Go to content

Znaleźć czas na bycie ze sobą „sam na sam”, to najlepszy prezent. Dlaczego? Jest przynajmniej 8 powodów

Ile czasu spędzasz sam na sam ze sobą? Dziennie albo w tygodniu…  Bez rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy. Nic, zero, ani chwili? Uwierz mi, nie jestem zaskoczona, ale najwyższa pora to zmienić.

Przyznajcie, że przywiązani do komórek, tego naszego całego „Fejsa”, od lat nie doświadczyliśmy prawdziwego czasu dla siebie, tego na refleksję, na usłyszenie ciszy, na rozmyślanie o niebieskich migdałach i tych całkiem przyziemnych sprawach. No bo kiedy u licha mielibyśmy to robić? Dziś, to najlepszy dzień, żeby coś zmienić i znaleźć siebie na nowo!

Tak, tego czasu można się bać, uparcie twierdzić, że wcale nie jest nam potrzebny, ale to tylko dlatego, że nikt nas tego nie nauczył. Nikt nie pokazał nam, jak słuchać siebie – i usłyszeć.

Jest przynajmniej 8 powodów, żeby mieć dla siebie czas!

Prawa autorskie:FredFroese

1/8 Czas sam na sam jest wyborem. Samotność nie jest

Bycie ze sobą sam na sam, to wybór. To chwila, która nigdy nie jest samotnością.

Bo samotność to coś, co trudno nam zmienić, co uwiera w duszę, jak niewygodne buty. Coś, co odbiera nadzieję i siłę. Bycie tylko ze sobą przecież je daje. Nie mylcie nigdy tych dwóch stanów.

O czas tylko dla siebie, czasem warto nawet zawalczyć. Przed prawdziwą samotnością z całych sił uciekać.

 

Prawa autorskie:MarioGuti

2/8 To szansa na wdzięczność

Bo ta cisza pozwala wreszcie dostrzec siebie i to co mamy. Nie porównywać się z innymi, nie gonić peletonu.

Wreszcie będziesz mogła sama ze sobą szczerze pogadać. Zobaczyć to co dobre, piękne, ale też trudne, czekające, aż urośniesz na tyle by to „trudne” przeskoczyć. Kto wie, może właśnie teraz ci się to uda?

Będziesz mogła powiedzieć sobie: „jestem cholernie wdzięczna za moje życie…”. Bo droga do szczęścia, tego, którę czuje się w środku, jest wybrukowana wdzięcznością, umiejętnością dostrzegania, jak bogaci już jesteśmy.

 

Prawa autorskie:borchee

3/8 Tak bardzo pomaga budować twoją samoświadomość

Samoświadomość. Swoje mocne i słaby strony, trudności, radości. Te prawdziwe, o których nie rozmawia się przy firmowym ekspresie do kawy.

Gdy będziesz ze sobą szczera, zobaczysz siebie prawdziwą. Tylko wtedy będziesz potrafiła zburzyć wysoki mur, który budujemy wokół siebie, dla bezpieczeństwa.

Prawa autorskie:pixelfit

4/8 Daje możliwość odkrywania. Znalezienia swoich pasji i celów

Bo czasem trzeba być samolubnym, chociaż przez te pól godziny! Naładować akumulatory robiąc tylko to, co naprawdę sprawia nam przyjemność i biec tylko tam, gdzie naprawdę chcemy.

Wiemy, że życie to nie bajka – ale nawet w najtrudniejszych dramatach i horrorach jest czas, żeby pomarzyć i tych marzeń choć na chwilę dotknąć.

PS: Kiedy masz swój cel w życiu, i wtedy kiedy masz swoją pasję, reszta naprawdę idzie z górki!

5/8 W czasie sam na sam - mieszkają możliwości

Bo to twój czas na kreatywność. Na brak ograniczeń, alarmów, budzików. Czas na marzenia, plany, ocenę sytuacji. Czas na konfrontację z przeszłością. To jeden z tych niewielu momentów, kiedy absolutnie wszystko zależy tylko od ciebie… Odważysz się spróbować?

Prawa autorskie:cipella

6/8 Łatwiej odnaleźć spokój. Jego nie da się szukać w pośpiechu

Być może nawet doskonale pracujesz pod presją, mistrzyni ostatniej prostej. Ale czy równie dobrze idzie ci z podejmowaniem osobistych decyzji, co tych „projektowych”? Nie, tu sprawy mają się zupełnie inaczej.

Bo prawdziwy spokój, ten wewnętrzny, dający oddech, siłę do działania, pocieszenie czy racjonalne podejście do największych życiowych trudności, pośpiechu nie znosi.

Prawa autorskie:kupicoo

7/8 Tylko sama ze sobą możesz głęboko przeżyć swoją radość i rozpacz

I zupełnie nie chodzi o to, że nie można się cieszyć w gronie przyjaciół, wręcz przeciwnie. Ale gdy mija ta radość zewnętrzna, w krzykach, blasku i owacjach, przychodzi pora na na głębszą radość, dumę, motywację. To wszystko, co twoje osiągnięcia mogą przynieść ci w przyszłości.

I nie chodzi też o to, by topić się we własnym smutku, ale jest taki moment w każdej stracie, kiedy musisz swoją żałobę oswoić. Bez zapewnień, że będzie dobrze, bez błaznowania byleby tylko twego smutku ktoś nie musiał oglądać. Bez poczucia winy, za to, że chcesz i potrafisz w tej chwili tylko „wyć” z bezsilności.

 

Prawa autorskie:mihtiander

8/8 To chwila, kiedy możesz nauczyć się ufać... sobie

Bo w tym naszym sam na sam, mimo wszystkich trudności mierzenia się z nagą prawdą, nie ma:

  • zgiełku,
  • pośpiechu
  • presji
  • oczekiwań innych
  • stereotypów
  • litości czy pogrady

Jesteś tylko ty, czujesz, myślisz, wybierasz. Nawet jeśli to tylko 20 minut, nic z nimi wygra. To twoje 20 minut, nie żałuj ich sobie.


Na podstawie: mindbodygreen