Go to content

11 adaptacji filmowych wartych obejrzenia. Co lepsze książka czy jednak film?

Fot. iStock/Geber86

Filmowe adaptacje popularnych książek zazwyczaj rozczarowują widzów – bo to nie tak, bo w książce to zdanie brzmiało zupełnie inaczej, bo pominięto parę ważnych scen lub kwestii, a główni bohaterowie opisani byli nieco odmiennie. Cóż, trudno jest dorównać oryginałowi, zwłaszcza jeśli okazał się on sukcesem i dziełem wybitnym. Historia zna jednak przypadki produkcji, którym udało się zachwycić publiczność i spełnić jej wysokie wymagania. Oto 11 adaptacji filmowych wartych obejrzenia.

„Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola

O filmie Coppoli na podstawie książki Mario Puzo mówi się, że to przypadek jeden na milion, gdy adaptacja jest lepsza od literackiego wzoru. Dla mnie powieść była rewelacyjnym odkryciem i wielką przyjemnością, więc polecam jej przeczytanie najlepiej przed filmem – o ile to jeszcze możliwe, że ktoś nie widział historii o Don Corleone i jego rodzinie z wybitnymi rolami Marlona Brando, Ala Pacino czy Roberta Duvalla.

„Podziemny krąg”, reż. David Fincher

Tak, to też była najpierw książka, a dokładnie debiutancka powieść Chucka Palahniuka – tak samo pokręcona, zwariowana i intrygująca jak film. No cóż, to opowieść o tym, jak dwóch facetów postanawia założyć klub,  w którym będą dawać sobie po pysku – a przynajmniej na początku tak może się wydawać. Zachwycające kreacje Edwarda Nortona, Brada Pitta i Heleny Bonham Carter niech będą dodatkową motywacją do włączenia „Fight club” i nadrobienia zaległości lub przypomnienia sobie tego świetnego filmu.

„Milczenie owiec”, reż. Jonathan Demme

Po tym filmie Anthony Hopkins wystąpił pewnie w niejednym koszmarze. Agentka FBI, Clarise Starling (Jodie Foster) pracuje nad sprawą seryjnego mordercy „Buffalo Billa”, które odziera ze skóry swoje ofiary. Pomaga jej w tym Hannibal Lecter, pacjent więziennego oddziału psychiatrycznego, którego nazywają Hannibal- Kanibal (domyślcie się dlaczego). Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Thomasa Harrisa i do dziś pozostaje niedoścignionym wzorem wciągającego thrillera psychologicznego.

https://www.youtube.com/watch?v=v4HAWRqSTyI

„Władca pierścieni”, reż. Peter Jackson

Wielu widzów twierdzi, że dzieło Jacksona to najlepsze widowisko fantasy w dziejach kina, choć fani twórczości Tolkiena z pewnością będą wytykać braki, zmiany i różnice z powieścią. Frodo Baggins wyrusza na wyprawę, której celem jest zniszczenie potężnego pierścienia. Oczywiście jego podróż pełna będzie przygód, przeszkód i trudności.

https://www.youtube.com/watch?v=K_QJkYUrKn0

„Lot nad kukułczym gniazdem”, reż. Miloš Forman

Ken Kesey z pewnością nie spodziewał się, że jego debiutancka książka okaże się bestsellerem i doczeka takiej ekranizacji. Jack Nicholson wciela się w rolę Randle Patricka McMurphy’ego, który trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie rządzi surowa i zasadnicza siostra Ratched. McMurphy nie jest jednak typem uległym i nakłania innych pacjentów do buntu. Klasyka, która trzeba znać – zarówno filmowa, jak i literacka.

„Skazani na Shawshank”, reż. Frank Darabont

Film jest adaptacją opowiadania Stephena Kinga. To historia młodego bankiera, niesłusznie skazanego na dożywotnie więzienie za podwójne morderstwo, który w brutalnym świecie rządzonym przez strażników i współwięźniów musi nauczyć się przetrwania. Film uznawany jest za wybitny i przez wielu zaliczany do światowego top – z pewnością nie da się przejść obok niego obojętnie.

„Forrest Gump”, reż. Robert Zemeckis

Ten nierozgarnięty, szczery i naiwny Forrest, ten, który twierdzi, że życie jest jak pudełko czekoladek, najpierw pojawił się na łamach książki Winstona Grooma, a dopiero potem dostał twarz Toma Hanksa. Film jest już dzisiaj klasyką i kto jeszcze go nie widział, koniecznie musi nadrobić. Tego się nie da opowiedzieć – to trzeba po prostu zobaczyć!

„Niebezpieczne związki”, reż. Stephen Frears

Adaptacja słynnej powieści Choderlosa de Laclos z plejadą największych gwiazd – Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Keanu Reeves, Uma Thurman – to opowieść o sieci skomplikowanych intryg salonowych we Francji końca XVIII wieku. Hrabia Valmont zakłada się z byłą kochanką Marquise De Merteuil, że uda mu się uwieść cnotliwą panią de Tourvel. Pech chce, że sam wpadnie w zastawione przez siebie sidła.

„Pamiętnik pozytywnego myślenia”, reż. David O. Russell

Polecam serdecznie zarówno wersję filmową, jak i książkę, bo choć nieco odmienne, to obie są rewelacyjna rozrywką i tchną optymizmem – w końcu tytuł zobowiązuje. Pat (Bradley Cooper) stracił pracę, dom, żonę i zdolność do racjonalnego postrzegania świata. Po pobycie w szpitalu psychiatrycznym uczy się nowego życia, a pomaga mu w tym (w niekonwencjonalny sposób) intrygująca i szalona Tiffany (Jenniferr Lawrence).

„Igrzyska śmierci”, reż. Gary Ross

Film jest adaptacja bestsellerowej powieści dla młodzieży Suzanne Collins., a w roli głównej występuje ulubienica publiczności Jennifer Lawrence. W państwie Panem co roku organizowane są Głodowe Igrzyska, w której uczestniczy walczą na śmierć i życie. Gdy młodsza siostra Katniss zostaje wylosowana do zawodów, dziewczyna chcąc ją ochronić dobrowolnie zgłasza się na ochotnika. Rozpoczyna walkę nie tylko z innymi uczestnikami, ale także z panującym systemem.

„Piękna i Bestia”, reż. Bill Condon

Ze świecą szukać kogoś, kto nie zna historii pięknej Belli, uwięzionej przez Bestię w jego zamku. Musical jest adaptacją baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, ale pewnie większość kojarzy tę opowieść z animacji Disney’a i jego wydań książkowych.  W najnowszej produkcji w roli Belli zobaczymy znaną z „Harrego Pottera” Emmę Watson oraz Dana Stevensa jako Bestię – pierwsze recenzje są optymistyczne, może więc warto przekonać się o tym osobiście?

Zapisz