Lifestyle Psychologia

Czy blondynki są naprawdę głupie? Nie! Głupi stereotyp został obalony

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 marca 2016
Czy blondynki są naprawdę głupie? Nie! Głupi stereotyp został obalony
Fot.Splitshire / Daniel Nanescu / CC0 Public Domain
 

Głupia blondynka – niby stereotyp, a jednak żarty z jej udziałem nadal śmieszą. Ale już teraz szatynki, brunetki i rudowłose powinny przestać się śmiać, bo nauka spłatała im trudnego do przełknięcia psikusa. Według badań naukowych opublikowanych na łamach Economics Bulletin – przeciętna blondynka wypada ciut lepiej…

W testach IQ naturalne blondynki wypadły lepiej niż ich koleżanki o innym kolorze włosów. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 10 tysięcy osób.

Naturalne blondynki miały wynik IQ przeciętnie o 3 punkty wyższy niż brunetki, kobiety rudowłose i szatynki. Badacze podkreślają, że nie można mówić o bezwzględnej blond mądrości, gdyż różnica w wynikach nie jest aż tak znacząca statystycznie, jednak bez wątpienia nie można mówić, że blondynki są głupsze.

Naukowcy doszli do swoich wniosków po analizie danych nt. 10 878 Amerykanów (z wyłączeniem osób pochodzenia afrykańskiego i latynoskiego), którzy uczestniczyli w amerykańskim badaniu National Longitudinal Survey of Youth 1979 (NLSY79). Badanie to prowadzono dla amerykańskiego biura statystyki pracy (U.S. Bureau of Labor Statistics).

Z analiz danych wynika, że jasnowłose kobiety miały średni wynik IQ 103,2. Statystyczne brunetki uzyskiwały 102,7, rude – 101,2, a szatynki – 100,5.*

Badanie zostało przeprowadzone z wykorzystaniem testu Armed Forces Qualification Test (AFQT), wykorzystywanym przez Pentagon. Na wynik testu AFQT składają się:
– znajomość słów,
– stopień rozumienia tekstu,
– wiedza matematyczna
– oraz rozumowanie arytmetyczne.


Źródło:  Economics Bulletin, *focus


Lifestyle Psychologia

Dzień #24. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 marca 2016
Fot. Pixabay/rhythmuswege / CCO
 

Przecież dbając o ciało nie zawsze chodzi o to, by dbać o nie poprzez sport. A taki masaż? Może to dobry sposób na powrót do formy i na złapanie energii. Rozejrzyjcie się za salonem masażu, zapiszcie się na masaż i pozwólcie, by ktoś zadbał o wasze ciało, które się zrelaksuje, odpocznie, nabierze nowych sił do działania i pozwoli unieść kolejny dzień i sprostać wszystkim obowiązkom.

Przecież odrobina przyjemności nikomu nie zaszkodzi.


I jak? Chcecie naprawdę o siebie zadbać? Przyłączcie się do naszej wiosennej akcji: „Zadbaj o siebie naprawdę”.

My będziemy wam prezentować różne formy aktywności, a wy wysyłajcie nam zdjęcia, piszcie, jak o siebie dbacie, jak dbacie o swoje ciało, jak sobie radzicie.

ZADANIE KONKURSOWE:

Jest banalne. Wystarczy wrzucić pomysłowe zdjęcie Waszej aktywności na Facebooka z oznaczeniem #SlimemGO. Czy to rolek na nogach, czy pięknego widoku podczas spaceru. A może zdążycie zrobić fotkę w trakcie pogoni za autobusem, czy przy wchodzeniu po schodach? Liczy się pomysł. Te najciekawsze zostaną nagrodzone zestawami fantastycznych kosmetyków, które też pomogą Wam odwdzięczyć się ciału i zadbać o siebie w sposób wyjątkowy. W opisie zdjęcia, napiszcie nam w paru słowach, jak naprawdę o siebie zadbałyście tego dnia.

SZCZEGÓŁY NASZEJ AKCJI ZNAJDZIECIE TUTAJ

#SlimemGO


Lifestyle Psychologia

Jak radzić sobie w relacjach z toksycznymi ludźmi?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 marca 2016
Fot.Picjumbo/Viktor Hanacek / CCO

Choćbyśmy nie wiem, ile sił i energii włożyli w unikanie relacji z kłamcami, manipulatorami, plotkarzami, to nie ma sposobu, żeby na pewnym etapie naszego życia ich nie spotkać. Takiej relacji nie unikniemy i pewnie szybciej czy później przyjdzie się nam z nią zmierzyć.

Toksyczni ludzie stawiają na pierwszym miejscu swoje potrzeby, prawdopodobnie wynika to z ich bardzo niskiego poczucia bezpieczeństwa, dlatego dążą do tego, by w innych wzbudzić niepokój, wprowadzić element niestabilności w czyjeś życie, zatrzymać naturalną potrzebę zmian, realizowania swoich celów. Przyciągają do siebie i trzymają kurczowo cały czas podsycając uczucie niepewności w innych.

Często bywa tak, że na początku nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tkwimy w toksycznej relacji. Owszem jest w nas niepokój, nie wiemy co powiedzieć, jak się zachować, bo niekontrolowane wybuchy emocji drugiej strony blokują nas w relacji, sprawiają, że nie czujemy się komfortowo.

Czasami jedynym wyjściem jest ograniczenie kontaktów, ale nie zawsze jest to możliwe, bo wśród toksycznych osób może być na przykład ktoś z naszej rodziny, albo z pracy. Jak radzić sobie w tak trudnej dla nas relacji? Jest kilka sposobów.

Jak radzić sobie w relacjach z toksycznymi ludźmi?

Nie skupiaj uwagi

To częste dla manipulatorów. Zaczepiają cię z błahego powodu, z lekkim pytaniem, czy prośbą. Często jest to dla nas na pierwszy rzut bezpieczne, ale trzeba pamiętać, że dla toksycznych ludzi najważniejsze jest skupienie na sobie naszej uwagi. Dlatego zdawałoby się banalne pytanie może przerodzić się w trudną dla nas dyskusję.

Stawiaj granice

Ważne, żeby nie dawać się w ciągać w grę, w którą gra taka osoba. Stawianie granic sprawi, że nie damy się wciągnąć w dyskusję, w działania. Sygnał: „wysłucham cię, ale do pewnego określonego momentu” sprawi, że będziemy mogli bezpiecznie wyplątać się z niekomfortowej sytuacji. Podobnie w innych obszarach naszego życia, nie tylko w rozmowie.

Nie ufaj

Bardzo często manipulanci próbują zdobyć nasze zainteresowanie zdradzając nam sekrety na temat innych ludzi, wciągając w nas plotkarskie rozmowy. Jeśli mówią nam o innych, to z pewnością o nas mówią też. Ważne, by nie dać się wciągnąć w zwierzenia, bo nagle okaże się, że twój problem omawiany jest na forum publicznym.

Pokazuj, że masz przyjaciół

Bardzo często relacje z toksyczną osobą osłabiane są przez przyjaciół, na których możesz polegać i którym możesz ufać. Warto na nich się skupić, czerpać od nich spokój, akceptację i zrozumienia. Często to pokazuje nam, co jest filarem tej relacji, o której długo nie sądziliśmy, że może nosić znamiona manipulacji.

Nie stawaj po żadnej ze stron

Zdarza się, że toksyczni ludzie stawiają nas pod murem. Każą wybierać na tu i teraz, opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu, czy danej sytuacji. Nie można dać się wciągnąć w taką walkę. Toksyczne osoby dążą do wywołania kłótni, karmią się konfliktem, żądają deklaracji, czy jesteś po ich stronie. Nie wiesz, jak ewakuować się z takiej sytuacji? Wystarczy powiedzieć: „Mnie to nie dotyczy”. I odsunąć się.

Zadawaj zamknięte pytania

Jeśli potrzebujesz od takiej osoby uzyskać konkretne deklaracje, zobowiązać ją do czegoś, to nigdy nie zadawaj otwartych pytań. To mistrzowie manipulacji i unikania konkretnych odpowiedzi. Najczęściej odpowiadają pytaniem na pytanie – jeśli damy im taką możliwość lub zaczynają snuć jakąś wizję, w efekcie pozostawiając nas bez odpowiedzi. Jeśli już potrzebujesz usłyszeć coś konkretnego, zadawaj pytania, na które można udzielić jednoznacznej odpowiedzi: „tak” lub „nie”.

Nie daj ponieść się emocjom

Manipulatorzy chcą deklaracji emocji, uczuć, poglądów natychmiast. Jeśli czujesz, że jest wywierana na tobie presja, że za chwilę stracisz kontrolę nad swoimi emocjami i powiesz coś, co może kiedyś zostać wykorzystane przeciwko tobie – wycofaj się. Powiedz, że porozmawiacie o tym kiedy indziej. Daj sobie czas, a pewnie już nigdy nie wrócicie do tej rozmowy.

Dąż do rozwiązywania problemów

Nie skupiaj się na problemie, nie analizuj go w nieskończoność i nie dawaj możliwości powrotu do niego. Po prostu znajdź rozwiązanie, by móc iść do przodu. Tylko taki sposób działania sprawi, że toksyczna relacja nie będzie cię ograniczać.

W toksycznych relacjach można funkcjonować, można sobie z nimi radzić, ważne jednak by wiedzieć w jaki sposób to robić i jak ograniczać wpływ tej drugiej osoby na nasze życie i na nasz nastrój.


Zobacz także

Kabaret Neonówka wigilia

Wigilia kabaretu Neo-Nówka. Ten skecz warto zobaczyć jeszcze przed Świętami

Jeden produkt na całe ciało. Poznaj 23 niesamowite zastosowania oleju kokosowego

Zasługujesz na więcej, na to co lepsze. Nawet, jeśli dzisiaj w to nie wierzysz, to tak jest