Owoce noni traktowane są przez wiele osób niemal jak panaceum na różne, często trudne w leczeniu choroby, w tym nowotwory. Nie należy się jednak doszukiwać w nich magicznych właściwości, za to warto przyjrzeć się noni jako wsparciu podczas leczenia medycyną konwencjonalną. Czym są owoce noni, jakie substancje w sobie kryją i w jakim stopniu nauka zbadała przypisywany im potencjał?
Owoce noni — krótka charakterystyka
Noni (Morinda citrifolia), czyli morwa indyjska, jest krzewem porastającym w naturze tereny południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku, można ją spotkać także w Afryce i Ameryce. Roślina wydaje jadalne, duże i owalne liście, oraz zielonkawe i żółte (po dojrzeniu) owoce o kształcie kojarzącym się z jajem kurzym, które doceniane są na obszarach Polinezji za lecznicze właściwości. Soczysty miąższ noni jest dobrym źródłem soku, który traktowany jest jako suplement diety. Owoce kryją w sobie liczne, czerwonobrunatne nasiona.
Sok z owoców morwy indyjskiej zdobył sławę jako panaceum na różne choroby — od miażdżycy po nowotwory. Przypisywane mu właściwości lecznicze mają być sposobem na zapalenie stawów, bóle mięśni, urazy i skręcenia, łuszczycę, alergie, infekcje zatok, bóle głowy, wrzody, przeziębienie, oraz grypę. Lista jest długa, czy jednak choć w części tych dolegliwości owoce noni mogą pomóc?
Co zawierają owoce noni?
W miąższu owoców noni znajdziemy wiele wartościowych dla zdrowia substancji. W 100 g owoców lub soku z nich wyciśniętego znajduje się 3-4 g glukozy i fruktozy, białka (0,2-0,5 % w soku i 2,5 % w świeżych owocach), węglowodany. Nie brakuje w nich składników mineralnych takich jak: magnez, potas, selen, sód i wapń. Są również źródłem witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C i E. Owoce noni zawierają również m.in.: związki polifenolowe i irydoidowe, w tym: skopoletynę, rutynę, kwercetynę, kwas asperulozydowy i deacetyloasperulozydowy, antyoksydacyjne antrachinony, oraz błonnik.
Właściwości lecznicze owoców noni
Lista składników aktywnych daje nadzieję na to, że owoce noni staną się lekiem na różne choroby, ale dotychczasowe badania jedynie sugerują, że owoce morwy indyjskiej mogą mieć pozytywny wpływ na organizm. Warto więc poczekać na efekty dalszych badań w tym zakresie. Co wiadomo teraz?
Owoce noni na paciorkowce
Indyjscy naukowcy z Department of Public Health Dentistry SRM Dental College uważają, że związki fitochemiczne obecne w owocach morwy indyjskiej mogą zwalczyć paciorkowce (Streptococcus mutans i Streptococcus mitis) w jamie ustnej. Polinezyjska medycyna ludowa uznaje sok z owoców morwy indyjskiej jako działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo płyn do płukania gardła.
Dla zdrowego układu pokarmowego
Przeprowadzone badania sugerują, że owoce, dzięki działaniu przeciwdrobnoustrojowemu, można stosować w leczeniu i zapobieganiu infekcji żołądka i jelit. Za ich działanie przeciw szkodliwym mikroorganizmom odpowiadają przede wszystkim związki z grupy antrachinonów i triterpenów.
Owoce morwy indyjskiej dla zdrowego serca
Owoce noni hamują utlenianie „złego” cholesterolu LDL. U palaczy z nieprawidłowym profilem lipidowym podawano sok z owoców morwy indyjskiej codziennie, w związku z czym zauważono poprawę profilu lipidowego po miesiącu kuracji.
Działanie rozkurczające mięśnie
Owoce mowy indyjskiej działają rozkurczająco na mięśnie, łagodzą bóle mięśniowe, relaksują ciało. Spożywanie morwy indyjskiej może również zapobiegać zwapnieniu stawów i tkanki mięśniowej.
Owoce noni kontra nowotwory
Dotychczas przeprowadzono pojedyncze badania naukowe dotyczące skuteczności soków z morwy indyjskiej w leczeniu nowotworów, ale ich wyniki nie przekonały wszystkich specjalistów.
Należy do nich m.in. badanie hawajskich naukowców, którzy wstrzyknęli myszom cierpiącym na nowotwory odpowiednio przygotowany sok z noni. Wg doniesień, myszy po zastrzykach przeżyły dwukrotnie dłużej niż myszy, które nie otrzymały zastrzyku.
Podejrzewa się także, że damnacanthal obecny w morwie indyjskiej może hamować proces przemiany zdrowych komórek w komórki nowotworowe.
Jak widać, podejrzenia na temat tego, że owoce noni wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe, wymagają dokładniejszych badań, by uznać te informacje za wiążące. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku soków i innych substancji z mowy indyjskiej niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej dawki. Zbyt wysoka może być toksyczna i powodować wystąpienie poważnych skutków ubocznych. Na pewno preparaty z noni nie mogą zastąpić leczenia onkologicznego. Nie powinny być też przyjmowane na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.
Sok z owoców noni — dawkowanie, przeciwwskazania
Sięgając po sok z owoców noni należy pamiętać, że zalecana maksymalna dzienna dawka soku wynosi 40 ml. Dawki tej nie należ przekraczać.
Mimo pewnego potencjału leczniczego sok z owoców morwy indyjskiej nie posłuży każdemu. Zdecydowanie nie można podawać go dzieciom i kobietom ciężarnym, z powodu silnego działania rozkurczowego. Niegdyś stosowano go jako środek wywołujący poronienie. Działanie rozkurczowe może również skutkować przedterminowym rozwiązaniem ciąży. Sok z owoców noni nie jest również polecany kobietom w czasie laktacji, z powodu zbyt małej wiedzy naukowców w tym zakresie.
Nie można przy tym przemilczeć skutków ubocznych morwy indyjskiej. Stosowanie jej może wywołać ostrą niewydolność wątroby. Ponadto należy zwrócić uwagę na dużą ilość potasu, którego nadmiar szkodzi osobom z chorobami nerek, zaburzeniami pracy serca oraz hiperkalemią. Sok z morwy nie jest polecany osobom przyjmującym leki na krzepliwość krwi, oraz moczopędne. Jeśli ktoś cierpi na choroby przewlekłe i przyjmuje regularnie leki, sięgnięcie po noni powinien skonsultować z lekarzem. Sok z morwy może wchodzić w interakcje z pewnymi lekami.