Go to content

Siedem nieoczywistych powodów, by pić zieloną herbatę

Znane chińskie powiedzenie mówi, że herbata jest lekarstwem na każdą chorobę. Wiele w tym prawdy, bowiem ten popularny napar niesie ze sobą nie tylko przyjemność z jego picia, ale także i pewne właściwości prozdrowotne. Szczególną uwagę warto zwrócić na zieloną herbatę, która od dobrych kilku lat cieszy się rosnącym powodzeniem i uznawana jest za napój niemal leczniczy.

Co takiego w niej jest i z jakich powodów powinnyśmy ją regularnie popijać?

Fot. iStock / myshkovsky

1/7 Jest bogata w antyoksydanty

Zielona herbata to prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy, czyli antyoksydantów, zwłaszcza tych zwanych katechinami. Te cenne dla nas związki chemiczne hamują reakcje utleniania w organizmie i powstrzymują proces powstawania wolnych rodników powodujących uszkodzenia naszych komórek i tkanek. Dzięki temu zwalnia proces starzenia się, a katechiny z naszego naparu działają przeciwwirusowo i mogą pomóc w zapobieganiu chorobom takim jak np. miażdżyca, udary, nowotwory czy cukrzyca. To co, komu jeszcze filiżankę herbatki?

Fot. iStock / PeopleImages

2/7 Zwalacza alergię

A wszystko to podobno dzięki zwartemu w niej związkowi o nazwie galusan epigalokatechiny, w skrócie EGCG, oraz polifenolom. Według badaczy EGCG jest znacznie bardziej skuteczny niż witamina C i witamina E w ochronie naszych komórek przed uszkodzeniami prowadzącymi do różnych poważnych dolegliwości, a także pomaga w łagodzeniu objawów alergii, szczególnie tej na pyłki. Pamiętajcie – gdy nadejdzie sezon filiżanki z zieloną herbatą w dłoń!

Fot. iStock / shironosov

3/7 Podkręca metabolizm

A mówiąc prościej  i bardziej obrazowo – zielona herbata nieco pomaga nam schudnąć i utrzymać prawidłową wagę! Napój ten przyspiesza bowiem procesy trawienne, chroni przed skokami cukru we krwi, a przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, może przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto dzięki zielonej herbacie zmniejsza się nasze uczucie łaknienia – po jej wypiciu czujemy się dłużej syci – i poprawia zdolność regeneracji po wysiłku. Cudów jednak nie ma, jeśli będziesz nią popijać pączki i czekoladki, to kilogramów magicznie nie ubędzie!

Fot. iStock / DragonImages

4/7 Dzięki niej... mądrzejesz!

Zielona herbata, podobnie jak np. kawa, posiada kofeinę. Substancja ta stymuluje naszą koncentrację i pomaga w skupieniu, poprawia (chwilowo) pamięć, refleks i szybkość reakcji. To dlatego tak chętnie sięgamy po kawę przy wysiłku umysłowym lub o poranku – może warto sięgnąć czasami po zieloną herbatę?

Fot. iStock / peredniankina

5/7 Pomaga przy cukrzycy

Regularne picie zielonej herbaty pozwala na utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi poprzez organicznie wchłaniania węglowodanów do organizmu – i potwierdziły to badania przeprowadzone przez polskich naukowców! Ponadto dla diabetyków ważne są też jej właściwości obniżające ciśnienie krwi i pomagające w utracie zbędnych kilogramów i kontroli masy ciała. Niektórzy naukowcy przekonują, że picie zielonej herbaty może nawet zapobiegać cukrzycy dzięki osłabieniu wrażliwości organizmu na insulinę.

Fot. iStock / PeopleImages

6/7 Obniża ryzyko demencji i choroby Alzhaimera

Badania pokazują, że regularne picie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera, demencji i innych chorób neurodegeneracyjnych. I znowu, wszystko dzięki zawartym w niej polifenolom, które chronią nas przed wpływem toksycznych substancji wywołujących te i inne schorzenia.

Fot. iStock / ValuaVitaly

7/7 Zwalcza skórkę pomarańczową

Zawarta w zielonej herbacie teobromina stymuluje uwalnianie magazynowanych w naszym organizmie tłuszczów, przyspiesza ona metabolizm, a także hamuje wchłanianie tłuszczy. Herbata ma także działanie moczopędne, dzięki czemu reguluje ilość zatrzymywanej wody i pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn.

http://cukrzycapolska.pl/wiadomosci/zielona-herbata-oslabia-wchlanianie-skrobi-01082015/