Go to content

Związki na odległość. 10 kroków do szczęścia

zwiazki na odleglosc

Związki na odległość nigdy nie są łatwe, a zwłaszcza utrzymanie intymnej relacji, wyjątkowej więzi, kiedy każde z was jest pogrążone we własnej codzienności, które na tu i teraz nie dzieli z partnerem.

Aby ułatwić wam radzenie sobie w sytuacjach rozłąki przedstawię 10 kroków do udanego związku na odległość sformułowanych przez G. Guldnera w jego pracy Long Distance Relationships. A complete guide:

Krok 1

Utrzymuj satysfakcjonujący i intymny związek – to brzmi jak oczywista prawda. Niestety często zdarza się, że o niej zapominamy. Dotyczy także związku 24/7. Zwykle te oczywiste prawdy mają tendencje do uciekania nam z pamięci. Twórzcie swoje rytuały, specjalne kody porozumiewania się znane tylko wam. Opowiadajcie sobie, co się wydarzyło od czasu ostatniej rozmowy, nawet rzeczy, z pozoru nie istotne tworzą iluzję obecności. Zwierzajcie się sobie, mówcie co czujecie.

Krok 2

Nie izoluj się od ludzi – następna oczywistość. Jako, że często jesteśmy bez pary, bo partner akurat wyjechał, unikamy spotkań towarzyskich, bo po prostu smutno nam być samym, gdy wszędzie dookoła same pary. Psycholodzy zajmujący się samotnością wyróżniają tu dwa typy: samotność emocjonalna i samotność społeczna. Samotność emocjonalna dotyczy sytuacji, kiedy doświadczamy potrzeby fizycznej bliskości z ukochana osobą, natomiast samotność społeczna występuje wtedy, gdy izolujemy siebie od ludzi. Oba rodzaje samotności występują często u osób będących w związkach na odległość, ale i w związkach 24/7 samotności emocjonalnej doświadczają pary, gdy ich związek się rozpada, zanika intymność i pożądanie. Niestety w związkach na odległość nie można wyeliminować samotności emocjonalnej, partnera po prostu nie ma. Natomiast dzięki szerokiej sieci społecznej można trochę ją złagodzić. Nie unikaj przyjaciół i znajomych, zrób wszystko aby utworzyć swoją własną grupę społeczną, spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi, absolutnie nie zamykaj się w czterech ścianach.

Krok 3

Znajdź powiernika – kogoś komu będziesz mógł się zwierzyć w trudnych chwilach, kto wesprze ciebie w ciężkich momentach. Możesz dołączyć do grup na portalach społecznościowych, nawet stworzyć swoją własną grupę, gdzie przyjmować będziesz osoby podobnie jak ty będące w związku na odległość. Nikt nie zrozumie twoich rozterek lepiej od osoby doświadczającej tego samego.

Krok 4

Dotyk – oczywiste jest, że będąc w związku na odległość bliskość fizyczna jest problemem. Dotyk jest bardzo ważny, potrafi obniżyć bicie serca, ciśnienie, a w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych dotyk opiekuna przyśpiesza nabieranie na wadze. Pomimo braku osoby ukochanej na stałe, warto jest mieć przyjaciół, którzy nas od czasu do czasu przytulą. Mówię tu oczywiście o tuleniu w sposób nie seksualny. Można też przygarnąć jakieś zwierzątko, które zastąpi nam fizyczny dotyk w czasach rozłąki.

Krok 5

Przejmij kontrolę – najbardziej dołującą myślą w depresji jest bezradność. Fakt, że nie można nic zrobić jest obezwładniająca na tyle, że występowanie “bezkresu smutku”, apatii, lęku będzie nas obezwładniać. Niestety partnerzy będący w związku na odległość dosyć często są przytłoczeni myślami o swojej bezradności bardziej od osób będących w związku 24/7. Jest to myślenie błędne, pomimo tego, że jesteśmy oddaleni, możemy przejąć kontrolę nad swoim związkiem i życiem osobno. Przecież decyzję o takiej formie podjęliście wspólnie (wyłączając pary w których partner jest żołnierzem, lub gdy przebywa w więzieniu), razem decydując o formie i zakresie funkcjonowania waszego związku. Każdą decyzję można w dowolniej chwili modyfikować tak, aby spełniała wymogi związku. Możecie modyfikować ustalenia na każdym etapie. W moim przypadku ważny okazał się schemat komunikacji telefonicznej i internetowej. Okazało się, że najlepiej jak rozmawiamy codziennie, o określonych porach dopasowanych do wymogów różnic czasowych. Wszystko to wprowadza strukturę okresu rozdzielenia, co wpływa na poczucie kontroli związku.

Krok 6

Myśl pozytywnie – okazuje się, że pary, które traktują związek na odległość w kategorii wyzwania, dostrzegając pozytywne jego aspekty, częściej pozostawały w związku i oceniały go jako bardziej satysfakcjonujący, zgłaszając mniej trudności podczas rozłąki. Myślenie pozytywne, optymistyczne ma wielkie zastosowanie w terapiach psychologicznych przynosząc pacjentom wielką ulgę w codziennym funkcjonowaniu. Jak powszechnie wiadomo przeciwnikiem pozytywnego myślenia jest stres, dlatego dobrze jest wspomóc swą pozytywną energię za pomocą np. jogi, lub treningów medytacji. O pozytywnych aspektach związku na odległość pisałam tu.

Krok 7

Spójrz na separację jako na coś tymczasowego – zamiast myśleć o całym okresie, rozbij go na bloki. Powiedzmy, że partner ma do wypełnienia 3 letni kontrakt. Podziel go na okresy, kiedy partner ma przyjechać np. na wakacje, święta itp., w takim układzie mamy w tym przykładzie 3-4 miesięczne okresy rozłąki. Patrząc na to w ten sposób, cały okres wydaje się być bardziej znośny, bo zamknięty w tymczasowym interwałach czasu. Oczywiście każdy związek jest inny, ale warto go przekształcić w krótsze segmenty, zgodnie z zasadą pozytywnego myślenia.

Krok 8

Uświadomcie sobie wasz wkład w związek – często zdarza się, że nie zauważamy małych oznak miłości naszego partnera, problem ten dotyka nawet par w związku 24/7. W związku na odległość łatwiej jest nie zauważyć starań partnera, bo go po prostu fizycznie z nami nie ma. Doceń starania partnera w codziennych uczynkach dotyczących funkcjonowania waszego związku na odległość, napisanie maila, niespodziewany telefon, czy wysłanie bukietu z okazji urodzin. Te wszystkie małe rzeczy świadczą o waszym uczuciu i trzeba je kultywować.

Krok 9

Miej amulet – kiedy moje dzieci rozpoczynały okres przedszkolny, dawałam im na okres rozłąki breloczek z moim zdjęciem. Opiekunki potem mówiły mi, że to fantastyczny pomysł, ponieważ w momentach, kiedy dzieci przypominały sobie o mnie i zaczynały płakać z tęsknoty, dzięki temu breloczkowi w bardzo krótkim czasie udawało się je uspokoić. Widok mamy na zdjęciu działał jak najlepszy balsam w chwilach tęsknoty. W latach pięćdziesiątych zeszłego wieku przeprowadzono badanie na małpkach, nie było to najbardziej etyczne badanie, obecnie standardy tego typu badań się zmieniły. W skrócie badanie Harlowa dotyczyło przywiązania do matki/opiekuna. Matki małpie zastąpiono kukłami: jedna druciana, jedna futrzana. Małe małpki wolały przebywać w bliskości “matki futrzanej” – bo najbardziej przypominała matkę naturalną i czuły się przy niej bezpiecznie. W linku poniżej zamieściłam video o tym badaniu, które warto obejrzeć, są tam polskie napisy. W przypadku związku na odległość, taki amulet pełni dokładnie funkcję obiektu przejściowego (link do dobrego wyjaśnienia terminu), który ma za zadanie dostarczenie komfortu w momentach nieobecności prawdziwego obiektu, w naszym przypadku podczas nieobecności ukochanej osoby. Warto więc mieć coś, co będzie nam pomagać w chwilach zwątpienia, coś co jest związane z partnerem: breloczek, maskotka, zdjęcie w portfelu, czy nagranie głosowe. Możecie oboje nagrać dla siebie, krótkie wiadomości głosowe zawierające słowa miłości i oddania.

Krok 10

Utrzymuj wasze życie seksualne – satysfakcjonujące życie seksualne jest ważnym elementem każdego rodzaju związku. Ze względu na rozłączny charakter związku na odległość występuje w tym zakresie ogromne utrudnienie. Partnerzy świadomi tych trudności muszą wymyślić takie formy aktywności seksualnej, które będą wypełniały lukę w czasach braku fizycznego kontaktu. Przydatne są seks-rozmowy telefoniczne, spotkania na skype. Dokładnie każda forma aktywności seksualnej jest ogromnie istotna. Musicie użyć waszej wyobraźni i wykazać się znaczną kreatywnością w wymyślaniu seksualnych form kontaktów zastępczych.

Tym poradnikowym wpisem kończę cykl dotyczący funkcjonowania związku na odległość. Mam nadzieję, że był to cykl ciekawy i treściwy, dzięki któremu możecie usprawnić wasz związek. Jeżeli macie jakieś pytania, coś was nurtuje, nie możecie rozwiązać jakiejś trudności w waszym związku, możecie skomentować pod tekstem, lub napisać w wiadomości prywatnej. Jeżeli chcielibyście coś ulepszyć w waszym związku, oferuję sesje coachingowe dla par. Więcej informacji uzyskasz pisząc do mnie na: mwkillam@gmail.com