Ile razy mówiłaś sobie „od jutra zaczynam biegać” albo zapisywałaś się na fitness w nadziei, że tym razem twój zapał nie zgaśnie po pierwszych zajęciach? A przecież z aktywnością fizyczną, jest tak samo jak z innymi rzeczami – nie każdy jej rodzaj będzie pasował do każdego! Aby odnieść sukces, musimy dopasować ją do naszych upodobań, preferencji i cech charakteru, bo tylko wtedy mamy szansę na długotrwałą motywację, satysfakcję i czerpanie radości z naszych działań. Zobaczcie, jaki rodzaj treningu najlepiej odpowiada waszej osobowości i sprawdźcie, czy dobrze wybrałyście (lub na co powinnyście się zdecydować).
Co rodzaj treningu mówi o twojej osobowości? Sprawdź i przekonaj się, czy dobrze wybrałaś!
Autor: Agnieszka Dyniakowska1/6 Crossfit - dla lubiących przemyślenia
Crossfit to dyscyplina dla osób, które nie boją się ciężkich treningów i stojących przed nimi wyzwań. Ten oparty na metodzie HIIT trening (z ang. High-intensity interval training, czyli trening interwałowy o wysokiej intensywności) będzie odpowiedni dla osób, które mają tendencję do przemyśleń (czasem nawet zbyt dużych), a ich głowa jest ciągle zajęta i przypomina prawdziwa autostradę myśli i rozważań. Dzięki ciężkim ćwiczeniom ich nieustannie aktywne mózgi będą miały okazję do przerwy i chwilę wytchnienia od analizowania i zastanawiania się. Na zbyt duże myślenie najlepsze jest solidne zmęczenie!
2/6 Trening solo - dla introwertyków
Jeśli wolisz pocić się samotnie, np. w domu z płytami Ewy Chodakowskiej lub na siłowni (najlepiej pustej), to może znaczyć, że jest w tobie wiele cech introwertyka. Nie obce jest ci pewnie racjonalne myślenie i dobrze czujesz się ze swoją rutyną. Nie przeszkadza ci powtarzalność ćwiczeń i nie nudzi ich niezmienność, przeciwnie- właśnie to ci odpowiada! Nie traktuj jednak tego jako wadę lub przyganę, bo ma to swoje dobre strony – dzięki tej wytrwałości twój trening przynosi efekty!
3/6 Bieganie - dla lubiących rywalizację i wyzwania
Jeśli twoją ukochaną dyscypliną jest bieganie, prawdopodobnie jesteś typem osobowości A – lubisz rywalizację i wyzwania, jesteś ambitna i zdeterminowana. Napędza cię konkurencja i współzawodnictwo, choćby miało to oznaczać nawet pokonywanie samej siebie i pobijanie ustalonych przez siebie rekordów! Lubisz wyznaczać sobie cele i do nich dążyć – coraz szybsze biegi, coraz większe dystanse to coś, co napędza cię do działania! Dobrze sprawdzi się też u ciebie np. jazda na rowerze lub pływanie.
4/6 Zajęcia grupowe - dla towarzyskich ekstrawertyków
Jak typowego ekstrawertyka, do działania napędzają cię inni ludzie i bijąca od nich energia, dlatego jeśli sport, to tylko w grupie. Aerobik, zumba, trening na trampolinach z koleżankami – to coś dla ciebie, bo swoją siłę i motywację czerpiesz od innych! Dzięki wspólnej aktywności twój zapał trzyma się na wysokim poziomie, nie tracisz entuzjazmu i chęci do ćwiczeń. Trening traktujesz nie tylko jako metodę na spalenie kalorii, ale też jako okazję do dobrej zabawy i przyjemnego spędzenia czasu w gronie znajomych.
5/6 Trener personalny - dla umysłów analitycznych
Jeśli charakteryzujesz się umysłem analitycznym, lubisz dochodzić do istoty sprawy i ważne są dla ciebie wszystkie szczegóły – chcesz wiedzieć po co coś robisz, jakie to ma cele i jakie przyniesie ci korzyści, dlatego chętnie korzystasz z pomocy i rady specjalistów. Trener personalny pomoże ci zaspokoić twój pęd do wiedzy i rozwieje wszelkie wątpliwości, pokaże, w jaki sposób dokładnie i najbardziej efektywnie wykonywać ćwiczenia – zajęcia z nim będą dla ciebie idealnym wyborem. Jedyny wyjątek stanowią tutaj analityczni introwertycy – oni nie przepadają za sytuacją, gdy ktoś mówi im, co mają robić i nieustannie obserwuje ich poczynania.
6/6 Zalety regularnej aktywności fizycznej
Bez względu na cechy osobowości i charakter, każdy z nas powinien włączyć aktywność fizyczną do swojego codziennego życia. To najlepsza profilaktyka chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, udarów czy nadwagi i otyłości, a także jeden z gwarantów długiej młodości i sprawności, zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Wystarczy nawet pół godziny dziennie – i wcale nie musi to być ciężki, profesjonalny trening! Spacer z psem po okolicy, przejażdżka na rowerze, czy zabawa z dzieciakami na placu zabaw tez przyniosą nam korzyści – najważniejsze, by wstać z kanapy i zacząć się ruszać!
Na podstawie: www.powerofpositivity.com