Go to content

Czujesz się wyczerpana i bez siły? Oto 12 sposobów na poprawę swojego życia

fot. iStock/ hobo_018

Każdy z nas dobrze zna to uczucie, kiedy nie chce mu się kompletnie nic, odczuwa niemoc i ma wrażenie, jakby część komórek mózgowych magicznie wyparowała. Nic się nie składa, wszystko przychodzi z największym trudem i jesteśmy wyczerpani fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Próbujemy ratować się mocną kawą, energetykami, słodyczami wypełnionymi cukrem, ale zapominamy, że taki stan to ważna informacja od naszego organizmu – zwolnij, odpocznij, wrzuć na luz! Zamiast ładować w siebie kolejną dawkę kofeiny i zmuszać do wysiłku, zmień coś i przejmij kontrolę nad swoją codziennością! Wypróbuj te 12 sposobów na poprawę swojego życia i pożegnaj wyczerpanie i bezsilność bez grama żalu.

Śpij, jakby jutra miało nie być

Twoje ciało jest maszyną – niezwykle skomplikowana, piękną i taką, która wymaga regularnego wyłączania i regeneracji. Nie traktuj snu jako straty czasu i nie ucinaj godzin po to, by więcej pracować – potrzebujesz przecież odpowiedniego naładowania energetycznego i relaksu! Badania pokazują, że dobry sen pomaga oczyszczać mózg z toksyn, które gromadzą się w ciągu dnia, dlatego siedem do ośmiu godzin nocnego wypoczynku to klucz do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Spróbuj na początek dodać do swojego snu 15- 30 minut, aż dojdziesz do pełnych ośmiu godzin – gwarantujemy, ze nawet kwadrans dłużej sprawi, że poczujesz różnicę!

Jedz świadomie

Świadome, zdrowe odżywianie wymaga praktyki i cierpliwości. Skoncentruj się wyłącznie na swoim posiłku i przestań podczas jedzenia pisać wiadomości, przeglądać maile czy wstawiać posty na facebooka. Pomyśl o tym, co jesz, jaki to ma smak, jak konkretny produkt łączy się i wpływa na drugi, co jedzenie daje twojemu organizmowi, skąd pochodzi. Badania pokazują, że świadome jedzenie może podnieść nastrój, zmniejsza stres i prowadzi do zdrowego odchudzania i ukształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych.

Pożegnaj kofeinę

Kofeina bezpośrednio stymuluje centralny układ nerwowy, dlatego jej nadmiar jest dla nas niekorzystny. Dodatkowo, jeśli zmagasz się z lękami, niepokojem, czy stresem, kolejna kawa wcale ci nie pomoże! Spróbuj innych rozwiązań, które działają długofalowo, jak np. medytacja, joga czy poranne ćwiczenia. A jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie pobudki bez kubka małej czarnej, postaraj się ją pić bardziej świadomie, zrobić tego rytuał pełen przyjemności, niezwykłych aromatów i smaków – po prostu odkryj kawę na nowo wszystkimi zmysłami!

Bądź aktywna

Aktywność fizyczna to najlepsza metoda na pozbycie się stresów i poprawę nastroju, a dodatkowo wykazano, że wpływa zbawiennie na naszą pamięć i umiejętność myślenia. Nie jest ważna dyscyplina – wybierz coś, co sprawi ci przyjemność i postaraj się zaplanować min. 30 minut kilka razy w tygodniu. Pół godziny to chyba nie tak wiele? Możesz np. połączyć gimnastykę z oglądaniem ulubionego serialu albo wyciągnąć przyjaciółkę na plotki i aerobik.

Zapewnij sobie chwilę ciszy

Pewnie już każdy ma trochę dość słuchania o medytacji, uważności i tym całym mindfulness, ale sęk w tym… że to naprawdę działa! Dzięki codziennej medytacji i chwili wyciszenia można zmniejszyć stres, zwiększyć odporność, poprawić jakość snu, a nawet zwiększyć poziom szczęścia i zadowolenia! A co lepsze, wystarczy nawet pięć minut dziennie! Ludzie, którzy medytują w rzeczywistości są bardziej racjonalni i odczuwają mniejszy niepokój w obliczu nowych wyzwań – może warto spróbować?

Dbaj o szczęście swojej… skóry

Skóra mówi nam wyraźnie o tym, co dzieje się wewnątrz organizmu. Wypryski, suchość, szorstkość – może twoja dieta jest nieodpowiednia? Podkrążone oczy, cienie na twarzy – czy śpisz wystarczająco długo? Pamiętaj także o pielęgnacji – oczyszczaniu, zmywaniu makijażu i nawilżaniu. Zmień złe nawyki i wprowadź te dobre – podobno wystarczy nam 21 dni, by opanować nowe zwyczaje. Szczęśliwa skóra to szczęśliwsza i piękniejsza ty!

Rób to, co cię uszczęśliwia

Jeśli robisz tylko to, co musisz i co masz zapisane na swojej liście pilnych spraw, to jesteś na prostej drodze do wypalenia i utraty energii! Bądź dla siebie dobra, sprawiaj sobie małe przyjemności i rób to, co cie uszczęśliwia! Rozpieszczaj się od czasu do czasu, kup sobie coś ładnego, zjedz coś dobrego i leniuchuj w niedzielę do południa. W ten sposób też ładujesz swoja energię i zyskujesz dobre samopoczucie.

Słuchaj swojej intuicji

Zapominamy o tym, by wsłuchać się w to, co podpowiada nam nasze ciało – a ono bywa mądrzejsze od naszego umysłu! Często mówi nam, czego potrzebujemy, zanim sobie to w pełni uświadomimy i podpowiada nam naturalne reakcje. Zadaj sobie pytanie „dlaczego tak się czuję?”, „co jest nie tak, że mam takie emocje?”. Zatrzymaj się i posłuchaj podszeptów intuicji zamiast biec na oślep.

Przełam rutynę

Najlepsza metodą na znużenie i wyczerpanie jest zmiana, wprowadzenie odrobiny nowości i przełamanie rutyny! Zmierz się z czymś nieznanym przynajmniej raz w tygodniu – idź inną drogą do pracy, obejrzyj film z gatunku, za którym nie przepadasz, zapisz się na warsztaty z dziedziny, której nie znasz albo spróbuj nowej dyscypliny sportu. Nowe doświadczenia pomagają otworzyć umysł na nowe sposoby myślenia i postrzegania, co z kolei wpływa na poprawę humoru i samopoczucia.

Dbaj o pozytywne relacje

Budowanie zdrowych relacji zaczyna się od chwili, w której uświadomisz sobie, kto w twoim życiu jest ważny, potrzebny, z kim wymieniasz się pozytywnymi wibracjami. Oceń wartość, jaką konkretne związki i relacje mają dla twojego życia i pożegnaj toksycznych przyjaciół i znajomych, którzy wykorzystują cię i dołują. To nie będzie łatwe zadanie, ale jest konieczne dla uzyskania szczęścia.

Ucz się!

Nauka może nie kojarzy nam się dobrze (sprawdziany, klasówki, nauczyciele), ale dla naszego mózgu jest najlepszą gimnastyką i wbrew pozorom daje nam szczęście i satysfakcję! Za każdym razem, gdy uczymy się czegoś nowego i opanowujemy jakieś umiejętności, nasze dobre samopoczucie wzrasta, a wraz z nim pewność siebie, samozadowolenie i satysfakcja. Możesz uczyć się w domu korzystając z książek czy Internetu, zapisać na kurs, warsztaty lub czerpać wiedzę od innych osób w kontakcie indywidualnym – forma nauki nie ma tutaj znaczenia.

Zacznij pisać dziennik

Pisanie dziennika lub pamiętnika jest niczym terapia. Pomaga zniwelować stres, zwiększa zrozumienie przeżywanych uczuć, pobudza kreatywność, buduje pewność siebie i zachęca do realizowania zamierzonych celów. Nie skupiaj się zanadto nad tym, jak zacząć i jak pisać – po prostu usiądź i zanotuj to, co przyjdzie ci do głowy. Postaraj się wprowadzić ten nawyk kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie, a zobaczysz, że z każdym dniem pisanie przychodzi ci łatwiej i sprawia większą przyjemność.


 

Źródło:  www.huffingtonpost.com

Zapisz