Go to content

Chcesz dobrze spać? Włącz do diety 7 produktów na dobry sen

Dobry sen to podstawa regeneracji organizmu i źródło energii na nadchodzący dzień. Ci, którzy śpią zbyt krótko i nie wypoczywają w nocy, mają zdecydowanie bardziej pod górkę — są mniej wydajni w pracy, bardziej rozdrażnieni, potrzebują więcej kofeiny, by wejść na wysokie obroty.

Żeby temu zapobiec, inwestujemy w wygodne łóżko i materac, pamiętamy o wietrzeniu sypialni, unikaniu alkoholu i kofeiny. Jednak i takie wysiłki bywają niewystarczające i dopada nas problem z zasypianiem i wysypianiem się. Zamiast sięgać od razu po farmaceutyki, należy przyjrzeć się swojej diecie, a szczególnie temu, co zjadamy na kolację. Zbyt ciężkostrawne oraz bogate w cukier posiłki nie ułatwią zadania. Są natomiast naturalne produkty, które przyspieszają nadejście zdrowego snu, gdy spożywa się je wieczorem.

źródło: zdrowie.gazeta.plwww.poradnikzdrowie.pl

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kiwi-owoc%C3%B3w-%C5%BCywno%C5%9Bci-%C5%9Bwie%C5%BCe-dieta-400143/”target="_blank">StevePb</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n

1/7 Kiwi

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 24 osób (2 mężczyzn i 22 kobiet) w wieku pomiędzy 29 i 55 rokiem życia, którzy zgłaszali wcześniej łagodne problemy ze snem. W ramach eksperymentu uczestnicy przez cztery tygodnie spożywali dwie sztuki  kiwi na godzinę przed pójściem spać. W efekcie zasypiali oni szybciej i spali dłużej niż przed włączeniem owoców kiwi do diety. Poprawa wynika z faktu, że kiwi jest obfitym źródłem melatoniny, która dobroczynnie wpływa na sen.

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/banan-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-kilka-banan%C3%B3w-owoce-1025109/”target="_blank">Bryanbeedit</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

2/7 Banany

Banany ułatwiają zasypianie ze względu na wysoką zawartość potasu oraz magnezu, które rozluźniają napięcie mięśniowe i działają rozkurczowo. Dzięki temu czujemy się bardziej odprężeni i gotowi do odpoczynku. Owoce te bogate są w tryptofan, stymulujący organizm do wytworzenia serotoniny i melatoniny.

miód Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/mi%C3%B3d-sweet-smaczny-%C5%BCywno%C5%9Bci-pyszne-823614/”target="_blank">fancycrave1</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

3/7 Miód

Łyżeczka miodu przed snem może być wybawieniem od długiego zasypiania. Glukoza zawarta w miodzie, podana w niewielkiej ilości działa kojąco na system nerwowy. Za jej sprawą obniża się poziom oreksyny, czyli neuropeptydu stawiającego nas w stan czuwania i gotowości do wykrywania ewentualnych zagrożeń. Łyżeczka miodu w szklance ciepłego mleka (zawiera ono tryptofan, którego niedobór może prowadzić do zaburzeń rytmu snu, a także zaburzeń nastroju) może rzeczywiście pomóc.

Fot. iStock / DjordjeZ

4/7 Sok z wiśni

Badania nad wpływem tego napoju wskazują, że może on przedłużyć sen oraz poprawić jego jakość. Sok z wiśni znacząco zwiększa stężenie melatoniny w organizmie, a ta odpowiednio reguluje cykl snu i czuwania. Sen osób biorących udział w eksperymencie przedłużył się średnio o 25 minut, a  jego efektywność wzrosła o ponad 5 proc.

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/migda%C5%82y-orzechy-pow%C5%82oki-%C5%BCywno%C5%9B%C4%87-49603/”target="_blank">Hans</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

5/7 Migdały

Dobrze jest sięgać po ich niewielką ilość na godzinę, dwie przed snem. Są one bogatym źródłem magnezu i witamin z grupy B, które wpływają na rozluźnienie spiętych mięśni, zrelaksowanie się przed zaśnięciem oraz ochronę systemu nerwowego przed skutkami stresu.

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/streszczenie-anio%C5%82-gitara-basowa-1238248/”target="_blank">Meditations</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

6/7 Łosoś

Ta zdrowa ryba stanowi doskonałe źródło witaminy B6, która poprawia wytwarzanie hormonów snu. Poza tym, dostarcza do organizmu kwasów omega-3, które znakomicie wpływają na funkcjonowanie mózgu , od czego również zależy zdrowy sen.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/rumianek-herbata-rumiankowa-puchar-829538/”target="_blank">condesign</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

7/7 Herbata rumiankowa

Ziołowe herbaty, szczególnie napar z rumianku, ale także melisy lub mięty są doskonałym napojem przed snem. Herbatki ziołowe są znanym od stuleci sposobem na wyciszenie emocji dzięki zbawiennemu wpływowi na system nerwowy. Koją nerwy i ułatwia zaśnięcie, szczególnie, gdy zostanie posłodzona łyżeczką naturalnego miodu.