Lifestyle

Jak bracia i siostry wpływają na nasz charakter? 9 rzeczy, które zawdzięczamy rodzeństwu

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
25 kwietnia 2017
Jak bracia i siostry wpływają na nasz charakter? 9 rzeczy, które zawdzięczamy rodzeństwu
Fot. iStock / ArthurHidden
 

Można z nimi koty drzeć, skakać sobie do gardeł, wyzywać się nawzajem od najgorszych, a w głębi serca wiedzieć, że to i tak nie ma znaczenia, że za chwilę o tym zapomnicie, że można na nich polegać. Rodzeństwo – pod tym hasłem kryje się niespotykana więź, cenna relacja i najlepsi nauczyciele w naszym życiu! Bo siostra i brat bez wątpienia mają ogromy wpływ na nasz charakter – można by powiedzieć, że jesteś jaka jesteś właśnie dzięki nim. Zobaczcie, co zawdzięczamy naszemu rodzeństwu, a potem koniecznie odezwijcie się do swojej siostry lub swojego brata.

Kształtują naszą osobowość

Niektórzy twierdzą, że chodzi tutaj o kolejność urodzenia – ci najstarsi z rodzeństwa są podobno odpowiedzialni, naturalnie przewodzą i wchodzą w role liderów. Ci pośrodku są urodzonymi dyplomatami i negocjatorami, z łatwością znajdują kompromis w różnych sytuacjach. Z kolei najmłodsi to wyluzowane lekkoduchy z dużym poczuciem humoru, ogromnym potencjałem towarzyskim i predyspozycjami do imponowania innym i popisywania się.  Inni zaś są przekonani, że kolejność urodzenia nie ma znaczenia, liczy się to, jaki jest charakter naszego rodzeństwa – jeśli brat lub siostra są nieśmiali i wstydliwi, my będziemy przebojowi i odważni, jeśli oni interesują się nauką i zdobywaniem wiedzy, nam w głowie będzie zabawa i rozrywka – tak na zasadzie kompensacji cech i utrzymania równowagi w rodzinie. I coś w tym pewnie jest, bo nie raz spotyka się rodzeństwo różne od siebie niczym ogień i woda.

Są buforem bezpieczeństwa

Często starsze rodzeństwo jest dla młodszego niczym kolejny rodzic, a w sytuacjach problemowych i w obliczu trudności, obecność brata lub siostry potrafi zadziałać kojąco i jest ogromnym wsparciem. Nic dziwnego, w końcu kojarzą nam się z rodzinnym domem, opieką i troską najbliższych, latami beztroskiego dzieciństwa i braku problemów ze świata dorosłego. To także ludzie, którzy widzieli nas w różnych sytuacjach, znają nasze wstydliwe sekrety, największe wpadki i sukcesy – nie musimy się przy nich spinać i krępować, możemy być sobą.

Są pierwszymi rywalami (w tym dobrym sensie!)

Rodzeństwo uczy nas, że na pewne rzeczy trzeba sobie zapracować i po prostu je wywalczyć – o to wcale nie chodzi o tę złą rywalizację! Brat czy siostra mogą być motywacją do tego, by starać się bardziej, sięgać dalej i chcieć więcej.  Zwłaszcza starsze rodzeństwo często stanowi dla młodszych wzór do naśladowania, niekiedy wręcz ideał, do którego chcą się upodobnić. Nie ma nic złego w dobrej rywalizacji i współzawodnictwu, pod warunkiem, że obowiązuje zasada fair play i nie pojawia się zazdrość, a rodzice nie porównują i nie faworyzują żadnej ze stron.

Uczą nas rozwiązywania konfliktów

Konia z rzędem temu, kto nie kłócił się ze swoim bratem lub siostrą! Najcenniejsze lekcje negocjacji, osiągania kompromisów i uzyskiwania zgody dostajemy właśnie w rodzinnym domu. Rodzeństwo uczy nas tego, w jaki sposób rozwiązywać konflikty, choć nauka ta prowadzi często przez metody wymuszania, bicia, szantażowania i grania na emocjach – ale przecież najlepiej uczymy się na błędach.

Gdy trzeba sprowadzają nas na dobrą drogę

Rodziców można zwodzić i mydlić im oczy, ale brat lub siostra dobrze wiedzą, co kombinujemy i jak daleko od prawdy jesteśmy. Bez skrupułów wytargają nas za uszy i dadzą reprymendę, gdy zajdzie potrzeba, a w dorosłym życiu wyciągną pomocną dłoń, szczerze powiedzą, że coś jest nie tak i nie zawahają się postawić do pionu. Często nie bawią się w subtelności, nie owijają w bawełnę i nie próbują być mili na siłę – w i tym właśnie tkwi siła ich oddziaływania.

Uczą nas cierpliwości i pokory

Bo wytrzymać z młodszym, męczącym bratem lub starszą, upierdliwą siostra nie jest łatwo. Nauka cierpliwości zaczyna się już w dzieciństwie, choć i w dorosłym życiu rodzeństwo potrafi nas nieźle testować i wystawiać na próbę naszą wytrzymałość. Uczą nas także pokory – tego, że nie jesteśmy pępkiem świata, ważniejsi i lepsi od innych, ponad wszystkimi i wszystkim. Życie z rodzeństwem wymaga dzielenia się, współdziałania, czasami ustępowania i przedkładania potrzeb innym ponad własne pragnienia.

Dzięki nim umiemy walczyć o swoje i dążyć do celu

Dzięki rodzeństwu wiemy, że czasami trzeba uprzeć się, postawić na swoim i dążyć do celu pomimo trudności. Trzeba umieć jasno sprecyzować własne potrzeby, głośno o nich powiedzieć i nie dać sobie wejść na głowę, trwać przy swoim. Zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, gdzie jest się jednym z wielu, którzy potrzebują uwagi i pomocy rodziców, trzeba wyrobić w sobie determinację, samozaparcie i samodzielność.

Uczą nas dystansu do samych siebie i humoru

Wydaje ci się, że jesteś królową świata i zaczynasz być zarozumiała? Rodzeństwo to najlepsze lekarstwo na pychę i nadęcie! Tylko brat lub siostra potrafią śmiać się z nas i żartować bez litości i skrępowania, a często nawet powodując u nas małego foszka, obrazę majestatu lub dąsy. Ale to właśnie uczy nas dystansu do świata i samych siebie, sprawia, że patrzymy na własne życie bez wielkiej powagi, a błędy, porażki i niepowodzenia potrafimy obśmiać i oswoić.

Pokazują, że miłość to czyny, a nie słowa

Bo choć nie mówią wprost o miłości, a często w dzieciństwie nawet niechętnie nam ją okazują, to kiedy trzeba stoją za nami murem, obronią, pocieszą, zatroszczą się i nie pozwolą zrobić nam krzywdy. Są obok w chwilach najważniejszych i najtrudniejszych i nawet jeśli z ich ust nie padają wielkie wyznania i deklaracje, to przecież wcale tego nie potrzebujemy, by wiedzieć, że są po naszej stronie – wszak miłość nie polega na pięknych słowach, ale na czynach i gestach.


Lifestyle

Córka pokazała matce chorej na raka, że nadal jest piękna. „W moich oczach pojawiły się łzy” – piszą internauci

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2017
Fot. Screen z YouTube /NadinaIoana
 

Choroba zmienia twarz chorej osoby, jej ciało i samopoczucie. Niestety, wiele osób traci radość życia i nie ma siły walczyć. Dlatego nastoletnia córka kobiety, która przeszła chemioterapię, postanowiła jej pokazać, że mimo iż jej wygląd się zmienił, może wyglądać pięknie. Jej reakcja na nowy wygląd jest wzruszająca.

„Umieszczam wyjątkowe video, które przygotowałam wspólnie z mamą. Chcę w nim pokazać, jaki makijaż mogą wykonać kobiety po chemioterapii” – wyjaśniła Nadina Ioana, wizażystka, która umieściła film na swoim profilu na Instagramie i na kanale na Youtubie.

Dziewczyna wykonała mamie delikatny makijaż, który wydobył z niej naturalne piękno. „W takim makijażu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie cery przed nałożeniem kosmetyków. Należy użyć kremu mocno nawilżającego, przeznaczonego do skóry suchej i wrażliwej” – wyjaśnia.

„Ważne jest również wykonanie symetrycznych brwi, które pasują do twarzy kobiety. Należy także uważać przy nakładaniu rzęs, ponieważ klient nie będzie miał żadnych naturalnych rzęs, więc mogą być niewygodne dla niego” – tłumaczy.

Matka dziewczyny była bardzo zadowolona z efektu, co widać po jej szczerym uśmiechu na koniec filmu. Internauci zostawili wiele miłych słów, w których chwalili nowy wygląd kobiety oraz nie kryli wzruszenia.

Prosty gest, a tyle może zmienić i sprawić tyle radości…


Lifestyle

10 produktów, które na długo zalegają w żołądku

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2017
Następny

Jeśli zdarza ci się czuć po posiłku ciężko i bez energii, zapewne zastanawiasz się nad tym, co takiego zjadłaś, o czym twój żołądek nie może jeszcze zapomnieć. To uczucie może towarzyszyć ci na co dzień, jeśli nie przykładasz większej wagi do swojej diety.

Przez pewne produkty, możesz czuć się ociężale, cierpieć na wzdęcia, odbijanie i dyskomfort trawienny. Zamiast cieszyć się energią po zjedzonym posiłku, wręcz przeciwnie, masz ochotę położyć się i przeczekać w bezruchu ten najtrudniejszy czas. Ponadto jedzenie ciężkostrawnych produktów powoduje, że czujesz się pełna i pauzy między posiłkami stają się zbyt długie. Czas przebywania pokarmów w żołądku zależy od indywidualnych predyspozycji i sprawności całego układu trawiennego. Warto przy takich okazjach sięgać po zioła poprawiające trawienie. Zobacz, z czym twój żołądek ma najwięcej pracy.


 

źródło: kuchnia.wp.pldietety.plsurojadek.com

Zobacz także

12 niesamowitych faktów o ludziach urodzonych w styczniu

Weszła do sklepu po zakupy. O czym myślała? Na pewno nie o tym, że za chwilę przyjdzie jej walczyć o życie. Cuda się jednak zdarzają

„Dziewczynka wszystkiego nauczyła się od rodziców: kłamstw, manipulacji, wchodzenia w rolę partnerki ojca, dogadzania mu, kajania się kiedy było trzeba”