Go to content

Biała dieta dla pięknego uśmiechu. Co można jeść po zabiegu wybielania zębów?

Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane
Fot. iStock

Biała dieta najczęściej jest wyszukiwana przez osoby, które planują wybielanie zębów. Jej zastosowanie ma na celu ochronę bieli zębów przez wykluczenie z jadłospisu pokarmów o intensywnym zabarwieniu. Warto skorzystać z jej zasad, by w pełni cieszyć się efektami zabiegu. Jak wygląda biała dieta, co jeść, a czego należy bezwzględnie unikać?

Biała dieta — dlaczego jest konieczna po wybielaniu zębów?

Mało kto dostał prezent od losu w postaci olśniewająco białych zębów. Najczęściej ich kolor jest daleki od ideału, na co wpływ ma wiele czynników. Najwięcej zależy od naturalnej równowagi między przeziernością szkliwa a nasyceniem barwy zębiny. Z wiekiem jej kolor ciemnieje, na co wpływ ma wiele czynników. Wiele zależy od pielęgnacji szkliwa, faktu przyjmowania lekarstw, zamiłowania do kawy lub wina, palenia papierosów, które ma niewątpliwy wpływ na ciemnienie szkliwa. Na rynku pasty wybielające, które można zastosować do domowego wybielania zębów, ale nie zawsze dają one szybki, trwały i pożądany rezultat. Wiele osób decyduje się więc na profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Ale nawet profesjonalne wybielanie nie zmienia faktu, że przez pewien czas trzeba przestrzegać zaleceń, by utrwalić uzyskany efekt.

W tym przypadku zalecana jest biała dieta. Jest to najbardziej skuteczny sposób po wybielaniu zębów na uniknięcie powtórnego zabarwienia zębów tuż po zabiegu. Można z niej skorzystać także w przypadku zestawów do szybkiego wybielania zębów.

Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane

Fot. iStock/Biała dieta

Biała dieta — zasady 

Biała dieta zalecana jest najczęściej od 24 do 48 godzin po wybielaniu. Jednak czas zastosowania może się wydłużyć nawet do 14 dni, co zależy od metody wybielania. Tego czasu nie należy wydłużać, aby uniknąć niedoboru pewnych pokarmów w diecie. Należy pamiętać, że warzywa i owoce o ciemnym zabarwieniu zawierają najwięcej cennych dla zdrowia antyoksydantów i witamin. O dokładne wytyczne należy zapytać stomatologa wykonującego zabieg wybielania.

Biała dieta jest prosta w zastosowaniu. Wymaga unikania produktów spożywczych do jedzenia i picia, które zawierają naturalne lub sztuczne barwniki.

Biała dieta — produkty zakazane

Zdecydowanie nie zaleca się podczas białej diety spożywania pokarmów o intensywnym zabarwieniu. Należy unikać  jedzenia produktów przetworzonych z barwnikami oraz doprawianych silnie barwiącymi przyprawami (curry, kurkuma, chili, papryka słodka lub ostra, cynamon). Niewskazane są także:

  • kolorowe owoce i warzywa o barwiącym soku (szczególnie wiśnie, jagody, czerwona kapusta, marchew, buraki);
  • lepiej unikać spożywania sosów, przecierów, dżemów i konfitur;
  • zakazane jest czerwone wino, barwiące soki, kawy i każdego rodzaju herbaty. Nawet biała herbata, która wydaje się być neutralna dla zębów, zawiera związki, które mogą przyczynić się do powstania przebarwień na szkliwie.
  • warto zrezygnować z czerwonego mięsa, pasztetów, a także np. kakao, czy kolorowego makaronu, który zawiera sztuczne barwniki. Każdy produkt o intensywnym zabarwieniu powinien zostać wykluczony z białej diety.
Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane

Fot. iStock/Biała dieta

Biała dieta — co jeść?

Biała dieta zezwala na spożywanie pokarmów, które są koloru białego lub o jasnej barwie. One nie niosą ryzyka zabarwienia szkliwa tuż po procesie wybielania. Produktami dozwolonymi w trakcie stosowania białej diety są na przykład:

  • warzywa takie jak: kalafior, biała kapusta, korzeń selera, korzeń pietruszki, ogórki, fasola, cukinia, białe szparagi, kalarepa;
  • bez obaw można jeść także nabiał — mięso drobiowe, ryby, białka jaj;
  • można pić napoje, które nie zawierają barwników. Zaliczają się do nich głównie wody źródlane, a nawet białe wino;
  • z owoców można śmiało sięgać po banany i jabłka, które nie zabarwiają szkliwa, lub kokos i jego pochodne — mleczko kokosowe i wiórki;
  • można sięgać także po ser typu: twaróg, ser kozi, mozzarella, jogurty naturalne, jogurt grecki, maślanka czy kefir naturalny;
  • można spożywać produkty zbożowe niebarwione, na przykład: płatki owsiane, kaszę różnego typu, ryż, białe pieczywo i białe makarony.

Najlepiej, by potrawy były nie smażone, ale gotowane, duszone lub pieczone.

Biała dieta - zasady, co jeść, produkty zakazane

Fot. iStock/Biała dieta

Jak dbać o zęby po zakończeniu białej diety?

Szczęśliwe przebrnięcie przez białą dietę nie oznacza jednak, że kończy się okres szczególnej dbałości o wybielony uśmiech. Po tym czasie, by zachować biały kolor zębów, warto pamiętać o ważnych zasadach. Przede wszystkim zadbać higienę jamy ustnej, czyli standardowo mycie zębów, nitkowanie oraz regularna kontrola i oczyszczanie zębów z osadu u stomatologa. Warto na stałe ograniczyć w diecie ilość spożywanej kawy i herbaty, oraz zrezygnować z palenia papierosów. W diecie na stałe powinny zagościć produkty mleczne, które są bogate w wapń wzmacniający zęby. Poza tym białe pokarmy nie zawierają barwników, które mogłyby wpływać na kolor zębów. Ponadto efekt wybielenia można podtrzymać wybielającymi specyfikami dostępnymi w drogeriach. Pomagają one usuwać powierzchniowe przebarwienia zębów, ale  warto najpierw skonsultować tę decyzję ze stomatologiem.


źródło: www.domowystomatolog.pl , dermaestetic.pl