Go to content

Czy blondynki są naprawdę głupie? Nie! Głupi stereotyp został obalony

Czy blondynki są naprawdę głupie? Nie! Głupi stereotyp został obalony
Fot.Splitshire / Daniel Nanescu / CC0 Public Domain

Głupia blondynka – niby stereotyp, a jednak żarty z jej udziałem nadal śmieszą. Ale już teraz szatynki, brunetki i rudowłose powinny przestać się śmiać, bo nauka spłatała im trudnego do przełknięcia psikusa. Według badań naukowych opublikowanych na łamach Economics Bulletin – przeciętna blondynka wypada ciut lepiej…

W testach IQ naturalne blondynki wypadły lepiej niż ich koleżanki o innym kolorze włosów. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 10 tysięcy osób.

Naturalne blondynki miały wynik IQ przeciętnie o 3 punkty wyższy niż brunetki, kobiety rudowłose i szatynki. Badacze podkreślają, że nie można mówić o bezwzględnej blond mądrości, gdyż różnica w wynikach nie jest aż tak znacząca statystycznie, jednak bez wątpienia nie można mówić, że blondynki są głupsze.

Naukowcy doszli do swoich wniosków po analizie danych nt. 10 878 Amerykanów (z wyłączeniem osób pochodzenia afrykańskiego i latynoskiego), którzy uczestniczyli w amerykańskim badaniu National Longitudinal Survey of Youth 1979 (NLSY79). Badanie to prowadzono dla amerykańskiego biura statystyki pracy (U.S. Bureau of Labor Statistics).

Z analiz danych wynika, że jasnowłose kobiety miały średni wynik IQ 103,2. Statystyczne brunetki uzyskiwały 102,7, rude – 101,2, a szatynki – 100,5.*

Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem testu Armed Forces Qualification Test (AFQT), wykorzystywanym przez Pentagon. Na wynik testu AFQT składają się:
– znajomość słów,
– stopień rozumienia tekstu,
– wiedza matematyczna
– oraz rozumowanie arytmetyczne.


Źródło:  Economics Bulletin, *focus