Psychologia

Jak mówić, żeby ludzie nas słuchali? 7 grzechów głównych komunikacji

Karolina Krause
Karolina Krause
17 stycznia 2017
Fot. iStock/mheim3011
 

Ludzki głos, to prawdopodobnie najpotężniejszy instrument na świecie. Jedyny, który równocześnie ma w sobie moc dawania miłości i wypowiadania wojny. Jednak wielu osobom wydaje się, że kiedy mówią, nikt ich nie słucha. Zakłócenia i nieporozumienia na tym tle przysparzają nam problemów zarówno w pracy, jak i wżyciu osobistym. Dlaczego tak jest? Jak mówić, żeby ludzie nas słuchali? Jak sprawić, aby chciało im się słuchać?

Julian Treasure, ekspert z dziedziny dźwięków, podpowiada jakich nawyków powinniśmy się pozbyć, aby to osiągnąć. Jest ich siedem – siedem grzechów głównych w komunikacji. Każdy z nas  ulega przynajmniej części z nich. Dlatego dobrze byłoby przyjrzeć się im z bliska.

7 grzechów głównych komunikacji

Plotkowanie

Mówienie źle o kimś nieobecnym. Niezbyt szlachetny nawyk. A do tego ma się gwarancję, że osoba obgadująca kogoś za plecami, pięć minut później będzie obgadywać nas samych.

Ocenianie

Jeśli masz skłonność do oceniania cudzych zachowań i często wyrażasz swoje negatywne opinie na ich temat, przygotuj się na to, że ludzie niechętnie będą chcieli z tobą rozmawiać. Ciężko słucha się kogoś, kto nas ocenia i umniejsza naszej wartości.

Fot. iStock/ retrorocket

Fot. iStock/ retrorocket

Negatywne nastawienie

To coś co często można zaobserwować u starszych ludzi, choć na tego „raka” nie ma reguły. Julian za przykład podaje swoją rozmowę z matką, która pod koniec życia stała się bardzo negatywna. Kiedyś powiedział do niej: „Jest pierwszy października”, a ona na to: „Wiem, czy to nie okropne?”.

Narzekanie

Ten zwyczaj na dobre zadomowił się wśród naszych rodaków. Co ciekawe, podobnie jak u nas jest także w Wielkiej Brytanii, gdzie chętnie narzeka się na pogodę, sport, politykę – na wszystko. Narzekanie to zaraźliwa choroba i chyba to już najwyższa pora, abyśmy wszyscy poddali się wspólnej kuracji.

Wymówki

Ciągłe szukanie wymówek, które miałyby usprawiedliwić nasze zachowanie oznacza zrzucanie winy na kogoś innego. Nie obwiniaj całego świata, za to, że nie chcesz przejąć odpowiedzialności za swoje czyny. Problem nie może zostać rozwiązany, jeśli ktoś inny jest odpowiedzialny za jego powstanie. Tylko dzięki przejęciu kontroli jesteśmy w stanie zmienić nasze zachowanie i sprawić, że ludzie będą chcieli nas słuchać.

Wyolbrzymianie i koloryzowanie

Wyolbrzymianie czasami wręcz ubliża naszemu językowi. Jeśli mówimy, ze wszystko jest „super”, to jakiego słowa użyjemy, gdy coś wyda nam się naprawdę wyjątkowe? Wtedy takie określenie wydaje nam się kłamstwem, a nie nikt nie chce słuchać kogoś, kto nas okłamuje.

Dogmatyzm

Gdy ktoś myli fakty z opiniami, a na domiar złego zaczyna bombardować nas swoimi opiniami, tak jakby były prawdziwe, rozmowa z taką osobą staje się istną męczarnią. Mało kto chce tracić na to swój czas.

Jak zatem zmienić swój sposób mówienia tak, by poprawić naszą komunikację i relacje z innymi?

Zdaniem Juliana można to osiągnąć stosując się do tych 4. zasad:

Autentyczność

Nie udawaj kogoś mim nie jesteś. Prędzej czy później prawda zawsze wyjdzie na jaw. Bycie autentycznym to „trwanie przy swojej prawdzie”. Po prostu bycie sobą, nie martwiąc się tym co pomyślą inni. Szanuj swojego partnera, ale nie trać przy tym własnego zdania.

Szczerość

Bądź osobą szczerą, bezpośrednią i zrozumiałą dla swojego otoczenia. Nie bój się pokazać swoich emocji i mów o tym co czujesz. Dopiero wtedy masz szansę odnieść sukces w budowaniu skutecznej komunikacji.

Fot. iStock/Epifantsev

Fot. iStock/Epifantsev

Uczciwość

Bycie uczciwym nie oznacza głoszenia niewygodnej prawdy wszem i wobec. Bycie uczciwym oznacza dotrzymywanie danego komuś słowa, robienie tego co obiecaliśmy. Bądź kimś, komu sama chciałabyś zaufać.

Miłość

Nie chodzi tutaj tę romantyczną miłość, ale o życzeniu innym dobrze. Pamiętaj, że szczerość zawsze powinna iść w parze z miłością. Bez niej szczerość może niekiedy wydać się brutalna. Znacie te przypadki, gdy ktoś widzi was po raz pierwszy i mówi: „Dobry Boże! Wyglądasz dziś fatalnie”? Dlatego tak ważne, by dodać do tego wszystkiego ten pierwiastek miłości. Jeśli naprawdę życzy się komuś dobrze, ciężko go w tym samym czasie oceniać. Prawdopodobnie nie da się nawet tego zrobić w tym samym czasie.

Jeśli weźmiemy sobie tych kilka rad do serca, na pewno łatwiej będzie nam zarówno mówić, jak i słuchać kogoś z ochotą.


Źródło: ted.com


Psychologia

Matka na balandze. Jak to dobrze wyrwać się w sobotni wieczór z kieratu

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
17 stycznia 2017
Fot. iStock/AzmanL
 

Matka, nawet najbardziej rock’n’rollowa w duszy, nie ma łatwo, jeśli chodzi o balangi.Matka, nawet najbardziej rock’n’rollowa w duszy, nie ma łatwo, jeśli chodzi o balangi.

Po pierwsze, musi tę balangę wybrać. Siedząc na fejsiku zalewana jest wielką ilością wydarzeń, opatrzonych kuszącymi tytułami, oznaczonych tysiącem znajomych, którzy „wezmą udział”, a później nie przychodzą. Matka nie może sobie pozwolić na fałszywy ruch, na niepowodzenie, jej wyjście na balangę to misternie tkany, najeżony zasadzkami plan. Matka musi być pewna, że to jest najlepsza balanga w mieście.

Matka przygotowuje się długo, zaczyna od podpytania znajomych, kto idzie. Gdy już wie, że nie znajdzie się w grupie zupełnie obcych ludzi, z którymi nie ma nic wspólnego i nie może się przywitać (ale o tym później), rozpoczyna akcję.

Musi zatrudnić kogoś, kto zajmie się dzieckiem. Wyjścia są trzy: niania (chyba, że ma młodą, ładną nianię, jak ja, która częściej nie może niż może, bo ma własne balangi), dziadkowie (jeśli mieszkają w tym samym mieście i można im Człowieka oddać na noc i PORANEK), ojciec – mąż – konkubent, który zajmie się dzieckiem jak nikt inny, ale z pogardą będzie patrzył na cierpienia matki dnia następnego. Czerpiąc nawet nieco satysfakcji z trawiącego ją bólu istnienia i głowy.

Gdy ma już pewność, że Człowiek jest na ten wieczór zaopiekowany, zaczyna myśleć okołobalangowo. Jak będzie, kto będzie, czy będą tańce? Matka chodzi na balangi rzadko, więc musi się wybawić. Stoi godzinę przed szafą, myśląc co założyć. W końcu wybiera bezpieczny zestaw: obcisłe jeansy, skórzaną kurtkę i obcas, żeby poczuć się wysoka i szczupła.

Nie za bardzo lubi balangi gadane, bo gadać jej się nie chce, chyba, że na abstrakcyjne tematy. Pytanie pod tytułem „co słychać” mrozi ją i odbiera rezon, bo matka nie lubi opowiadać, co słychać. Praca, dom, dziecko chore czy zdrowe, matka nie po to przyszła na imprezę, by się spowiadać. Ponieważ matka zbyt często nie wychodzi, to nie zna też plot z miasta, ani co się działo na ostatnim bankiecie.

Matka uwielbia za to witać się ze znajomymi. Kocha całuski, uściski. Najchętniej szybciutko przemyka od jednego znajomego do drugiego, witając się wylewnie. Ma wtedy poczucie wspólnoty, a nie musi zaprzęgać swojego zmęczonego mózgu do dysput „na temat”.

Matka czuje się szalona, gdy wyrwie się z domu, więc szybko biegnie do baru. Zamawia wódkę z red bullem, bo już chce jej się spać. Wypija szybko, bo jest spragniona. Omiata spojrzeniem bawiących się, czuje się częścią imprezowego świata. Jednak tylko przez chwile, napój stawia ją na nogi na krótko, udaje się do baru po drugiego, tam już jest lekko poirytowana, bo jest jej gorąco, a przy barze tłok.

Po drugim drinku matka jest w super formie. Zdarza jej się zatańczyć do dwóch kawałków. Pomachać włosami. Dobrze się bawi przy znanych sobie piosenkach. Nowości jakoś nie czuje. Tańczy raczej z koleżankami lub z ojcem-konkubentem, nie wysyła sygnałów do mężczyzn, bo przecież jest matką, a poza tym ojciec-konkubent by ją zabił, opcjonalnie obraził się i poszedł do domu, a ona by musiała sama wracać i jeszcze go udobruchać. Bez sensu…

Myśli o tańcach na stole, ale w klubach nie przyjmują takich pomysłów z życzliwością, więc musi być naprawdę w super nastroju, żeby chciało jej się robić skandal. Ostatecznie wchodzi na jakieś krzesło…

Wybija północ, matka jak kopciuszek traci moc. Zaczyna odczuwać zmęczenie, forma spada. Dociągnie jeszcze do pierwszej, ale z trudem. Druga w nocy to dla matki mega wyczyn.

Potulnie wraca do domu. Zrzuca ubranie w przedpokoju, zmywa makijaż, myje zęby…Zagląda do pokoju Człowieka. Wreszcie jest na swoim miejscu, czuje się spełniona i szczęśliwa. Człowiek śpi, matka była na balandze. Włazi pod kołdrę…jest jej dobrze…

Godzina 6.30. Człowiek, który nigdy nie budzi się do przedszkola i uwielbia spać, przyłazi do jej łóżka i mówi pełnym sił witalnych głosem: „Jest już dzień! Wstawaj mamo! Chcę kakałko i kanapkę z salami! Pobaw się ze mną! Poczytasz mi? Nie śpij! Dlaczego nic nie mówisz…”

Matka długo zbiera siły na następne wyjście…


 

kasia marcinkiewiczNazywa się Kaśka Marcinkiewicz i jest matką – Alki. Jest też zawodowym fotografem, specjalizuje się w modzie dziecięcej, portrecie i reportażu, ostatnio również robi zdjęcia jedzenia i architektury. Przez 10 lat była fotoreporterem polityczno-biznesowym, do momentu, kiedy urodziłam córkę i postanowiła robić zdjęcia piękne. Projekt Matka to blog, w którym opowiada o tym, co ją inspiruje, zachwyca, czasem dziwi, o próbie łączenia obu aspektów życia: zawodowego i rodzinnego. To także rozmowy z ludźmi, których spotykam na swojej drodze. Lubi tańczyć na stole, trenuje kettlebells hardstyle.

 

Psychologia

Znamy laureatów konkursu Najpiękniejsze SPA 2016

Redakcja
Redakcja
17 stycznia 2017
Fot. iStock / BraunS

W Hotelu Belotto w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów 8. edycji konkursu „Najpiękniejsze SPA 2016”, organizowanego przez magazyn „Eden”.

Wieczór poprowadzili: Jarosław Kret i Beata Sadowska. Wśród wręczających nagrody najpiękniejszym obiektom SPA znalazło się wiele gwiazd, którym bliski jest styl życia wellness. Byli to: Daria Widawska, Katarzyna Żak, Anita Sokołowska, Katarzyna Warnke, Joanna Racewicz, Małgorzata Ohme, Joanna Jabłczyńska, Lidia Popiel, Odeta Moro, Rafał Maślak, Tomasz Ciachorowski, Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Finałowy wieczór otworzył recital znakomitej skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej, a potem na najlepsze obiekty SPA w Polsce spadł deszcz nagród.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kapituła Konkursu – pod przewodnictwem redaktora naczelnego magazynu „Eden” Jarosława Kreta – złożona z ekspertów, dziennikarzy, gwiazd promujących podróże i zdrowy styl życia oraz redaktorów magazynu „Eden” i portalu SPAeden.pl wybrała najlepsze hotele i day SPA w Polsce w 19. kategoriach.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Laureatami Konkursu zostali: Hotel Royal Baltic (Holistic SPA, Najlepsze Holistyczne SPA), Dolina Charlotty Spa Bali Hai (Oriental SPA, Najlepsze Orientalne SPA), Mineral Hotel Malinowy Raj (Health SPA, Najlepsze Uzdrowiskowe SPA), Columna Medica (Medical SPA, Najlepsze Medical SPA), Villa Alina (Esthetic SPA, Najlepsze Estetyczne SPA), Zamek Topacz (Historic SPA, Najlepsze Historyczne SPA), Cottonina Villa&Mineral SPA Resort (Family SPA, Najlepsze Rodzinne SPA), Hotel Mikołajki-Ptasia Wyspa (SPA for Adults, Najlepsze SPA dla Dorosłych), Czarny Potok Resort&SPA (SPA for Active, Najlepsze SPA dla Aktywnych), Zalesie Mazury Active SPA (SPA for Weight Loss, Najlepsze SPA dla Odchudzających się), Haffner Business&Pleasure (SPA for Visitors, Najlepsze SPA dla Zwiedzających), Afrodyta Business&SPA (SPA for Escape, Najlepsze SPA dla Odchudzających się), Pałac Mierzęcin (SPA for Wellness Cuisine, Najlepsze SPA z Kuchnią Wellness), Hotel Windsor (SPA for Business, Najlepsze SPA dla Biznesu), Quadrille Conference&SPA (Boutique SPA, Najlepsze Butikowe SPA), Pałac Alexandrinum (New SPA, Najlepsze Nowe SPA), Hotel Bukovina (SPA&Aquapark, Najlepsze SPA & Aquapark), Hotel Bania Thermal & Ski (SKI&SPA, Najlepsze SKI & SPA), Studio Sante Uzdrowisko Miejskie (Day SPA, Najlepsze Day SPA).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zostały też przyznane nagrody dla obiektów, które uzyskały najwięcej głosów od gości głosujących przez 7 miesięcy na portalu SPAeden.pl. Na 174 zgłoszone obiekty oddano prawie 30 tys. głosów. Wśród hoteli nad morzem pierwsze miejsce otrzymał Marena Wellness & SPA, nad jeziorami – Herbarium Hotel & SPA, w Centrum – Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness, w górach – Hotel & SPA Czarny Groń, w kategorii Day SPA najwięcej głosów otrzymał zaś Ecoday SPA w Tarnowskich Górach.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Znak firmowy „ Najpiękniejsze SPA” to najlepsza rekomendacja dla gości, aby wybrać odpoczynek właśnie w tych obiektach. Wyróżnienia w konkursie „Najpiękniejsze SPA” są tym cenniejsze, bo przyznawane przez samych gości. To oni przez 7 miesięcy 2016 roku głosowali na portalu www.SPAeden.pl, wybierając swoje ulubione day SPA oraz hotele w różnych regionach Polski. Niezależnie od nagród od gości, tytuły przyznają też eksperci. Ale i tutaj najważniejsi są klienci, kategorie są bowiem równocześnie kryteriami, według których turyści poszukują odpowiedniej dla siebie oferty: dla rodzin z dziećmi, dla dorosłych, na biznesowe szkolenia i konferencje, dla szukających odosobnienia, holistycznej pielęgnacji ducha i ciała, dobrej zabawy w aquaparku lub wyciszenia w hotelu butikowym, a nawet dla odchudzających się.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Na koniec uroczystości goście zostali już zaproszeni na kolejną edycję konkursu, który od przyszłego roku zmienia nazwę z nieco trudnej do wymówienia (zwłaszcza dla obcokrajowców) „Najpiękniejsze SPA” na bardziej międzynarodową „Perfect SPA Awards”.

linia 2px

🌅  LAUREACI KONKURSU NAJPIĘKNIEJSZE SPA 2016

WYBÓR EKSPERTÓW (11-osobowa Kapituła) 

Najlepsze Holistyczne SPA – Hotel Royal Baltic Luxury Boutique

Ustka

Najlepsze Orientalne SPA – Dolina Charlotty Spa Bali Hai

Strzelinko

Najlepsze Uzdrowiskowe SPA – Malinowy Raj Mineral Hotel

Solec-Zdrój

Najlepsze Medical SPA – Columna Medica

Łask

Najlepsze estetyczne SPA – Villa Alina Medical & SPA

Polanica-Zdrój

Najlepsze Historyczne SPA – Zamek Topacz Resort & Art Spa

Ślęza

Najlepsze SPA dla Rodzin – Cottonina Villa & Mineral SPA Resort

Świeradów-Zdrój

Najlepsze SPA dla Dorosłych – Hotel Mikołajki Conference & SPA

Mikołajki

Najlepsze SPA dla Aktywnych – Czarny Potok Resort & SPA

Krynica-Zdrój

Najlepsze SPA dla Odchudzających się – Zalesie Mazury Active SPA

Barczewo

Najlepsze SPA dla Zwiedzających – Haffner Business & Pleasure

Sopot

Najlepsze SPA dla Szukających Odosobnienia – Hotel Afrodyta Business & SPA

Radziejowice

Najlepsze SPA z Kuchnią Wellness – Pałac Mierzęcin

Dobiegniew

Najlepsze SPA dla Biznesu – Hotel Windsor

Jachranka

Najlepsze Butikowe SPA – Quadrille Conference & SPA

Sopot

Najlepsze Nowe SPA – Pałac Alexandrinum

Poświętne

Najlepsze SPA & Aquapark – Hotel Bukovina

Bukowina Tatrzańska

Najlepsze Ski & SPA – Hotel Bania Thermal & Ski

Białka Tatrzańska

Najlepsze Day SPA – Studio Sante Uzdrowisko Miejskie

Warszawa

WYGÓR GOŚCI

Najlepsze SPA nad morzem

Marena Wellness & SPA – I miejsce

Międzywodzie

II miejsce – Grand Lubicz – Uzdrowisko Ustka

Ustka

III miejsce – Mera SPA Hotel

Sopot

Najlepsze SPA nad jeziorami

Herbarium Hotel & SPA – I miejsce

Gąsawa

II miejsce – Afrodyta SPA & Wellness Resort

Ośno Lubuskie

III miejsce – Natura Mazur Hotel & SPA

Jedwabno

Najlepsze SPA w Centrum

Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness – I miejsce

Busko-Zdrój

II miejsce – Pałac Żelechów

Żelechów

III miejsce – Manor House SPA

Chlewiska

Najlepsze SPA w górach

Czarny Groń Hotel & SPA – I miejsce

Rzyki

II miejsce – Hotel Heron

Gródek n/Dunajcem

III miejsce – Hotel Arłamów

Arłamów

Najlepsze Day SPA

Ecoday SPA – I miejsce

Tarnowskie Góry

II miejsce – Baltica Wellness & SPA

Szczecin

III miejsce – Studio Sante Uzdrowisko Miejskie

Warszawa

Redakcja Magazynu EDEN przyznała również dwie nagrody specjalne:

SPA z Misją
Afrodyta Spa & Wellness Resort

Ośno Lubuskie

SPA z Klasą
Uroczysko Siedmiu  Stawów

Gola Dzierżoniowska

🌴 Laureaci zagraniczni

Od dwóch lat polscy turyści i bywalcy hoteli SPA & Wellness wybierają najlepsze hotele za granicą. Konkurs Perfect SPA Hotel cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku brały w nim udział: Hiszpania, Niemcy, Węgry i Czechy. Od wiosny do jesieni oddano ponad 13 tys. głosów.

Zaszczytny tytuł Perfect SPA Hotel 2016 otrzymały:

Perfect SPA Hotel w Hiszpanii

Gran Hotel Atlantis Bahia Real / Fuertaventura

www.atlantisbahiareal.com

Perfect SPA Hotel na Węgrzech

Kolping Hotel SPA & Family Resort / Alsopahok k/Heviz

www.kolping.hotel.hu

Perfect SPA Hotel w Czechach

Wellness Hotel Babylon / Liberec

www.hotelbabylon.cz, www.centrumbabylon.cz

Perfect SPA Hotel w Niemczech

Tropical Islands / Krausnick

www.tropical-islands.de

 

 

 


Zobacz także

Jak przestać się bać? Wystartuj, a pewność siebie cię dogoni

9 zachowań, które przyciągają toksycznych ludzi. Sprawdź, czy któreś z nich dotyczy ciebie

Co się dzieje z psychiką, gdy w twoim życiu następują wstrząs. Co cię nie zabije, to cię wzmocni