Zapalenie pęcherza moczowego to częsta kobieca przypadłość, która wyjątkowo potrafi dokuczać, i co gorsze – potrafi nawracać. Towarzyszą jej przykre dolegliwości, które zmuszają do szukania pomocy. Co powoduje zapalenie pęcherza moczowego i w jaki sposób można wyleczyć tę przypadłość?
Zapalenie pęcherza moczowego — przyczyny
Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny dróg moczowych spowodowany obecnością drobnoustrojów w pęcherzu. Zazwyczaj drogi moczowe są jałowe, jednak gdy dojdzie do wniknięcia drobnoustrojów, namnażają się one i rozwija się zapalenie. Do najczęstszych typów zakażeń dróg moczowych należy zapalenie pęcherza moczowego, a rzadziej odmiedniczkowe zapalenie nerek, które rozwija się, gdy bakterie przez moczowód docierają do nerek.
Do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego zalicza się bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), obecne w jelicie grubym. Często się jednak zdarza, że przedostają się one z odbytu do ujścia cewki moczowej, i przenoszą się do pęcherza, a często i wyżej, powodując zakażenie. Niekiedy zakażenie bywa powikłaniem innej choroby układu moczowego, np. kamicy moczowej, choroby gruczołu krokowego, czy torbieli.
Zakażenie może powodować także aktywność seksualna, która niesie możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej w trakcie stosunku. Jedynie 10% zakażeń układu moczowego powodują inne drobnoustroje.
U kobiet takie sytuacje pojawiają się częściej, niż u mężczyzn. Wg statystyk w ciągu życia u jednej na pięć kobiet choć raz rozwinie się zakażenie układu moczowego. To aż 50 razy częściej niż u mężczyzn! U pań powodem problemów jest bliskie sąsiedztwo cewki moczowej oraz odbytu, i np. przenoszenie bakterii na skutek nieprawidłowej higieny.
Zapalenie pęcherza moczowego — objawy
Objawy, jakie daje zapalenie pęcherza są charakterystyczne i bardzo dokuczliwe, nie sposób ich ignorować. Zazwyczaj pojawia się ostry ból w dole brzucha, tuż za kością łonową. Towarzyszyć mu może pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu, często również uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza oraz częsty przymus korzystania z toalety. Gdy pierwsze objawy zostały zignorowane, a zapalenie pęcherza zaostrza się, mocz może przybrać czerwonawe bądź brunatne zabarwienie, co wynika z obecności krwi.
Jeśli rozwinie się zakażenie nerki, prawie zawsze towarzyszy temu gorączka (>38°C), ból w okolicy nerki, po jednej lub obu stronach, często także nudności i wymioty. Do przeniesienia nieleczonej infekcji z pęcherza na nerki może nastąpić już po kilku dniach objawów zapalenia pęcherza.
W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego daje wyraźne objawy. Może się jednak zdarzyć tak, że bakterie rozwijające się w układzie moczowym nie dają żadnych sygnałów stanu zapalnego, mimo iż badanie potwierdziło ich obecność. W takiej sytuacji mówimy o bakteriomoczu bezobjawowym, którego najczęściej nie trzeba leczyć.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego
Gdy pojawią się objawy świadczące o zakażeniu układu moczowego, należy zgłosić się na wizytę do lekarza w celu ustalenia przyczyny i dobrania najlepszego leczenia. Lekarz do postawienia właściwej diagnozy może zlecić wykonanie badania moczu, a rzadziej krwi, a także badanie USG. Kobiety cierpiące na nawracające zapalenia pęcherza mogą samodzielnie rozpocząć leczenie.
Ponieważ w przeważającej ilości przypadków zakażeń powodują je bakterie E. coli, standardowo (o ile nie ma przeciwwskazań, np. ciąża) zleca się przez kilka dni (zwykle do 7) przyjmowanie odpowiedniego antybiotyku.
W przypadku, gdy dojdzie do rozszerzenia zapalenia na nerki, konieczne jest leczenie szpitalne.
Zapalenie pęcherza — domowe sposoby
Jeszcze przed wizytą u lekarza można zastosować domowe sposoby na zapalenie pęcherza, które często przynoszą ulgę i przyspieszają zdrowienie. Do dyspozycji są preparaty dostępne bez recepty, zawierające furazydynę, które poleca się do stosowania w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Ponadto można skorzystać z innych domowych metod na łagodzenie przykrych objawów.
Picie soku z żurawiny
Sok z żurawiny przy zapaleniu pęcherza jest bardzo pomocny. Badania potwierdziły, że ekstrakt z owoców żurawiny zakwasza mocz i działa silnie bakteriobójczo na szkodliwe drobnoustroje w pęcherzu moczowym. Regularne wypijanie soku żurawinowego, oraz jedzenie owoców, utrudnia także przyleganie bakteriom do błony śluzowej dróg moczowych. Ponadto sok z owoców żurawiny jest środkiem moczopędnym, dzięki któremu szybciej wypłukiwane są z pęcherza moczowego bakterie.
Większa ilość płynów
Przy zapaleniu pęcherza warto pić więcej płynów, niż zazwyczaj. Większa ilość płynów wymusza częstsze wizyty w toalecie, co przyspiesza wypłukiwanie z pęcherza szkodliwych drobnoustrojów.
Rozgrzewanie
Rozgrzewające okłady rozluźniają mięśnie i łagodzą przykre dolegliwości. Można także zastosować nasiadówkę z rumianku, który ma działanie bakteriobójcze. Łyżkę rumianku zaparz w szklance wody i gdy naciągnie, napar wlej do miski z ciepłą wodą. Usiądź w niej na 10 minut. W podobny sposób można przygotować nasiadówkę z kory dębu, którą można kupić w aptece. Wykazuje ona działanie ściągające i bakteriobójcze. Po takim rozluźnieniu łatwiej również oddać mocz, co przy zapaleniu pęcherza jest kłopotliwe.