Go to content

Jak skutecznie zakończyć związek? 

Jak skutecznie zakończyć związek?
fot. baona/iStock

Początki związku niemal zawsze niosą ze sobą mnóstwo ekscytacji i pobudzenia. Zakochany człowiek zaczyna inaczej patrzeć na świat, nagle dostrzegając w nim same pozytywy i piękno. Z kolei ukochana osoba wydaje się ideałem, a skrzyżowanie Waszych dróg – prawdziwym cudem. Z czasem faza zauroczenia i ciągłego entuzjazmu zaczyna wygasać, robiąc miejsce racjonalnym myślom i rozsądkowi. Partner nagle nie jest już taki perfekcyjny, a niekiedy przejawia nawet toksyczne zachowania. Jego bliższe poznanie w dłużej perspektywie pozwala odkryć każdą jego twarz – nie zawsze miłą i skłonną do kompromisów, co wymaga podjęcia decyzji – czy chcę kontynuować życie z tym człowiekiem? Inne oczekiwania, temperamenty czy plany mogą wzmocnić związek, ponieważ uświadamiają, że własny scenariusz na życie nigdy nie będzie w pełni satysfakcjonujący bez bliskiej osoby, lub wręcz przeciwnie – będą stanowić podstawę do zakończenia związku, ponieważ przeciwieństwa nie zawsze się przyciągają. Rozstania nie są proste, dlatego pozostaje kwestia – jak zrobić to dobrze i skutecznie? 

Przeczytaj również: Po prostu do siebie nie pasujecie. Jak zakończyć związek nie raniąc zbytnio drugiej osoby

Jak zakończyć długoletni związek?

Psychologowie przyznają, że im dłużej jest się w toksycznym związku, tym trudniej się z niego wydostać. Wiele kobiet twierdzi, że skoro przemęczyły się już tyle czasu, to wytrzymają jeszcze dłużej. Relacja partnerska nie powinna jednak polegać na noszeniu ciężaru i zmuszaniu się do wspólnego życia, a na wzajemnym wsparciu i budowaniu silnych fundamentów. Tkwienie w związku, który odbiera radość z życia i nadzieję na lepsze dni, według ekspertów w dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do depresji.

Dlatego, jeśli od dłuższego czasu dostrzegasz u siebie niepokojące objawy ściśle związane z relacją z partnerem, dawno nie czułaś się już szczęśliwa, a każda próba naprawy Waszej więzi kończy się niepowodzeniem, warto pomyśleć o jej zakończeniu. Jak to zrobić?

Szczera rozmowa w komfortowych dla Was obojga warunkach to najlepsze rozwiązanie. Choć prawda może być trudna do przyjęcia, pomożesz drugiej osobie zrozumieć, dlaczego nie chcesz kontynuować dłużej tego związku. Mów o swoich uczuciach i potrzebach i staraj się nie obwiniać partnera, ponieważ może go to dodatkowo skrzywdzić lub wywołać u niego złość. Pamiętaj także o byciu konsekwentną. Początkowy okres po rozstaniu może być źródłem smutku i poczucia samotności, dlatego dobrze jest sobie przygotować listę aktywności, jakie będziesz mogła podjąć w trudnych chwilach, aby zająć czymś myśli i wypełnić codzienną rutynę, którą od teraz będziesz przeżywać jako singielka.  

Przeczytaj również: Jak się „zdrowo” rozstać z kimś, kogo kochasz

Jak skutecznie zakończyć związek?
fot. stock_colors/iStock

Jak zakończyć związek na odległość?

Dla wielu związek na odległość jest utożsamiany z romantyczną relacją, która w głównej mierze opiera się na tęsknocie za ukochanym i wyczekiwaniu na kolejne spotkanie. Taka więź zwykle wymaga jednak ogromnego zaufania i jest niezwykle trudna – brak możliwości dotknięcia drugiej osoby, ograniczone możliwości spędzania wspólnego czasu i kontakt wyłącznie za pośrednictwem Internetu mogą być powodem do frustracji i poczucia samotności pomimo bycia w związku.

Jeśli tego rodzaju relacja nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca i nie spełnia Twoich podstawowych potrzeb, zastanów się, czy warto ją kontynuować. Jeśli nie, postaraj się skontaktować z partnerem w taki sposób, abyście mogli swobodnie porozmawiać na przykład za pomocą dedykowanej platformy i spokojnie wytłumacz mu, dlaczego taki typ związku nie jest dla Ciebie. Po rozstaniu może być Ci ciężko, jednak w dłuższej perspektywie z pewnością odczujesz ulgę i podziękujesz sobie za bycie konsekwentną w swojej decyzji.

Przeczytaj również: Związki na odległość – fazy emocjonalne związane z separacją

Jak zakończyć związek bez zobowiązań, bez przyszłości?

Relacje partnerskie nie zawsze muszą przybierać formę tradycyjnych związków, w których króluje miłość i oddanie – mogą polegać wyłącznie na wspólnym spędzaniu czasu czy spełnianiu swoich indywidualnych potrzeb, na przykład seksualnych. Przyczyną zakończeniu związku bez zobowiązań często jest chęć nawiązania głębszej relacji wyłącznie przez jedną ze stron. Wówczas warto jak najszybciej poinformować drugą osobę o swoich odczuciach i braku zadowolenia z obecnej sytuacji oraz podjąć decyzję, co do przyszłości tego układu, uwzględniając przy tym przede wszystkim swoje własne dobro. Związek bez zobowiązań daje bowiem spełnienie tylko wtedy, gdy zaangażowane w niego osoby chcą tego samego. 

Przeczytaj również: Oznaki, że nic z tego nie będzie – tzw. prawie – związek