Go to content

Dobre nawilżanie skóry: jakie składniki powinny znajdować się w kremie nawilżającym?

Fot. Materiały prasowe

Odpowiednie nawilżenie gwarantuje, że nasza skóra na długi czas zachowa swoją kondycję, gładkość i zdrowy wygląd. Najlepsze efekty osiągniemy stosując w codziennej pielęgnacji naturalne kosmetyki nawilżające, a jednocześnie umożliwiające zatrzymanie wody w naskórku. Jakie składniki powinny się w nich znajdować?

Dlaczego warto dbać o dobre nawilżenie skóry?

Ucieczce wody ze skóry sprzyja wiele czynników. Są to przede wszystkim: używki, stres, niewłaściwa dieta, ale również narażanie je na kontakt z takimi urządzeniami, jak kaloryfery czy klimatyzacja. Poziom wilgotności skóry związany jest również z upływem czasu – im jesteśmy starsi, tym więcej tracimy komórek, dzięki którym skóra jest odpowiednio nawilżona. Co to oznacza w praktyce? Przesuszona skóra to przede wszystkim przedwczesne jej starzenie, które daje o sobie znać w postaci zmarszczek. Więcej czasu zajmuje jej również procesy regeneracyjne.

Sucha skóra słabiej radzi sobie ze stresem, a każda nieprzespana noc staje się natychmiast widoczna. Skóra pozbawiona odpowiedniej ilości wody to także niedotlenienie, które daje o sobie znać w postaci zmatowienia i poszarzenia cery. Nawilżając skórę systematycznie, zapobiegamy tym wszystkim konsekwencjom. Dodatkowo powodujemy, że nasza skóra odzyskuje gładkość i sprężystość.

Fot. Materiały prasowe

Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry?

Po pierwsze – musimy zadbać o systematyczne nawadnianie całego organizmu. Korzysta na tym również skóra, która lepiej radzi sobie z przypisanymi jej funkcjami i staje się bardziej odporna nie tylko na działanie czynników szkodliwych zewnętrznych – typu niesprzyjająca aura, dym tytoniowy czy zanieczyszczona atmosfera.

Przestrzegając zasady, według której należy wypijać dziennie minimum 2 litry wody (czystej lub mineralnej bez sztucznych dodatków, barwników czy substancji wzmacniających smak), nasza skóra skuteczniej odpiera też ataki wolnych rodników odpowiedzialnych za jej przedwczesne starzenie, ale i sprzyjających powstawaniu komórek nowotworowych.

Po drugie – warto zakupić nawilżacz powietrza. I wreszcie po trzecie – powinnyśmy starać się o regularne nawilżanie skóry z zewnątrz, używając odpowiednich kosmetyków, które pomogą na co dzień łagodzić skutki przesuszenia skóry, takie jak swędzenie czy łuszczenie oraz preparatów potrafiących nawilżyć naskórek, związać cząsteczki wody i zatrzymać je w skórze.

Fot. Materiały prasowe

Jakich składników szukać w kosmetykach nawilżających?

Gama produktów, które radzą sobie z nawilżeniem skóry i pomagają utrzymać jej wilgotność na odpowiednim poziomie jest ogromna. Chcąc wybrać te naprawdę skuteczne, dobrze jest sięgać głównie po kosmetyki ekologiczne o starannie dobranej recepturze i najlepiej posiadające specjalny certyfikat, potwierdzający ich naturalność. Bogaty wybór takich kosmetyków znajdziemy w sklepie naturativ.pl. Jakie składniki się w nich znalazły? W składzie dobrych kosmetyków nawilżających znajdują się surowce chroniące nasz naturalny NMF (Natural Moistruizing Factor), czyli grupa składników naturalnych chroniących skórę przed odwodnieniem. Poniżej przedstawiamy przykłady tych składników wraz z kosmetykami naturalnymi marki Naturativ, w składzie których możemy je znaleźć.

Masło Shea

Składnikiem, którego warto szukać, to masło Shea. Substancja ta sprzyja nie tylko świetnemu nawilżeniu skóry. Masło Shea działa również naprawczo i leczniczo w przypadku skóry bardzo mocno przesuszonej (np. z łuszczycą czy atopią). Wzbogaca on m.in. formułę balsamów nawilżających marki Naturativ, takich jak Otulający Balsam do Ciała, który dodatkowo niszczy wolne rodniki, a także pomaga ukoić wszelkie podrażnienia.

Squalan

Ważnym składnikiem kosmetyków nawilżających jest również squalan, stanowiący ochronę dla warstwy lipidowej skóry (ale również włosów). Stanowi też ważny element budulcowy spoiwa międzykomórkowego, dzięki czemu dba o utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Zawierają go masła do ciała, olejki do ciała, a także balsamy po goleniu.

Gliceryna

Kolejny istotny składnik to gliceryna pozyskiwana z naturalnych olejów roślinnych. Działa długotrwale, gdyż przenika do głębszych partii warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra pozostaje odpowiednio nawilżona przez całą dobę. Substancję tę posiadają w składzie balsamy nawilżające do ciała i rąk, a także kremy nawilżające do twarzy, żele pod prysznic oraz masła do całego ciała.

Kwas hialuronowy

Dobre kosmetyki o działaniu nawilżający powinny posiadać też w swoim składzie kwas hialuronowy, który posiada doskonałą zdolność wiązania wody oraz funkcje rezerwuaru wody, co oznacza, że dba o jej nawilżenie także od wewnątrz. Można go szukać w kremach nawilżających takich jak Krem do twarzy 360°AOX na dzień i na noc. Wyjątkową kompozycję wysoko i niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego posiada w swoim składzie Serum – EkoAmpułka numer 1.

Betaina

W dobrych kosmetykach nawilżających powinna znaleźć się także betaina. Betaina pozyskiwana z buraka cukrowego jest naturalnym aminokwasem cenionym z powodu wyjątkowych zdolności wiązania wody. Znajduje się ona m.in. w składzie Masła Home SPA, produktu, który doskonale odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry, odpowiedzialną za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia, a dodatkowo działa przeciwstarzeniowo na skórę.

Aloes

Bardzo pomocny w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry jest także aloes. Zawiera go m.in. Maska do Twarzy z linii AOX, która silnie nawilża. Dodatkowo posiada składniki napinające i łagodzi podrażnienia.

Woski roślinne

Bardzo cenny składnik kosmetyków nawilżających stanowią także woski roślinne, które chronią i zapobiegają nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. Dodatkowo działają regenerująco i wygładzająco na skórę.

Artykuł sponsorowany