Zdrowie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – to powód do działania, nie do wstydu!

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
18 września 2017
Fot. iStock / vadimguzhva
 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy niemal 1/3 dorosłych kobiet, choć niewiele z nich się do tego przyznaje. Nagłe, mimowolne związane  z wysiłkiem wyciekanie moczu wciąż bywa niestety tematem tabu Powoduje nie tylko dyskomfort, ale prowadzi także do wielu wstydliwych sytuacji, które z biegiem czasu niekorzystnie wpływają na pewność siebie. Na szczęście specjaliści znają metody, dzięki którym wysiłkowe nietrzymanie moczu może odejść w zapomnienie. Najważniejsze jednak, by przełamać się i pójść po pomoc.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być spowodowane nadmiernym rozciągnięciem pochwy, co skutkuje zmianą kąta nachylenia cewki moczowej, a także wynikać z osłabienia mięśni Kegla (mięśnie dna macicy), które nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej. Schorzenie objawia się mimowolnym wyciekaniem moczu, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Najczęściej więc zdarza się w trakcie podnoszenia przedmiotów, kichania, wybuchu śmiechu czy ataku kaszlu. Do czynników ryzyka zalicza się: porody, starszy wiek, przebyte zabiegi ginekologiczne, otyłość, przewlekłe choroby związane z intensywnym kaszlem i przyjmowanie niektórych leków (diuretyków, leków przeciwlękowych i hipotensyjnych).

Jak sobie pomóc?

Niektóre kobiety radzą sobie z problemem, nosząc nieustannie wkładki higieniczne. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, ponieważ nieleczone nietrzymanie moczu może doprowadzić do zapalenia układu moczowego czy zmian skórnych w obrębie krocza. Panie, które zmagają się z tą przykrą dolegliwością, często skarżą się też na nieprzyjemny zapach moczu, który wywołuje wstyd i zażenowanie. Bez wątpienia, nietrzymanie moczu wpływa negatywnie na wszelkie aspekty społeczne, pracę zawodową i życie seksualne.

Lekarze z Kliniki Kobiet Medifem, specjalizującej się m.in. w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, niejednokrotnie mogli zobaczyć, jak tuż po zabiegu zmienia się samopoczucie kobiet. Chodzi nie tylko o komfort życia, ale także o pewność siebie czy zadowolenie z seksu. Wiele pań wciąż jednak nie potrafi przełamać bariery wstydu i latami zmaga się ze schorzeniem, które łatwo wyleczyć. Przede wszystkim trzeba zacząć działać – lekarz zazwyczaj stawia diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu i kilku badań diagnostycznych. Potem dobiera odpowiednią metodę leczenia. A tych nie brakuje!

Metody slingowe

Jest  to grupa zabiegów małoinwazyjnych  ,przeprowadzanych najczęściej w znieczuleniu dożylnym w połączeniu ze  znieczuleniem miejscowym. Polegają  na chirurgicznym wprowadzeniu taśmy polipropylenowej pod cewkę moczową drogą przezpochwową w celu jej podparcia. Skuteczność zabiegów przy właściwej kwalifikacji pacjentek sięga 95%.

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie powinien nas dyskwalifikować z życia zawodowego, sportowego, ani w żaden sposób ograniczać. Im wcześniej zaczniemy działać, tym mamy do wykorzystania większy arsenał możliwości. Czasem 10-30 minutowy zabieg może zmienić nasze życie o 180 stopni. Warto? Pewnie, bez dwóch zdań!

Metoda HIFU

HIFU, (High Intensity Focused Ultrasound) to jedna z najnowocześniejszych, nieinwazyjnych metod walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Polega na zastosowaniu fal ultradźwiękowych o wysokim natężeniu, które oddziałują głęboko aż do poziomu powięzi i tkanki tkanki mięśniowej, wymuszając jej regenerację i nie uszkadzając przy tym śluzówki pochwy. Zabieg ten można stosować zarówno prewencyjnie, jak również po wystąpieniu pierwszych objawów nietrzymania moczu. Zabieg nie wymaga znieczulenia i jest bezbolesny. Co ważne, wykonanie zabiegu we wczesnym etapie wysiłkowego nietrzymania moczu lub po porodzie może znacząco wpłynąć na problem z nietrzymaniem moczu i chronić nas przed jego wystąpieniem w przyszłości.

HIFU biorąc pod uwagę mechanizm działania , zasięg penetracji tkankowej ( do 4,5m) nie tylko nie jest alternatywą dla  lasera a wręcz uzupełnieniem terapii Laserowej. Technologia ta wydaje się być bardzo obiecująca w ginekologii plastycznej biorąc w szczególności pod uwagę jej ugruntowaną pozycję w dermatologii i medycynie estetycznej.

Laserowa rewitalizacja pochwy

Zabieg  t.z.w odmłodzenia pochwy dedykowany jest przede wszystkim kobietom po porodzie drogami natury, które nie odzyskały napięcia typowego dla struktury i parametrów dróg rodnych sprzed ciąży, a także paniom w okresie okołomenopauzalnym, u których doszło do spadku napięcia pochwy w wyniku starzenia się organizmu. Zabieg jest bezbolesny  a efekt  utrzymuje się do około dwóch lat. Polega na naświetlaniu tkanek pochwy laserem CO2.Wiązka laserowa stymuluje kolagen w błonie śluzowej pochwy , dzięki czemu tkanki stają się bardziej napięte i elastyczne. Obwód pochwy się zmniejsza, a co za tym idzie – wzrasta zadowolenie z życia seksualnego. Efekty rewitalizacji odczuwalne są po miesiącu. Wykorzystanie lasera w okolicach cewki moczowej i przedniej ściany pochwy znacząco poprawia komfort życia i jest przedmiotem badań w zakresie ich skuteczności w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Nowością w ginekologii plastycznej jest połączenie obu zabiegów, które kompleksowo działa zarówno na tkankę mięśniową jak i na śluzówkę pochwy oraz okolice cewki moczowej zapewniając tym samym lepszy  efekt  niż zabieg pojedynczy.

medifem-logoZwww-02


 

Piotr-Kolczewski-Medifem-0001Piotr Kolczewski
ginekolog plastyk
Klinika Kobiet Medifem | Esthegyn
V-ce Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej

 

Artykuł powstał we współpracy z Klinika Kobiet Medifem


Zdrowie

Kochasz pić kawę rozpuszczalną? Poznaj argumenty, by ją ograniczyć, a najlepiej o niej zapomnieć

Redakcja
Redakcja
18 września 2017
Fot. iStock / pixelfit
 

Kawa rozpuszczalna to bardzo popularny i wygodny sposób na bezproblemowe parzenie kawy. Jest smaczna i szybka, bo wystarczy jedynie zalać odstałym wrzątkiem proszek. Dostępna w wielu wariantach smakowych, a także z dodatkami, typu 2w1 i 3w1, nie zostawia po sobie fusów, więc można ją wysączyć do ostatniej kropli.

I to w zasadzie wszystkie zalety kawy rozpuszczalnej. Teraz należy powiedzieć o wadach, skoro tak wiele osób nie wyobraża sobie picia kawy mielonej czy z automatu.

Kawa rozpuszczalna — mało zalet, dużo minusów

Znawcy tematu ostrzegają, że nałogowe picie rozpuszczalnej kawy może nieść szkodliwe efekty dla organizmu. Okazuje się, że kawa rozpuszczalna jest bardziej szkodliwa, niż klasycznie parzona kawa. To wynika ze sposobu powstawania proszku, który jest produktem bardzo przetworzonym. Powstaje z ziaren kawowca, które są rozkruszone i zaparzane, aby uzyskać intensywny ekstrakt. Następnie ekstrakt jest filtrowany i suszony oraz odparowywany z wody, na skutek czego powstają granulki kawy. Właśnie te granulki sypiemy do naszych filiżanek.

Niestety obróbka termiczna, której są poddawane ziarna, pozbawia kawę cennych związków, naturalnie występujących w ziarnach kawowca. Ponieważ przerobiony ekstrakt traci na smaku i zapachu, dodaje się do niego sztuczne aromaty, stabilizatory, barwniki, a nawet utwardzone tłuszcze roślinne, aby smakowała i wyglądała podobnie do kawy zaparzanej. Bywa też, że do uzyskania kawy rozpuszczalnej stosuje się ziarno gorszej jakości, które koniecznie trzeba przerobić, by się nie marnowało. I najczęściej jest to Robusta, czyli mniej szlachetna odmiana kawy.

Naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt próbek brazylijskich i włoskich kaw rozpuszczalnych. Oto efekty badań:

  • w 90% wykryto wysoki poziom ochratoksyny A, czyli szkodliwej substancji produkowanej przez pleśń, która wykazuje działanie rakotwórcze, zaburza pracę układu immunologicznego oraz nerek. Jest ona naturalnie obecna w ciecierzycy, fasoli, orzechach, soi, zbożach, ziarnach kakao i kawy, przyprawach i ziołach oraz w piwie, winie i soku z winogron, ale sprzyja jej rozpowszechnianiu i szkodliwości niewłaściwe magazynowanie żywności,
  •  wykryto śladowe ilości niklu, który podejrzewa się o rozwój alergii,
  • a także akrylamidu, który podejrzewa się o działanie rakotwórcze i zły wpływ na układ nerwowy.

Obecność takich substancji może wpływać na to, że niektóre osoby po wypiciu kawy rozpuszczalnej, cierpią z powodu bólu głowy czy brzucha.

Największe zło

Najbardziej smaczna, ale także najbardziej szkodliwa jest wersja kawy rozpuszczalnej, tzw. 3w1. Najczęściej jest ona bardzo kaloryczna, bo wzbogacona w syrop glukozowy, różne stabilizatory, które upodabniają ją smakiem do prawdziwej kawy. Ponadto kawa rozpuszczalna nie zawiera takiej ilości kofeiny jak zwykła kawa w ziarnach czy mielona. Jedna filiżanka kawy rozpuszczalnej to tylko więcej kofeiny, niż mocna herbata, czyli zbyt mało, by taką ilością podnieść poziom energii na dłuższy czas. Mimo walorów smakowych, kawa rozpuszczalna zdecydowanie nie służy zdrowiu.

źródło: www.palona.plkarodos.plwww.fit.pl


Zdrowie

Rozwiązanie konkursu „Naturalne piękno – wasze domowe sposoby na dbanie o urodę”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
17 września 2017
Fot. iStock / BeauSnyder

Pojechać do SPA… marzenie wielu kobiet, ale okazuje się, że prawdziwe SPA zaczyna się w głowie i można do niego wybrać się w kapciach! Zachęcałyśmy was do podzielenia się swoim sposobem na naturalne piękno – na domowy sposób, by zadbać o urodę (i odprężenie). Mamy nadzieję, że będziecie regularnie zamieniać swoje łazienki w SPA najlepszej jakości, takie, w którym nigdy nie trzeba czekać na „termin”.

I serdecznie dziękujemy wam, za każdą zdradzoną urodową tajemnicę – z pewnością włączymy je do swoich rytuałów! Dzięki sponsorowi nagród w naszym konkursie, cudowne kosmetyki do Dr. Belter będą rozpieszczać was w domowej pielęgnacji…

… serdecznie gratulujemy Laureatkom naszej zabawy! I z całą pewnością musimy stwierdzić, że mimo świetnie wypracowanych własnych sposobów na domowe SPA,  w Dr. Belter na pewno się zakochacie! <3

Laureaci:

– Kinga Cz

– Magdalena Arcimowicz

– Paula Kucharska

– Alicja Zwolak

– Patrycja Piasecka

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Nagrody:

Dr.Belter_Logo - kopia

Zestaw kosmetyków, składający się z:

1 x Dr. Belter – Mascara do rzęs Lash Perfector

1 x Dr.Belter – Intensa Ultima Lip Care

1x Dr.Belter – Maseczka odżywcza z baobabem-stay on

901_deco_lash_perfector_mascara_3 502_intensa_naturaVital_2 724_intensa_ultima_lip_care_2

Regulamin konkursu znajduje się tutaj.


Zobacz także

anemia u kobiety powoduje osłabienie

Kobiety częściej cierpią z powodu anemii. Jakie objawy powinny skłonić do wykonania morfologii?

8 sprawdzonych, domowych sposobów na ból zęba

8 sprawdzonych, domowych sposobów na ból zęba

„Przepraszam, że moje dziecko zarazi twoje. Nie miałam wyjścia, to nie moja wina”