Dieta cytrynowa to pomysł na detoks, który przy okazji pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie jest to nowy sposób na szczupłą sylwetkę. Dietę tą szeroko rozpropagowały gwiazdy Hollywood, takie jak Heidi Klum, Jennifer Aniston. Na czym polega dieta cytrynowa, jakie ma wady i zalety oraz jakich efektów można po niej się spodziewać?
Dieta cytrynowa — skąd się wziął pomysł na cytrynowy detoks?
Dieta cytrynowa została opracowana już w 1941 r., jako remedium na problemy zdrowotne osób cierpiących z powodu wrzodów żołądka. Pomysł na oczyszczenie organizmu przy pomocy cytryn miał przy okazji skutek uboczny. Osoby stosujące tę kurację traciły zbędne kilogramy. Nic więc dziwnego, że kilka dekad później dieta cytrynowa ponownie znalazła się w centrum zainteresowania, jako potencjalny sposób na redukcję nadmiernej masy ciała.
Dieta cytrynowa — zasady
Dieta cytrynowa może przynieść pozytywne efekty, ale wymaga wyrzeczeń. Jadłospis nie jest szczególnie rozbudowany. Podstawę diety stanowi napój z cytryny, czyli lemoniada z dodatkiem pieprzu cayenne lub imbiru, oraz z syropem klonowym. Do tego zalecało się wypijanie rano, na czczo roztwór 2 łyżeczek soli na 950 ml ciepłej wody. Kuracja trwa 10 dni. Czasu trwania diety nie należy przedłużać, ponieważ na dłuższą metę jest ona szkodliwa dla zdrowia. Nie wolno podczas jej trwania ciężko fizycznie pracować oraz uprawiać sportu. Oryginalna receptura diety zakłada wypijanie wyłącznie lemoniady i roztworu solnego, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zasady diety nieco zmodyfikować.
- I dnia pij wyłącznie lemoniadę;
- II dnia nadal sięgaj po lemoniadę, ale możesz wprowadzić lekkie zupy i kremy warzywne;
- III dnia wprowadź do diety świeże owoce i warzywa;
- od IV dnia wprowadzaj inne składniki zbilansowanej diety.
Wypijanie napoju cytrynowego przy kontynuowaniu niezdrowej diety nie przyniesie żadnych rezultatów. Po zakończeniu cytrynowego detoksu dieta powinna zdrowa i zbilansowana, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Ważna jest także odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.
Aby przygotować lemoniadę (porcja 250 ml), potrzebujesz:
- 250 ml wody
- sok z połowy cytryny (około 2 łyżek)
- 2 łyżeczki syropu klonowego
- szczypta pieprzu cayenne lub imbiru
Podane składniki wymieszaj i wypij. Za każdym razem przygotuj świeżą porcję napoju cytrynowego.
Dieta cytrynowa — zalety, wady, efekty
Dieta cytrynowa chwalona jest przez zwolenników za szybki spadek wagi, który może sięgnąć nawet 4- 6 kg tygodniowo. Jednak utrata wagi to nie jest jedynym skutkiem stosowania kuracji cytrynowej. Cytryny są źródłem witamin C, A, B i E, a także wapnia i żelaza. Do jej niewątpliwych zalet należy wsparcie oczyszczania organizmu z toksyn oraz przyspieszenie procesu trawienia. Obecne w cytrynie pektyny osłaniają ścianki układu pokarmowego, dzięki czemu pokarm przechodzi przez niego w szybszym tempie, wpływają na lepszą perystaltykę jelit, ułatwiają wypróżnianie i pomagają usunąć zaparcia. Pektyny wpływają także na dłuższe odczuwanie sytości i zapobiegają napadom głodu. Dodatki takie jak imbir, czy pieprz cayenne, wpływają na przyspieszenie metabolizmu, co jest pomocne w trakcie diety. Woda z sokiem z cytryny sprawia, że nerki pracują intensywniej, by wraz z moczem usunąć nadmiar kwasu moczowego z organizmu i toksyny.
Dieta cytrynowa, według jej zwolenników, dodaje energii ze względu na sam pobudzający zapach cytrusów. Cytryna dostarcza potas, który chroni układ nerwowy i serce. Zawiera także witaminę C, która wpływa na lepszą odporność oraz zdrowszy wygląd skóry. Nie brakuje w niej także antyoksydantów hamujących działanie wolnych rodników. Dzięki temu między innymi zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek i powstawaniu zmarszczek. Witamina C zapobiega również tworzeniu się stanów zapalnych dziąseł.
Wady diety cytrynowej
Dieta cytrynowa ma także wady, których istnienia nie można pominąć milczeniem. Przede wszystkim przeciąganie czasu jej trwania powyżej 10 dni jest bardzo ryzykowne. W wersji rygorystycznej, bez udziału innych posiłków, bardzo przypomina głodówki, które są szkodliwe dla organizmu. W tej wersji jest to dieta bardzo okrojona i nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników do funkcjonowania. Mogą pojawić się przykre skutki uboczne, takie jak: mdłości, bóle głowy, senność, rozdrażnienie czy biegunki.
Nagłe chudnięcie na diecie cytrynowej może skutkować efektem jojo, czyli powrotem do wagi sprzed czasu odchudzania. Tak niestety działają wszystkie szybkie diety cud — najpierw usuwają nadmiar wody z organizmu, dalej naruszając mięśnie, więc ubytek wagi nie jest zasługą „spalania” tkanki tłuszczowej. Po powrocie do normalnego sposobu żywienia najpewniej kilogramy utracone podczas diety wrócą.
Dieta cytrynowa może okazać się szkodliwa i zdecydowanie nie jest polecana przez lekarzy. Aby uniknąć negatywnych skutków kuracji cytrynowej, lepiej zmienić styl żywienia na zdrowszy i regularnie wypijać rano szklankę ciepłej wody z cytryną na czczo. Takie działanie pozwoli mądrzej zadbać o sylwetkę.