizmu, pomaga w usuwaniu toksyn, filtruje nerki, a także nawadnia nasz organizm od wewnątrz. Jeśli pijesz jej za mało, możesz uskarżać się na bóle głowy, uczucie zmęczenia, suchą skórę lub zaparcia. Pamiętaj – dwa litry wody dziennie to podstawa!

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/cytryny-wytnij-p%C3%B3%C5%82-cytryny-witaminy-1132558/”target="_blank">Couleur</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

3/12 Cytryna

Choć z natury kwaśna, na nasz organizm działa zasadowo i wspaniale pomaga w jego oczyszczaniu. Dostarcza witaminy C, usprawnia trawienie i dodaje energii. Wypij na dzień dobry ciepłą wodę z sokiem z połowy cytryny, a kawa będzie ci niepotrzebna!

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/jab%C5%82ka-owoce-deser-jab%C5%82ko-natura-1181878/”target="_blank">AliceKeyStudio</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

4/12 Jabłka

Owoce te są bogate zarówno w błonnik nierozpuszczalny, jak i rozpuszczalny (pektyna), dzięki którym chłonie toksyny niczym gąbka i wymiata je z naszego organizmu poprzez układ trawienny. Ponadto jabłka pomagają obniżać poziom cholesterolu i zawierają antyoksydanty – witaminę C oraz kwercetynę, które walczą z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi m.in. za przyspieszenie procesu starzenia i wywoływanie niektórych chorób. Jedno jabłko dziennie sprawi, że będziesz nie tylko zdrowa, ale też i piękna!

Fot. iStock / peredniankina

5/12 Zielona herbata

O zaletach zielonej herbaty można by pisać wiele – reguluje procesy trawienne, wspomaga metabolizm wątrobowy, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, wymiata wolne rodniki. Zawiera cenne dla nas przeciwutleniacze, może też działać zbawiennie na poziom cholesterolu, układ krążenia i działać antynowotworowo.

Sok z buraka czerwonego - przepis i właściwości zdrowotne Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/burak-%C4%87wik%C5%82owy-%C5%BCywno%C5%9Bci-dieta-687251/”target="_blank">Desertrose7</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>

6/12 Buraki

To prawdziwi mistrzowie detoksu. Buraki najlepiej ze wszystkich warzyw oczyszczają wątrobę z toksyn i przyspieszają usuwanie kwasu moczowego z organizmu. Są bogate w kwas foliowy, potas i błonnik oraz rzadko spotykane pierwiastki – rubid i cez. Betanina, odpowiedzialna za czerwoną barwę buraków, działa przeciwzapalne, antyoksydacyjne i oczyszczająco. No i dla budżetu nie będą wielkim wydatkiem – w końcu są tanie jak… barszcz!

Fot. iStock / Dimitrios Stefanidis

7/12 Kapusta

Najlepiej sięgać po tę w wersji kiszonej – zawiera mnóstwo witaminy C oraz witamin z grupy B, które działają dotleniająco na nasz organizm. Ponadto kapusta kiszona to naturalny probiotyk, który dba o odpowiednia florę bakteryjna naszych jelit i pobudza do pracy układ trawienny. Przy problemach z zaparciami warto sięgać po sok z kiszonej kapusty.

Fot. iStock / clemarca

8/12 Kasza jaglana

Królowa kasz poleca się na detoks! Popularna już jaglanka to źródło witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi. Jest bogata w białko, lekkostrawna i nie zawiera glutenu. Kasza jaglana ma właściwości zasadowe, pomaga w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, działa także odśluzowująco – przy katarze i mokrym kaszlu jest niezastąpionym wsparciem.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/pietruszka-li%C5%9Bci-aromaty-kuchnia-393028/”target="_blank">baakk</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

9/12 Natka pietruszki

Zawarty w niej zielony barwnik – chlorofil – bardzo pomaga w usuwaniu toksyn i oczyszczaniu organizmu. Natka to także bomba witaminy C, kwasu foliowego i beta -karotenu. Dodaj ja do sałatek, gulaszu, zupy albo koktajlu – polecamy taki z kiwi, jabłkiem i sokiem z cytryny. Pycha!

Fot. iStock / Elenathewise

10/12 Migdały

Nazywane są czasami najlepszymi z orzechów. W ponad 2o procentach składają się z białka, zawierają witaminę E oraz witaminę B2. Ich spożywanie działa na poprawę naszego nastroju, poprawia wygląd skóry, a nawet wpływa na nasze libido! Ponadto migdały regulują poziom insuliny i złego cholesterolu we krwi, a w czasie ciąży mogą być pomocne w łagodzeniu nudności.

Fot. iStock / sommail

11/12 Siemię lniane

Nasze rodzime superfood. Siemię lniane jest bogate w rozpuszczalny błonnik, który daje nam na długo uczucie sytości, a także usuwa toksyny nagromadzone w jelitach. Jest doskonałym prebiotykiem, wpływa na odbudowę jelit i pobudza ich perystaltykę. Spowalnia uwalnianie się cukrów do jelit, dzięki czemu bakterie mają mniej pokarmu i  mnożą się wolniej. Siemię zawiera lignany – silne antyutleniacze, które usuwają wolne rodniki, a także pełno kwasów Omega-3. Najlepiej kupować to w ziarenkach i mielić bezpośrednio przed spożyciem.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/imbir-pierwiastek-z-pieprz-1191927/”target="_blank">Ajale</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n

12/12 Imbir

Większości kojarzy się ze środkiem na przeziębienia, ale ma znacznie więcej dobrych właściwości. Ułatwia trawienie i łagodzi wzdęcia, chroni przed tworzeniem się zakrzepów, działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i oczyszczająco. W medycynie chińskiej uchodzi za “gorący”, ponieważ rozgrzewa, przyspiesza krążenie krwi i działa jak afrodyzjak.


 

Na podstawie: www.poradnikzdrowie.pl  www.stressfree.pl