Go to content

7 sposobów na naprawienie związku i poprawę relacji

Kiedy w związku zaczyna coś zgrzytać i wyraźnie się psuć, mamy dwie drogi wyjścia: złożyć rezygnację, pożegnać się i powiedzieć sobie nawzajem „dziękuję, od teraz każdy sobie radzi sam” lub zakasać rękawy, dogrzebać się do problemów i skutecznie je rozwiązać, uleczając tym samym wspólną relację.

Jeśli kochasz i zależy ci na twoim partnerze, wybór powinien być oczywisty – przecież nie wyrzuca się do kosza czegoś, co może pięknie działać po drobnych poprawkach! Nie warto jednak zwlekać z naprawą, trzeba jak najszybciej zdiagnozować trudności i uporać się z nimi – a jest na to kilka sposobów.

Fot. iStock / nd3000

1/7 Wysłuchaj

Brzmi bardzo łatwo, ale wcale tak nie jest. Każdy z nas chce, by druga strona go zrozumiała i wysłuchała, ale często zapominamy, że my także musimy wysłuchać i postarać się zrozumieć! Aby tak było, trzeba powstrzymać swoje reakcje emocjonalne, zapanować na interpretacjami słyszanych słów (bo lubimy sobie dopowiadać i dopisywać różne rzeczy) i pokazać partnerowi mową ciała, że słuchamy, słyszymy, jesteśmy zaangażowani w rozmowę. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, zwrócenie ciała w kierunku drugiej osoby, wyłączenie telefonu i ignorowanie innych rozpraszających bodźców, parafrazowanie i zadawanie pytań – to kilka podstawowych technik aktywnego słuchania, które pomogą w osiągnięciu lepszej komunikacji.

Fot. iStock / Martin Dimitrov

2/7 Idź na kompromis (kiedy to mozliwe)

Nie można grać wyłącznie według instrukcji jednej ze stron i nie może być zawsze jej na wierzchu – partnerstwo to coś zupełnie przeciwnego! Prędzej czy później, dojdzie na tym polu do konfliktów, dlatego trzeba znaleźć wspólny grunt i opracować reguły satysfakcjonujące obie strony. Kompromis może nie być łatwy do osiągnięcia i nie jest idealnym rozwiązaniem, ale czasami bywa konieczny – tylko nie próbuj walczyć o niego na każdym polu, czasami lepiej jest ustąpić i odpuścić (np. w kwestii „co jemy na śniadanie” lub „jaki rodzaj chusteczek kupić”). Pamiętaj jednak, że w sprawach bezpieczeństwa, zdrowia, wartości, czy innej ważnej dla ciebie części życia, nie musisz zgadzać się na ustępstwa.

3/7 Wyraź siebie

Twoje uczucia są oczywiste dla ciebie (a przynajmniej przez większość czasu), ale czy są równie jasne dla partnera? Często mamy trudności z komunikowaniem naszych emocji, odczuć i potrzeb, co rodzi frustrację i powoduje konflikty. Warto spróbować innej taktyki – powiedz „chciałabym porozmawiać o czymś bardzo dla mnie ważnym, czy to odpowiednia pora?”. Reakcja partnera na te słowa powie ci wszystko na temat jego otwartości i wrażliwości. Nie rozpoczynaj rozmowy od obwiniania partnera – takie podejście sprawi, że przyjmie on postawę defensywną i nie skupi się na zrozumieniu i wysłuchaniu ciebie, ale na samoobronie! Opisz swoje uczucia wywołane konkretnym zachowaniem i trzymaj się faktów, dzięki czemu unikniesz nadmiernej krytyki i oceny.

4/7 Okazuj życzliwość

Gdy w związku coś nie gra, znacznie łatwiej jest nam odwrócić się plecami do partnera niż zwrócić ku niemu, odpowiedzieć krzywdą i złością niż życzliwością i serdecznością. Warto jednak nieco „zmiękczyć” swoje serce i spróbować empatycznego podejścia. Przypomnij sobie wszystkie radosne momenty i wspólnie spędzone chwile, przywołaj uczucia, które wówczas wam towarzyszyły – one są potrzebne do tego, byś zmierzyła się z problemami w waszym związku i wiedziała, że jest nadzieja na lepsze jutro. Postaraj się wczuć w położenie partnera i zrozumieć przeżywane emocje. Jakie widzi trudności? Co sprawia, że czuje się w ten sposób? Z czym się zmaga? Jak chciałabyś, by ktoś ciebie traktował w takiej sytuacji?

Fot. iStock / shironosov

5/7 Zakładaj najlepsze

Jeśli nie doszło do przemocy ze strony partnera – fizycznej, psychicznej lub seksualnej – zakładaj, że miał on dobre intencje i nie chciał cię skrzywdzić, nawet, jeśli zrobił lub powiedział coś, co cię dotknęło. Prawdopodobnie jego zachowanie było sposobem na wyrażenie wewnętrznego bólu, reakcją na targające nim emocje, z którymi nie do końca sobie radzi. Nie jest łatwo usłyszeć ze strony ukochanej osoby bolesne słowa, ale czasami trzeba powstrzymać analizy i interpretacje i zrozumieć, że to tylko „oberwanie rykoszetem” – co nie znaczy, że masz na to pozwalać! Pomóż partnerowi zrozumieć jego emocje, zachęć do rozmowy na temat tego, co przeżywa i wyznania prawdy – możesz tego dokonać jedynie wierząc, że on chce dla ciebie jak najlepiej i ma dobre intencje, w przeciwnym razie walka o naprawę związku nie ma sensu.

Fot. iStock / PeopleImages

6/7 Zmieniaj

Jeśli nieustannie postępujesz tak samo i idziesz tą samą droga, to nie dziw się, że dochodzisz wciąż do tego samego miejsca! Zmiany potrafią przerażać i nie zawsze są dla nas wygodne, ale są też konieczne, więc zmieniaj, szukaj innego kierunku, wprowadzaj modyfikacje, ucz się i rozwijaj. Pamiętaj, że każda zmiana buduje twoje doświadczenie i sprawia, że stajesz się mądrzejszą i lepszą osobą. To samo dotyczy związku – wprowadzenie nowej jakości, innego sposobu komunikacji, czy odmiennych zasad bywa odświeżające, pozwala uporać się z trudnościami i pchnąć relację na nowe, lepsze tory.

Fot. iStock / AleksandarNakic

7/7 Uzbrój się w cierpliwość i wytrwałość

Nie oczekuj, że od zaraz wszystko ulegnie poprawie i stanie się lepsze – to nie magia! W pracy nad relacją z partnerem potrzebna jest ci cierpliwość i wytrwałość, determinacja i upór. Warto też poszukać pomocy specjalisty, spróbować np. terapii małżeńskiej, gdy problemy wydają się nas przerastać. Pamiętaj, że związek to dwie osoby i obie muszą tak samo pracować na problemami i walczyć o lepsze jutro. Jeśli dajesz z siebie wszystko, starasz się i pracujesz nad poprawą, ale nie dostajesz takiego samego zaangażowania w zamian, może gra wcale nie jest warta świeczki?


 

Na podstawie: www.powerofpositivity.com