Lifestyle Zdrowie

Zapalenie pęcherza. Zanim sięgniesz po leki, wypróbuj naturalne metody

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Carlo107
 

Zapalenie pęcherza to bardzo nieprzyjemna i u wielu kobiet często nawracająca przypadłość. Wiąże się ona z dyskomfortem i bólem, więc nic dziwnego, że chcemy się tego jak najszybciej pozbyć, a najlepiej nie chorować wcale. Zapalenie pęcherza może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje niż wyłącznie ból.

Problemy z pęcherzem powodują chorobotwórcze drobnoustroje, które nadmiernie namnażają się w układzie moczowym. Najczęstszymi winowajcami są bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), które funkcjonują w normalnych warunkach w jelicie grubym. Kiedy E. coli przedostaje się z odbytu do ujścia cewki moczowej, przenika do pęcherza, gdzie powoduje stan zapalny. Istnieje ryzyko przeniesienia infekcji wyżej, do nerek, co może skutkować rozwinięciem się odmiedniczkowego zapalenia nerek. Kobiety znacznie częściej niż panowie cierpią z powodu tej przypadłości, co wynika z budowy ciała i większego ryzyka przeniesienia bakterii z okolicy odbytu do cewki moczowej.

Objawy zapalenia pęcherza

Niełatwo jest przeoczyć objawy zapalenia pęcherza. Przede wszystkim problem charakteryzuje ostry ból w dole brzucha, zlokalizowany za kością łonową. Do tego dochodzi dyskomfort podczas oddawania moczu, uczucie pieczenia oraz niepełnego opróżnienia pęcherza. Chory na zapalenie pęcherza odczuwa częstą konieczność korzystania z toalety. Jeśli stan zapalny się zaostrza, w moczu może pojawić się czerwonawe bądź brunatne zabarwienie, co jest oznaką obecności krwi.

Mimo że zapalenie pęcherza wydaje się błahym problemem, bólu i powikłań oszczędzi zarówno profilaktyka, jak i wcześnie wdrożone leczenie. Na samym początku kłopotów warto zastosować domowe sposoby, które często przynoszą ulgę.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

1. Żurawina

Sok z żurawiny jest niezwykle pomocny w leczeniu zapalenia pęcherza, co potwierdziły badania. Codzienne picie soku hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych. Podobnie działa zjadanie samej żurawiny oraz sięganie po tabletki zawierające wyciąg z tych owoców.

2. Picie dużej ilości płynów

Wspomniany sok z żurawiny, herbatki  ziołowe (szczególnie napar z pokrzywy) czy sama woda rozrzedzają mocz i zwiększają częstość wizyt w toalecie. W ten sposób można przyspieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.

3. Zachowanie odpowiedniej higieny

Stosowanie płynu do higieny intymnej i dbanie o czystość okolic intymnych ma duże znaczenie zarówno dla zapobiegania choroby, jak i skrócenia czasu jej trwania. Co istotne, zawsze należy podcierać się od przodu do tyłu, co zapobiega przenoszeniu bakterii z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej. Należy zwrócić uwagę na częstą zmianę ręczników i pościeli, o bieliźnie nie wspominając. Częste pranie w wysokich temperaturach usunie chorobotwórcze drobnoustroje. Oczywiście na co dzień też nie warto przesadzać z nadmiarem higieny, bo to również szkodzi zdrowiu.

4. Ciepłe okłady

Ciepłe okłady, np. przy użyciu ogrzanego termoforu, łagodzą dolegliwości bólowe, oraz rozluźniają mięśnie. To przekłada się na bardziej komfortowe oddawanie moczu w toalecie. Ciepła bielizna również jest wskazana — wyziębienie może nasilać rozwój infekcji.

5. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C

Witamina C zakwasza mocz, co utrudnia rozwój chorobotwórczym bakteriom. Warto wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, takich jak: czarna porzeczka, kiwi, truskawki, cytrusy, maliny, jabłka, czerwona porzeczka, papryka, natka pietruszki, brokuły,  brukselka i wiele innych.

6. Rumiankowa nasiadówka

Nasiadówki są sposobem stosowanym od bardzo dawna i nadal cieszą się powodzeniem. Aby skorzystać z tej metody, łyżkę rumianku należy zaparzyć w szklance wody, a następnie napar przelać do miski z ciepłą wodą. Należy w niej usiąść i odczekać 10 minut. Rumianek zadziała bakteriobójczo, a ciepła woda złagodzi ból i rozluźni mięśnie.

Jeśli objawy nie ustępują, a szczególnie gdy zaostrzają się, nie ma na co czekać, należy udać się do lekarza. Większość przypadków zapalenia pęcherza powodują bakterie, więc dobrze dobrany antybiotyk pozwoli na skuteczne rozprawienie się z problemem.

źródło: www.mp.pl, www.medonet.pl 


Lifestyle Zdrowie

Depresja wpływa nie tylko na psychikę, ale także na ciało. Powikłania mogą być poważne

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Sisoje
 

Coraz większa wiedza dotycząca zaburzeń i chorób psychicznych sprawia, że częściej i odważniej o nich mówimy. Przestają być  tematem tabu, dzięki czemu więcej osób otrzymuje pomoc, której potrzebuje. Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych jest depresja, na którą w większości zapadają kobiety.

Powoli przestajemy kojarzyć depresję z uproszczonym obrazkiem smutnej, izolującej się od świata osoby. Często zdarza się, że osoba chora na depresję w pracy czy wśród znajomych, wydaje się duszą towarzystwa, która nie ma powodu do zmartwień. Tymczasem ona sama czuje się zupełnie inaczej. Na szczęście większa świadomość problemu sprawia, że jesteśmy bardziej uważni i łatwiej jest nam zauważyć możliwy problem.

Powikłania depresji

Ponieważ jest to choroba nawracająca i przewlekła, niezwykle ważne jest, by szybko podjąć leczenie. Jest to tym bardziej istotne, bo nie chodzi tu jedynie o aspekt funkcjonowania osoby chorej na co dzień, ale przede wszystkim dlatego, że depresja pozostawia ślady nie tylko na duszy, ale także odbija się na ciele.

Długotrwała depresja z towarzyszącym jej lękiem, poczuciem bezradności oraz bezsensu życia skutkują poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Nawarstwienie problemów psychicznych może dawać także objawy somatyczne. Brak leczenia i kontroli postępu choroby pogłębia zmiany, które już zaszły w organizmie. Osoby zmagające się przez długi czas z depresją są bardziej narażone na przewlekły ból, chroniczną bezsenność, choroby układu krążenia oraz choroby serca. Dotyczy ich wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę, niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne.

Gorsza kondycja organizmu, która wynika z gorszego samopoczucia, powoduje, że chorzy są bardziej podatni na rozwój chorób w osłabionym ciele. Nie należy również zapominać o tym, że część chorych na depresję może podejmować próby samobójcze, co niesie ze sobą tragiczne konsekwencje.

źródło: portal.abczdrowie.pl, www.mp.pl 


Lifestyle Zdrowie

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Vasyl Dolmatov

Nie zawsze mamy taką samą ochotę na seks. Wiele zależy od sytuacji, w której się znajdujemy, a większość z nas fizyczne zbliżenie ściśle łączy z uczuciem, jakim darzymy partnera. Niezwykle ważną funkcję pełni w tej materii dzień cyklu miesięcznego oraz hormony. Te substancje są niezbędne m.in. dla odczuwania pociągu seksualnego oraz wpływają na to, że ktoś się nam fizycznie podoba.

Hormony są wydzielane przez gruczoły dokrewne, skąd przedostają się do krwi i dalej wraz z nią do odpowiednich narządów. Wszelkie zaburzenia w pracy układu hormonalnego mogą skutkować wieloma konsekwencjami, w tym pogorszeniem kondycji skóry i włosów czy spadkiem libido. I zazwyczaj to ostatnie wpływa negatywnie na relacje w związku.

Dzięki działaniu hormonów mamy taki, a nie inny temperament i potrzeby seksualne. Warto wiedzieć, które z nich wpływają na nasze  życie seksualne.

Hormony, które wpływają na kobiece pożądanie

Estrogeny

Estrogeny, czyli hormony kojarzone przede wszystkim z kobiecym ciałem, wytwarzane są w jajnikach, nadnerczach i w tkance tłuszczowej. Mają ogromny wpływ na kobiece ciało, psychikę i również na poziom libido oraz seksualne reakcje.

Prolaktyna

Prolaktyna to hormon produkowany w przysadce mózgowej, który odpowiada za obniżenie popędu płciowego oraz hamuje owulację, utrudniając zajście w ciążę. Najwięcej prolaktyny wytwarza organizm kobiety tuż po porodzie.

Testosteron

Testosteron kojarzony jest głównie z męskimi organizmami, produkowany jest w nadnerczach i jajnikach. Tymczasem kobiety, które mają wyższy poziom testosteronu, szczycą się większym apatytem na seks oraz bardzo intensywnymi doznaniami podczas orgazmu. Testosteron wpływa na zachowanie doskonałej formy fizycznej oraz seksualnej.

Progesteron

Progesteron powstaje w jajnikach oraz w przypadku ciąży także w łożysku.  Progesteron jest niezbędny do owulacji i zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu. Po owulacji jego poziom spada, a wraz z nim zmniejsza się ochota na seks.

Endorfiny

Powszechnie znane „hormony szczęścia” wytwarzane są w mózgu. Gwarantują dobre samopoczucie, łagodzą stres, wytwarzają się podczas stanu zakochania, a podczas seksu wpływają na odczuwanie wielkiej przyjemności. Niski poziom endorfin powoduje zmniejszenie ochoty na seks.

Dopamina

Podobnie jak endorfiny, dopamina wytwarzana jest w mózgu i również doskonale wpływa na samopoczucie. Reguluje pracę układu nerwowego i stymuluje pożądanie. Podczas zbliżenia jej obecność powoduje odczuwanie euforycznej przyjemności.

Hormony tarczycy

Niski poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę w wyniku jej niedoczynności wpływa na spadek popędu seksualnego. Kobiety cierpią z tego powodu 5 razy częściej niż mężczyźni. Jeśli do niższego libido dochodzi również przyrost masy ciała, pogorszenie kondycji skory i włosów, osłabienie i odczuwanie przewlekłego zmęczenia, warto zgłosić się do endokrynologa po poradę.

źródło: obcasy.pl 


Zobacz także

„Boże, niech ktoś da mi wolność”. Wyznanie matki, żony, pracoholiczki

Karma z siekierą

Biżuteria w prezencie? Może znaczyć więcej. Zobacz, co może wyrażać biżuteria, którą nosisz