Go to content

Biegnij przez życie. Trzeba mieć odwagę żeby go kosztować, nie bojąc się porażek

Fot. iStock/filadendron

Niech to będzie historia o tym jak kobiety komplikują sobie życie…albo nie, może bardziej o samoświadomości?…samoświadomości kobiety dojrzałej……

Z Kingą jesteśmy przyjaciółkami od lat, znamy się dobrze, bardzo dobrze.. I nieważne ile się nie widziałyśmy potrafimy być względem siebie otwarte przez duże O… Dokładnie tak. Wiemy o sobie wiele, a jak niewiele to też przy najbliższym spotkaniu  nie mamy przed sobą tajemnic, Prawdziwa kobieca przyjaźń..

Spotkałyśmy się w naszej ulubionej kawiarni. Zawsze ją podziwiałam…ja cicha , spokojna…ona pełna energii, radości …ciekawa świata. Taka…otwarta na ludzi… Kiedy weszła ..to tak jakby światło weszło razem z nią…i ten uśmiech, nieustający uśmiech i błyszczące oczy…….. Zastanawiałam się, czy błyszczące oczy świadczą o zakochaniu?….o czymś „egzotycznym” w życiu kobiety, co dodaje im tej niesamowitej energii?…

Otóż…chyba niekoniecznie…zadziwiające prawda?

Kinga, kobieta z dużą samoświadomością własnego ego, nie zarozumiała, bardziej niepoprawna optymistka nie miała łatwego życia. I nic w tym zaskakującego. Jak każda z nas miała swoje wzloty i upadki. Poprzedni rok rozpoczęty porażką związku…Cholera…nic w ty dziwnego- wszystkie My przeżywamy takie sytuacje…Ona tez, chociaż nic na to nie wskazywało, bo stanowili zaje – fajną parę, stało się…. Rozpadło. Owszem przeżyła to,  ale szybko stanęła na nogi…. poszła w pracę , pasję, realizowanie samej siebie… Z każdym dniem bardziej atrakcyjna, bardziej pewna siebie, poszukująca wewnętrznego spokoju …. który odnalazła …(idealne prawda?)  Przeżyła kolejny cios…chorobę nowotworową matki, walkę z jej depresją…poczucie odpowiedzialności…. czasami bezsilności i bezradności …takie tam. Opowiadała, jak często płakała, jak zadawała sobie pytania co robić. Kiedy jej słuchałam…. zastanawiałam  się jak ja dałabym rade… Siła charakteru?…może…sama Kinga tez się nad tym zastanawia…. Ale kiedy stajesz w obliczu klęski lub walki…to nie zastanawiasz się …walczysz…Czasami płaczesz, przewartościowujesz swoje życie, myślisz o swoim zdrowiu, czasami z lękiem. Teraz kiedy o tym mówi …widzę jak jej oczy błyszczą…..ze wzruszenia…udało się.

Mężczyźni….. Tak, zawsze byli…. Po rozstaniu pojawiali się i znikali…Bo tak chciała, bo tak było lepiej, bo to co mogło być nie było tym, czego oczekiwała.. Nie, nie chciała ranić…chociaż tak czasami wychodziło…Wychodziło tylko dlatego, że nie czuła tego „czegoś” …owszem zauroczenie, a później…Kinga jest dojrzałą kobietą i docenia wartość komunikacji……dostrzega w mężczyznach zalety, ceni je…ale jest na tyle niezależna, że …..ma świadomość, czy kontynuacja znajomości ma sens czy nie…. Czasami myśli, że to wina jej charakteru… Ale czy to źle być silną, niezależną kobietą? Nie . Chociaż takim jest trudniej.

Kinga zamknęła tamten rok pełen wyzwań, pełen poszukiwań samej siebie, pełen różnych zdarzeń ..jedna klamra…. Zaczęła żyć …jak postanowiła na nowo… Kobieta 45 plus wie czego chce … Podobno…

Nowy rok przyniósł „Tlen” …Zaczęła oddychać a harmonia i spokój zapanowały w jej „świecie” I wtedy powrócił ex…w zasadzie zawsze gdzieś był…. mieli ze sobą mimo rozstania normalne ( tak, to możliwe) relacje. Bo jeżeli ktoś kogoś zdradzi, porani…wtedy jest ta krzywda, której nie da się ominąć…Ona odeszła, bo coś nie szło nie tak, wypaliło się…. chciała naprawiać, rozmawiać…Nie wyszło. Owszem bolało jak mówi, bo w podświadomości myślała o walce mężczyzny o kobietę…. a oni…poszli sobie…każde w swoja stronę ..w poznawanie ludzi…w poznawanie samych siebie, poszukiwanie….

Powrót miał w pisane w karty seks…owszem przy jednym spotkaniu poszli ze sobą do łóżka…Czuła się dziwie, nie była już tą sama Kingą, on tym samym M…. Stało się, no tak się czasami zdarza w życiu ludzi i tak to traktowała… Zaczęli się spotykać…on i ona…już po różnych doświadczeniach…. Sama nie wiedziała po co… Po co jej to…Lubili się, nadal lubią…. I tak zaczęły mijać miesiące…Nie chciała rozmawiać o tym co się między nimi dzieje… Nie chciała deklaracji, nie oczekiwała i sama tez po tym roku „bez siebie” nie potrafiła się zadeklarować Prawda jest taka, że nie czuła do niego już tego, co było kiedyś…. czar prysł.. Na domiar dostrzegała coraz więcej wad niż zalet…ale …lubili się….

Aż do momentu kiedy zrozumiała…. że to nie jest to, że nie spełnia jej oczekiwań, że jest dużym chłopcem w krótkich majteczkach, ,egoistą…postarzałym mężczyzną o polocie i zachłanności na życie…. Taki frontman …a z drugiej strony mały człowieczek……który cały czas sobie coś udowadnia i bawi się życiem… Nie ocenia, obserwuje.. Bo czym jest ocena? Z wiekiem zrozumiała, że każdy ma prawo do życia tak jak chce, tak jak lubi. Jeżeli dwoje ludzi lubi w życiu energię, szaleństwo – ok.  Jeżeli ta energia idzie w tym samym kierunku jest super, jeżeli nie, to powinno się dać sobie przestrzeń żeby atomy nie ocierały się o siebie.

Potem pomyślała….- albo ja byłam ślepa, albo naprawdę się zmienił…A może ja się zmieniłam..?! Tacy podobni w rozumieniu świata a jednak tak różni.

Czas na zakończenie…. Czasami warto dać szanse żeby samej sobie coś uświadomić…. Uświadomić, że niekoniecznie to co było ..było idealne…to co jest nic do życia nie wnosi, oprócz fajnego seksu…. Po co ciągnąć coś, co nie ma przyszłości…..

Nie wiem czy kobiety są silne. Jedne tak, jedne nie. Wiem że Kinga potrafi…potrafi walczyć o coś, co jest wartościowe, ale i odrzucać coś, co nie ma sensu. Czyżby sprawdzało się powiedzenie – nie warto wchodzić do tej samej rzeki po raz drugi? ,Skąd będziesz wiedziała jeżeli nie wejdziesz? Masz odwagę, siłę …wejdź- sprawdź…. wierzę,  że drugi raz dla niejednej z was będzie szczęśliwy i zakończy się happy endem…inne z was powiedzą nigdy w życiu…Ale kiedy macie siłę, tak jak Kinga – próbujcie…po to, żeby samym sobie coś udowodnić… Może się nie udać, ale życie toczy się dalej.. I kiedy widzę, że nie rozdrabia swojego życia , że cieszy się z tego co ma, radzi sobie z emocjami…i widzę ten błysk w oczach i uśmiech…może warto.

Wiem jedno po tym spotkaniu…Trzeba mieć odwagę żeby kosztować życia…. nie bojąc się porażek… Ta odwaga przychodzi z wiekiem?.. trochę tak. Bo tak naprawdę jak jesteś szczęśliwa sama ze sobą, to nie ma możliwości żeby Ci się nie udało. To trudna życiowa lekcja- polegać samej na sobie, ale gdy  zdasz  ten „egzamin” to zobaczysz, ze związki niekoniecznie są potrzebne do szczęścia…że nic nie dostajemy na zawsze, że życie to nieustająca energia, energia która się zmienia, ciebie zmienia , ewaluuje…

Może my kobiety niekoniecznie wiemy czego chcemy, ale w samoświadomości wiemy na pewno czego nie chcemy. To wystarczy żeby cieszyć się życiem, łapać chwile wiedząc, spełniać marzenia, afirmować codzienność, wiedząc …mając świadomość, że jesteśmy Tu i Teraz…drugiego razu nie będzie .