Go to content

Jak się „zdrowo” rozstać z kimś, kogo kochasz

fot. Michal Parzuchowski/Unsplash

Wydaje się, że zerwanie bezbolesne jest niemożliwe, bo rozstanie boli zawsze. Dzieje się tak dlatego, że żyjąc u boku drugiej osoby mimowolnie pozwalamy jej stać się cząstką nasz samych. W takim znaczeniu, rozwód czy zerwanie oznacza rozstanie z czymś bardzo bliskim, choć niekoniecznie dobrym dla nas. Jeśli nadal kochamy, postarajmy chociaż rozstać się „w zdrowy” sposób.

Jak się „zdrowo” rozstać z kimś, kogo kochasz

1. Stań twarzą w twarz z własnymi błędami i niedoskonałościami

Musisz pogodzić się z faktem, że nie wszystko było po twojej stronie idealnie, jeśli chodzi o twój związek. Że popełniałaś błędy, że myliłaś się w wielu sprawach. Uwierz, tak będzie łatwiej.

2. Dajcie sobie trochę przestrzeni

Powolne „odchodzenie”, oddalanie się od siebie jest dla nas często bezpieczniejsze pod względem emocjonalnym (oczywiście nie jest to regułą bez wyjątku). Nie staraj się być na siłę „przyjaciółką” dla swojego byłego faceta, szczególnie jeśli nadal żywisz do niego uczucia.

3. Zawsze traktujcie siebie nawzajem z szacunkiem

Zwłaszcza, gdy już nie jesteście parą. Pewne rzeczy warto po prostu przemilczeć, nie dążyć do wyjaśnienia „absolutnie wszystkiego i za wszelką cenę”. Nie „rozdrapuj” na nowo starych ran. Teraz jest czas leczenia.

4. Zaakceptuj fakt, że czasem miłość nie wystarcza

Nie udało się, ale to nie znaczy, że on cię nie kochał. Żeby mieć udany związek, potrzeba czegoś więcej niż samo uczucie. Trzeba determinacji, silnej woli, przekonania, że chcemy być razem. No i pewnej zgodności charakterów i celów.

5. Nie szukaj winnych, nie bierz na siebie całej winy i…

… nie graj ofiary. Czasem wina nie leży po żadnej ze stron. Czasem nie trzeba jej udowadniać, dociekać. Przez szacunek dla niego i dla siebie samej – odpuść.

6. Pozwól sobie być smutną

Nie tłum emocji. Żałoba po rozstaniu jest czymś całkowicie naturalnym i zrozumiałym, a przede wszystkim – potrzebnym by właściwie zamknąć pewien etap.

7. Pozwól sobie poczuć się lepiej

Nie musisz „obnosić się” ze swoim cierpieniem, nie musisz pokazywać, że wciąż cierpisz, jeśli zaczynasz czuć się lepiej. Śmiech, czas spędzony z przyjaciółmi… Z czasem będzie coraz lepiej, normalniej. Każdy z nas radzi sobie z rozstaniem inaczej i nikogo nie powinno obchodzić, czy wylałaś „odpowiednią” ilość łez, czy odczekałaś odpowiednio dużo czasu zanim

8. Nie dawaj sobie ani jemu złudnych nadziei

Że rozstanie jest chwilowe, że pewnie do siebie wrócicie… Pary, które decydują się na separację zazwyczaj rozstają się ostatecznie. Nie ma sensu tworzyć iluzji, bo one tylko przedłużają cierpienie i blokują proces uzdrawiania.

9. Uwierz w to, że ta miłość jest wartościowa

I prawdziwa. Nie wyszło wam, ale to nie znaczy, że uczucie nie było szczere. Zachowaj je jako cenne doświadczenie.

10. Uwierz, że oboje jeszcze znajdziecie miłość

To, że wam się nie udało razem, nie oznacza, że nigdy już z nikim innym się nie uda. Miłość rzadko kiedy jest jedna na całe życie, a romantyczne mity należy obalić i nie bać się szczęścia.